שיחה:איתמר (יישוב)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בשנים אחרונות, נודעה כמקום ישיבתם של פעילי ימין קיצוני רבים והיא נחשבת למעוז של תומכי תנועת כ"ך.

יש באפשרות לספק מקורות לטענות האלו?

--שוקיshuki 21:41, 22 ינואר 2006 (UTC)

[1], [2], [3], [4]. שים לב שהמטרה היא לא להוכיח שהיא אכן מעוז של פעילי תנועת כ"ך, אלא שהיא נחשבת ככזו. נדב 21:51, 22 ינואר 2006 (UTC)

בסדר. לפי דעתי, אז מיקומם של הלינקים בערך עצמו.--שוקיshuki 14:25, 23 ינואר 2006 (UTC)

בקטנה[עריכת קוד מקור]

המרחק בין היישוב לגבעות עולם גדול להערכתי מ4.5 ק"מ. לדעתי משהו כמו 6. דודסשיחה 04:50, 19 באוקטובר 2006 (IST)

המקור לנתון הוא זה. המעקב של שלום עכשיו מדוייק למדי ומופיע שם ציטוט מדו"ח ששון בו אמר שהמרחק האווירי הוא 4.4 ק"מ. בברכה, --אורי שיחה 04:55, 19 באוקטובר 2006 (IST)
אם כתוב אז כתוב. רק חבל שהתמונה כה מישנת... דודסשיחה 05:03, 19 באוקטובר 2006 (IST)

פיגוע איתמר מרץ 2011[עריכת קוד מקור]

מדובר בנער בן 11 ולא בן 13, כנכתב כמו"כ הוספתי את התאריך העברי -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

השימוש בתאריך העברי בוויקיפדיה מצומצם, ואין לו הצדקה במקרה זה. דוד שי - שיחה 20:25, 12 במרץ 2011 (IST)

מדוע אם אפשר לשאול?

סוגיית השימוש בתאריך עברי בוויקיפדיה נדונה פעמים אחדות, ראה שיחת ויקיפדיה:תאריכים#תאריך עברי לערכים מסויימים. דוד שי - שיחה 07:51, 13 במרץ 2011 (IST)


פעולות טרור שיצאו מאיתמר[עריכת קוד מקור]

שלום אני מציע להוסיף פסקה על פעולות טרור שיאו מאיתמר. מה דעתכם?


להלן דוגמא לפסקה כזאת

מעשים על רקע גזעני שיצאו מאתמר[עריכת קוד מקור]

מעשים על רקע גזעני שיצאו מאתמר מאיתמר וסביבתה יצאו מספר פשעי שנאה על רק גזעני ולאומני הכוללים פגיעה ברכוש, השפלות ואף פגיעה בחיי אדם. בשנת 1993 החל אברי רן להקים חוות חקלאיות ומאחזים באיזור של היישוב איתמר ואליו התקבצו נערים המזוהים עם נוער הגבעות, אלו לעיתים נכנסים לקונפליקט עם פלסטינים באיזור מגורם. להלן מספר דוגמאות למעשי אלימות על רקע גזעני שיצאו מאיתמר:

- ב1998 יצא גור האמל (בן 28) לכיוון מאחז גבעות עולם ובדרך רצח פלסטיני בן 68.

- בשנת 2000 יצאו שניים מאיתמר לגרש פלסטינים שעסקו במסיק זיתים. במהלך הגירוש נורו ונפצעו שני פלסטינים ואחד מהם נהרג. החשודים בביצוע המעשה שוחררו לאחר מספר ימים מחוסר ראיות.

- בשנת 2002, עשרה מחבלים מאיתמר ומגדעונים יצאו לגרש מוסקים פלסטינים. בתחילה ירו המחבלים באוויר, אך בהמשך ירו והרגו את אחד מהפלסטינים. כתוצאה מהאירוע הזה לא נעצר אף אדם.

- באוקטובר 2002 בתגובה לפיגוע שהיה באריאל, יצאו מתנחלים מאיתמר לפגוע במוסקי זיתים. כתוצאה מכך נפצעו שלוה פלסטינים. הפוגעים ברחו מהמקום לפני שהגיעה משטרה ולכן אף אדם לא נעצר באירוע זה.

- ב2004 יהושע אליצור הורה לפלסטיני לעצור בצד הכביש, ולאחר חילופי דברים הוא ירה בו למוות. אליצור לא הגיע לשלב הטיעונים ונחשב לעבריין נמלט.

- בנובמבר 2004 קבוצה של 70 אנשים מאיתמר התעמתו עם מוסקים פלסטינים ויידו אותם באבנים. 15 מתנחלים נעצרו באותו היום.

- בספטמבר 2008 מתנחלים שרפו מאות עצי זית בעוורתא.


(כל המידע לקוח מהפוסט "זכרונות אבודים מאיתמר" בבלוג "לא למות טיפש" ומהכתבות המקושרות ממנו.)

אלימות ופגיעה בחפים מפשע היא פסולה ומגונה, אך יש להיזהר מבלבול ויצירת מצג שווא בעזרת גיבוב נתונים (וזאת מעבר לדיון העקרוני המובא בפסקה הבאה).
יש שני מעשי רצח רלוונטיים. הראשון שבוצע על ידי גור האמל שלא אתפלא אם בת"ז שלו לא רשום כמקום מגורים איתמר ומעשהו גונה בחריפות על ידי רשאי היישוב ואנשיו שהדגישו כי הוא אינו שייך ליישוב (מישהו מכיר התייחסות דומה בעוורתא או בבית פוריק). המעשה השני הוא של יהושע אליצור. גם כאן מדובר בתושב חדש ביישוב. בנוסף, פרטי המקרה למרות ההרשעה אינם דומים בשום פנים למקרי הרצח שבוצעו בכוונה תחילה ובדם קר ביישוב איתמר. לכן הוא הורשע בהריגה וגם שוחרר למעצר בית (ממנו נמלט). הוא גם הביע צער והתחרט על המקרה (ושוב היכן המקבילה בצד השני), אם כי אמר שהיה חוזר עליו כיון שהיה מדובר בהגנה עצמית לדעתו.
שאר המקרים הם בגדר של עלילה ו"לטענת הפלסטינים" שידועים בחוסר האמינות שלהם. גם אם חלקם נכונים, עדיין ההשוואה אינה במקומה. מקרי הרצח המזעזעים באיתמר הם רק קצה קרחון של מאות ואלפי מקרי פח"ע מצד תושבי היישובים השכנים הכוללים מקרי ירי, זריקת בקת"בים ואבנים והתנכלויות אחרות. אפשר רק לדמיין את התגובות של הערבים במקרה הפוך בו מישהו מהיישוב איתמר חודר לעוורתא, נכנס לבית וכו'. הסימטריה לא קיימת ואל לה לויקפדיה להטעות את הקוראים בזה.
זהו דיבור רע מאוד שבמובנים מסוימים נותן הכשר ועידוד למעשי רצח מעין זה שאירע בשבוע שעבר, בנוסף להיותו גזעני, בשל ההנחה הסמויה שאופיו של הערבי שונה ולכן הוא זכאי לייחס אחר עבור מעשיו. דרך - שיחה 19:59, 20 במרץ 2011 (IST)
אני מנסה להבין, אם אמצא למידע זה מקורות בעיתונות הפלסטינית, האם נכניס אותו לערך? יוסאריאןשיחה 22:53, 28 במרץ 2011 (IST)
בין אם היהודים המעורבים בתקריות ההרג, השריפה, יידויי האבנים ההדדיים וכו' הם תושבי רשומים באיתמר או לא, ברור שהם יצאו מאיתמר. כמו כן, ברור כי לאירועים אלה יש השפעה קריטית על היחסים בין היישוב איתמר ליישובים הערבים בסביבה. אין חולק על כך שאלו יחסים מתוחים, בלשון המעטה, ולא ניתן להציג תמונה מלאה של היישוב מבלי לאזכר את היחסים האלה ונסיבותיהם. אין כאן עניין של השוואה בין רצח למקרי אלימות פחותים, אך ריבוי האירועים כשלעצמו הוא חשוב להבנת הנושא. UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 12:05, 2 במאי 2013 (IDT)
ניתן להרחיב את הפרק "אירועים ביטחוניים ביישוב" ל-"אירועים ביטחוניים ביישוב ובסביבתו" ולהוסיף לו אירועים בטחוניים של אלימות של יהודים נגד פלסטינים. אורי שיחה 21
39, 3 במאי 2013 (IDT)
נגד, לא שייך לערך ‏Tomtom‏ ‏ • שיחה 11:25, 5 במאי 2013 (IDT)
זהו הרי דיון עקרוני, שלא שייך דווקא לערך הזה. נשפכו על זה הרבה מאוד מילים, הובעה התנגדות, ולכן אין להוסיף עניינים כאלה. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשע"ג • 11:31, 5 במאי 2013 (IDT)
אני מבקש להבין היכן נשפכו הרבה מאוד מילים שרלוונטיות לדיון הזה UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 12:18, 5 במאי 2013 (IDT)
זכור לי כרגע הדיון לגבי בית חגי, והיו עוד שאיני זוכר. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשע"ג • 13:01, 5 במאי 2013 (IDT)
הדיון בערך על אזכור הרוצחים מבית חגי היה פרטני והמשפט המסכם בו אף ציין בפירוש כי "קריטריונים כלליים לא נקבעו בדיון" UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 13:35, 5 במאי 2013 (IDT)
אין אצלנו כמעט הכרעות רשמיות בנושאים כאלה (וודאי אין חשיבות גדולה יותר למשתמש האחרון שטרח להגיב בדף שיחה כלשהו), יש נוהג. ההתנגדות שם כוחה יפה גם לכאן, ואם זה לא מספיק יש גם בדף הזה עצמו מספיק דעות מתנגדות. אני מבקש שלא תפתח במלחמת עריכה, שגם לא תועיל לך, כי הערך יוגן עם הגירסה היציבה. נרו יאירשיחה • כ"ה באייר ה'תשע"ג • 14:05, 5 במאי 2013 (IDT)
אין בדף הזה "מספיק דעות מתנגדות". בינתיים אני רואה בדיון הזה דעה מתנגדת מנומקת אחת בלבד (של משתמש:דרך), והוא משתמש בטיעון המנצח ש"הפלסטינים ידועים בחוסר האמינות שלהם". בפרט, דעתו של משתמש:Tomtom אינה מנומקת, ואילו נימוקך שלך איננו ענייני ("נשפכו הרבה מאוד מילים"). UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 22:23, 5 במאי 2013 (IDT)
אני לא מבין מדוע לא נכתוב בערך תל אביב על מעשים על רקע גזעני שיצאו מתל אביב. איתמר אמנם לא תל אביב אבל גם לא ישוב הומוגני כל כך באוכלוסייתו כמו יצהר או אפרת (איש איש לכיוונו) Guy.al - שיחה 23:49, 5 במאי 2013 (IDT)
מאט, אתה מתחיל להיות טכני מדי. אין צורך שכל אחד מהמתנגדים יכתוב בעצמו נימוק, די בכך שיתמכו בדעות קודמות. כרגע על כל פנים מתנגדים ארבעה לעמדה שלך. נרו יאירשיחה • כ"ו באייר ה'תשע"ג • 00:31, 6 במאי 2013 (IDT)
מאט, אני איתך במאבקך הצודק. אך לעת עתה אנחנו מעטים מול רבים. המידע על הרוצח חובב הפורנו גור האמל מופיע כבר בערך טרור יהודי בישראל, ובנוסף אפשר יהיה לשלבו בעתיד בערך בית פוריכ. המידע על הפושע הנמלט יהושע אליצור לא מופיע בויקיפדיה. ספציפית בערך טרור יהודי בישראל הוא לא מופיע בגלל העיקרון התמוה שהריגה איננה יכולה להיחשב מעשה טרור. שושושושון - שיחה 09:44, 6 במאי 2013 (IDT)
יאיר, מבחינה מספרית, כרגע תומכים בעמדתי חמישה אנשים. ומקרב המתנגדים אין כמעט התייחסות לטיעונים שהעליתי אני ושהעלו אחרים. ספירת אוטומטית של קולות איננה "דיון". לפני שמחליטים למחוק באיבחת מקלדת, אני מבקש לקבל התייחסות עניינית לגופו של עניין. UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 12:01, 10 במאי 2013 (IDT)
אני ספרתי שלושה וחצי יחד איתך. ובכלל, זה עניין של מדיניות עקרונית. לא ייתכן לספור בכל ערך בנפרד. אם אתה רוצה לשנות את הנוהג תעלה את זה במזנון. הנימוקים הענייניים פורטו בדיונים אחרים, ומעט כאן. תמציתם: איננו מונים מעשי פשע שביצעו תושבי יישוב מסוים, לא בתל אביב, לא בגן שמואל ולא באיתמר, מלבד מקרים חריגים, כגון שהיו להם השלכות משמעותיות מאוד על המקום. נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ג • 13:06, 10 במאי 2013 (IDT)
ואכן, הטענה שלי היא שלמעשים אלה, (ולא רק לחמורים שבהם בלבד), היו השלכות משמעותיות על המקום, והם חשובים להבנת היישוב בהקשרו הגיאו-פוליטי. מעשים אלה יכולים, למשל, להסביר מדוע היו פיגועי טרור רבים כל-כך דווקא ביישוב זה, ולא, למשל בגן-שמואל, בעץ-אפרים או באלקנה. UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 14:49, 10 במאי 2013 (IDT)
אתה צריך להראות קשר משמעותי מאוד ומשכנע, לא ספקולציות בסגנון "למשל". הטרור מכה בכל מקום, ולמעשה בתוך הקו הירוק עוד יותר מאשר ביהודה ושומרון, בלי להבחין בשאלה מה עשו אנשי המקום לתוקפים. מה עשו שוכני בתי הקפה והמלונות בתל אביב, ירושלים, נתניה, חדרה ועפולה? נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ג • 15:09, 10 במאי 2013 (IDT)
ראשית, כפי שמתנחלים רבים יודעים להצביע, הם סובלים מפיגועי טרור תכופים בהרבה מאשר בתחומי הקו הירוק ([5] [6] [7] וזה רק השבוע). שנית, לא טענתי שתושבי איתמר שנפגעו, הם עצמם פגעו באיש, או חלילה אשמים בפיגועים נגדם, כשם ש"יושבי בני הקפה" עצמם לא פגעו קודם במפגעים. טענתי היא, שמעשי תוקפנות שיצאו מאיתמר, יש להם חלק מרכזי בליבוי השנאה בכפרי הסביבה לאיתמר, ולכן ולא ניתן לקבל תמונה מלאה על היישוב "איתמר" מבלי לציין את מקרי האלימות ההדדיים. UncleMatt - פנו אלי ליעוץ בענייני סינית ויפנית 15:42, 10 במאי 2013 (IDT)
הם לא סובלים מפיגועים של ממש יותר מאשר הקו הירוק. כמעט כל פיגועי ההתאבדות היו בתוך הקו הירוק. הנרצח בצומת תפוח הוא הראשון מזה שנה וחצי (ונקווה שגם האחרון שם ובכלל) ביו"ש. בתוך הקו הירוק היו יותר בזמן הזה. אתה לא אומר שתושבי איתמר שנפגעו אשמים בכך, אבל אומר שתושבי איתמר שרצחו ערבים (ואין צורך לעבור כאן ללשון סביל מכובסת של "מעשי תוקפנות שיצאו") ליבו את השנאה. אז אני שואל מי ליבה את השנאה שהפכה לפיגועים בתוך הקו הירוק. נרו יאירשיחה • א' בסיוון ה'תשע"ג • 16:41, 10 במאי 2013 (IDT)

היישוב איתמר[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף וק:מ

בהמשך לאירוע הטרגי של רצח משפחת פוגל העלה אלמוני לערך איתמר מספר מקרים בהם היו אנשי איתמר מעורבים בפעילות נגד פלסטינים האירועים הועלו ללא מקורות והעידכון נמחק ללא נימוק.

מקורות המדברים על סכסוכים של אנשי איתמר עם הסביבה יש בשפע, למשל (הוארך מעצר המתנחלים החשודים בהריגת פלסטיני, קצינים בצה"ל מאשרים: מתנחלים פוגעים בעובדים פלשתינאים, המתנחל שהרג פלסטיני הוכרז כעבריין נמלט, גם היום: מתנחלים תקפו מוסקי זיתים ופעילי שלום).

השאלה שלי האם להציג את המקרים או לא, ואם לא - למה לא. מוטי - שיחה 10:01, 15 במרץ 2011 (IST)

שלמה המלך כבר ענה על זה. מתניה שיחה 10:04, 15 במרץ 2011 (IST)
בערך על יישוב לא מתעדים פעולות עברייניות שבוצעו על ידי תושביו, אלא אם מדובר במעשים פליליים שיש להם קשר מהותי ליישוב עצמו. חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 10:24, 15 במרץ 2011 (IST)
רק לחשוב איך יראה הערך על ירושלים, אם נתעד כל פעילות עבריינית של כל אחד מתושבי העיר, כעיר הגדולה בישראל. אני חושש שהערך יחדל מלהיות מומלץ :) מתניה שיחה 10:29, 15 במרץ 2011 (IST)
מדובר על חומר שאיסופו יחד מקורו בבלוגים של השמאל הקיצוני. אוסף של דיווחים חד צדדיים בתקשורת על ארועים אינו יכול להכנס לערך כלשהו. מכל המקרים הללו יש רק אחד אשר נבדק בבית המשפט, זה של גור האמל. זה לא מספיק כדי לדווח על תופעה בוודאי שלא מספיק כדי לנסות להציג סימטריה בין רוצחים לנרצחים.
ההשוואה לעיר גדולה, עם זאת, אינה במקום. בהחלט היינו מדווחים על תופעה של עיר העומדת בראש טבלת העבריינות. זה לא המקרה כאן. עדירל - שיחה 10:31, 15 במרץ 2011 (IST)
הדבקת תווית "השמאל הקיצוני" לכל דבר שלא אוהבים, כמנהג "אם תרצו" היא פרקטיקה מגוכחת. היא גם לא הופכת עובדות ללא נכונות. לא נכון לכתוב מידע על סמך בלוגים, אבל ניתן לעשות שימוש בכתבות העיתונאיות המקושרות מהבלוג. אורי שיחה 14:51, 15 במרץ 2011 (IST)

האם הכלל שלא מדוחים על פעילות עבריינית תקף גם ליישובים פלסטינים?

לא. כי הוא לא חל על אף יישוב. אנו מדווחים על מידע הנוגע ליישוב במידה והוא נוגע לכלל היישוב. אם נתניה היתה בשנים מסויימות בירת הפשע המאורגן בישראל או שיקגו היתה בירת הפשע המאורגן בארצות הברית אין סיבה שלא נדווח על כך. אם יישוב פלסטיני היה ידוע בפעילויות טרור וחבלה שיצאו ממנו זה ידווח. האשמות של ארגוני שמאל כנגד מתנחלים, שלא הגיעו לבית המשפט, יכולים להשאר בהארץ זה כנראה מקומם. עדירל - שיחה 13:48, 15 במרץ 2011 (IST)

אם כך צריך למחוק למשל את הכתוב בצוריף

צודק וכך נעשה. אורי שיחה 14:51, 15 במרץ 2011 (IST)
כמו בכל דבר אחר צריך להפעיל שכל ישר. חוליה משמעותית שביצעה פיגועים משמעותיים וכונתה "חוליית צוריף" ראויה לאזכור בערך על צוריף. בדומה, פעולות המתנחלים בהן מדובר אינן דומות ל"פעילות עבריינית בעיר גדולה". אם יש ישוב שיוצאות ממנו חוליות נוקמים (או "חוליות פוגרום" או "חוליות גובי תג מחיר"), ראויה עובדה זו להיות מוזכרת בערך על הישוב. השוואה של חוליות מאורגנות שיוצאות מישוב כמו צוריף או איתמר לפעילות עבריינית בירושלים מופרכת ומגוחכת. לדעתי שגה אורי כשהסיר את הפסקה על חוליית צוריף מהערך על צוריף. לגבי איזכור חוליות פורעים שיוצאים מהתנחלויות - יש מקום להזכירן, אבל אין סיבה לרוץ לעשות זאת דווקא עכשיו. אפשר בהחלט לחכות עם זה, לא יקרה שום נזק. קיפודנחש - שיחה 18:05, 15 במרץ 2011 (IST)
 1. השם לא אומר הרבה. לו הייתה החולייה האמורה חשובה על מנת שיכתבו עליה ערך, אולי נכון היה לקשר אליו מהערך על הכפר (13,000 איש לעומת חוליה של כמה בדיוק?). אבל הדבר כל כך זניח כך שאין צורך. כשיכתבו משפטים ופסקאות על פורעי ההתנחלויות, אולי אשתכנע שיש בכך צורך. בנתיים זה חד צדדי ולכן מוטה.
 2. לגבי העיתוי - מה הקשר. אם זו עריכה לגיטימית, שיעשה אותה מי שרוצה מתי שהוא רוצה. אורי שיחה 18:27, 15 במרץ 2011 (IST)
העיתוי ומשמעותו מכוערים ביותר. דרך - שיחה 18:44, 15 במרץ 2011 (IST)
הוספתי לאחר התנגשות עריכה: תשובה לאורי: לנקודה השנייה שלך - אני מסכים אתך שאם זו עריכה לגיטימית העיתוי לא צריך להשפיע על השיקול להשאיר או למחוק. העיתוי כן יכול להשפיע על "מי שרוצה ומתי שרוצה". גם אנשים שחושבים (כמוני) שיש מקום למידע זה, עלולים לא לרצות לעסוק דווקא בכך דווקא עכשיו (שוב, כמוני). בברכה - קיפודנחש - שיחה 18:46, 15 במרץ 2011 (IST)
זה בסדר גמור וסובות סובייקטיביות הן לגיטימיות, וסובייקטיביות. אפשר להסתכל ולראות כיצד תומכי הימין, לא רק בוויקיפדיה, מנסים לגייס את הפיגוע המתועב ולהכניס תעמולה ימנית לערך (ושוב, גם מחוץ לוויקיפדיה). זה מעשה מכוער וכך גם משמעותו גם כן. בנוסף, מכיוון שהערך מושך תושמת לב כעת, מסיבות מובנות ומצערות, הגיוני שיהיו מי שירצו להוסיף לו מידע שנראה רלוונטי כעת בדיוק, ולא להותירו במצב שנראה להם מוטה ומגוייס לצד השני. איש איש ובחירותיו, ותועמלני הימין הם האחרונים שיכולים להטיף בנושא. אורי שיחה 20:21, 15 במרץ 2011 (IST)
הסרתי את דברי לבקשתו של זהר. תשאר ההשתלחות לעיל ללא מענה. אורי שיחה 21:57, 15 במרץ 2011 (IST)
אני מציעה שתכריזו על פסק זמן בדיון הזה Face-sad.svg יעל - שיחה 20:40, 15 במרץ 2011 (IST)

הכנסת אזכור ארועים כאלה לערך היא בעצם אמירה שביישוב הנ"ל יש מקרים יוצאים מגדר הרגיל של עבריינות כנגד פלשתינאים. אמירה כזאת היא מחקר ראשוני, ולכן אין מקומה בערך. אם יש לך ציטוטים מגורמים מוסמכים הטוענים כך, אפשר לדעתי להכניס את הציטוטים בצרוף מראה המקום המדויק. טוקיוני 10:31, 16 במרץ 2011 (IST)

- סוף העברה
מהדיון אני מבין שלקט קטעי עיתונות שמתארים מקרי אלימות שיצאו מהיישוב, או נגרמו על ידי תושביו, אינם צריכים להופיע בערך על היישוב? האם זה כלל גורף או שהוא נכון רק ליישוב איתמר? יוסאריאןשיחה 09:48, 29 במרץ 2011 (IST)

גדר היישוב[עריכת קוד מקור]

בתקציר עריכה זה נטען שלא ברור המידע לגבי הגדר וכו'. איני יודע האם מדובר במידע משמעותי כל כך לערך, ובכלל אם המידע לא ברור אולי עדיף שלא להוסיפו כלל. בכל מקרה מדובר בגדר ביטחונית על רקע החדירות ליישוב וליישובים אחרים ולכן מקום פסקה חדשה זאת בפרק העוסק במצב הביטחוני והשלכותיו. דרך - שיחה 04:41, 16 באוקטובר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:05, 17 ביוני 2013 (IDT)

אירועים בטחוניים - 2004[עריכת קוד מקור]

בפיסקא על האירועים הבטחוניים נפקד האירוע בו נפל שלמה מרדכי מילר. מרכז מידע הר הזיתים - שיחה 12:07, 18 באוגוסט 2014 (IDT)

תביעת דיבה[עריכת קוד מקור]

משתמש:נרו יאיר מחק את הפסקה בטענה של היעדר חשיבות אנציקלופדית. מה דעתכם? שושושושון - שיחה 15:21, 9 בספטמבר 2014 (IDT)

זה נראה כמו "שיטת מצליח". יש לך נימוק למה יש חשיבות? גם כל תביעה שעיריית ירושלים מעורבת בה צריכה להיכנס לערך ירושלים? נרו יאירשיחה • י"ד באלול ה'תשע"ד • 19:42, 9 בספטמבר 2014 (IDT)
אני תומך בעמדתו של נרו יאיר. יואב נכטיילרשיחה 19:44, 9 בספטמבר 2014 (IDT)
אני מסכים עם משתמש:נרו יאיר. לאחר שהתבררה משמעותו של פסק הדין, מדובר באירוע זניח בתולדות היישוב. דוד שי - שיחה 20:05, 9 בספטמבר 2014 (IDT)

שיטת מצליח[עריכת קוד מקור]

בינתיים שיטת מצליח מצליחה בעיקר למאתרגי איתמר. זה בלתי אנציקלופדי שאין בערך שלפנינו אף מילה על אף אירוע אלימות שיצא מאיתמר. שושושושון - שיחה 10:08, 10 בספטמבר 2014 (IDT)

דוד שי ויואב הם מאתרגי איתמר? שיטת מצליח היא למשל כשלא הולך עם טענה אחת - עוברים למחזר טענה שכבר טענת בדף זה, ואחרים חלקו. נרו יאירשיחה • ט"ו באלול ה'תשע"ד • 19:43, 10 בספטמבר 2014 (IDT)
למען הסר ספק, לא כיוונתי בדברי אל שני המשתמשים שציינת. שושושושון - שיחה 23:51, 2 באוקטובר 2014 (IDT)
יוצא שגם מי שלשיטתך אינם "מאתרגי איתמר" חולקים עליך. נרו יאירשיחה • י' בתשרי ה'תשע"ה • 22:29, 4 באוקטובר 2014 (IDT)

מחיקות של נרו יאיר[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר מחק חצי מהערך, ללא שום דיון או טענה משמעותית, מהסיבות הבאות החזרתי את המידע:

 • איתמר הייתה במקור "אלון מורה" והמידע הוסיף רקע והקשר על סיפור המלא של המקום
 • לניסיון הראשון להתישבות במקום יש חשיבות רבה בהיסטוריה של תנועת גוש אמונים באופן ספציפי וההתנחלות מעבר לקו הירוק באופן כללי. לדוגמא המעורבות של אריאל שרון בעניין כבר ב-1974 או של הרב צבי יהודה קוק בעצמו
 • בג"ץ "אלון מורה" היה על נושא התישבות זו ולא על מיקמו הנוכחי של "אלון מורה"
 • לבג"ץ "אלון מורה" הייתה גם חשיבות רבה בהיסטוריה של תנועת גוש אמונים וההתנחלות, לכן הפרטים וההקשר חשובים
 • כל המידע כלול הערות שולים ואינו הבעת דעה או עמדה בנושא אלא עובדות כפי שהתרחשו
 • מעמדה המשפטי של איתמר הוא גם נושא בעל חשיבות אקטואלית, הרי בדיוק מהסיבה הזאת נחקק חוק ההסדרה, כלומר להסדיר את המעמד המשפטי של האדמות בהתנחלויות כגון איתמר
 • אירועים ביטחוניים ביישוב - נמחקו רק אירועים שעשו יהודים תושבי איתמר כנגד ערבים - ויקיפדיה אמורה להיות אנציקלופדיה נייטרלית, אובייקטיבית, ללא הטיה אידיאולוגית. כפי שבערכים רבים על ישובים ערבים מוזכרים פעולות גם כאן יש מקום. לדוגמא דיר אבו משעל#מעורבות בטרור ג'בל מוכאבר#מעורבות בטרור
 • המחיקות יצרו ערך המכיל עובדות באופן סלקטיבי בניגוד לעקרונות ויקיפדיה
 • לויקיפדיה אין בעיה של שטח איכסון אז לא ברור למה למחק ללא שום דיון או טענה משמעותית

--כנראהשאין - שיחה 19:43, 1 ביוני 2018 (IDT)

דווקא טענתי טענה משמעותית מאוד: הערך כאן עוסק ביישוב איתמר, לא בגרעין אלון מורה, לא בבג"ץ אלון מורה, לא בגוש אמונים, לא בתנועת ההתנחלות ולא באזור רוג'ייב. אלון מורה לא התיישבו באותו מקום, אלא בגבעה אחרת. איננו מזכירים בערך של יישוב פשעים שביצעו תושביו, מלבד מקרים חריגים. לא בתל אביב, לא בירושלים ואפילו לא ביישובים ערביים. אם המצב הזה מפריע לך - אני מציע שתתחיל עם יישובים ערביים שתושביהם ביצעו פעולות טרור שבהן נרצחו עשרה יהודים או יותר. הרי לא אכפת לך מטרור יהודי דווקא. אני מסכים שבג'בל מוכבר יש פירוט יתר, אם כי קשה להתעלם מכך שתושבי המקום ביצעו פעולות קשות פי כמה מאלו שביצעו תושבי איתמר, ומשהו כן צריך להיות מוזכר. נרו יאירשיחה • י"ט בסיוון ה'תשע"ח • 22:39, 2 ביוני 2018 (IDT)
יש פה מספר נושאים במחלוקת, ועברתי עליהם:
 1. גרעין אלון מורה - אני סבור שיש להשאיר, למרות שזה בגבעה אחרת, אבל בנוסח מצומצם - בכל זאת זו התארגנות אחרת ומיקום אחר, אם כי קרוב.
 2. בבג"ץ - לא צריך לציין את שמות כל השופטים ושמות חותמים על תצהיר. הנוסח המצומצם יותר של נרו מתאים פה - כי בכל זאת זה לא בג"ץ על היישוב הזה.
 3. ללא היתר - יש להסיר - כל עוד שאין קביעה שיפוטית שכזו. כפי שאנו יודעים, במחוזותינו היתרים ניתנים גם בקריצה.
 4. "מעמדה המשפטי של איתמר" - להסיר. בלגן אחד גדול ולא נייטרלי. חלקו לא על איתמר. חלקו מקבל טענות מפליגות לכת של פלסטינים תושבי האזור ללא סימוכין משפטיים.
 5. "אירועים ביטחוניים ביישוב ובסביבתו " - תומך בהסרות. אין מקורות. מדובר באירועים שלא התרחשו ביישוב, ותיאור האירועים הינו בלתי נייטרלי בעליל - אינו כולל תיאור התקפות על איתמר ויושביו, ומקבל נארטיב של פלסטינים ללא בקרה או תגבוה - בפרט באותם מקרים שלא הגיעו כלל לקביעה שיפוטית.
הערך על היישוב אינו המקום לדחוף כל מה שארגון פרו-פלסטיני כתב על מתיישביו - וזאת ללא ציון מקורות.Icewhiz - שיחה 12:09, 3 ביוני 2018 (IDT)
מצטרף למה שכתב Icewhiz. בעיקר, הערך לפני המחיקה הוא ארוך ומייגע. א. שראל - שיחה 14:09, 3 ביוני 2018 (IDT)
מסכים עם משתמש:נרו יאיר. בן נחום - שיחה 19:42, 3 ביוני 2018 (IDT)
לא ברור למה לציין פרטים על הניסיון הראשון להתישבות במקום.
 1. מה בכלל הטעם להשאיר משפט כל כך קצר על הנושא "ניסיון ההתנחלות הראשון באזור התבצע על ידי "גרעין אלון מורה" ביוני 1974" ללא ציין מקור או שום פרט.
 2. שוב לניסיון הראשון להתישבות במקום יש חשיבות, זה לא שהמידע הועבר לערך אחר, לדוגמא לערך על "גוש אמונים"
 3. כל המידע כלול הערות שולים ואינו הבעת דעה או עמדה בנושא אלא עובדות כפי שהתרחשו. סיבת המחיקה "ללא מקורות" - היא "לא אמת" בלשון המעטה - יש מקורות בשפע.
 4. "כל מה שארגון פרו-פלסטיני כתב על מתיישביו - וזאת ללא ציון מקורות" בפסקה זו רוב המקורות היו מארכיון העיתון מעריב. עד כמה שאני יודע הוא לא "ארגון פרו-פלסטיני"
 5. מה הקריטריון ל"ארוך ומייגע" ? פסקה עם יותר ממשפט אחד?
אירועים ביטחוניים ביישוב
 • נכון, לא אכפת לי רק מטרור יהודי דווקא, וכל טרור הוא בזוי במיוחד שנעשה בשם הדת (וכן הטרור שנעשה בשם האיסלם הוא הגרוע ביותר)
 • אבל, מה לעשות תושבי היישוב היו מעורבים באירועי אלימות נגד ערבים, והוא כן חריג כמו כמו ג'בל מוכאבר, יחסית לגודל הייישוב
 1. גור האמל (או המל) - ב-26 באוקטובר 1998 רצח באבנים את אחמד סולימאן חטאטבה, בן 68, תושב הכפר בית פוריכ, סמוך לאיתמר הורשע ברצח ונידון למאסר עולם - מקור: פסק הדין של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (תפ"ח (תל-אביב-יפו) 4144/98 - מדינת ישראל נ' גור בן מיכאל)
 2. ב-27 בספטמבר 2004 תושב איתמר, יהושע אליצור, ירה למוות בתושב הכפר סאלם צאהיל ג'בארה-אשתייה. הוא הורשע בהריגה, אך במהלך מעצר בית הצליח להימלט לגרמניה ומשם לברזיל, ונלכד רק כעשר שנים לאחר מכן. במאי 2018 גזר בית המשפט 15 שנות מאסר על אליצור - מקור: פסק הדין של בית המשפט מחוזי מרכז (ת"פ (תל-אביב-יפו) 40287-04 - מ.י. פרקליטות מחוז -המרכז נ' יהושע אליצור)
 3. ארוע האני בני מניה, בן 22 תושב הכפר עקרבה - נהרג מירי כק"מ וחצי מדרום לאיתמר בעת שמסק זיתים. הרוצח לא נתפס אך הנושא הגיע לדיון בבית המשפט העליון - מקור: פסק הדין בג"ץ 9746/07 - עזבון המנוח האני בני מניה ואח' נ' הוועדה לתשלום לפנים משורת הדין על רקע לאומני
 4. נדחתה תביעת לשון הרע של שני תושבי איתמר, גד טנא וירון דגני נגד עיתונאית "הארץ" נרי ליבנה על כך שהיו מעורבים בארועי אלימות נגד ערבים - מקור: בית משפט השלום בירושלים (ת"א (ירושלים) 39580-02-12 - איתמר כפר שיתופי תורני בע"מ ואח' נ' נרי ליבנה)
 5. המידע להלן כלול הערות שולים ואינו הבעת דעה או עמדה בנושא אלא עובדות כפי שהתרחשו. סיבת המחיקה "ללא מקורות" - היא שוב "לא אמת" בלשון המעטה - יש מקורות
 6. כמו שיש מידע בערכים של ישובים ערבים חריגים, דוגמת ג'בל מוכאבר, על אירועי אלימות שביצעו התושבים ביישוב יש מקום לציון אירועים הפוכים. אלא אם עקרון ויקיפדיה:נקודת מבט נייטרלית תקף רק על יהודים. לדוגמא בערך על דיר אבו משעל יש משפט "דיר אבו משעל מוכר ככפר לאומני במיוחד, שאחראי לחלק ניכר מפעולות הטרור סביבו, ונחשב למעוז הן של חמאס והן של ארגון החזית העממית." שבקלות יכול להיות תקף גם על איתמר "איתמר מוכר ככפר לאומני במיוחד, שאחראי לחלק ניכר מאירועי האלימות נגד ערבים סביבו, ונחשב למעוז הן של הימין הקיצוני והן של גוש אמונים".

--כנראהשאין - שיחה 23:20, 5 ביוני 2018 (IDT)

לדעתי עניתי על כל זה. קראת מה שכתבתי? כמובן אינך חייב להסכים, אבל אין טעם לחזור על טענות שנענו. נרו יאירשיחה • כ"ג בסיוון ה'תשע"ח • 01:20, 6 ביוני 2018 (IDT)
אין לי קריטריון מה זה "ארוך ומייגע",אבל הוא כזה שגורם לקורא (אני לדוגמא) להפסיק לקרוא, כך שמרוב העמסת פרטים שוליים לא קוראים את הדברים המרכזיים. אני סבור שגם בערך ג'בל מוכאבר אין צורך להביא רשימה ארוכה לכל האירועים, אלא רק משפט כללי, אמנם זה נושא שצריך לדון בו באופן כללי ולהצביע עליו. ההבדל בין דיר אבו משעל לאיתמר הוא משמעותי: באיתמר התושבים מתנגדים לפעולות טרור, ואילו בדיר אבו משעל מעודדים אותם. דרך אגב, עד כמה שידוע לי בכל האירועים שהזכרת הנאשם אינו תושב איתמר אלא גר בגבעות, וגם הוא הביע צער על האירוע (חוץ מהאירוע של האני בני מניה שלא ידוע מי הרג אותו). א. שראל - שיחה 09:48, 6 ביוני 2018 (IDT)
לגבי באני בן מניה - ממש היה פה עלילת דם. לא היה אף גורם מוסמך שקשר את האירוע לאיתמר.Icewhiz - שיחה 10:09, 6 ביוני 2018 (IDT)
אירועים שבוצעו על ידי תושבי היישוב צריכים להופיע בערכים על מבצעי האירוע (אם יש) או על האירוע עצמו, אבל לא בערך על היישוב. בערך על הרצליה לא נכתוב על יגאל עמיר. יש הבדל גדול בין היישוב ככלל ובין התושבים שבו כפרטים. Eladti - שיחה 10:49, 6 ביוני 2018 (IDT)