תאומים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תאומים בציור של קארל היינריך בראנדט משנת 1785
בימין התמונה, ברברה וג'נה, בנותיו התאומות הבלתי זהות של נשיא ארצות הברית לשעבר ג'ורג' ווקר בוש. בשמאל התמונה לורה בוש, רעייתו של בוש
התאומים אוליבר וג'יימס פלפס אשר משחקים בסרטי "הארי פוטר"

תאומים הם אחים שתקופות ההריון שלהם חפפו זו לזו[1]. השכיחות העולמית הכוללת ללידת תאומים הייתה בעבר כ-1 מתוך 88 לידות, אולם בעקבות טיפולי הפריון הוא עלה ליותר משיעור כפול והיום הוא בערך 1 ל-40 לידות.

סוגי תאומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאומים זהים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאומים זהים הם תוצאה של התחלקות הביצית המופרית, המהווה את העובר הראשוני, לשניים (או ליותר). הסיבה המדויקת להתחלקות אינה ברורה. שני גושי התאים הופכים לשני עוברים הגדלים באותו רחם (אך לכל אחד חבל טבור משלו).

ככל שהתחלקות הביצית המופרית מתרחשת מאוחר יותר, כך חולקים העוברים ביניהם יותר "משאבים" בזמן ההיריון. אם הביצית המופרית מתחלקת לשניים ב-3 הימים הראשונים שלאחר ההפריה, נוצרים תאומים זהים שלכל אחד מהם שלייה משלו ושק היריון משלו הנקראים תאומים דיכורייאלים דיאמניוטים (תאומים DC/DA). אם החלוקה מתרחשת בין היום הרביעי ליום שמיני שלאחר ההפריה (אצל כ-75% מהתאומים הזהים), נוצרים עוברים שלכל אחד מהם שק היריון פנימי (אמניון) משלו, אך יש להם שלייה משותפת ושק הריון חיצוני (כוריון) משותף. תאומים אלו נקראים מונוכורייאלים דיאמניוטים (תאומים MC/DA). אם החלוקה מתרחשת בין היום השמיני ליום ה-12 לאחר ההפריה, נוצרים עוברים שלהם שני שקי הריון משותפים ושלייה משותפת ונמצאים ללא הפרדה כלל ברחם. תאומים אלו נקראים מונוכורייאלים מונואמניוטיים (תאומים MC/MA). זהו המצב הנדיר והמסוכן ביותר מבין השלושה.

בחלוקה מאוחרת יותר לאחר היום ה-12 להפריה נוצרים תאומים סיאמיים.

לתאומים זהים מטען גנטי זהה (אם כי יש ביניהם הבדלים מסוימים, למשל בטביעות האצבעות) ועל כן הם תמיד מאותו זוויג, אולם הם אינם בהכרח זהים באופיים. עם זאת, מחקרים הוכיחו כי תאומים זהים אשר גדלו בנפרד היו דומים זה לזה בתכונותיהם, במחוותיהם ובתחומי העניין שלהם. ממצאים אלה תומכים בתאוריה כי לרובן של התכונות האנושיות קיים גורם גנטי. מבחינה גנטית ילדיהם של תאומים זהים הם למעשה אחים למחצה ולא בני דודים רגילים.

תאומים שהם לא מאותו המין הם כמעט תמיד תאומים לא זהים, שכן המטען הכרומוזומלי שלהם שונה. עם זאת, במקרים נדירים ביותר מתרחשת הפרעה גנטית שמאפשרת תאומים זהים של זכר ונקבה.הדבר קורה כאשר אצל אחד מתאומים מונוזיגוטיים בנים נפגם כרומוזום Y במהלך חלוקת הביצית, תופעה המוכרת כסינדרום טרנר.

תאומי ראי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאומי ראי (=תאומים זהים) הם תאומים בעלי מאפיינים הפוכים, כגון: האחד מהם ימני והשני שמאלי, כיוון צמיחת השיער הוא הפוך, צמיחת שן ראשונה בצדדים הפוכים ומראה אסימטרי. על פי ההערכות מצב זה נובע מהתחלקות מאוחרת של הביצית המופרית – בין היום התשיעי ליום ה-12 לאחר ההפריה[2]. במקרים נדירים, אחד מתאומי הראי לוקה בתסמונת סיטוס אינברסוס שבה כל האיברים הפנימיים נמצאים בצד ההפוך של הגוף – החדר השמאלי של הלב נמצא בצד ימין וכו'.[3]

מקובל ששכיחות תאומי הראי הוא כ-25% מהתאומים הזהים[2] ושהתופעה אינה מופיעה כלל בתאומי אחווה. אולם היו שטענו לשיעור נמוך יותר (10-15%) של תאומי ראי בקרב תאומים זהים ולהמצאות תאומי ראי בקרב תאומי אחווה[4]. לעומת זאת, היו שטענו לזיהוי באמצעים וטוגרפיים של תכונות ראי במעל 50% ממדגם של תאומים זהים[5].

תאומי אחווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאומים אחאים בני שבועיים, ישנים

תאומי אחווה, הנקראים גם "תאומים אחים", "תאומים אחאים" ו"תאומים לא-זהים" הם תוצאה של הפריית שתי ביציות שונות על ידי שני תאי זרע שונים, באותו הזמן. לפיכך תאומים אלה הם אחים רגילים לכל דבר, מלבד העובדה שהם בני אותו גיל. כלומר, המטען הגנטי שלהם אינו זהה ולמעשה הם אינם דומים זה לזה יותר מאחים רגילים. הם יכולים להיות מאותו זוויג או ממינים שונים.

תאומים זהים למחצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרים נדירים יוולדו שני תינוקות שלהם מטען גנטי זהה מצד האם, ושונה מצד האב. הסיבה לכך אינה ידועה במלואה. שני זרעונים עשויים להפרות ביצית אחת שהתחלקה, או את הביצית ואת הגופיף המקוטב.אומים הם אחים אשר נולדו באותה לידה. לרוב בלידות תאומים, מדובר בשתי הפריות בלתי תלויות, קרי שני מפגשים שונים בין תא זרע זכרי לביצית נקבית. לרוב, לאחר הביוץ, ביצית אחת עוזבת את השחלה אל כיוון החצוצרה, שם היא פוגשת את תאי הזרע. אך, לעיתים, שתי ביציות עוזבות יחדיו ומגיעות אל השחלה. לכן, יכולות להתקיים שתי הפפריות בלתי תלויות אשר יסתיימו בלידת תאומים. השכיחות ללידת תאומים היא כ-1 מתוך 90 לידות. לעומת זאת, תאומים זהים הם תוצאה של אירוע הפריה בודד בו התרחש פיצול מוקדם של הביצית המופרית לשניים. כך נוצר מצב שבו לשני יצורים נפרדים יש מטען גנטי זהה. . הסיבה המדויקת להתחלקות אינה ברורה. שני גושי התאים הופכים לשני עוברים הגדלים באותו רחם (אך לכל אחד חבל טבור משלו). שכיחות תופעה זו הינה 3 ל-1000 לידות. מכיוון שתאומים זהים הם תוצאה של התחלקות הביצית המופרית (הזיגוטה), אשר מהווה את העובר הראשוני- צפוי שהם יהיו בעלי מטען גנטי זהה. למרות זאת, הצלחתי לחשוב על שני תהליכים ביולוגים אשר יובילו להבדל מסוים במטען הגנטי בין שני תאומים זהים. הראשון הוא תהליך יצירת הנוגדנים בגופנו. נוגדן הינו מולקולה יחודית מאוד אשר נצמדת לגוף זר לאחר חדירתו לגוף האדם (למשל חיידק) ומונעת ממנו לגדול בתוך הגוף האנושי. מכיוון שיש צורך לייצר המון סוגים של נוגדנים כנגד מגוון גדול מאוד של איומים מן הסביבה, ובאותה נשימה אין מספיק גנים על מנת להקדיש לכל סוג נוגדן גן יחודי- מצאה האבולוציה דרך מתוחכמת כדי לפתור בעיה זו. כל אדם מתחיל עם מספר סטים מסוים של נוגדים, ובמהלך ההתפתחות העוברית הגנים הללו מתערבבים בצורה די רנדומלית ע"י שכפול שלהם, חיתוך ועריכה של המטען הגנטי. לתהליך זה קוראים "סידור מחדש" (Rearrangment) והוא מתבצע בכל פעם מחדש בעת ההתפתחות העוברית בצורה אינדיוידואלית אצל כל עובר. לכן, תאומים זהים לא יהיו זהים בכל השילובים הסופיים של הגנים שנוצרו בתהליך זה. 1.הגנים בלוקוס של השרשרת הכבדה. 2. הוצאה של מקטעי גנים D ו-J לא רצוים. 3. רקומבינציה של האקסון D ו-J. 4. הוצאה של מקטעי גנים V ו- D לא רצויים. 5. רקומבינציה של אקסון V ו- DJ. 6. קבלת גן ייחודי לנוגדן. התמונה לקוחה מויקיפדיה. התהליך השני, ואולי עם חשיבות ביולוגית פחותה יותר, הינו כניסתן של מוטציות ב-DNA במהלך תהליך החלוקה של תא אחד לשני תאים חדשים. בזמן ההריון, תאים רבים מתחלקים ויוצרים תאים חדשים רבים. כאשר מביאים לידי חשבון את גודל הגנום (המטען הגנטי) האנושי ביחד עם קצב הכנסת המטוציות רואים שבכל חלוקת תא נכנסות בערך 3 מוטציות חדשות למטען הגנטי של התא. מכאן מגיעים לעובדה המדהימה הבאה- אין לנו שני תאים אשר זהים ב100% במטען הגנטי בגוף שלנו (ולכן על כמה כמה בין שני תאומים זהים). עם זאת, יש לזכור שרוב המוטציות נכנסות בקטעים אשר אינם מוגדרים כגנים (= מקודדים לחלבון), ולכן אחוז מאוד קרוב ל100 של הגנים בין שני תאומים זהים יהיה זהה.

שכיחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנות ה-60 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך המאה ה-19 רב הדווחים במדינות המערב על שכיחות של לידת תאומים נעו בין 1 ל 80 לידות עד 1 ל-90 לידות והשיעור נשאר יציב משנה לשנה[6][7]. שיעורים אלו נשארו יחסית יציבים עד סביבות שנת 1960[8].

שיעורים אלו היו תקפים לאוכלוסייה הלבנה, אולם בקרב נשות המזרח הרחוק היה השיעור כ-8 ל-1000 ואצל נשים שחורות כ-16 ל-1000[9].

שיעור הלידות של תאומים עולה באופן כללי עם גיל האם וגיל האב. השיעור היה רק 5.7 לנשים מתחת לגיל 20, עלה עם הגיל עד ל-18.1 לנשים בגילאי 34-39 וירד ל-8.8 לנשים מעל גיל 45[10]. כן עולה שיעור לידות התאומים עם מספר הלידות של האם. תזונה לקויה מביאה לירידה חדה בשיעור לידות התאומים[11].

משנות ה-60 של המאה ה-20[עריכת קוד מקור | עריכה]

משנת 1960 עד אמצע שנות ה-70 של המאה ה-20 נרשמה ירידה בשיעור לידות התאומים במדינות המפותחות[12]. היו ששיערו שהסיבה היא ירידה באיכות הזרע, זיהום הסביבה, או השימוש בגלולה למניעת היריון, אולם הסיבה המדויקת אינה ידועה[13].

החל מסביבות 1980, ובארצות הברית אף משנות ה-70, חלה עלייה גדולה בשיעור לידות התאומים. בשנים 1970-1980 היה שיעור לידות התאומים בארצות הברית כ-18 ל-1000 לידות ובשנת 1998 הגיע השיעור לכ-28 ל-1000 לידות[14]. בנוסף לשימוש בטיפולי פריון, מיוחסת העלייה בשיעור לידות התאומים לעלייה בגיל האם בעת הלידה[15].

תאומים זהים[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיעור הלידות של תאומים זהים היה יציב ביותר מסביב לעולם ועמד על 3.5-4 לידות ל-1000, כשליש מלידות התאומים במערב. עד שנות ה-80 של המאה ה-20 ההנחה הייתה שהריון של תאומים זהים הוא אירוע אקראי שאינו תלוי בגזע, גיל וגורמים סביבתיים. אולם בשנות ה-80 התברר ששיעור לידות התאומים הזהים היה פי 2.5 אצל נשים שעברו טיפולים לעידוד ביוץ. כן נמצא שיעור גבוה בהרבה של לידת תאומים זהים אצל אמהות שהיו בעצמן תאומות זהות[13].

תאומי אחווה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לנטייה להיריון של תאומי אחווה יש בסיס תורשתי - ישנן נשים בעלות נטייה תורשתית לשחרר יותר מביצית אחת בעת המחזור החודשי.

בעיות בהיריון תאומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תאומים כפי שנצפו בבדיקת אולטרה סאונד להיריון

סיכון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שהמקום ברחם האשה הוא מוגבל, בהיריון תאומים הסיכון ללידה מוקדמת גדול בהרבה מאשר בהיריון יחידאי (היריון של עובר אחד). היריון תאומים ממוצע נמשך בין 36 ל-37 שבועות, כאשר לא מעט מהריונות התאומים מסתיימים לפני שבוע 34. הריון שלישייה ממוצע נמשך כ- 32 עד 33 שבועות (עם שונות גדולה) והריון רביעייה אף פחות מכך.

היריון מרובה עוברים נחשב תמיד להיריון בסיכון, וישנן בעיות מסוימות הייחודיות לו:

תסמונת התאום הנעלם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדעתם של חוקרים רבים[דרוש מקור], אחד מתוך כל שמונה הריונות מתחיל כהיריון תאומים, אולם רק אחד העוברים שורד ומגיע ללידה עצמה, שכן השני אינו מצליח להתפתח ובמקום זאת נספג בגוף האשה בשלב מוקדם מאוד בהיריון ואינו מאותר כלל, ועל כן לרוב האשה אף אינה יודעת שהרתה תאומים. מצב זה ידוע כ"תסמונת התאום הנעלם". יש מקרים בהם תאי התאום אף נשארים בגוף התאום השני, מצב העלול לגרום בעיות לתאום הנולד.

תאומים סיאמיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תאומים סיאמיים

אם החלוקה של הביצית המופרית מתרחשת אחרי היום ה-12 שלאחר ההפריה, ההפרדה בין חלקיה אינה שלמה, ונוצרים תאומים המחוברים זה לזה באיבר כלשהו בגופם - תאומים סיאמיים. כיום מבצעים לרוב ניתוחים בתאומים כאלה במטרה להפרידם. ניתוחים אלה עלולים להיות מסובכים מאוד אם האיבר המשותף הוא איבר פנימי מרכזי, כמו המוח, הלב או הכבד.

תסמונת מעבר דם בין העוברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – תסמונת מעבר דם בין עוברים

במקרה של תאומים החולקים את אותה השליה, קיים סיכון מוגבר לתסמונת מעבר דם בין העוברים, אשר עלולה לגרום למות התאומים.

כריכת חבל הטבור של עובר על אחיו התאום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקרה של תאומים מונוכורייאלים מונואמניוטיים (הנמצאים ללא הפרדה כלל ברחם) קיים חשש כי חבל הטבור של עובר אחד יבצע כריכות על צווארו של אחיו התאום. בעבר, שיעור התמותה של הריונות מסוג זה הגיעו לכדי 50 אחוזים. כיום מקובל ליילד את האשה בשבוע הריון צעיר (כ-32 עד 34 שבועות) בניתוח קיסרי וכתוצאה מכך עלה משמעותית שיעור היילודים הבריאים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

רונית פלוטניק, שנינו ביחד וכל אחד לחוד. חולון: הוצאת יסוד (2003).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ MedicineNet > Definition of Twin.
 2. ^ 2.0 2.1 Zhou JY, Pu JL, Chen S, Hong Y, Ling CH, Zhang JM. Mirror-Image Arachnoid Cysts in a Pair of Monozygotic Twins: A Case Report and Review of the Literature. Int J Med Sci 2011; 8(5):402-405.
 3. ^ Int J Paediatr Dent. 1997 Sep;7(3):177-84. Mesiodentes in twins: a case report and a review of the literature. Seddon RP, Johnstone SC, Smith PB.
 4. ^ Roger E. Stevenson‏, Judith G. Hall, Human Malformations And Related Anomalies, Oxford University Press, 2006, page 1404
 5. ^ Isaac Blickstein Louis G. Keith, Multiple Pregnancy, Taylor & Francis, March 2005, pages 277-285
 6. ^ Annals of British Legislation: Digest of blue books, Vol. 4, 1868, page 291
 7. ^ Encyclopaedia Londinensis, Vol. 18, 1821, Parturition, page 680
 8. ^ ראו למשל: חרות מציעה ביטוח מובטלים ואשפוז חינם לכל יולדת, חרות, 14 ביוני 1955
  יוסף לפיד, זכתה בביטוח נגד תאומים, מעריב, 3 במרץ 1958
 9. ^ Stephen Tong, Roger T.Short, Dizygotic twinning as a measure of human fertility, Human Reproduction, Vol. 13, No. 1, 1998, page 95. יש לשים לב שהנתונים במאמר הם לתאומים לא זהים ועליהם הוספנו את שיעור התאומים הזהים של 4 ל-1000
 10. ^ Birth, stillbirth, and infant mortality statistics for the birth registration area of the United States, U.S. Govt. Print. Off., 1929, pages 19-21
 11. ^ Stephen Tong, Roger T.Short, Dizygotic twinning as a measure of human fertility, Human Reproduction, Vol. 13, No. 1, 1998, page 95
 12. ^ ניתן לראות כאן את השיעורים הנמוכים יותר באמצע שנות ה-60: Henry S. Shryock‏, Jacob S. Siegel,‏ Elizabeth A. Larmon,The methods and materials of demography, Vol. 1, 1980, page 480
 13. ^ 13.0 13.1 Stephen Tong, Roger T.Short, Dizygotic twinning as a measure of human fertility, Human Reproduction, Vol. 13, No. 1, 1998, page 96
 14. ^ Trends in twins and triplet births 1980-97, September 14, 1999
 15. ^ Roger E. Stevenson‏, Judith G. Hall, Human Malformations And Related Anomalies, Oxford University Press, 2006, page 1382