קרוסלת מטען

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרוסלת מטען רב מפלסית משופעת בנמל התעופה בן-גוריון
קרוסלת מטען אופקית במפלס אחד בנמל התעופה פרנקפורט האן
פעולת קרוסלת מטען מבוקרת מחשב בנמל התעופה הית'רו

קרוסלת מטעןאנגלית: Baggage Carousel או Baggage Belt) היא מתקן בטרמינל של נמל תעופה, המאפשר לנוסעים בטיסות נכנסות לקבל את המזוודות שמסרו להטסה בנמל המוצא של הטיסה ואשר הוטסו בתאי המטען של מטוסם. היא משמשת למסירת המטען לנוסעים לאחר הוצאתו מהמטוס על ידי סבלי הקרקע והבאתו באמצעות עגלות לתוך הטרמינל.

הקרוסלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסלות מטען מוצבות באגף הנוסעים הנכנסים של נמל תעופה, לאחר עמדות ביקורת הדרכונים ולפני עמדות ביקורת המכס. מדובר למעשה במסוע מטען נמוך וטבעתי, שאורכו - עשרות מטרים - מאפשר לנוסעים רבים גישה אליו במקביל לשם הסרת מזוודותיהם ממנו. הוא קיבל את שמו משום דמיונו לתנועת קרוסלת שעשועים עגולה.

קיימים שני סוגים של קרוסלות מטען:

  • קרוסלה במפלס אחד - קרוסלה זו נעה כולה במפלס אחד של הטרמינל, כשחלק ממנה מצוי באולם הנוסעים וחלק אחר באולם שאליו מוכנסות עגלות המטען ושאליו אין לנוסעים גישה. הסבלים מעמיסים את המזוודות על הקרוסלה באולם המטען ומשם הן מוסעות אל תוך אולם הנוסעים. הקרוסלה נעה בין האולמות דרך שני פתחים בקיר המפריד ביניהם.
  • קרוסלה רב מפלסית - חלקה האופקי של קרוסלה זו מצוי כולו באולם הנוסעים. המזוודות מובאות אל הטרמינל במפלס אחר - בדרך כלל מתחת לאולם הנוסעים - ושם הן מועלות על ידי הסבלים על מסוע אחר, המוביל אותן בשיפוע אל אולם הנוסעים, שם הן נפלטות אל הקרוסלה.

לעיתים מוצבות בנמלי תעופה קרוסלות מטען המשלבות את שתי השיטות, כך שחלק מהקרוסלה האופקית נע אל תוך אולם מטען נפרד והחוצה ממנו, באופן המאפשר גישה אליה על ידי סבלים.

קרוסלת מטען היא אופקית או בעלת שיפוע. בקרוסלה משופעת מותקנים שוליים מוגבהים בצדה הנמוך על מנת למנוע את נפילת פריטי המטען ממנה.

בנמלי תעופה גדולים מוצבות קרוסלות מטען רבות, הנושאות מספרי זיהוי. צגי מידע המוצבים באולם משמשים על מנת להדריך את הנוסעים אל הקרוסלה שבאמצעותה יימסר להם המטען מטיסתם. בדרך כלל מוצבים צגי מידע גם מעל כל קרוסלה ומציגים את מספרי הטיסות שהמטען מהן יועמס על אותה קרוסלה.

פריטי מטען המועלים על הקרוסלה ואינם נלקחים ממנה על ידי הנוסעים מוסרים ממנה לאחר זמן מסוים על ידי סבלים באולם הנוסעים ומוצבים בקרבתה, על מנת לפנות אותה לצורך מסירת מטען של נוסעי הטיסות הנכנסות הבאות.

מטען שאינו נמסר באמצעות קרוסלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרוסלת מטען מיועדת למסירת מזוודות ופריטים הדומים להן בלבד. סוגים רבים אחרים של פריטי מטען בעלי צורה וגודל חריגים אינם מיועדים להימסר לנוסעים באמצעותה, שכן הם עלולים להיתקע באחד מחלקי הקרוסלה ולהפריע לפעולתה התקינה. אלו הם כיסאות גלגלים, עגלות ילדים, גלשנים, מגלשי סקי ועוד. כל אלו נמסרים לנוסעים באמצעות מתקנים ועמדות אחרים באולם מסירת המטען.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קרוסלת מטען בוויקישיתוף