לדלג לתוכן

שחמט 960

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
8 רץ שחור פרש שחור צריח שחור רץ שחור פרש שחור מלך שחור צריח שחור מלכה שחורה
7 רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור
6
5
4
3
2 רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן
1 רץ לבן פרש לבן צריח לבן רץ לבן פרש לבן מלך לבן צריח לבן מלכה לבנה
א ב ג ד ה ו ז ח
עמדת פתיחה אפשרית לשחמט 960

שחמט 960 (או פישר-ראנדום, Fischer-Random ,FR) הוא וריאציית שחמט, היינו גרסה אחרת לשחמט המקורי, שפותחה על ידי אלוף העולם בשחמט בובי פישר. פישר טען שאבד הכלח על השחמט, וש"ילד עם ידע בפתיחות יכול היום להשיג יתרון על קפבלנקה". הוא גרס שבגרסה אשר לא תאפשר עמדה התחלתית קבועה - לא יהיו ספרי פתיחות, ולכן המשחק יהיה מבוסס על כישרון ויצירתיות, הרבה יותר מאשר על זכירת מהלכים.

במשחק מתחילים עם עמדת פתיחה הנקבעת באקראיות. יש 960 עמדות התחלה שונות זו מזו, מה שהופך כתיבת ספר פתיחות לקשה ביותר בואכה בלתי אפשרית, כי לכל עמדת התחלה מתחילים בצורה שונה ומספר האפשרויות הכולל עצום.

גרסת שחמט זו הופכת בהדרגה לפופולרית בעולם. מתקיימות אליפויות עולם, בהן משתתפים גם רבי אמנים שחמט מהשורה הראשונה, כגון מגנוס קרלסן, וישוואנתן אנאנד, היקארו נקמורה ולבון ארוניאן.[1]

בשחמט 960 מסדרים את הכלים באקראי (למשל בעזרת קובייה) תחת הכללים הבאים:

 • הרגלים מסודרים כרגיל בשורות 2 ו-7. שאר הכלים מסודרים באקראי בשורות 1 ו-8.
 • בכל צד של המלך חייב להיות צריח.
 • שני הרצים חייבים להיות ממוקמים על משבצות בצבעים שונים, כיוון שהם אינם משנים את צבע המשבצת שלהם במשך כל המשחק.
 • הסידור סימטרי ביחס ללבן מול שחור (לדוגמה, אם יש ללבן מלכה ב-ח1 אז תהיה בהתאמה גם מלכה שחורה ב- ח8).
8 צריח שחור מלך שחור צריח שחור
7
6
5
4
3
2 רגלי לבן
1 צריח לבן מלך לבן צריח לבן
א ב ג ד ה ו ז ח
מצב לדוגמה

גם בשחמט 960 ניתן לבצע הצרחה. כשמצריחים בשחמט 960, המלך והצריח מגיעים למשבצות היעד של הצרחה בשחמט רגיל. כלומר אחרי ביצוע הצרחה קטנה יגיעו המלך למשבצת ז1, והצריח למשבצת ו1, ואילו אחרי הצרחה גדולה יגיע המלך למשבצת ג1 והצריח למשבצת ד1 (המשבצות נאמרו עבור לבן - עבור שחור יש להחליף 1 ב-8). הצרחה קטנה מבוצעת באמצעות המלך והצריח שהיה מימינו (ללבן) והצרחה גדולה - עם הצריח שהיה משמאלו. לשחור כללים אלה הפוכים.

כדי לבצע הצרחה צריכים להתקיים התנאים הבאים:

 • המלך והצריח שאיתו מצריחים לא זזו ממקומם מתחילת המשחק.
 • אף אחת מהמשבצות שבין עמדת המוצא של המלך לעמדת היעד שלו (כולל שתיהן) אינה מותקפת על ידי כלי יריב.
 • כל המשבצות שבין עמדת המוצא לעמדת היעד (כולל עמדת היעד) הן של הצריח והן של המלך, חייבות להיות פנויות מכל כלי אחר (מלבד הכלים שמצריחים איתם).

אם עמדת המוצא זהה לעמדת מוצא של שחמט רגיל, הכללים להצרחה הם בדיוק אותם כללים של שחמט רגיל. שימו לב, שייתכן ובהצרחה אחד משני הכלים כלל לא יזוז (אולם לעולם לא שניהם, שכן תוך כדי ההצרחה מתחלף הסדר).

 • אין להצריח פעמיים באותו משחק

את ההצרחה רושמים כרגיל 0-0 עבור הצרחה קטנה ו-0-0-0 עבור הצרחה גדולה.

8 צריח שחור צריח שחור מלך שחור
7
6
5
4
3
2 רגלי לבן
1 מלך לבן צריח לבן צריח לבן
א ב ג ד ה ו ז ח
לבן ביצע הצרחה גדולה,
שחור ביצע הצרחה קטנה

ביצוע ההצרחה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשחמט קיים חוק נגעת נסעת, שקובע שלאחר נגיעה בכלי חובה לשחק בו, ולאחר עזיבת הכלי התור נגמר. בשחמט רגיל, בביצוע הצרחה תמיד מתחילים עם המלך שצועד שני צעדים, ובכך ברור שהשחקן עומד לבצע הצרחה. בשחמט 960 זה בעייתי יותר, שכן ייתכן שהמלך צועד רק צעד אחד, ואז עלול השחקן להימלך בדעתו להחליט להצריח אף על פי שבהתחלה התכוון לזוז עם המלך בלבד (או להפך). כמו כן, עלולות לצוץ בעיות נוספות, כגון שהמלך או הצריח לא זזים כלל, או שהמלך זז לתוך המשבצת שבה הצריח נמצא. כדי להתגבר על בעיות אלו, קיימות כמה שיטות:

 • ניתן להוריד את המלך ואז את הצריח מהלוח, ולאחר מכן להחזיר אותם לעמדת ההצרחה.
 • ניתן לתפוס בשניהם בו-זמנית ואז להציב כל אחד מהם בעמדה הסופית.

רצוי להכריז לפני ביצוע ההצרחה "אני עומד להצריח" ובכך להסיר את הספקות.

כאשר משחקים במחשב יש בדרך כלל כפתורים מיוחדים: "הצרחה גדולה" ו"הצרחה קטנה" (במשחק רגיל בדרך כלל פשוט מזיזים את המלך שני צעדים, והצריח זז מעצמו).

במאה ה-20 התפתחה תורת הפתיחות בשחמט בקצב מהיר, והידע בפתיחות הפך חשוב יותר ויותר.[2] שחקנים החלו לבלות זמן רב בשינון בעל-פה של עשרות פתיחות. ידע בפתיחה הפך ליתרון להמשך המשחק, יתרון שלא מתבסס על אסטרטגיה ומחשבה אלא על זיכרון בלבד.

המצאת המשחק

[עריכת קוד מקור | עריכה]

"אני אוהב שחמט, ואני לא המצאתי את הפישרנדום שחמט כדי להשמיד את השחמט. המצאתי את הפישרנדום שחמט כדי לשמור על השחמט. כי אני חושב שהשחמט גוסס, או למעשה מת. אנשים רבים מגיעים עם עוד חוקים לשחמט, לוח 8x10, כלים חדשים, וכל הדברים מהסוג הזה. אני באמת לא מעוניין בכך. אני רוצה לשמור על האופי של השחמט הישן. אני רוצה לשמור על משחק השחמט הישן. אבל כל מה שעשיתי זה לערבב את עמדת ההתחלה, כדי שהמשחק לא יתנוון לכדי שינון כפי שהוא היום."

בובי פישר, במהלך ריאיון לרדיו ב-27 ביוני 1999[3]

בובי פישר העיד שהיה עליו לשנן פתיחות רבות לקראת המשחק שבו הוכתר כאלוף העולם בשנת 1972. לאחר המשחק בשנת 1992 (שהתקיים לאחר עשרים שנה שבהן כמעט ולא שיחק) הגיעו אליו ניתוחים רבים שהציגו בפניו פתיחות שמהן הוא התעלם. דבר זה גרם לפישר להחליט שיש להמציא גרסה נוספת לשחמט שבה החשיבות לידע הפתיחות תרד ובמקומה ידרשו יצירתיות ומחשבה כבר מהמהלך הראשון. על כן הוא המציא גרסה מיוחדת לשחמט שבה עמדת הפתיחה היא אקראית (אך עם חוקים מסוימים) דבר שלא יאפשר שינון כלשהו של פתיחה, שכן קיימות 960 עמדות פתיחה שונות ובלתי אפשרי לתכנן את כולן. לאחר מכן הוא הוסיף את החוקים לגבי הסדר חוק ההצרחה וזאת במסגרת המאמצים לשמור על אופי השחמט המקורי.

ב-19 ביוני 1996 כינס פישר מסיבת עיתונאים בבואנוס איירס ובה הודיע על המצאת המשחק שנקרא בעת זאת "פישר רנדום". באירוע זה טען, בין השאר, שבגרסה שלו השחמט ידרוש הרבה יותר כישרון מאשר שינון, והצהיר שלדעתו משחקים רבים מוכרעים רק על סמך הידע בפתיחות של השחקנים (כולל הדו-קרב המפורסם בין קספרוב לקרפוב). עוד טען פישר שבשחמט המודרני נעשה שימוש רב מדי במחשב, והוסיף בסרקזם שבשל כך שחקני שחמט רבים (כגון וישוואנתן אנאנד) נאלצים להשתמש במשקפיים עבים. הוא הזכיר גם שנדרשים כיום לימודים רבים על מנת לשחק שחמט באופן מוצלח, ולטענתו, שחמט 960 ייתר את הצורך בעבודה קשה זו.

למעשה, פישר לא הראשון שחשב על משחק זה. גרסה דומה בשם "שחמט מעורבב" ("Shuffle chess") קיימת כבר לפחות 200 שנה,[4] שבה הרגלים מסודרים בשורה השנייה והכלים בסדר כלשהו מאחור, כאשר הסידור נקבע על פי רצון השחקנים או גורם אחר. לעיתים החוקים חייבו שהסידור יהיה סימטרי ולעיתים - לא. המשחק של פישר היה שונה מגרסה זאת אך במעט, אולם הוא הפך את המשחק לפופולרי על ידי ארגון תחרויות.

בשנת 2003 יזם דויד וו. וילר מפגש של מספר אנשים שפעילים בשחמט 960, בהם אריק וואן דאם והאנס וולטר סמית, שמטרתו הייתה קביעת חוקים ברורים להצרחה. כולם החליטו פה אחד, שאין לבצע הצרחה אם יש כלי כלשהו בין המלך לבין הצריח.

כדי לקדם את המשחק היה אמור להתקיים ב-12 ביולי 1996 משחק ראווה בין רב האמן הפיליפיני אוג'ן טור ורב האמן הארגנטינאי פבלו ריקרדי. בסופו של דבר המשחק בוטל עקב מחלוקת בין פישר למארגני המשחק. במשך מספר שנים לא התקיימה כל תחרות רשמית, אך התקיימו תחרויות חובבים ברחבי אירופה.

תחרויות המשחק חודשו בשנת 2001, אז החליט האנס ולטר סמית שברצונו להפוך את שחמט 960 להיות פופולרי "לפחות כמו בליץ" במסגרת זאת ארגן סמית אליפויות עולם ברציפות משנת 2001 ועד שנת 2009.[5] התחרות התקיימה כחלק מאליפות השחמט של מיינץ.[6]

סיכום התוצאות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
תמונות מאליפות העולם החמישית לתוכנות שחמט 960 שהתקיימה בשנת 2009

החל משנת 2001, מתקיימת בעולם אליפות שחמט 960, שבמסגרתה נקבע אלוף העולם. תוצאות התחרות הן[7]:

שנה אלוף העולם מתמודד בגמר מנצח בתחרות הפתוחה אלופת העולם תוכנת מחשב
2001 פטר לקו מייקל אדמס
2002 פטר סבידלר
2003 פטר סבידלר פיטר לקו לבון ארוניאן
2004 פטר סבידלר לבון ארוניאן זולתן אלמאסי
2005 פטר סבידלר זולתן אלמאסי לבון ארוניאן ספייק
2006 לבון ארוניאן פטר סבידלר אתין בקרוט אלכסנדרה קוסטניוק שרדר
2007 לבון ארוניאן וישוואנתן אנאנד ויקטור בולגן ריבקה
2008 היקארו נקמורה אלכסנדרה קוסטניוק ריבקה
2009 היקארו נקמורה לבון ארוניאן אלכסנדר גריצ'אק ריבקה

כאשר פישר המציא את המשחק, הוא כינה אותו "Fischerandom Chess" - הלחם של המילים "Fischer" (פישר) ו-"random" (אקראי). לאחר מכן הוא החליט שהשם צריך להיות פורמלי יותר ושינה אותו ל-"Fischer Random Chess" או FRC.

כאשר האנס ולטר סמית ניסה להפוך את המשחק לפופולרי, הוא החליט שיש למצוא שם אחר שישכנע רבי-אמנים לנסות את המשחק. הוא קיים סיעור מוחות לבחירת השם בו העלה את התנאים הבאים:

 • השם לא יכלול שם של בן-אדם
 • השם לא יכלול אלמנטים כמו "אקראי" או "סגנון חופשי"
 • השם יהיה אוניברסלי ומובן בכל רחבי העולם

השם שהוחלט לבסוף הוא "שחמט 960" המבוסס על מספר המצבים האפשריים בתחילת המשחק. שם נוסף שהוצע הוא "FullChess".

סידור הכלים באקראיות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנן שיטות רבות לסדר את הלוח אקראית. אחת מהפופולריות שבהן, שהומצאה על ידי האנס ל. בודלנדר, עושה שימוש בהטלת קוביית משחק. אופן השימוש בשיטה הוא כזה (התחל בסידור הכלים הלבנים):

 • הטל את הקובייה, ולאחר מכן ספור משבצות שחורות כמספר שיצא לך, ומקם רץ במשבצת הזאת. כלומר, עבור 1 מקם ב-א1, עבור 2 ב-ג1, עבור 3 ב-ה1 ועבור 4 ב-ז1. עבור 5 או 6 גלגל שוב עד שיצא לך מספר הקטן מ-5.
 • בצע אותה פעולה לגבי הרץ השני: הטל את הקובייה, ספור משבצות לבנות, ומקם את הרץ במשבצת הלבנה כמספר שיצא לך. (לדוגמה: עבור 1 ב-ב-1, ועבור 4 ב-ח1) ובמקרה של 5 או 6 גלגל שוב.
 • הטל את הקובייה, ספור משבצות פנויות כמספר שיצא לך, ומקם שם מלכה.
 • הטל את הקובייה, ספור משבצות פנויות כמספר שיצא לך ומקם שם פרש. הטל שוב עבור 6.
 • חזור על הפעולה לפרש השני. הטל שוב עבור 5 או 6.
 • כעת נשארו שלוש משבצות פנויות. שים את המלך במשבצת המרכזית מביניהן, ובשתיים האחרונות הנח את הצריחים.

סדר את הכלים השחורים באותן משבצות בשורה 8, מקם את הרגלים הלבנים בשורה 2 ואת הרגלים השחורים בשורה 7. הלוח מוכן למשחק.

להמחשה: סדר המספרים 2-3-3-2-3 או 2-3-3-4-2 נותן סידור התחלתי רגיל.

מדרך זאת ניתן להבין מדוע קיימים 960 מצבי פתיחה: 4 אפשרויות לרץ הראשון, 4 אפשרויות לרץ השני, 6 אפשרויות למלכה, 5 אפשרויות לפרש, 4 אפשרויות לפרש השני, סך הכול 4x4x6x5x4=1920. אבל ספרנו כל אפשרות פעמיים (אין הבדל אם מחליפים בין הפרשים) ולכן יש לחלק בשתיים ולקבל 960.

דרך מהירה נוספת היא בעזרת קלפי משחק: מערבבים שמונה קלפים שעליהם רשומים שמות הכלים ובנוסף הם מסומנים באותיות י1, י2, י3, י4, ש1, ש2, ש3, ש4. פורסים את הקלפים בזה אחר זה ומסדרים את הכלים על פי סדר הקלפים. אם הרצים יצאו על אותו צבע המשבצת, מערבבים שוב ושולפים קלף נוסף: אם כתוב עליו י' לוקחים את הרץ הימני יותר ואם ש' את השמאלי, ומחליפים אותו בכלי שנמצא במשבצת שצבעה מנוגד ומספרה הסידורי הוא המספר שכתוב. אם הצריחים באותו הצד של המלך, מחליפים את הצריח האמצעי עם המלך. קיים גם קיצור לדרך הזאת: אם הרצים על אותו צבע, מסתכלים על הזוג א-ב, ג-ד, ה-ו, ז-ח השמאלי ביותר בו נמצא רץ, ומחליפים אותו. החסרון של השיטה הזאת הוא שבה ההסתברות אינה שווה לכל עמדת פתיחה: ההסתברות שיהיו שני רצים באחד מהזוגות הללו קטנה יותר.[8]

קיימות עוד דרכים אקראיות, אך מקובלת גם דרך שאין בה אקראיות: לוקחים את שני הרצים, שני הפרשים והמלכה הלבנים, וכל אחד בתורו ממקם כלי בשורה הראשונה (השחור מתחיל) כאשר הרץ השני שממוקם חייב להיות על משבצת בצבע שונה מהרץ הראשון. לאחר שהוצבו חמשת הכלים, שמים את המלך במשבצת הפנויה האמצעית ואת הצריחים באחרות, ומחקים עבור השחור.

כאמור, קיימות מגוון שיטות על מנת לסדר את הכלים באקראיות. עם זאת, בטורנירים לעיתים יש לסיים משחקים בקצב מהיר, ואין זמן לסדר. לשם כך קיים שעון שחמט מיוחד שבתחילת המשחק גם מציע סידור אקראי.[9] לעיתים מכריזים על דרך סידור אחידה עבור כל השחקנים.

רישום מצב הפתיחה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להקל על רישום מצב הפתיחה בקלות, הומצאה שיטה הנותנת לכל מצב מספר מ-0 עד 959.[10] חישוב המצב על פי הקוד נעשה בדרך הבאה:

 • חלק ב-4, השארית היא מיקום הרץ על המשבצות הלבנות. כלומר, עבור 0 הוא בטור ב, עבור 1 בטור ד, עבור 2 בטור ו ועבור 3 בטור ח.
 • חלק את הערך השלם שוב ב-4, ומקם את הרץ על המשבצות השחורות על פי השארית באותה שיטה.
 • חלק את הערך השלם ב-6, ומקם את המלכה במשבצת שמספרה משמאל הוא השארית תוך דילוג על משבצות תפוסות (כלומר עבור 0 שים אותה במשבצת הפנויה הכי שמאלית ועבור 5 הכי ימנית).
 • נותר ערך שלם בין 0 ל-9. את הכלים שנותרו: שני פרשים, שני צריחים ומלך, ממקמים על פי קוד (המכונה KRN - ראשי תיבות king rook knight כלומר מלך צריח פרש):
קוד KRN עמדה
0 פפצמצ
1 פצפמצ
2 פצמפצ
3 פצמצפ
4 צפפמצ
5 צפמפצ
6 צפמצפ
7 צמפפצ
8 צמפצפ
9 צמצפפ

לדוגמה, שארית 0 משמעותה שבמשבצת הפנויה הימני ביותר שמים פרש, לשמאלה עוד אחד, לשמאלה צריח, מלך וצריח נוסף.

כדי לחשב הפוך, אם המספר בקוד KRN הוא a, של המלכה b, של הרץ שעל השחורות c ושל הרץ שעל הלבנות d, אז המספר הוא d‏+(c‏+(6a+b)‏4)4.

חישוב לדוגמה: נניח שהמספר הוא 518. השארית של מספר זה בחלוקה ב-4 היא 2, ועל כן הרץ צריך להיות ממוקם במשבצת הלבנה השלישית משמאל - עמודה ו'. 516/4 זה 129, שהשארית שלו בחלוקה ב-4 היא 1, ועל כן הרץ השני צריך להיות ממוקם במשבצת השחורה השנייה משמאל - עמודה ו'. 128/4 זה 32, שהשארית שלו בחלוקה ב-6 היא 2, ועל כן המלכה ממוקמת במשבצת הפנויה השלישית משמאל - עמודה ד'. 30/6 זה 5, ולכן ע"פ קוד KRN הסידור הוא משמאל לימין: צריח, פרש, מלך, פרש, צריח. הצבתם במשבצות הפנויות מביאה לעמדה הסופית. במקרה זה, העמדה היא עמדת הפתיחה בשחמט רגיל.

עיקר ההבדל בין האסטרטגיה בשחמט 960 לאסטרטגיה בשחמט רגיל הוא בפתיחה. בשלב המציעה והסיום אין הבדל רב בין שחמט 960 לשחמט רגיל. עם זאת, לפתיחה חשיבות כה מכרעת, עד שפעמים רבות מגיעים אליה כאשר אחד הצדדים ביתרון משמעותי.

לשחמט 960 עקרונות פתיחה הדומים לעקרונות בשחמט רגיל: יש להזיז מספר רגלים על מנת לשחרר את הכלים שמאחוריהם, יש להוציא את הכלים במהירות למקומות שבהם ישלטו על מספר רב ככל האפשר של משבצות, יש לפתח את הכלים החלשים תחילה (עדיף פרשים לפני רצים), יש להביא את המלך למקום בטוח ולהגן עליו, יש להשתלט על המרכז ועוד. עם זאת, ישנם מספר דגשים חשובים במיוחד לשחמט 960: יש לשמור על רגלים שפעמים רבות ניתנים להכאה בקלות, יש להישמר ממלכה ורצים שממוקמים בפינות ועלולים לבצע מהלך המסתמך על אלכסון ארוך עוד לפני שזזו, כדאי להעביר את המלך לאגף שעליו כלים מאיימים פחות ועוד.

בנוגע לחשיבות המרכז, אמר רב-אמן היקארו נקמורה בריאיון לאחר ניצחונו באליפות בשנת 2009:[11] "מה שלמדתי זה שבעמדות מסוימות ניתן לשחק יותר אלכסונים, לשחק קצת יותר על האגפים, בניגוד לצורך לשחק בעיקר על המרכז". עם זאת, נקמורה סייג את דבריו והוסיף "אבל עדיין, הרעיון העיקרי שאחריו כדאי לעקוב הוא לשחק במרכז רוב הזמן". הוא הסביר את חשיבות המרכז בכך שכמו בשחמט רגיל, המרכז עוזר לשלוט על אלכסוני מפתח ולהביא את הכלים במהירות ממקום למקום. כמו כן, שליטה במרכז מאפשרת תקיפה ישירה ומעכבת תקיפה של היריב, שכן הוא יאלץ לעקוף את המרכז. בדרך כלל מומלץ להיאבק על המרכז, אלא אם כן רואים הזדמנות לתקיפה אגפית. זה קל יותר במיוחד אם הצריחים נמצאים באותו צד ותומכים ברגלים המתקדמים.

שחמט 960 נחשב גם כאמצעי טוב לפתח את כישורי המשחק בשחמט רגיל, מאחר שהוא מביא הזדמנות לשחק בעמדות לא מוכרות ומאלץ להיות עירני כבר מתחילת המשחק.[12]

יתרון המהלך הראשון

[עריכת קוד מקור | עריכה]
8 פרש שחור פרש שחור צריח שחור מלך שחור רץ שחור צריח שחור מלכה שחורה רץ שחור
7 רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור רגלי שחור
6
5
4
3
2 רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן רגלי לבן
1 פרש לבן פרש לבן צריח לבן מלך לבן רץ לבן צריח לבן מלכה לבנה רץ לבן
א ב ג ד ה ו ז ח
בעמדה זאת, הלבן יוכל להכות את אחד הרגלים
על העמודות א', ב' כבר בתורו השני, אם בתורו
הראשון יזיז את אחד מהרגלים בעמודות ו', ז'.

בעוד בשחמט רגיל קיים ויכוח האם יש ללבן יתרון, בשחמט 960 ישנן עמדות פתיחה אשר בהן נטען שללבן יש יתרון מובהק, כגון העמדה משמאל, שמאפשרת ללבן לכידת רגלי כבר בתורו השני. מצב זה לא קיים בשחמט רגיל, בו נדרשים לפחות שני מהלכים לשם כך ואין רגלים לא מוגנים.

יש המציעים שכל משחק של שחמט 960 יכלול שני משחקים באותה עמדת פתיחה כאשר בין משחק למשחק השחקנים מחליפים צדדים, וזאת על מנת לבטל את יתרון הלבן במקרה של עמדת פתיחה לא מאוזנת.[13]

תוכנות שחמט

[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר הכריז פישר על המשחק באופן רשמי, הוא טען שתוכנות שחמט לא יצליחו לשחק שחמט 960 היטב, שכן הן מבוססות על מאגר ובו מיליוני פתיחות.[2] אך פישר טעה: תוכנות שחמט רבות פותחו לשחמט 960[14] ומאז שנת 2005 התקיימה במסגרת האליפות בשחמט 960 גם אליפות לתוכנות מחשב.[15]

סטפן מיר קהלן, מפתח התוכנה שרדר, אחת התוכנות המובילות והזוכה בשנת 2006, סיפר[16] שהוא הגיע לשחמט 960 לאחר משחק נגד "הידרה" תוכנת מחשב שהסתמכה על 16 מחשבים חזקים שיועדו אך ורק לשחמט. שתי התוכנות שיחקו לפי הספר לאורך 27 מהלכים, אך היה זה חיקוי של משחק שבו השחור הפסיד. בשלב הזה היה ברור שהמשחק הולך להסתיים כמו הקודם, ואכן הידרה נכנעה כעבור שלושה מסעים. "זה החסרון בשימוש בספר פתיחות בתוכנת שחמט" אמר קהלן, "התוכנות כל כך חזקות עד שהן עלולות לחזור על טעויות של רבי אמנים שהן עצמן לא היו עושות". דבר זה הביא אותו לפיתוח גרסה של התוכנה עבור שחמט 960. הוא סיפר שהמעבר היה יחסית פשוט, אך כמה מתכנתים נתקלו בבעיות לא צפויות. ריצ'רד פילי, שפיתח גם הוא תוכנה חינמית בשם "The Baron" סיפר שההפיכה של התוכנה לתוכנה של שחמט 960 לוותה בבעיות להבנת התהליך של ההתפתחות, כגון הבאת הפרשים והרצים לעמדות אקטיביות. הוא גם ציין שתהליך זה שיפר גם את המשחק שחמט הרגיל של התוכנה שלו.

בעניין משחק של אדם מול מחשב אמר מתיאס וולנבר, אחד המייסדים של "ChessBase" (חברה גרמנית המהווה מסד נתונים ענק של תוכנות שחמט, משחקים וכיוצא בזה), שההבדל העיקרי הוא שהאדם ינסה, במודע או שלא במודע, להביא את המצב קרוב ככל האפשר למצב המוכר לו ממשחק רגיל, תופעה שלא קיימת בתוכנות מחשב.

משחקים דומים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • שחמט 480 - אותו דבר, אלא שכדי לבצע הצרחה מקדמים את המלך שתי משבצות לכיוון הצריח (ואם אי אפשר - אחת) ומעבירים את הצריח לצד השני של המלך בצמוד אליו. הוא נקרא כך כי אין בו חשיבות לשיקוף מראה של הלוח, ועל כן מספר עמדות הפתיחה האפשריות מצטמצם בחצי.[17]
 • שחמט 256 - הכלים במקומם ואילו הרגלים מוצבים בצורה אקראית, בשורה 2 או 3. שחור באותה צורה כמו הלבן.
 • שחמט ראנדום כפול - כמו שחמט 960, רק שגם הלבן וגם השחור מסדרים את כליהם באקראיות, בלי קשר אחד לשני.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שחמט 960 בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]