אלון רבוע כחול ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ריבוע כחול - ישראל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלון רבוע כחול ישראל בע"מ
Alon blue square.jpg
סוג: חברה ציבורית, NYSEBSI
שנת הקמה: 1932 כקו-אופ תל אביב
משרד ראשי: מתחם יורופארק 10, קיבוץ יקום
מייסדים: המשביר המרכזי וחברת העובדים
שליטה בחברה: אלון חברת הדלק לישראל (72.71%)
אנשי מפתח: לימור גנות, מנכ"ל
מוצרים עיקריים: חברת החזקות
שווי שוק: 762,433 אלפי ש"ח (03/2015)
הכנסות: 11,886,340 אלפי ש"ח (2013)
רווח: 173,982- אלפי ש"ח (2013)
www.bsi.co.il
הלוגו הקודם של החברה

אלון רבוע כחול ישראל בע"מ (בעבר "ריבוע כחול ישראל") היא חברת החזקות ישראלית שניירות הערך שלה נסחרים בדרך של רישום כפול בבורסה לניירות ערך בניו יורק ובבורסה לניירות ערך בתל אביב. בעלת השליטה בחברה היא אלון חברת הדלק לישראל (המוכרת בשם "קבוצת אלון".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנות העשרים ארגן המשביר המרכזי אגודות לקואופרציה צרכנית בערים ובמושבות, כלומר אגודות המנצלות את השיתוף בכוח הקנייה של החברים על מנת לרכוש מוצרים בסיטונאות מהספקים ולמכרם לחברים במחיר נמוך ממחיר השוק הקמעונאי. לכל חבר באגודה הצרכנית הייתה מניה שהקנתה לו חברות באגודה ואפשרות לבחור לוועד המנהל שלה. אגודות ה"קו-אופ" השונות אוגדו במסגרת "ברית הקואופרציה הצרכנית בישראל" שהוקמה על ידי המשביר המרכזי וחברת העובדים של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל בשנת 1932.

ב-1972 התמזגה קו-אופ תל אביב עם "דן השרון אגודה צרכנית שיתופית", והוקמה קואופ תל אביב דן השרון, אגודה צרכנית שיתופית שמספר חבריה הגיע לכמה עשרות אלפים.

ב-1982 התמנה למנכ"ל הרשת בני גאון. בהנהלתו הפכה הרשת לחברה רווחית וצומחת. חברה בת בשם "יחדיו - חברה להספקה במחוז ת"א", שהוקמה עוד בשנת 1961, הפכה לחברה ציבורית ב-1988, כשהשתחררה מחברת העובדים של ההסתדרות והנפיקה איגרות חוב לציבור. ב-1991 הונפקו מניותיה לראשונה בבורסה תחת השם "הריבוע הכחול נכסים והשקעות בע"מ". חברה זו כללה רק חלק מסניפי הרשת, וכן אחזקה של כ-80% במניות המשביר לצרכן, שנמכרו מאז.

בשנות התשעים צמחו מאוד עסקי החברה, בין היתר כתוצאה מגידול באוכלוסייה בעקבות העלייה ההמונית מברית המועצות לשעבר, וכן שינוי בטעמי הציבור וברמת המינוע, שהביאו את הרשת לפתוח את רשת חנויות הדיסקאונט "סופר-סנטר", ומאוחר יותר את רשת ההיפרמרקטים "מגה".

ב-1996 אוגדו עסקי האגודה השיתופית, ובכלל זה האחזקה במניות החברה הבת (כ-80%), לחברה בע"מ, בשם הריבוע הכחול ישראל, והיא הונפקה בניו יורק בשם Blue Square Israel. בשנת 2000 רשמה החברה האם גם את מניותיה שלה למסחר בישראל (רישום דואלי).

המיתון בתחילת המאה העשרים ואחת לא פסח על הרשת, אם כי היא צלחה אותו תוך פגיעה קלה יחסית. בשנת 2003 רכשה אלון חברת הדלק לישראל, יחד עם מתיו ברונפמן ושלום פישר את השליטה ב"ריבוע כחול - ישראל בע"מ" מאגודת "קואופ תל אביב-דן- השרון" כך שהבעלות על גרעין השליטה התחלקה בין בידי קבוצת אלון (כ-73.5%) וכ-26.5% בידי ברונפן-פישר. תמורת המכירה חולקה בין חברי האגודה השיתופית לאחר הליך משפטי ממושך. בשנת 2007 רכשה קבוצת אלון את חלקם של ברונפמן ופישר‏[1] בקבוצה תמורת 52.6 מיליון דולר.‏[2]

אלון חברת הדלק לישראל, שבידיה 72.7% מהבעלות על "אלון רבוע כחול ישראל", היא בבעלות שני גופים: 53% ממנה נמצאים בידי חברת "ביילסול" ו-47% - בידי ארגוני הקניות של הקיבוצים. הבעלות על "ביילסול" נמצאת בידי שרגא בירן ובניו (80%) ודודי וייסמן (20%),‏[3] שכיהן עד 17 במרץ 2015 כמנכ"ל אלון רבוע כחול ישראל.‏[4]

מניות החברה האם (הריבוע הכחול ישראל) והחברה הבת (הריבוע הכחול נכסים והשקעות) נסחרו במקביל עד שנת 2008, בה פנתה החברה למשקיעים בהצעת רכש למניות החברה הבת, שנמחקה מהמסחר. בשנת 2010 רכשה החברה את מניות חברת הדלק דור אלון מקבוצת אלון. שם החברה שונה ל"אלון רבוע כחול ישראל בע"מ". החברה העבירה את עסקי קמעונאות המזון לתוך חברה פרטית שבבעלותה המלאה - "מגה קמעונאות".

.

תחומי פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה פועלת בחמישה תחומים עיקריים:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ‏קבוצת ברונפמן, בבעלות מתיו ברונפמן, בעל השליטה בבנק דיסקונט, ושלום פישר. השניים מחזיקים כיום בנתח ברשת המתחרה שופרסל
  2. ^ גלי ברגר, ויסמן נפרד מברונפמן ופישר: אחרי שנים של סכסוכים קונה את חלקם ברשת רבוע כחול תמורת 53 מיליון דולר, באתר TheMarker‏, 4 בינואר 2007
  3. ^ יניב רחימי, השלב הבא בסכסוך בין בירן וויסמן: בתחילת 2015, באתר כלכליסט, 3 בדצמבר 2014
  4. ^ ALON BLUE SQUARE ISRAEL ANNOUNCES RESIGNATION OF CHIEF EXECUTIVE OFFICER, באתר "מאיה", 15, במרץ 2015
  5. ^ יסמין גואטה, הצרות של מגה ממשיכות: מונה מפרק זמני לדוקטור בייבי, באתר TheMarker‏, 28 ביולי 2015
  6. ^ נורית קדוש, קבוצת אלון נפטרת מכפר השעשועים, באתר כלכליסט, 30 באפריל 2015