קליפסו (דמות מיתולוגית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
"אודיסאוס וקליפסו" ציור של ארנולד בוקלין משנת 1883.

במיתולוגיה היוונית, הייתה קליפסו (Καλυψώ) נימפה, בתו של אטלס, אחד מהטיטאנים ואלת הסערות. ביתה של קליפסו שכן באי המיוער אוגיגיה, ששימש כמרכזם של כל המים.

סיפורה של קליפסו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחמת האלים והטיטאנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טיטאנומכיה

במלחמת האלים והטיטאנים, זאוס ואחיו ניצחו את הטיטאנים בהנהגת אביהם, קרונוס. יד ימינו ואחיינו של קרונוס, אטלס, היה אביה של קליפסו, וגורלו היה לסחוב את אורנוס (השמים) על גבו, מכיוון שהיה פצוע לאחר שקרונוס (שהיה בנו) קיצץ את איבר מינו. קליפסו, בתו של אטלס, תמכה בו במלחמה, ולכן נכלאה על אי בודד לנצח. גורלה היה, שבכל אלף שנה יגיע מישהו לאי והיא תתאהב בו, אך גם אם הוא יחזיר לה אהבה, הוא יהיה מוכרח לעזוב ולא יוכל לחזור לעולם.

קליפסו באודיסיאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אודיסאה, היצירה המפורסמת אשר מיוחסת להומרוס ומתארת את מסעותיו של אודיסאוס מלך איתקה לאחר מלחמת טרויה, נזכרת קליפסו כנימפה אשר הצילה את אודיסאוס לאחר שספינותיו טבעו בסערה. תשעה ימים נאבק אודיסאוס בים על קורת עץ בודדת, עד אשר נסחף אל האי של קליפסו, והאלה טיפלה בו עד שהתאושש. קליפסו התאהבה בו וביקשה ממנו שיהיה לה לבעל, ואף הבטיחה לעשותו לבן אלמוות. שבע שנים שהה אודיסאוס באי שלה, אך ליבו עדיין התגעגע אל פנלופה, אשתו המחכה לו באיתקה. לבסוף, נכמרו רחמיו של זאוס על אודיסאוס, ובעצה אחת עם שאר האלים שלח את הרמס להודיע לקליפסו, כי עליה לשחרר את אודיסאוס. בצער רב וביגון נאלצה קליפסו להניח לאהובה ללכת ולחזור לביתו.

קליפסו בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בספרו של ג'יימס ג'ויס, יוליסס, נקרא הפרק הרביעי בשם "קליפסו". הגיבור, לאופולד בלום, מקבילו הפארודי של אודיסאוס, מתואר כעוזב את ביתו ואת אשתו למסע של יממה ברחבי דבלין.
  • דמותה של קליפסו, ובמיוחד יחסיה עם אודיסאוס שמשו השראה לציירים רבים: ארנולד בוקלין בציורו "אודיסאוס וקליפסו" משנת 1883, יאן ברויגל האב בציורו "המערה של אודיסאוס וקליפסו" משנת 1616, ג'ון פלקסמן מתוך איור לאודיסאה המתאר את הרמס המוסר לקליפסו את הצו המורה לה לשחרר את אודיסאוס משנת 1810, ומקס בקמן בציור משנת 1943.
  • סוזן וגה באלבומה Solitude Standing כתבה שיר על קליפסו המתאר את פרידתה מאודיסאוס מנקודת מבטה.
  • בסרט שודדי הקאריביים: סוף העולם, מבוססת דמותה של המכשפה דאלמה (נעמי האריס) על קליפסו.
  • בסדרת הספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (זהירות ספוילר) מופיעה קליפסו בספר הרביעי הקרב על המבוך, כאשר היא מתאהבת בפרסי, שכמו אודיסאוס הגיע לאי שלה. לאחר מכן בספר בית האדס ליאו מבקר אותה וכשהוא עוזב הוא נשבע בנהר הסטיקס שיחזור אל האי כדי להוציא אותה משם (שבועה בנהר הסטיקס זו שבועה שאסור להפר). לאחר מכן בספר דם האולימפוס ליאו שב לאוגיגיה ומוציא את קליפסו משם. בספר גורלו של אפולו ליאו וקליפסו חוזרים למחנה ועוזרים לאפולו.
  • הירח קליפסו של שבתאי והאסטרואיד 53 Kalypso (אנ') נקרא על שמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Perseus-slays-medusa.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא מיתולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.