רגנאר לודברוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אדם עם גרזן הורג מפלצת שזוהה כרגנאר לודברוק
רגנאר לודברוק - תבליט המוצג בטירת פרדריקסבורג, דנמרק
רגנאר לודברוק בצינוק הנחשים. מאת הוגו המילטון, 1830

רַגְּנָאר לוֹדְֿבְּרוּק או לוד'ברוקנורדית עתיקה: Ragnarr Loðbrók), הוא דמות אגדית של שליט נורדי מן התקופה הוויקינגית (בסביבות המאה התשיעית לספירה), אשר דמותו מתוארת בשירה הנורדית העתיקה ובמספר סאגות, ובעיקר בסאגת רגנאר לודברוק, בה מסופר על מסעותיו, נשותיו, בניו ומותו.

דמותו של רגנאר לודברוק מוכרת בעיקר ככובש של צרפת ואנגליה וכאביהם של מספר ויקינגים ומלכים צפון אירופאים. על אף שבניו של לודברוק ידועים כדמויות היסטוריות אמיתיות, הרי שהמידע אודות קיומו של רגנאר לודברוק עצמו אינו ודאי, וכי ייתכן כי כלל לא היה קיים אדם ספציפי זה. ייתכן כי סיפורים רבים המיוחסים לפעילותו בוצעו בפועל על ידי מספר גיבורים ומלכים ויקינגים אחרים.

המחקר ההיסטורי[עריכת קוד מקור | עריכה]

רגנאר לודברוק ביסס את מעמדו באמצעות קרבות וכיבושים רבים עד שנתפס בידי אלה השני, מלך נורת'מבריה והוצא להורג כשהושלך לצינוק מלא בנחשים. לאחר מותו פלשו בניו לאנגליה בראש "הצבא הוויקינגי הגדול".

תקופת פעילותו של רגנאר לודברוק אינה מתועדת במלואה במקורות כתובים ולכן המידע אודותיו מעורב באגדות עם ביחד עם תיאור פעילותם של מספר דמויות תקופתיות.

במחקרה אודות כתביו של סקסו גרמטיקוס "מעשי הדנים" (Gesta Danorum) טוענת ההיסטוריונית וחוקרת הפאגאניזם הגרמאני הילדה אליס דוידסון(אנ'), כי ביצירת דמותו של לודברוק ותיאור פעולותיו, מדובר בניסיון לאחד אירועים וסיפורים רבים השנויים במחלוקת ואשר יש ספק אם התקיימו בכלל. בחינה מעמיקה של תיאורי אירועים שונים מאפשרת לייחס אותם לפעילותם של דמויות אחרות אשר קיומן ההיסטורי הוא ודאי יותר.

עם זאת, המסורת הוויקינגית אודות גיבור בשם רגנאר אשר פעל, נלחם וכבש באמצע המאה התשיעית לספירה והיה אביהם של כמה שליטים מפורסמים עדיין קיימת, וחלקה מגובה במקורות אמינים כגון "הכרוניקה האנגלו-סקסונית".

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו המידע אודות רגנאר לודברוק עצמו, כך גם המידע אודות משפחתו וצאצאיו הוא חלקי בלבד ובמקרים רבים אינו מבוסס על מקורות כתובים ומפורטים. רוב המידע, מקורו, כאמור, בהצלבות של אגדות עם והיסטוריה שבעל פה ביחד עם אימות חלקי שלהן עם מקורות היסטוריים ומחקרים ארכאולוגים מוכרים ומוסכמים.

על פי האגדה נישא רגנאר לודברוק שלוש פעמים: בראשונה לבתולת המגן לגרטה, לאצילה ת'ורה בתו של מושל אסטרייטלנד, ובשלישית לנסיכה אסלוג, בתם של סיגורד מלך דנמרק ושוודיה והולקיריה בְרינְהילְד.

בניו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ביורן המכונה "ביורן צד-ברזל" (בנורדית: Bjǫrn Járnsíða) היה שליט ויקינג נורדי ומלך אגדי של שוודיה. השליט הראשון משושלת מונסו מייסדת בית המלוכה השוודי. בשנת 860 הוביל פשיטה ויקינגית בשטחי צרפת וספרד של ימינו, והגיע עד לאזור הים התיכון והערים האיטלקיות פיזה ולונה (בקרבת לה ספציה של ימינו), שאותה חשב בטעות לרומא. הוא פלש גם למזרח אנגליה בראש "הצבא הוויקינגי הגדול" לצד אחיו אייבר בשנת 865.
  • איבר המכונה "איבר חסר העצמות" (Ívarr hinn beinlausi) היה מלך בטריטוריות הנמצאות כיום בשיטחן של דנמרק ושוודיה המודרניות. הוא פלש למזרח אנגליה בראש "הצבא הוויקינגי הגדול" לצד אחיו האלפדן בשנת 865. בשנה שלאחר מכן כבש את ממלכת נורת'מבריה ואת בירתה, יורק. בשנים שלאחר מכן כבש את אירלנד והוכתר שם למלך.
  • האלפדן (Hálfdan) השתתף בשנת 865 בפלישה למזרח אנגליה בראש "הצבא הוויקינגי הגדול" עם אחיו אייבר. הוא פנה לנהל קרבות כיבוש בכיוון דרום ובשנים שלאחר מכן נלחם מספר פעמים באלפרד הגדול. בשנים 871872 שימש כשליט לונדון. בשנת 875 פנה שוב צפונה להילחם לצד אחיו והשתתף בכיבוש נורת'מבריה ובשנים 875–877 היה מלך נורת'מבריה.
  • סיגורד המכונה "סיגורד עין הנחש" (Sigurðr ormr í auga) ירש את אביו כמלך זילנד, סקונה, הלנד, ויקן והאיים הדניים. נישא לבתו של אלה מלך נורת'מבריה.
  • אובה (Ubbe) היה מראשי "הצבא הוויקינגי הגדול". מלך דנמרק. שמו מופיע במקורות ההיסטוריים מספר פעמים מועט ביחס לאחיו האחרים.

ככל הנראה היו לרגנאר לודברוק מספר בנים ובנות נוספים אשר לא קיים מידע אודות קורותיהם.

בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של רגנאר לודברוק מוזכרת רבות בתרבות הפופולרית:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רגנאר לודברוק בוויקישיתוף