גורלו של אפולו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גורלו של אפולו
The Trials of Apollo
עטיפת הספר הראשון בסדרה
עטיפת הספר הראשון בסדרה
מידע כללי
מאת ריק ריירדן
שפת המקור אנגלית אמריקנית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה פנטזיה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה ספרי הייפריון עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 2015 עריכת הנתון בוויקינתונים
סדרה
סדרת ספרים גורלו של אפולו
מספר ספרים 5 באנגלית (כולם תורגמו לעברית)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

גורלו של אפולואנגלית: The Trials Of Apollo) היא סדרת ספרים מאת הסופר האמריקאי ריק ריירדן, הכוללת חמישה ספרים: האורקל הנסתר, הנבואה האפלה, המבוך הבוער, קברו של הרודן והמגדל של נירון. הסדרה מהווה מעין ספין אוף שני, לסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים, אחרי גיבורי האולימפוס. בשונה מגיבורי האולימפוס ובדומה לפרסי ג'קסון, הספר מסופר בגוף ראשון על ידי הדמות הראשית, אל השמש אפולו. בסדרה זו זאוס, אביו של אפולו, מעניש אותו על פעילותו בסדרת "גיבורי האולימפוס", והופך אותו לבן תמותה. בצורתו זו, פוגש אפולו באלה למחצה צעירה בשם מג מקפרי, וגורלותיהם נקשרים זה בזה.

הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האורקל הנסתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – האורקל הנסתר

בינואר, כחצי שנה אחרי שגאיה התעוררה וזאוס האשים בכך את אפולו, אל השמש והנבואה בן ה-4612 שנה נידון לזמן לא מוגבל לחיות כנער בן תמותה. הוא נוחת מהאולימפוס למנהטן ופוגש במרגרט "מג" מקפרי, בת דמטר חזקה, ויחד עם פרסי ג'קסון הם מצליחים להביא אותו למחנה החצויים בחתיכה אחת כשאויביו הקדמונים רודפים אחריו.

בזמן החורף המחנה די ריק בדרך כלל, אולם הפעם, כך מתברר, יותר מהרגיל: 3 חצויים (ובהמשך עוד שניים, בניו של אפולו) נעלמו. אפולו ומג מגלים שמערת דלפי הגיעה למבוך ולא רק שהיא נשמרת על ידי פיתון (לאף אחד אין מושג מה זה) המיתולוגי אלא גם שלושה מהאורקלים האחרים שמורים על ידי טריומווירט מרושע, שלישייה רומית קדמונית. אפולו ומג נכנסים למאורת המיירמקים (נמלים ענקיות שאוהבות מתכת, הוצגו לראשונה ב"מסמכי החצויים", שם הן החזיקו בפסטוס עד שפרסי, אנבת', סלינה וצ'רלי בקנדורף חילצו אותו) מקבלים את אישור המלכה לחצות אותה ולבסוף מוצאים את חורשת דודונה האגדית ביער החצויים – מה שלא היה אמור לקרות – ובה חמשת החצויים האבודים ואל גייזרים זוטר. לחורשה מגיע גם ראש הטריאומווטנירון קיסר בכבודו ובעצמו, בן אלמוות כבר 1930 שנה. הם משחררים את החצויים ואת האל ומג נשארת לנסות לדבר איתו (מתברר שהוא גידל אותה לאחר שהרג את אביה המקורי). מלכת המיירמקים מעניקה לחצויים ואפולו מפלט אווירי לעבר המחנה.

המחנה מותקף על ידי קולוסוס נירונוס, פסל ארד מונפש של נירון. אפולו מצליח לקלל אותו בכוחו האחרון שנשאר לו: חץ מחלה, והפסל מאבד את הראש, פשוטו כמשמעו. ליאו ואלדז חוזר, לשמחת כולם. אפולו חש הקלה.

בניגוד לרוב ספרי ריירדן המיתולוגיים לספר זה אין "דד-ליין" מיתולוגי לסיום המשימה.

הנבואה האפלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – הנבואה האפלה

אחרי הנבואה שניתנה בספר הקודם, אפולו, ליאו ואלדז וקליפסו נמצאים בדרכם למציאת האורקל האפל תוך כדי כך שאפולו מנסה למצוא את מג ולהציל אותה מניצולו של נירון. בספר מתגלה קיומו של קיסר נוסף בטריואמווירט, קומודוס, או "הרקולס החדש", אשר ניהל רומן עם אפולו בימי רומא העתיקה. בבואם לאינדיאנאפוליס הם נאבקים בבלמאי, מפלצות עם ראש במקום הבטן ונימוס רב. מצילה אותה קשתית בגיל העמידה, ציידת ארטמיס לשעבר, שגרה עם בת זוגה במפקדה חדשה שנקראת התחנה. הם מגלים שבתם המאומצת ג'ורג'ינה נעלמה בעקבות כניסתה למערת טרופוניוס, שמהווה אורקל מסוכן במיוחד.

אמיתאה וג'ו, בעלות התחנה, מבקשות מהשלושה להשיב את ביתם ואת שפיותה, מה שדורש מהם להשיג את כס מנמוסינה, שעליו תוכל ג'ורג'ינה לשבת ולהגיד באופן מסודר את הנבואה שקיבלה באורקל. במקביל מנסים השלושה להציל את מג, שמקום המצאה אינו ידוע להם. האלה בריטומטריס פוקדת עליהם לצאת למסע חיפושים נוסף, על מנת למצוא את זוג הגריפונים הגרים בתחנה. במהלך המסע, המתרחש בגן החיות, הם פוגשים את מג, שמצילה אותם מסגנו החדש של קומודוס – ליטיירסס, בנו של מידאס. לאחר מכן הם מתכננים לפרוץ לארמונו של קומודוס, על מנת למצוא את ג'ורג'ינה, ואת כס מונמוסונה, כאשר בעוד שלושה ימים קומודוס מתכנן לשנות את שמה של אינדיאנפוליס ל"קומודיה", לערוך חגיגה ולהקריב (בין היתר) את אפולו.

בבואם לארמון הם מצילים את ג'ורג'י ועוד אסירים נוספים, ואת כס מנמוסינה, אך מג טוענת שיש עוד מישהו ומובילה את אפולו לאצטדיון בו יושבים קומודוס וחייליו. מסתבר שהוא לכד את הקארפוס אפרסק ועומד לשרוף אותו מול עיניה של מג. מתחיל קרב, ובסופו מגיעה תגבורת הכוללת את ליאו, פסטוס הדרקון וציידות ארטמיס. אפולו ומג מצילים את אפרסק, פילה בשם ליוויה ובאופן מפתיע את ליטיירסס, שהופך לאויבו של קומודוס. כאשר מושיבים את ג'ורג'ינה על הכס, היא מדברת בקולו של טרופוניס (בנו של אפולו) ומתגלה כי הוא ומג צריכים להגיע עם שחר אל מערת טרופוניוס. בבואם למערה, הם נלחמים ביילים ואפולו שותה ממי הנהרות מונמוסינה ולתה, הזיכרון והשכחה, מה שאמורים לעשות בכניסה. הם מגיעים למערה מלאה נחשים, ובעוד זכרונותיו של אפולו מבולבלים מג מתחילה לשיר על מנת לגרשם, ובשירתה חושפת את כל פחדיה וסודותיה. אז מתברר שהיא קיבלה את הנבואה ולא אפולו, ואפולו מנסה לשאוב ממנה את הטירוף על ידי שאיפתו. הם מצליחים להימלט, ואפרסק שנקרא לשם מביא אותם לתחנה. הקרב בעיצומו, אך אפולו מכריע אותו על ידי כך שמצליח להתגלות בדמותו האמיתית.

קומודוס מתעוור ובורח. מג מושבת על כס מונמוסונה ופולטת נבואה ארוכה מאוד, סונטה עם ארבעה בתים ושתי שורות. ליאו מבין שצריך להזהיר את חצויי רומא החדשה ויוצא לשם לבד על גב פסטוס. אפולו מבין שהוא ומג יצאו למסעם לעבר הקיסר השלישי, החסוי, דרך מבוך דיידלוס, וקורא לשם כך לגרובר הסאטיר.

המבוך הבוער[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המבוך הבוער

הספר השלישי בסדרה. יצא ב-1 במאי 2018. אפולו, מג וגרובר משוטטים במבוך של דידלוס ולאחר מכן מגיעים למקום בשם אאייתלס ושם מג חושפת שהמקום הזה היה בעבר ביתה. הם מגלים שהקיסר החדש הוא קליגולה. בתקופה הזאת דרום קליפורניה כולה תחת שריפות ענק שמתפרצות מתוך המבוך. הם מגיעים לבית של פייפר מקלין ושואלים מכונית מהשכן. הם יוצאים למבוך והם פוגשים את מדיאה, מכשפה נכדתו של הליוס, טיטאן השמש. מדיאה שולטת בהליוס וכמעט הורגת אותם. הם הולכים לאסוף את ג'ייסון גרייס מהפנימיה ואפולו מגלה על נבואה שקיבל על כך שפייפר, או ג'ייסון ימותו מידיו של קליגולה. הם מגיעים לספינות של קליגולה ופייפר חוטפת זעזוע מוח. קליגולה תופס אותם ואפולו מנסה להתאבד בניסיון נואש למנוע את התוכניות הזדוניות של הקיסרים. מדיאה מצילה את חייו וג'ייסון משתמש ביתרון הרגעי שהיה לו כשדעתה הוסחה ומנסה להציל את כולם. קליגולה דוקר אותו בגבו והוא מת. לאחר מכן הם חוזרים שוב למבוך ומשחררים את הרופילה הסיבילה ובדרך משחררים את הליוס. הם הורגים את מדיאה. אאייתלס הוצמחה מחדש והרופילה מתיישבת שם. אפולו ומג טסים לשדה תעופה קטן שם הם פוגשים את פייפר וליאו ואלדס שמספר להם שהם הצליחו לבלום את המתקפה על מחנה יופיטר ואפולו ומג טסים במטוס עם ארון הקבורה של ג'ייסון גרייס למחנה יופיטר.

קברו של הרודן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – קברו של הרודן
עטיפת הספר "קברו של הרודן"

יצא באוקטובר 2019. מספר על הגעת אפולו למחנה יופיטר ומציאת קברו של לוקיוס טרקוויניוס סופרבוס, מלכה האחרון של רומא שבקברו אמורים להיות ספרי הסיבילות. בספר התרחש הקרב האחרון על רומא. הספר נגמר כשאפולו ופרנק ז'אנג מביסים את שני הקיסרים, קומודוס וקליגולה, ריינה אווילה רמירס איריאנו הופכת לציידת, הייזל לבסק הופכת לפראיטור וכשאפולו ומג יוצאים למסע החיפושים האחרון – להביס את נירון.

המגדל של נירון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – המגדל של נירון

הספר החמישי והאחרון בסדרה. יצא ב-6 באוקטובר 2020. יצא בשפה העברית ב-3 במרץ 2021

בספר זה אפולו יוצא למסע חיפושים במטרה להרוג את נירון ואת פיתון.

אפולו ומג נחטפים על ידי חייליו של נירון, אך המפקדת של הצוות החוטף - לוגוסלווה - עוזרת להם ובורחת יחד איתם תוך כדי שהיא עושה עצמה נלחמת במג כדי שלא יחשדו בה. הם בורחים למקום שנירון לא ימצא שם ושם מתכננים תוכנית: מג תלחם בלוגוסלווה בראש בניין לעיני המצלמות של נירון ואז אפולו ידחוף את לו מהבניין. לאחר מכן אפולו ומג יסגירו את עצמם בפני נירון, כדי שלא יציף את ניו יורק באש יוונית, ובינתיים יגיע צוות שינסה להרוס את המיכלים של האש היוונית. כדי להגיע למכלים הם הולכים לטרוגליטים, חבריו של ניקו, בנו של האדס, החיים באדמה וטובים בלחפור כדי שיחפרו וינטרלו את המיכלים, אך בדרך תוקפים אותם פרים שלא ניתן להרוג, כדי להרוג אותם בפקודתו של נירון. בינתיים מחנה החצויים מתארגן לתקיפה של המבצר של נירון. כשהם מגיעים לטרוגליטים של ניקו הם מתחילים לדון ואז, לפתע, נוחתים הפרים, שהיו אויבם המרים של ההטרוגליטים, ומתחילים להרוס כל מה שבדרכם. אחרי האסון, לוקח את אפולו ומג אחד הטרוגלידיטים אל מגדלו של נירון. ויל, ניקו ורייצ'ל נפרדים מהם.

אפולו ומג מסגירים את עצמם לנירון, והוא כולא אותם וכורת את ידיה של לוגוסלווה. אפולו ולו נחלצים ומוצאים את מקור הכוח של נירון. לו מקריבה את האלמוות שלה, ואחרי קרב עם נירון אפולו משמיד אותו ובכך הורג את הקיסר. מחנה החצויים באים לעזור ומנצחים טת צבא הקיסר.

אפולו הולך להתמודד עם אויבו פיתון. הוא נופל עימו לתוך טרטרוס. ומפיל אותו לכאוס, ובכך משחרר את האורקל. אפולו נהפך שוב לאל, חוזר לאולימפוס, ולאחר מכן הולך לבקר את חבריו במקומות שונים, בתוכם מג מקפרי בפאלם ספרינגס.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפולו או לסטר פפדופולוס – הוא הדמות הראשית בסדרה. אפולו הופך לבן תמותה בתור עונש מזאוס לאחר שבזמן המלחמה בענקים (גיבורי האולימפוס) היה עסוק בלשחק ביכולותיו הנבואיות של נצרו אוקטביאנוס בזמן המלחמה בענקים וגרם ליוונים והרומאים להילחם בתוך עצמם, ולא באויבים האמיתיים, הענקים. אפולו יודע שעכשיו בן תמותה ישלוט בו ויחליט עליו וגורלותיהם ייקשרו זה בזה כל עוד אפולו בן תמותה. האדם הזה היא מג מקפרי, בת דמטר. אפולו אוהב להתרברב על עצמו ועל כוחותיו, בהמשך הספר הוא מבין שהוא לא כזה נפלא ומדהים כמו שהוא חושב שהוא, אך הוא גם מבין את הערך האמיתי של חברות. פוליסקסואל. משתנה במהלך הסדרה ובסוף הספר השלישי מבטיח לג'ייסון גרייס שיזכור את חייו כבני תמותה. בשאול חוזרים לו כוחותיו.

מג מקפרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרגרט "מג" מקפרי – היא חצוייה חזקה וביתה של דמטר. אביה של מג נהרג על ידי נירון או "החיה" ומג אומצה על ידו. בגיל 12 נשלחה לעבוד על אפולו כדי לקחת אותו לחורשת דודונה וזה אכן קרה. הם הגיעו למחנה החצויים שם מג גילתה את אימה. מג עזרה לאפולו להגיע לחורשה אך למעשה רק הובילה אותו לנירון. מג היא חצוייה מאוד מאוד חזקה, ביחס לכוח הקטן של אימה. למג שתי חרבות רומיות מזהב קיסרי (על אף היותה חצויה יוונית) אשר מוסוות בתור הטבעות שלה. בספר השלישי מסתבר שלפני שעברה לניו יורק חיה בדרום קליפורניה בחממה בשם אאיתלס עם הרבה דריאדות.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • וויל סולאס – בנם של אפולו ושל זמרת קאנטרי בשם נעמי. סולאס מונה לאחר מותו של מייקל יו הו לראש ביתן אפולו. ביסקסואל, בן זוגו של ניקו די אנג'לו.
 • ניקו די אנג'לו – בן האדס. אחיה של ביאנקה ואחיה למחצה של הייזל. היה דמות ראשית מאוד בסדרות הקודמות. הומוסקסואל, בן זוגו של וויל סולאס.
 • כירוןקנטאור ומנהל הפעילויות במחנה. אחיו למחצה של זאוס וחבר קרוב של אפולו.
 • פיתון – נחש מפלצת אויבו המושבע של אפולו שלאורך הסדרה חוסם את מערת הנבואה המקורית ביוון על מנת לחסום את נבואתה של רייצ'ל הנביאה.
 • נירון קיסר "החיה" – קיסר רומי וראש הטריומווירט. נצר של הקיסר גָאיוּס יוליוס קיסר אוקטָביָאנוּס, בנו של אפולו, ולכן הוא נצר שלו. הרג את אביה של מג ואימץ אותה. מאוחר יותר מחפש את אפולו ושולח פסל ענק של עצמו, קולוסוס נירונוס, להרוס את מחנה החצויים כדי להקים במקומו ארמון.
 • פרסי ג'קסון – בנו של פוסידון ודמות ראשית מסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים ומסדרת גיבורי האולימפוס. עוזר לאפולו להגיע למחנה החצויים בתחילת הספר הראשון ובסוף עוזר לו להביס את פסל הענק של נירון. בספר מקבל תפקיד דמות משנית מאוד, ביחס לתפקיד בסדרות הקודמות. בסדרה הנוכחית הוא לומד באוניברסיטה של מחנה הרומאים.
 • קיילה נולס – נולדה מזוגיות הומוסקסואלית של אפולו וקשת קנדי בשם דארן נולס. נחטפה לחורשת דודונה.
 • אוסטין לייק – בנו של אפולו. נחטף לחורשת דודונה.
 • הארלי – בנו של הפייסטוס. גאון במכניקה אבל עלול להיות קצת הרסני. מעריץ את אחיו ליאו ואלדס ומחפש אותו לאורך הספר הראשון.
 • ליאו ואלדס – בן הפייסטוס, דמות ראשית מהסדרה הקודמת. ברח כשמצא את אהובתו קליפסו. דמות עיקרית בספר השני.
 • קליפסו – דמות מיתולוגית אגדית שנכלאה באי אוגיגיה משום שתמכה באביה אטלס במלחמתו נגד האלים. התאהבה בפרסי ג'קסון ובליאו ואלדס. דמות עיקרית בספר השני.
 • פייפר מקלין – בת אפרודיטה, חברתו של ג'ייסון. דמות ראשית מהסדרה הקודמת, דמות עיקרית בספר השלישי. עברה לאוקלהומה בגלל "בעיות כספיות" של אביה ביסקסואליות. בספר האחרון מסופר כי התחילה לצאת עם של.
 • ג'ייסון גרייס – בן יופיטר, החבר של פייפר לשעבר. דמות ראשית מהסדרה הקודמת, דמות עיקרית בספר השלישי. נהרג בידי קליגולה וגופתו נשרפה בספר הרביעי במחנה יופיטר.
 • קומודוס "הרקולס החדש"-קיסר נוסף של הטריומווירט שמהווה האויב הישיר בספר השני. מצוין גם רומן הומוסקסואלי שהתרחש בינו לבין אפולו בימי רומא העתיקה טרם שלטונו. מת בספר הרביעי לאחר קרב עם אפולו.
 • קליגולה "נאוס הליוס"-הקיסר השלישי של הטריומווירט שמהווה את האויב המרכזי בספרים השלישי והרביעי. רוכב על סוס מדבר בשם אינקיטאטוס שחושב שהוא שולט בקליגולה. דודו של נירון ואחיינו של טיבריוס (שאותו רצח בפקודתו נייבוס סוטוריוס מקרו)מתואר כפרנואיד שמחליף את המשמר שלו כל כמה זמן. זומם להפוך לאל השמש החדש בעזרת מדיאה. הורג את ג'ייסון גרייס בדקירה בין השכמות על היאכטה שלו. מתואר שהוא ומשמרו יוצאים צפונה כדי להשמיד את מחנה יופיטר. פרנק ז'אנג שרף אותו בעזרת המקל שמחזיק את חייו והרג אותו בספר הרביעי.
 • ריינה "הלוחמת בתה של בלונה"- פריאטורית במחנה יופיטר. אמורה להציל את אפולו בקבר טארקוויניוס. הצטרפה לציידות ארטמיס בסוף הספר הרביעי לאחר שאפולו גרם לה להבין את משמעות הנבואה שקיבלה מוונוס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]