רומא: מלחמה טוטאלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
רומא: מלחמה טוטאלית
Rome: Total War
אריזת המשחק
אריזת המשחק
אריזת המשחק
כללי
תאריך הוצאה

Rome: Total War - 2004 Rome: Total War: Barbarian Invasion - ספטמבר 2005

Rome: Total War: Alexander - 2006
סוגה משחק אסטרטגיה
פיתוח Creative Assambly
הוצאה לאור Activision עריכת הנתון בוויקינתונים
ארץ מקור הממלכה המאוחדת עריכת הנתון בוויקינתונים
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה Activision
סדרה Total War
דרישות תוכנה
מצבי משחק שחקן יחיד
פלטפורמות Windows, Mac
מדיה DVD
המשחק הקודם Medieval: Total War
המשחק הבא Medeival 2: total war
דרישות מערכת
מעבד פנטיום 3 1GHz
זיכרון 256MB
כרטיס מסך GeForce3+ / Radeon 8500+ 64MB תומך ב DirectX 9.0b
מקום פנוי 300MB
בקרים מקלדת ועכבר
האתר הרשמי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רומא: מלחמה טוטאליתאנגלית: Rome: Total War) הוא משחק מחשב מז'אנר משחקי האסטרטגיה אשר פותח לפלטפורמת המחשב האישי. חציו מתנהל בתורות על גבי מפת העולם וחציו השני בשדה קרב בו משחקים בזמן אמת. המשחק פותח על ידי חברת "Creative Assambly" והופץ על ידי חברת "Activision" בשנת 2004 ברחבי העולם.

המשחק הוא הכותר השלישי בסדרת "מלחמה טוטאלית". בסוף חודש ספטמבר 2005 שוחררה חבילת הרחבה למשחק בשם "Rome: Total War: Barbarian Invasion" (פלישה ברברית), המתרחשת בשנים שאחרי חלוקת האימפריה הרומית האדירה לשניים - תקופה בה שבטים ברבריים רבים השתלטו על חלקים מהאימפריה והיו בין הגורמים העיקריים לנפילתה. ההרחבה מתארת פחות או יותר את נדידת העמים כאחד השבטים הגרמאניים או כאחד מחלקי האימפריה הרומית הקורסת. מאוחר יותר יצאה חבילת הרחבה נוספת בשם "Rome: Total War: Alexander" (אלכסנדר), המתמקדת בכיבושיו של אלכסנדר מוקדון.

תיאור המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתרחש בשנים שבין תחילת עלייתה של הרפובליקה הרומית ועד להפיכתה לאימפריה חובקת עולם. במהלך המשחק תופס השחקן את מקומו של מנהיג אחד הפלגים החזקים והמשפיעים של רומא העתיקה ויוצא לכבוש את העולם. עם אגירת כוח, משאבים ומוניטין, יכול השחקן לערער על הסדר הפוליטי הקיים, להילחם בבעלי בריתו הרומאים, לכבוש את רומא עצמה ולהפוך לשליטה הבלעדי של האימפריה.

חיילים במשחק יתעייפו, יחושו פחד או התרוממות רוח ועלייה במורל, בהתאם לתנאי הקרב. בנוסף, תנאי הסביבה, כגון גשם, ערפל וחום רב או קור רב, ישפיעו על המשחק ויפגעו בדיוק הלוחמים. בשנת 2013 יצא לשוק משחק ההמשך ROME: TOTAL WAR 2.

הפלגים במשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה הרומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • רומא העתיקה:
  הרפובליקה הרומית מחולקת לארבעה פלגים. כמעט כל היחידות משותפות לפלגים, אך לכל אחד יש מספר יחידות המיוחדת לו. הפלגים הם:
 • ברוטוס (Brutii) - פלג זה מתחיל כשהוא שולט בדרום איטליה ומשם מתפשט מזרחה ליוון ואסיה. בתחילת המשחק הוא מתמודד בעיקר נגד המקדונים וצבאות ערי-המדינה היווניות. פלג ה-Brutii מקבל את הגלדיאטורים הממוצעים, כיחידה מיוחדת. הוא אינו מקבל עוד יחידות מיוחדות, אך מפצה על כך בזכות המקדשים החזקים שלו. פלג זה נחשב קל להבסה.
 • יוליוס (Julii) - שולט בצפון איטליה ובתחילת המשחק מתמודד בעיקר מול השבטים הברברים (בעיקר נגד הגאלים). המשחק איתו נחשב לבעל רמת קושי בינונית-קלה. הפלג המומלץ למתחילים.
 • סקיפיוס (Scipii) - פלג המתחיל את המשחק כשברשותו טריטוריה אחת באיטליה ואת האי סיציליה, אותו הוא חולק עם יוון וקרתגו. בתחילת המשחק מתמודד בעיקר מול קרתגו, ומנהל קרבות בזירה הצפון אפריקאית. פלג זה נהנה מהגלדיאטורים הטובים והחזקים ביותר, המירמילו (Mirmillo), אך הוא מקבל אותם מאוחר יותר מפלגים אחרים. המשחק איתו נחשב לקשה מבין הפלגים הרומים.
 • הסנאט (S.P.Q.R.) - הוא מתחיל כשברשותו פרובינציה אחת בלבד, העיר רומא. לאורך המשחק הסנאט הוא זה שמחלק משימות לפלגים הרומאים האחרים, ובסופו של דבר, כדי לסיים את המשחק יש לכבוש את רומא ולהשמיד פלג זה. לפלג יש גלדיאטורים .

אחר[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ארמניה שולטים בהרים שממערב לפרסים ומצפון לאימפריה הסלוקית.
 2. בריטניה - העם הבריטוני, היושב על האי בריטניה. עם חלש ועני אך לרשותו עומדים שלל יחידות צבא מיוחדות, דוגמת כרכרות המלחמה. יתרון נוסף של הבריטים הוא האי שלהם, אליו העמים שמסביבם לא פולשים כמעט אף פעם.
 3. גאליה - העמים הגאליים שולטים בשטחי מערב אירופה (צרפת של היום) והם חלק מענף הברברים, לו שותפות גם בריטניה וגרמניה. העמים הגאליים חסרים יחידות צבא מיוחדות אך הם מפצים על כך בעוצמתם המספרית ומספר המחוזות הרב איתו הם מתחילים את המשחק. הם מתמודדים בתחילת המשחק מול פלג יוליוס (Julii), פלג הבריטונים ופלג הגרמנים, שמנסים לקחת לעצמם נתח מהשטח הרב של הגאלים.
 4. גרמניה - העמים הגרמניים העתיקים שולטים על אזור צפון מרכז אירופה, ומחוזותיהם רבים אך עניים וקטנים. הגרמנים מחזיקים ביחידות ייחודיות חזקות יחסית אך הצבא חלש ביחס לאמפרייה הרומית.
 5. דאקיה - הדאקיים (Dacians) הם אנשי הערבות השולטים בשטחי רומניה של ימינו, שבט ברברי שדומה מאוד לגרמנים. גובלים בתראקיה והם אויביהם כמעט תמיד
 6. האימפריה הפרתית - פלג זה נמצא במרכז אסיה והוא מן הפלגים היחידים (היתר הם פונטוס וארמניה) שיכולים לבנות שיירות מסחר למזרח הרחוק. הפרתים משתמשים בעיקר בפרשים, ומפעילים את יחידת הקטפרקט (פרשים משוריינים). בנוסף, פלג זה משתמש (בעיקר בהתחלה) בפרשים קשתים מעולים, שגם כשרודפים אחריהם הם יורים. הפגיעות הרבות באויבים ויתרון הבריחה-תוך-כדי-ירי נותנים להם יתרון אדיר. פלג זה מומלץ בעיקר למתקדמים במשחק.
 7. הממלכה הסלאוקית - למרות האיום המצרי מדרום-מערב, בשלבים המאוחרים של המשחק הסלאוקים נהנים מצבא חזק ומגוון, הכולל חיילי חניתות היודעים להשתמש במערך הפלנקס, פילי מלחמה עוצמתיים ואף יחידה דמוית לגיונרים רומים. בנוסף, יש להם גם כרכרות מלחמה. השילוב בין יחידות הצבא הרבות והמגוונות יוצר צבא חזק ועוצמתי, והשילוב בינו לבין המצב הקשה של הסלווקים בהתחלה יוצר איזון נדיר במשחק הזה.
 8. מצרים העתיקה (בית תלמי) - שולטים במצרים ושטחי ארץ ישראל, משתמשים בלוחמים הרכובים על גבי גמלים, סוסים ומרכבות מלחמה. בנוסף יש להם מערך פלנקס וגם קשתים ברמה גבוהה.
 9. מקדוניה - אויביהם של בית ברוטוס והערים היווניות.
 10. נומידיה - הנומידים הם תושבי המדבר. הם שולטים בנתיבי הסחר הצפון אפריקאים ויחידותיהם הצבאיות מותאמות ללוחמה בתנאי מדבר ובאקלים החם.
 11. ספרד (שבטים איברים ברברים השולטים במזרח ומערב ספרד, כאשר גאליה שולטת במרכז ספרד וקרתגו בדרום.
 12. סקיתיה סקיתיה נמצאת ברוסיה של ימינו ומתאפיינת בחיילים חלשים ובהמון סוסים וקשתי סוסים. ערים רבות אך עניות וחלשות יחסית.
 13. הערים היווניות - ממוקמות בפלופונסוס ובאנטליה. הערים הן אויבי המקדונים ובעלי יחידת הספרטנים (אשר נלחמת עד המוות ברוב המקרים). מרבית היחידות בצבא היווני הן של חיילי רגל ששולטים במערך הפלנקס.
 14. פונטוס יושבים באזור צפון טורקיה.
 15. קרתגו - ידועים כאחד מהפלגים המעטים העושים שימוש בפילי מלחמה. אויבתה הנצחית של רומא, ובמיוחד של בית סקיפיו, הנלחמים איתם על השליטה בצפון אפריקה וסיציליה.
 16. תרקיה באזור בולגריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]