פינים שבדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף פינים-שבדיים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פינו-שבדים
(finlandssvenskar)
Mannerheim3.jpgAdolf Erik Nordenskiöld by Axel Jungstedt 1902.jpg

Jean sibelius.jpgLinus Torvalds.jpegTove Jansson 1956.jpg

אוכלוסייה
290,000
ריכוזי אוכלוסייה עיקריים
דרום ומערב פינלנד
שפות
שבדית, דו-לשוניות שבדית ופינית
דת
נוצרית לותרנית
קבוצות אתניות קשורות
תושבי איי אולנד, השבדים

פינו-שבדים, הידועים גם כשבדים-של-פינלנד (שבדית: finlandssvenskar; פינית: suomenruotsalaiset), הם אזרחי פינלנד המשתייכים למיעוט הדובר את השפה השבדית כשפת אם. זהו מיעוט אתני-לשוני שמעמדו ומצבו בקרב אוכלוסיית הרוב הם בין הטובים בעולם.‏[1]

מקורם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור האוכלוסייה הזאת בשטחי פינלנד מוסבר על ידי השליטה של שבדיה בארץ זו בין המאה ה-12 ובין שנת 1809. היא נוצרה מחד - מהתיישבות - בשלבים מסוימים בצורה המונית במסגרת מסעות צלב - של שבדים (איכרים, פקידים, אצילים, אנשי דת ובעלי מקצוע אחרים) בעיקר בין המאות 12-18 ומאוחר יותר גם של מספר מהגרים מארצות אחרות ממרכז אירופה שאימצו את השפה השבדית, ומאידך מהתבוללות של ילידים פינים מהשכבות הגבוהות לתוך האוכלוסייה והתרבות השבדית. בנוסף עוד מוקדם יותר במאות 7-10 התיישבו באזור קבוצות ממוצא ויקינגי או ורנגי בני מוצא גרמאני קרוב לזה של השבדים או - במקרה של הורנגים - שבדים ממש. בשנים 1917-1980 בעקבות אירועים פוליטיים, צבאיים וגורמים כלכליים, התרחשה גם תנועה של הגירת פינו-שבדים לשבדיה. כך למשל היגרו לשבדיה תושבים שבדים של העיר ויבורג (10% מתושביה) בעקבות הכיבוש הסובייטי של העיר בשנת 1940. ויבורג שייכת עד ימינו לרוסיה.

הפוליטיקה הלשונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם תחת השלטון הרוסי עד 1863 הייתה השפה השבדית, ולא הפינית, הלשון הרשמית בארץ. שבדית הייתה שפת השיפוט, המנהל וההוראה, כמו גם שפתם של המעמדות העליונים. בשנת 1892 זכתה גם הפינית למעמד של שפה רשמית. עם הכרזת העצמאות של פינלנד ב-1917 הייתה השפה הפינית לשפה הדומיננטית בממשל ובחברה.

הדגל הלא רשמי של הפינים השבדים

מאז הייתה פינלנד באופן רשמי מדינה דו-לשונית בעלת מיעוט דובר-שבדית, או פינו-שבדית, החי בעיקר בקרבת החופים המערביים, הדרום מערביים והדרומיים שלה.

המחוז האוטונומי של איי אולנד מהווה יוצא מן הכלל, בכך שעל פי הסכמים בינלאומיים (כולל החלטת מועצת חבר הלאומים ביוני 1921) נקבע כי יהיה חד-לשוני, וכי השפה הרשמית בו תהיה שבדית. ההוראה בשפה השבדית מתבצעת באזורים שבהם אחוז דוברי השבדית הוא מעל 6% או 8% [דרוש מקור]. פרט לכך נלמדת השפה השבדית כשפת חובה בבתי הספר בכיתות ז' עד ט'. [דרוש מקור].

השפה השבדית בפינלנד[עריכת קוד מקור | עריכה]

פינו-שבדית היא שפה שונה במקצת מהשבדית המדוברת בשבדיה (עגה), ובעיקר בכך שאין לה מבטא מלודי, בדומה לשאר השפות ההודו-אירופיות. הדקדוק זהה, וכך גם האיות; אולם בשפה המדוברת ישנה נטייה טבעית לשאול מלים וביטויים מהשפה של אוכלוסיית הרוב הפינית.

שינויים דמוגרפיים כלל-ארציים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחוז הפינים השבדים באוכלוסיית פינלנד לפי שנים‏[2]:

שנה 1610 1749 1815 1880 1900 1920 1940 1960 1980 2003 2005
אחוז 17.5 16.3 14.6 14.3 12.9 11.0 9.5 7.4 6.3 5.6 5.5

זהות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שלפינו-שבדים יש רגשי השתייכות משותפים ומסורות ייחודיות של עצמם, הם מזהים עצמם בימינו או כ"פינו-שבדים" או כפינים בעלי שפת אם שבדית. קיום היסוד השבדי הוא בעיני הפינים וגם בעיני המיעוט דובר שבדית בפינלנד חלק אינטגרלי של התרבות הפינית. (עצם שם המדינה מוכר בכל העולם בגרסתו השבדית - פינלנד). ‏[3] נציגי האוכלוסייה הפינו-שבדית שיחקו תפקיד חשוב בהתעוררות התודעה הלאומית השבדית במאה ה-19. עמהם נמנו יוהאן וילהם סנלמן, יוהאן לודוויג רונברג או אקסלי גאלן-קאללה. משקל הפינו-שבדים בשכבות החברתיות השונות אינו שונה לעומת משקלם באוכלוסייה הכללית. לעומת זאת השפה השבדית הייתה נחשבת בפינלנד שפת המעמד העליון של פעם ולפיכך באופן מסורתי השימוש בשפה זו נפוץ יותר בקרב המשפחות העשירות ובקרבן של ששת אלפים משפחות האצולה הפינית.[דרוש מקור].

בשנת 2005 ה"סבנסקה פינלנדס פולקטינג" (Svenska Finlands Folkting), פורום האינטרסים של הפינו-שבדים ערך סקר לגבי זהותם של הפינו-שבדים. 82% מהנשאלים ענו שמשמעות ה"פינו- שבדיוּת" היא "להשתייך לתרבות ייחודית אבל בעת ובעונה אחת להיות פינים כמו כל הפינים האחרים". זאת בהתאם לגרסה הליברלית של הלאומיות האזרחית הנהוגה באופן רשמי בפינלנד - אזרחי פינלנד הם פינים ולהם שתי שפות לאומיות רשמיות. רק 17% בחרו בעד האפשרות של "השתייכות לתרבות ייחודית, שונה מזו הפינית". לגבי נושא הזיקה לשבדיה ולתרבות שבדיה, 31% השיבו כי אלו מהווים "חלק חשוב בחייהם", בעוד 59% מהנשאלים אמרו שאלה "מעניינים אותם, אבל רחוקים". 9% הצהירו ששבדיה ותרבותה אינן לחלוטין מעיניינם. ‏[4]

הגישה החריגה העיקרית הציגו תושבי החבל האוטונומי של איי אולנד הדוברים "אולנדית", ניב של השבדית ומרגישים בקושי קשורים לפינלנד. תכופות אינם משייכים את עצמם ל"פינו-שבדים" במובן הצר של המילה, בדיוק כמו אזרחים שבדים שהיגרו רק בתקופה האחרונה לפינלנד.

המפקדים הרשמיים בפינלנד אינם כוללים נתונים על השתייכות אתנית אלא על אזרחות, ארץ לידה ושפת אם בלבד.

אזורים מאוכלסים על ידי פינו-שבדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפה של פינלנד. פינו-שבדית מדוברת באזורים המסומנים במפה בכחול

מקומות ההתיישבות של האוכלוסייה הדוברת שבדית מתחלקים לשלשה אזורים נפרדים עיקריים: בדרום - החוף של אוסימא Uusimaa או נילנד Nyland בין פיהטה Pyttis) Pyhtää ) והאנקו Hanko) או Hangö) מיושב ברובו על ידי מיעוט זה. כמו כן לאזור המיושב בפינו-שבדים שייך חבל אובולנד Åboland (טורונמא Turunmaa) בחלק הדרומי של אזור האיים הסלעיים מסוג "שר" skär (קארי - kari) מול חופי ה"פינלנד המקורית" (Egentliga Finland או Varsinais Suomi בדרום-מערב המדינה. האזור השלישי בחוף המערבי, הוא באזור הקרוי "פינלנד" - רצועת החוף אסטרבוטן (Pohjanmaa פוהיאנמה) Österbotten , שבין קריסטינסטאד Kristinestad (קריסטינאנקאופונקי Kristiinankaupunki) ועד קארלבי Karleby (קוקולה Kokkola). לפני הגעת המתנחלים השבדים האזוריים החופיים שהוזכרו לא היו מיושבים.[דרוש מקור]. בתקופה האחרונה חלה ירידה במספר תושביהם דוברי השבדית עקב הגירה או התבוללות. גם בעיר הלסינקי שבה בשנת 1870 57% מתושביה היו פינו-שבדים ייצוגם באוכלוסייה ירד במהלך השנים בעקבות השינויים ההיסטוריים במדינה ל 6% בשנת 2007. אחוז הפינים השורשיים בעיר עלה מ25% בשנת 1870 עד ל 85% בשנות ה-2000.

החבל האוטונומי אולנד ששתושביו זכו במעמד מיוחד אינו נחשב ממש אזור פינו-שבדי. שם אחוז השבדים הוא 91,2% וזה של הפינים השורשיים הוא 5.0%, .02007). בעיר המרכזית של האיים, המרלנד, 96% הם שבדים.

ארגונים מייצגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפינו-שבדים יש, בין היתר, פורום אינטרסים מוכר בחוק, הקרוי סבנסקה פינלנדס פולקטינג Svenska Finlands Folkting. בפרלמנט הפיני יש חברים שנבחרו מטעם המפלגה העממית השבדית, המייצגים בוחרים מקרב המיעוט הפינו-שבדי. העיתון החשוב בשפה השבדית המופיע בפינלנד הוא Hufvudstadsbladet (הופוודסטאדבלאדט). בפינלנד קיים חינוך בשפה השבדית הכולל כל רמות הלימודים עד לאוניברסיטה. ידועה האוניברסיטה האקדמית של אובו שבה שפת ההוראה היא שבדית.

פינים-שבדים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלכסנדר יעקובסון, אמנון רובינשטיין - ישראל ומשפחת העמים, הוצאת שוקן, ירושלים ותל אביב 2003, עמ' 13.
  2. ^ וירטואל פינלנד
  3. ^ ראה ציטוט מאתר המפלגה העממית השבדית בפינלנד, מצוטט ב 7 במאי 2008 ב"ויקיפדיה הגרמנית": The Swedish speaking Finns generally don't label themselves as an ethnic minority. With regards to identity, the Swedish speaking element is usually considered as an integral part of Finnish culture, although expressed in another language than Finnish.
  4. ^ Identitet och framtid – Folktingets undersökning om finlandsvenskarnas identitet / Suomenruotsalainen identiteetti – Folktingetin kyselytutkimus (PDF, 925 KB, בשבדית בפינית ע' 23/53 ו 33/63. גישה לנתונים. 17 במאי 2007