קאלי (אמנות לחימה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך לא אומר דבר, לא מוסבר בו על קאלי או על אמנויות לחימה פיליפיניות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

קאלי היא אמנות לחימה פיליפינית.

קאלי היא שם המתאר את סגנונות אמנויות הלחימה הפיליפיניות, בדיוק כמו השמות "ארניס" ו"אסקרימה". השם קאלי נפוץ בעיקר בארצות הברית (בפיליפינים נפוצים השמות ארניס ואסקרימה), אך הם כולם מתכוונים לאמנות לחימה פיליפינית. מה שמשתנה זהו שם השיטה, למשל לייטנינג סיינטיפיק ארניס, דוסה פארס אסקרימה, פקיטי טרסיה קאלי.

משמעות המילה קאלי מילה יחסית חדשה בשימושה, להלן שלוש סברות פופולריות למקור ופירוש המילה:

1. מהמילה "קאליס" המילה לחרב בטאגאלוג.

2. שיוך לאלה ההודית קאלי, אלת המוות וההרס.

3. קיצור המילים "קאמוט" (יד) ו"ליהוק" (תנועה), בהתייחסות לתנועות היד.

יש מעט מאוד מידע לאמת את מקור המילה קאלי. למרות זאת, היא כעת מתקבלת כמשמעות של אמנות לחימה פיליפינית.

השיטות הפיליפיניות הן רבות ובעלות סגנונות ותתי סגנונות רבים ומגוונים. לפיליפינים יש 7107 איים ולכן אין זה פלא שהתפתחו כל כך הרבה שיטות שונות. בשיטות הפיליפיניות, ההתמחות היא בלחימה מטווח קצר, בינוני ורחוק ועם דגש על שימוש ולוחמה במגוון רחב של כלי נשק כגון: מקלות, סכינים, חרבות, דולו דולו, יד ריקה, מצ׳טות לרוב ומקלות במבוק טבולים בנפט ובחומרים אחרים. הדגש על כלי הנשק באמנות זו נובע מהעובדה שהשבטים היו צריכים לשרוד מתקפות של שבטים אחרים ופולשים, שהתחרו על משאבים או כיבושים - ולכן היה צורך הגנתי עם כלי נשק. קאלי היא אמנות לחימה מהירה ביותר וזמן למידתה לוקח הרבה זמן. לרוב חושבים שעושים נכון אבל לוקח הרבה זמן ללמוד ובמשך החצי שנה הראשונה זה לא יוצא נכון לאנשים. בקאלי מה שקורה אם אתה עובד עם סכינים שאיתן משתמשים לרוב אתה בעצם חותך את האדם שממולך ובכך מנטרל אותו ולרוב אף הורג אותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]