פורטל:אמסטרדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

Amsterdam Canal.jpg

אמסטרדםהולנדית: Amsterdam), היא בירת הולנד. בעיר אמסטרדם גופא חיים 739,295 תושבים, נכון לשנת 2005. באגד הערים אמסטרדם רבתי מתגוררים כמיליון תושבים, שמוצאם מ-170 מדינות שונות.

רבים סוברים בטעות שהאג היא בירת הולנד מכיוון שהאג היא מקום המושב השלטוני של הולנד (ברוב המדינות עיר הבירה זהה למושב השלטוני).

למרות גודלה המצומצם של העיר, מבחינה תיירותית אמסטרדם היא אחת הערים החשובות באירופה.RedLightDistrictAmsterdamTheNetherlands.jpg
רובע החלונות האדומים


הכניסה לבית אנה פרנק

זמן קצר לאחר פרסום הספר "יומנה של אנה פרנק" החלו רבים לבוא לבניין ולבקר באתר בו הסתתרה. בשנת 1955 החליטה בעלת הנכס להרוס את כל גוש הבניינים בו ממוקם המבנה על מנת להקים במקום מפעל. החלטה זו הביאה למחאה ציבורית רבה. העיתון Het Vrije Volk קרא ב-23 בנובמבר 1955 להפוך את המבנה למבנה לשימור, ומפגינים התייצבו מדי יום מול המבנה ומנעו בגופם את הריסתו. באוקטובר באותה שנה, בשל הלחץ הציבורי וחרם צרכנים, החליטה החברה אשר בבעלותה המבנה לתרום אותו לקרן שהוקמה ובמבנה הוקם מוזיאון אנה פרנק.


באמסטרדם רוכבי האופנים רוכבים היכן שמתחשק להם, ומכוונים אופניהם מתוך זעם במטרה לפגוע בכל הולכי הרגל, תוך שהם מצפצפים ברמה בפעמוניהם; הרעיון של להימנע מלפגוע בעוברים ושבים אינו חולף בראשם.כיכר דאם במאה ה-17
פִּסלה של אנה פרנק בסמוך לכנסיית Westerkerk ("הכנסייה המערבית")

אמסטרדם נוסדה ככפר דייגים במאה ה-12. לאחר היווסד הכפר נבנה סכר על הנהר אמסטל (הנהר הטבעי היחיד שחוצה את עיר). סכר זה נתן לעיר את שמה "אמסטל דאם" - הסכר על האמסטל. חרף היותה בירת הולנד והעיר החשובה במדינה, העיר קמה בשלב מאוחר יחסית, לאחר שערים כמו אוטרכט ורוטרדם כבר היו מבוססות באזור.

ב-27 באוקטובר 1275 קיבלה אמסטרדם פטור מתשלום מכסים. העיר קיבלה זכויות עירוניות בשנת 1300 או 1301, מגי ואן הנחוון - הבישוף של אוטרכט.

החל מהמאה ה-14 החלה אמסטרדם להיות גורם מסחרי משפיע באזור. הזינוק הכלכלי החל כאשר העיר נקבעה כתחחנת הגבייה של מכסי-מעבר ממשלוחי משקה הבירה ממדינות אחרות. המים היו מזוהמים, והבירה הייתה פופלורית בשל היותה תחליף למי שתייה. במאה זו, העיר הפכה לנקודת מעבר לתבואות מהארצות הבלטיות. מצרכי המזון מאירופה כולה החלו עוברים דרכה, ותושבי העיר היו יכולים לקזז בקלות עודף במצרך אחד על חשבון מצרך אחר שחסר באזור.

להתפתחות העיר במאה ה-14 היה גם פן דתי. בשנות הארבעים של המאה נפוצו שמועות על נס לחם הקודש. השמועה שעברה מפה לאוזן הייתה בדבר אדם גוסס שכיבדוהו בלחם הקודש, ומשהוא לא הצליח לבולעו, הוצא הלחם מפיו והושלך לאש. לאחר-מכן, לחם הקודש התגלה בלתי מאוכל, וכנסייה נבנתה במקום הנס. לאחר בנייתה, עולי רגל נהרו למקום, והם זיכו את תושבי העיר בהכנסות נוספות.

בשלהי ימי-הביניים תושבי העיר החלו לבנות בתים גדולים, ונוצר הצורך להתאים את מקורות המים לכך. לכן החלו לשקע אגודות של קורות עץ לתוך שכבה עמוקה בחול. במחצית המאה ה-15 כבר הייתה תקנה שחייבה את החלפת קורות העץ הדליקות בציפוי אבן.

עם גילוי העולם החדש, בזכות המרכז העירוני המפותח, העובדים הזמינים והנמל המפותח, הפכה העיר לציר ברשת של ערוצי מסחר, חרף שליטת הפורטוגזים בדרכי המסחר ליבשת אמריקה. אל העיר זרמו עצים, פרוות, דגים, תבלינים ובדים רבים. הבדים יוצרו בבתי העניים שבעיר והעיר אף הפכה למרכז אריגים. באמצע המאה ה-16 אמסטרדם הייתה למרכז של שרשרת ערים מפותחות באזור, המקושרות ביניהן באמצעות נהרות ותעלות מים, והמעבירות סחורות, ידע ואנשים מאחת לשנייה.

בתחילת המאה ה-16 מרדו תושבי ארצות השפלה בפיליפה השני, מלך ספרד. מרד זה נבע הן מוואקום פוליטי שנוצר באזור עקב חולשת האצילים הספרדיים המקומיים, והן מחוסר הסבלנות הדתית של הספרדים. בתחילת המרד תמכה אמסטרדם בספרדים, אולם במהלכו שינתה את נאמנותה ותמכה בויליאם הראשון מאורנג'. מרד זה התפתח והפך למלחמת שמונים השנים ובסוף קיבלה הולנד את עצמאותה.

אחת התוצאות של המלחמה הייתה החלפת חוסר הסובלנות הדתית שנבעה מספרד, בגישה הולנדית סובלנית כלפי דתות אחרות, בעיקר בעיר אמסטרדם, אף שבאותה עת הייתה העיר ברובה נוצרית קאתולית.

במאה ה-17 החל תור הזהב של אמסטרדם, ובמאה זו היא נחשבה העיר בעלת רמת הרווחה הגבוהה ביותר בעולם. ספינות העיר הפליגו לצפון אמריקה, אינדונזיה, ברזיל, אפריקה וייצרו רשת מסחר בינלאומית. סוחרי אמסטרדם ייבאו לעיר סחורות מכל העולם והחלו בתפיסת דריסת רגל מסחרית שהובילה מאוחר יותר להתפתחות המושבות ההולנדיות. העיר גדלה ונבנו תעלות חדשות סביב העיר הישנה. היא הפכה למרכז הכלכלי של אירופה (תפקיד שמאוחר יותר נטלה העיר לונדון).

הבתים נבנו בצורה אופיינית - גגות מחודדים בארבע צורות שונות, כגון: מדרגות, פעמון ועוד. בתקופה זו פעל בעיר הצייר רמברנדט.

במאות ה-18 וה-19 החלה העיר לאבד מעושרה. המלחמות בין הולנד לבריטניה וצרפת פגעו בסחר של העיר, שהגיע לשפל בתקופת מלחמות נפוליאון. מצב העיר השתפר לאחר שנוסדה ממלכת הולנד בשנת 1815.

בסוף המאה ה-19 הגיעה המהפכה התעשייתית לאמסטרדם, ונבנתה "תעלת אמסטרדם - ריין" על מנת לקשר בין העיר אמסטרדם לבין נהר הריין. כמו כן נחפרה "תעלת נורדזה" אשר חיברה את העיר עם הים הצפוני. תעלות אלו הובילו לצמיחה בסחר וגידול בעושרה של העיר. תקופה זו מכונה "תור הזהב השני של אמסטרדם".

בתקופה זו נבנו מוזיאוני העיר, תחנת סנטרל, וכן קווי ההגנה של אמסטרדם, מערך של 45 מעוזים סביב העיר.

במלחמת העולם הראשונה נותרה הולנד נייטרלית, אולם היה מחסור במזון בעיר, שהוביל למהומות אזרחיות ופגיעות בנפש.

בשנת 1932 נשלמה הקמת סכר אשר הפריד את ים זאודר מהים הצפוני והפך אותו לאגם שנקרא כיום אייסלמר - אגם אייסל, ובכך למעשה נותקה אמסטרדם מהים.

בשנות השישים של המאה ה-20 הונהגה באמסטרדם מדיניות של העלמת עין משימוש בסמים קלים (אם כי רשמית הוא עדיין בלתי חוקי), מדיניות שמשכה היפים רבים אל העיר.

בשנות השמונים של המאה ה-20 חולקה העיר ל-15 רבעים אדמיניסטרטיביים אשר קיבלו סמכויות שלטון מקומי שהיו קודם בידי עיריית אמסטרדם. הרעיון העומד מאחורי חלוקה זו - לקרב את השלטון אל התושבים. ב-1987 בחר אותה האיחוד האירופי להיות "בירת התרבות האירופית" במשך השנה.

בשנות ה-90 של המאה ה-20 התפתח הסחר הכלכלי של העיר, ומרכז העיר העתיק שופץ וחודש.

בתחילת המאה ה-21 גדלה האבטלה באמסטרדם. כמו כן החלו חיכוכים בין ההולנדים לבין המהגרים הרבים שהגיעו לעיר החל משנות ה-80 של המאה ה-20. הירצחו של במאי הסרטים תאו ואן גוך החריף חיכוכים אלה והגביר את העוינות כלפי המיעוטים האתניים, ובעיקר כלפי המוסלמים.


הקונצרטחבאו

אנדרטאות


אתרי מורשת עולמית


מבני שלטון ומבנים עיקריים


מוזיאונים ומבני תרבות

הרייקסמוזיאום (Rijksmuseum) - אמנות קלאסית, ובו משמר הלילה של רמברנדט | מוזיאון ואן גוך (Van Goghmuseum) ובו אוסף ואן גוך הגדול בעולם ותערוכות מתחלפות | המוזיאון העירוני של אמסטרדם (Stedelijk Museum) | בית אנה פרנק (Anne Frank Huis) | מוזיאון בית רמברנדט (Rembrandt Huis) | המוזיאון להיסטוריה יהודית (Joods Historisch Museum) | המוזיאון הימי של הולנד (Nederlands Scheepvaartmuseum) | המוזיאון לתולדות אמסטרדם (Amsterdam Historich Museum) | המוזיאון הטרופי (Tropenmuseum) | מוזיאון המחתרת ההולנדית (Verzetsmuseum) | מוזיאון אלארד פירסון (Allard Pierson Museum) | מוזיאון אמסטלקרינג (Amstelkring Museum) | קונצרטחבאו - בניין הקונצרטים הלאומי של הולנד (Concertgebouw) | גלריית דה אפל (De Appel) | גלריית ליוה המל (Lieve Hemel) | גלריית מלקווך (Melkweg) | גלריית רפלקס לאומנות מודרנית (Reflex Modern Art Gallery)פנים בית הכנסת הפורטוגזי

בתי כנסת


פארקים וגנים

ארטיס - גן החיות של אמסטרדם | ונדלפארק (Vondelpark)


התעלות בעיר אמסטרדם

תחבורה

רחובות ושדרות: דאמראק (Damrak) | קלוורסטראט (Kalverstraat) | ליידססטראט (Leidsestraat) | יודנבריסטראט (Jodenbreestraat) | רוקין
כיכרות: כיכר הדאם (De Dam) | כיכר רמברנדט (Rembrandtplein) | ליידספליין (Leidseplein) | וטרלופליין | ספאו | מוזאומפליין | נורדרמארקט | מונטפליין


שווקים

הבלומנמרקט (שוק הפרחים הצף) | שוק אלברט קאופ (Albert Cyupmarkt) | שוק דפר (Dappermarkt) | שוק ווטרלופליין (Waterloopleinmarkt)


אולימפיאדות: אולימפיאדת אמסטרדם (1928)

אצטדיוני ספורט: אמסטרדם ארנהJohannes Jelgerhuis - De Amsterdamse buitensingel bij de Leidse poort.jpg
גשר לידן, 1813, מעשה ידי יוהנס ילחרהאוז


תור ארוך של מבקרים ממתין להיכנס לבית אנה פרנק.

בית אנה פרנקהולנדית: Anne Frankhuis) הוא מוזיאון הממוקם על גדת הפרינסנחראכט ("תעלת הנסיך") באמסטרדם שבהולנד, המוקדש לזכרה של אנה פרנק ולהנצחת השואה. אנה פרנק ומשפחתה הסתתרו בחלקו האחורי של הבניין במהלך מלחמת העולם השנייה עד שהוסגרו לידי ההנאצים והובלו למחנות ריכוז. כל בני המשפחה למעט אבי המשפחה נרצחו בשואה. בעת שהותה במבנה כתבה אנה את יומנה, שהתגלה ופורסם לאחר תום המלחמה. המוזיאון נפתח ב-3 במאי 1960.

המבנה המשמש את המוזיאון נבנה בשנת 1635 על ידי דירק ואן דלפט (Dirk van Delft). חלקו הקדמי של המבנה, הפונה לתעלה, נבנה מחדש בשנת 1739; במסגרת השיפוץ נהרס החלק האחורי של המבנה, ונבנה המבנה האחורי הקיים עד ימינו.

המוזיאון נפתח לציבור בשנת 1960. המוזיאון מציג את המבנה המקורי המשוחזר, לרבות חדרי המחבוא, וכן תערוכה בנושא השואה ובנושא סובלנות. עוד מוצגים תרגומים שונים של יומנה של אנה פרנק, וכן פרס האוסקר בו זכתה שלי וינטרס על תפקידה כפטרונלה ואן דאן בסרט "יומנה של אנה פרנק".


P German flag.svg P icon Colosseum.svg P Eiffel.png P London bus.png P Jerusalem lion.png
פורטל גרמניה פורטל רומא פורטל פריז פורטל לונדון פורטל ירושלים
P Amsterdam.png P Chrysler.png פורטל ברצלונה 2.png P Washington, D.C..png P Russia.png
פורטל אמסטרדם פורטל ניו יורק פורטל ברצלונה פורטל וושינגטון די. סי. פורטל מוסקבה


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא אמסטרדם: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים