ריימונד קארבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ריימונד קארבר

ריימונד קארבראנגלית: Raymond Carver‏; 25 במאי 1938 - 2 באוגוסט 1988) סופר ומשורר אמריקאי מן החשובים והידועים במאה העשרים, אמן בכתיבת סיפורים קצרים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארבר נולד בקלצקני, אורגון, למשפחה ממעמד הפועלים. בגיל 19 נישא ריימונד למרי אן, שהייתה אז בת 16, ועד מהרה נולדו לזוג שני ילדים. קארבר עבד בעבודות מזדמנות, לעתים כפועל במנסרה לצד אביו, על מנת לפרנס את משפחתו.

בשנת 1958 החל ללמוד בקולג' בצ'יקו, קליפורניה. שם נתגלה כשרונו הספרותי. הוא החל לפרסם סיפורים קצרים ושירים, בין היתר בעיתונים נחשבים כ"אסקווייר" ו"הניו יורקר".

קארבר המלנכולי התמכר לאלכוהול והדבר גרם לשורה של אשפוזים ופרידות מאשתו. חיי נישואיו היו סוערים ביותר. על אף כשרונו המוכח לא הצליח להיחלץ ממצוקה כלכלית ולהתבסס והתמכרותו לאלכוהול דחפה אותו להרס עצמי כמו גם למסעות למקומות שונים בעולם (בין היתר גרה משפחת קארבר שנה וחצי בשכונת רמת אביב בתל אביב בין ינואר 1968 למאי 1969 לאחר שאשתו של קארבר קיבלה מלגה ללימודים מאוניברסיטת תל אביב).

בשנת 1977 חל לפתע שינוי לטובה בחייו של קארבר. קובץ סיפוריו "התואיל להיות בשקט, בבקשה?" זכה לפרסום ולהכרה ובגיל 37 לפתע יכול היה ליהנות מתשלום תמלוגים מהמו"ל שלו ולמקדמה על חשבון ספרו הבא. הוא הפסיק לשתות ולאחר שאשתו עזבה אותו סופית הכיר את המשוררת טס גאלאגר שהפכה לאשתו השנייה. השנים שלאחר מכן היו שנים מאושרות, פוריות ויצירתיות בחייו.

קארבר נפטר בגיל 50 בשנת 1988 ממחלת סרטן הריאה.

יצירתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

קארבר נחשב לאמן הסיפור הקצר. בספריו ובשיריו מתאר קארבר לרוב מצבים מחיי היום יום של מעמד הפועלים האמריקני. הסיפורים נקראים בתחושה של אינטימיות, כאילו המדובר בחבר טוב המשתף את הקורא במחשבותיו האינטימיות, ובמקרים אשר קרו לו. קארבר נחשב לאמן המינימליזם. גדולתו היא ביכולת לרגש בקטעים קצרים, בתיאור של מצב או הלך רוח, במספר מילים מצומצם. הוא הושפע רבות מאנטון צ'כוב.

בספרו "שירים" הוא כותב קטע פרוזה קצר על חשיפתו לשירה. בשנות העשרה שלו, בעת שביצע משלוח לאיש קשיש אחד, נחשף בספרייה הענפה שלו למגזין שירה. מאותו יום הוא כתב, הוא חש כי משהו גדול קרה, וכך התחיל החינוך שלו. רק לאחר 28 או יותר שנים, הוא אזר אומץ לשלוח גם את שיריו למגזין "שירה", שכבר בגיליון הבא אחריו פורסמו כבר שישה משיריו של קארבר.

סיפוריו הקצרים של קארבר היוו את הבסיס לסרטו של רוברט אלטמן "תמונות קצרות" 1993. תשעת הסיפורים והשיר "לימונדה" ששימשו כבסיס לסרט קובצו גם לספר בשם זהה (Short cuts) עם הקדמת הבמאי.

מספריו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דבר קטן וטוב, הוצאת כתר. תרגם: משה רון. 1987.
  • על מה אנחנו מדברים כשאנחנו מדברים על אהבה, עם עובד. תרגם: משה רון. 1992.
  • אף אחד לא אמר שום דבר, עם עובד. תרגם: משה רון. 1994.
  • שירים - ריימונד קארבר, מודן. תרגם: עוזי וייל. 1997.
  • סיפורים אחרונים, הקיבוץ המאוחד. תרגם: משה רון. 1998.
  • עוד סיפורים, הקיבוץ המאוחד. הספריה החדשה. תרגם: משה רון. 2001.
  • מתחילים, עם עובד. תרגם: משה רון, 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריימונד קארבר בוויקישיתוף