קשת (כף רגל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קשת
Arcus pedis
סוליית כף רגל הנראית כקשת.
סוליית כף רגל הנראית כקשת.
שיוך סוליה (איבר) עריכת הנתון בוויקינתונים
תיאור ב האנטומיה של גריי (מהדורה 20) (360) עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קשת כף הרגל היא הצורה הנפוצה והבריאה של סוליית כף הרגל האנושית, שנראית כקשת. הסוליה מקבלת את צורה זו על ידי עצמות המסרק ועצמות שורש הרגל, נתמכת ברצועות ובגידים, ומאפשרת לכף הרגל להחזיק את משקל הגוף בתנוחה זקופה בצורה אופטימלית.

כף רגל שאינה בצורת קשת, אלא היא שטוחה נחשבת לבעיה רפואית הנקראת "פלטפוס".

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניתן לחלק את אורך כף הרגל לשני סוגי קשתות: קשת מדיאלית וקשת לטראלית.

הקשת המדיאלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלד של כף הרגל, מבט מדיאלי.

הקשת המדיאלית, או הקשת הפנימית, מורכבת מעצם הקלקנאוס, מעצם הטאלוס ומעצם הנביקולר. היא נחשבת לקשת רכה וגמישה, בעלת יכולת התאמה למשטחים. לקשת המדיאלית תפקיד חשוב בשלב הבלימה במהלך השלב הראשון של הדריכה, וגמישותה מאפשרת לכף הרגל לשמש כבולם זעזועים בשלב זה.

הקשת המדיאלית המשמשת כבולם זעזועים בשלב הדריכה הראשון, סופגת את האנרגיה, נמתחת, ובשלב הדריכה הסופי (שלב ההאצה) מנצלת אנרגיה זו ליצירת תאוצה, ולניצול אנרגטי יעיל של כף הרגל במחזור ההליכה. לקשת המדיאלית גם תפקיד חשוב בהתאמה למשטחים, גמישותה הרבה בעיקר בסוף שלב של הדריכה הראשונית, מאפשרת לכף הרגל התאמה למגוון רחב של משטחי דריכה ואחיזה בהם.

הקשת הלטראלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבט לטראלי.

הקשת הלטראלית או הקשת החיצונית, מורכבת מהעצמות: קלקנאוס, טאלוס, קובואיד ושתי עצמות המטטרסוס החיצוניות. היא נחשבת לקשת קשיחה מאוד ויציבה. לקשת החיצונית, בשל קשיחותה, תפקיד חשוב בהעברת הכח לקדמת הקרסול, בשלב הדריכה הסופי, משמשת כמנוף ארוך, המעביר את המומנטים לקדמת כף הרגל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]