פרסי ג'קסון והקרב על המבוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרסי ג'קסון והקרב על המבוך
Percy4.jpg
מאת ריק ריירדן
שם בשפת המקור
The Battle of the Labyrinth
שפת המקור אנגלית
הוצאה Hyperion Books ובעברית גרף
שנת הוצאה

6 במאי 2008ארצות הברית ובקנדה) 3 ביולי 2008ממלכה המאוחדת)

2009ישראל)
סוגה רומן הרפתקאות-פנטזי
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים

361 (באנגלית)

382 (בעברית)
מסת"ב 9781423101468
OCLC 180753884
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (4)
ספר קודם פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן
הספר הבא פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס

פֶּרְסִי ג'קסון והקרב על המבוך הוא ספר רומן הרפתקאות-פנטזיה משנת 2008 המבוסס על המיתולוגיה היוונית; הספר הוא הספר הרביעי בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים מאת ריק ריירדן. בספר, מנסה האל למחצה הבדיוני פרסי ג'קסון בן ה־15 למנוע מלוק קסטלן פלישה למחנה החצויים דרך הלבירינת של דדלוס על ידי חיפוש דדלוס וניסיון לשכנעו לא לתת ללוק את ”חוט אריאדנה“, אמצעי ניווט במבוך.

הספר יצא לאור ב-6 במאי 2008 בארצות הברית ובקנדה. הספר קיבל ביקורות חיוביות מרוב מבקרי הספרים באמריקה, ומוקם במקום הראשון בטבלת הרומנים של הניו יורק טיימס וברשימת רבי המכר הגדולים של הניו יורק טיימס.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהותקף על ידיי מעודדות אמפוזיות בבית ספרו החדש, חוזר פרסי ג'קסון למחנה החצויים על מנת ללמוד על הלבירינת - מבוך עצום אשר נבנה על ידי האדריכל היווני דיידלוס מתחת לאדמה. במקור, נבנה המבוך כחלק מארמונו של מלך כרתים, מינוס. כשהוא מגיע למחנה, הוא פוגש את מורה קרב החרבות החדש, קווינטוס. במהלך קרב נגד עקרבי ענק במחנה, מוצאים אנבת' ופרסי במקרה את הכניסה למבוך. לאחר כניסה למבוך ויציאה ממנו, מבין פרסי כי לוק כבר השתמש במבוך על מנת לתמרן את כוחותיו במהירות, ושהוא ינסה להובילם ישירות אל מחנה החצויים כדי להרסו.

על ידי שימוש במבוך, מוכרחים אנבת', פרסי, גרובר וטייסון למצוא את דיידלוס ולשכנעו לא לערוק אל כוחותיו של לוק, כדי שלא ימסור את החוט המכושף של הנסיכה אריאדנה, שינחה אותו ואת כוחותיו במבוך. לאחר ניווט קל במבוך, נפגשים פרסי ורעיו בקאמפה - מחצית אישה ומחצית מפלצת-דרקון ולאחר קרב משחררים את אסירה, בריאראוס בעל מאה-הידיים, בן משפחתו של טייסון ואלילו הרוחני. למרות הערצתו של טייסון כלפי בעל מאה הידיים ה"אימתני", מאכזבו בריאראוס בכך שמסרב לעזור להם כאשר הפחד מניע אותו. לאחר מפגש עם האלה האולימפית הרה ועם האל הזוטר יאנוס וקרב בחוותו של גריאון, מתאחדת הקבוצה עם ניקו די אנג'לו, בן האדס, אשר מאשים את פרסי כגורם למות אחותו, ביאנקה. לאחר מכן, בהוראתו של האל הפייסטוס, משתמשים פרסי והקבוצה במבוך על מנת להגיע להר סנט הלנס. שם, מרגיש גרובר בנוכחותו של האל פאן ויוצא בעקבותיו יחד עם טייסון וניקו. פרסי ואנבת' מתפצלים ויוצאים אל נפחיית הטלקינים, שדים דמויי הכלבים אשר משרתים את הטיטאן קרונוס. הטלקינים מוצאים אותו ותוקפים אותו. זמן קצר לפני ההתקפה, נפגשים פרסי ואנבת' ומתווכחים לגבי אפשרות לבריחתה של אנבת'. אנבת' מנשקת את פרסי ובורחת. פרסי משתמש בכוחו השולט במים וגורם להתפרצות הר הגעש, ובורח בעזרת מים מההר כדי להשאיר את הטלקינים חסרי אונים. לאחר התרגיל הוא נשאר מחוסר הכרה ואנרגיה.

לאחר מכן, מתעורר פרסי באי המכושף של קליפסו, אוגיגיה. קליפסו נכלאה באי לאחר מלחמת הטיטאנים הראשונה, לאחר שעזרה לאביה, הטיטאן אטלס. כחלק מעונשה הנצחי, כל אלף שנה מופיע אל למחצה על חופי האי של קליפסו; היא מתאהבת בו, אך מסיבה כלשהי הוא לא יכול להישאר באוגיגיה לנצח. כמו החצויים האחרים שעזבו את קליפסו, עוזב אותה פרסי ומפליג למחנה החצויים על רפסודה. כשהוא מגיע למחנה, הוא משבש את טקס ההספד שלו, לאחר שכולם חשבו שנהרג. פרסי ואנבת' מאתרים ומבקשים עזרה מבת האנוש רייצ'ל אליזבת' דר, שיכולה לראות מבעד לערפול, אשר מונע מבני אנוש לראות את המגיה שבעולם המיתולוגי. הקבוצה הכוללת את פרסי, אנבת' ורייצ'ל נכנסת למבוך בשנית, ושם מוצאים את גרובר וטייסון, והחבורה פוגשת סוף סוף את האל פאן. לאכזבתו של גרובר, במקום לקום ממקום מחבואו ולשקם את הטבע ההרוס בעולם, פאן גוסס ומסרב לעזור להציל את הטבע. במקום, הוא מורה לגרובר להעביר הלאה בשורה האומרת שכולם צריכים לעזור להציל את הטבע ההרוס. בני תמותה, חצויים, סאטירים, כולם. לאחר המפגש עם פאן, מגלה הקבוצה שקווינטוס, מורה החרב המסתורי במחנה החצויים הוא בעצם דדלוס, שהעניק לעצמו חיי נצח כאשר שריין את גופו כאוטומטון. דדלוס מבשר כי לוק הוא בעצם נושא רוחו של קרונוס, וקרונוס מנצל את לוק על מנת לחזור לחיים. קרונוס מגלה שניקו הוא בנו של האדס והדמות האופציונלית מן הנבואה הגדולה. הקבוצה מגלה שלוק הקדים את חבריו והשיג את חוט אריאדנה; לאחר מכן, שולח לוק את צבאו הגדול לקרב במחנה החצויים דרך המבוך. לאחר קרב בו המחנה נהרס כמעט לגמרי, בריאראוס ודדלוס מגיחים מן המבוך ומחסלים את קאמפה. גרובר משלים את עבודתם של השניים ומטיל וטו על כוחות האויב בעזרת כוח שניתן לו על ידי פאן. הווטו מבריח את הצבא של לוק. לאחר הקרב, מקריב דדלוס את חייו כדי לסגור את המבוך. מועצת זקני הפרסות מתפרקת לאחר שעושים הצבעה האם להגלות את "הבוגד" (גרובר). סילנוס, מארון ולנאוס, מועצת זקני הפרסות, הצביעו להגלות. אבל דיוניסוס בא והצביע לא להגלות, ביחד עם כירון. סילנוס אמר שגרובר יוצא לגלות. אבל זה היה תיקו כי קול של אל שווה 2 קולות. 3 קולות מול 3 קולות. אנבת' הלכה ללמוד בבית ספר פרטי בסן פרנסיסקו כדי להשגיח על הר טאם, הר היאוש, במקום בו נמצא מבצר אטנה וגן ההספרידות, וגם אטלס שנושא את השמיים. פרסי הולך ללמוד ביחד עם רייצל בתיכון גוד, היכן שפול בלופיס (בספר השלישי הוא מופיע צוחק עם אמא של פרסי. בהתחלה פרסי קרא לו בלופים) מלמד. לבסוף, כאשר לפרסי יש יום הולדת ופוסידון נותן לו צדפה מיובשת במתנה, פרסי מסכים שפול יתחתן עם סאלי (אמא של פרסי). פרסי יורד במדרגות וראה את ניקו, משוטט. פרסי מזמין את ניקו לביתו. בניגוד לספרים הקודמים,אין קילשון בסוף הספר.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]