ויקיפדיה:מזנון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף ויקיפדיה:מ)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


תוכן עניינים

הצעה: בקשת ערכים בעמוד הראשי[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם,
רציתי להעלות הצעה לשינוי קל בעמוד הראשי - הוספת אפשרות לבקשת ערכים. מטרת השינוי הוא הפניית תשומת לב העורכים לערכים בסיסיים פוטנציאליים שאנו מפספסים. באמצעות הוספת מסגרת כזאת יוכלו קוראים, שאינם משתמשים רשומים, להציע ערכים שאנחנו מפספסים.

אני רוצה לתת כדוגמה את הערך צ'ארלי פות'. לערוץ היוטיוב של פות' יש 3 מליארד צפיות. הוא כתב והשתתף בשיר See You Again שהיה השיר הנצפה ביותר ביוטיוב (בנוסף ל-3 מליארד הצפיות בערוץ שלו). למרות כל אלה, הערך עליו לא נכתב עד ממש לא מזמן. צ'ארלי פות' הוא דוגמה לאמן מאוד מרכזי ורלוונטי, אבל הוא לא מקרה בודד. אני כעת עוסק בתרגומם של כמה וכמה ערכים מעולם המוזיקה שחשיבותם לא מוטלת בספק. כאלו שזכו להצלחה בין לאומית והכרה בעשרות ויקיפדיות. כמו המצב נכון לעולם המוזיקה, כך גם בתחומים רבים אחרים.

אז למה דווקא בעמוד הראשי? כי כבר יש לנו {{לטיפול דחוף}} ואת ויקיפדיה:בקשת ערך אבל היחידים שמגיבים שם הם העורכים. ואפילו מבין העורכים יש רבים שכלל לא נתקלו בפונקציות הללו. אני מניח שהערכים לא נכתבו כי לא מספיק עורכים הכירו אותם. אם הייתה לנו מסגרת טובה יותר לתקשורת עם הקוראים, שאינם עורכים, יכול להיות שלא היינו מפספסים את הערכים האלה.

לתגובתכם אודה, בר 👻 שיחה 18:12, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

אתה מתכוון לפתוח את העמוד הראשי לכתיבת אלמונים? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:39, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
אני לא מתכוון לאפשר להם לערוך את העמוד הראשי, אלא רק להגיש ממנו בקשות לערכים. ניתן לעשות זאת על ידי קישור מהעמוד הראשי לדף אחר. בר 👻 שיחה 19:09, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
יש לנו כמה רשימות של ערכים מבוקשים, למשל ויקיפדיה:מיזמי ויקיפדיה/ערכים אנציקלופדיים חסרים וקטגוריה:ויקיפדיה - ערכים מבוקשים, שדי בהן כדי לספק תעסוקה לכל הוויקיפדים הפעילים לעוד שנים רבות. החדשות מספקות לנו מדי יום ערכים נוספים הנחוצים כרקע לאירועים (למשל אלקנר, קמברילס, ריפול, נמל ברצלונה ואיפסוויץ' (מסצ'וסטס) מהיממה האחרונה). לא הצעות לערכים חדשים חסרות לנו, אלא כותבים נוספים. דוד שי - שיחה 21:59, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
הרעיון הוא לא רע בבסיסו. אני לא בטוח שזה יעזור אם זה יופיע בעמוד הראשי, אבל אם אפשר להמציא כלי טכנולוגי שיציג רשימת ערכים דינמית שנהנת מפופולארית (נגיד 100 הערכים המבוקשים ביותר שאינם קיימים) זה יכול לסייע במיזמי הכתיבה השונים. אפשר להפעיל את הנוהל הזה גם לגבי 100 ערכים מבוקשים שכן קיימים והם במצב לא טוב (יש עליהם תב' תחזוקה או שחסר בהם תוכן מהותי). לדעתי, כלי זה יכול להחליף את הרשימות שציין דוד. כדי שזה יהיה אפקטיבי הכלי צריך להיות אוטומטי ולאסוף הקלקות מכל רחבי הוויקיפדיה העברית ולא רק בקשת ערך אקטיבית בעמוד הראשי כי מעטים יטרחו להוסיף משהו. כמו כן, זה יחסוך בקשות מיותרות שמקורן במשחקי ילדים כמו "חסר ערך על מוטי המלך". גילגמש שיחה 22:52, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
גילגמש אני חושב שבמקרים כאלה פשוט אהה.. אמ.. נמחק? בר 👻 שיחה 23:01, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
רשימת ערכים מבוקשים כבר קיימת, אם כי רבים מהערכים בה נראים כתקלה טכנית שיש לפתור לשם ניקוי הרשימה. דוד שי - שיחה 23:04, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

זו הערה/הצעה מעניינת. ניהול תקשורת מזמינה דרך העמוד הראשי. וגם סוג של קבלת משוב כסוג של סקר דעת קהל און ליין. הרי הגולש המצוי לא יודע ולא ימצא את הדף לבקשת ערכים וכד'... אבל אולי באמת כמו שאמרו קודמיי, אפשר לייצר ממש תבנית אינטראקטיבית בולטת בעמוד הראשי שהגולשים יקליקו בקשת ערך חדש לכתיבה. מתחת לה יוכלו ללחוץ על הפניה לרשימת קצרה של סקר הערכים היותר מבוקשים בתבנית זו ב-48 השעות האחרונות לפי אחוזים. עם הזמנה - היי אולי נסה אתה לכתוב את הערך + הפניה לצעדים לעשות זאת. והכל מגוף הדף הראשי. זה כבר יותר מאשר לקרוא זה כבר אינטראקציה. אולי גם הפניה אם ערכים כאלה נכתבים כעת ואפילו בו זמנית להשוואה או שיתוף פעולה. ואם גם יהיה מנגנון של ויקיפד מנוסה מתנדב און ליין אז בכלל... מי-נהר - שיחה 23:59, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

גם בעיניי זאת הצעה מעולה כי היא מאפשרת אינטראקציה עם הקורא. אנחנו יכולים לכתוב עד מחר ערכים שנראים לנו חשובים, אבל אם אלו לא הערכים שהקוראים רוצים לקרוא אז פספסנו. אני קצת חושש שכל הבקשות לערכים יהיו על פרטי תרבות וסלבריטאים, אבל אפשר להריץ פיילוט ולראות איך זה מתקדם. Mysterion - שיחה 11:02, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
אם אנו נעביר את נבחרי השבוע המובילים מבקשת הגולשים סטאטיסטית. ומראש נחלק את זה למספר קבוצות נושא אשר רק אחת מהן תיהיה סלבס/בידור... אז ממילא רק ערך מוביל אחד יועבר לטיפול והשאר מהקבוצות האחרות, כך נבטיח שלא הכל יהיה מהזאנר של הבל ורעות רוח. אם כי הסטטיסטיקה תיהיה נגישה לעורכים לבחור כהבנתם גם ממקומות הבאים ברשימה של כל קבוצה. מי-נהר - שיחה 23:41, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
אני ממליץ שאם כך כדאי שהדף עם הדרכה לליצירת הערך ייפתח בדף טיוטה, וכך יעברו ויקיזציה ואנציקלופדיזציה לפני מעבר למרחב הערכים שם הם היו עלולים להימחק במחיקה מהירה עם ההעלאה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ח באב ה'תשע"ז • 15:08, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
מסכים עם דוד שי. לא חסרות רשימות של ערכים חסרים. גם לא חסרים עורכים. חסרים עורכים איכותיים בנושאים שאינם קשורים לאידאולוגיות או לאג'נדות. נרו יאירשיחה • ג' באלול ה'תשע"ז • 17:50, 25 באוגוסט 2017 (IDT)

שנים עבריות[עריכת קוד מקור]

בוויקיפדיה יש רשימות לפי שנה לאיתור אירועים בתקופה נדונה - קטגוריה:שנים וקטגוריה:שנים עבריות. רבות מהשנים העבריות, כמו ה'תי"ג הם דפים ריקים שנוצרו לפני עשור והם "זוכים" להזנחה מתמשכת. על מנת להפוך את הדפים האלו לבעלי תועלת אני מציע שנאגד את תקופות הזמן לא ברזולוציה של שנה, אלא ברזולוציה של עשור או מאה עד ה'תק"ס. בהזדמנות זו, אני קורא לכל הכותבים על רבנים היסטוריים, או על ספרי יהודיים היסטוריים להעשיר את הדפים הרלוונטיים לערכי השנים העבריות. ערן - שיחה 18:39, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

שנת ה'ת' היא 1639 - 1640, זו אינה היסטוריה עתיקה כל כך, ולכן אין לי ספק שניתן לצקת תוכן בכל אחת מהשנים שמשנה זו ואילך, כשם שיש תוכן בשנים המקבילות בלוח הגרגוריאני. בקלות רבה הוספתי תוכן ליותר מעשרה ערכי שנים לפי הערכים שבקטגוריה:רבנים: אחרונים (הגעתי עד משולם איגרא). ויקיפדים חרוצים יוכלו להמשיך בדרך זו. דוד שי - שיחה 21:18, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
דפי השנים האלה ממילא מיותרים. הם מלאים בתיעוד של כל אדם רנדומלי שנפטר או נולד באותה שנה, בלי שום סלקציה. בשביל זה מספיק קטגוריה כמו שעושים בויקיאנגליש. • צִבְיָהשיחה • כ"ז באב ה'תשע"ז 21:44, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
בוודאי לא מדובר ב"אדם רנדומלי", מדובר באנשים שמאות שנים לאחר מותם יש להם חשיבות אנציקלופדית. הדפים נותנים יותר מאשר קטגוריה, משום שהם כוללים גם מידע קצר על כל אדם או אירוע המוזכרים בהם. האם לדעתך הדפים המקבילים בלוח הגרגוריאני מיותרים באותה מידה? דוד שי - שיחה 22:01, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
כשאמרתי דפי השנה "האלה" התכוונתי לשני הסוגים. באופן טבעי, ערכי השנים הלועזיות מכילים יותר קשקשת מאשר ערכי השנים העבריות. • צִבְיָהשיחה • כ"ז באב ה'תשע"ז 22:54, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

אציין, שהבעיה קיימת בצורה מצומצמת בהרבה בשנים לועזיות, כי בשנים לועזיות קיים בוט השנים שמעדכן את ערכי השנים על פי ערכי התאריכים. אילו היה קיים דבר דומה בנוגע לשנים העבריות המצב היה טוב יותר. האם זה אפשרי? בן עדריאלשיחה • כ"ח באב ה'תשע"ז 15:10, 20 באוגוסט 2017 (IDT)

אלו דפים חשובים והיעדר שימושם הם בשל היעדר תחזוקתם. טוב עשו ביצירתם וטוב יעשו כשיעשו מהם מיזם. ובכלל לענ"ד דרושה הנחיה מתעדענת מעת לעת לכל העורכים חדשים וותיקים כאחד על דפים וקטגוריות חדשות/ישנות שנכון להשתמש בהן//להזין אותם בהתאם לכתיבת ערכים חדשים נוספים. מי-נהר - שיחה 21:26, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
הוספתי לעוד כמה ערכי שנים. ביקורת - שיחה 21:11, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
האם יש דרך לבצע את הצעתי למעלה (בוט שנים, בדומה למה שקורה היום בשנים לועזיות)? אגב, כדוגמא להזנחה מתמשכת תראו מה היה עד לאחרונה בה'תקכ"ג. בן עדריאלשיחה • ל' באב ה'תשע"ז 14:21, 22 באוגוסט 2017 (IDT)
יש שתי אפשרויות למלא בתוכן את ערכי השנים בבוט:
 • בוט שגוזר מערכי התאריכים לערכי השנים (למשל אם בז' בתשרי מופיע החת"ם סופר => יופיע בה'תקכ"ג) - אני חושב שלDMY יש כבר בוט דומה ואולי הוא ידע להגיד מה מצב ההרצה שלו
 • בוט שגוזר מערכי אישים את הלידה והפטירה - יש קושי מסוים כי אין מבנה מאוד אחיד לתאריך עברי. יוצאי דופן הם רבנים שיש להם תבנית:רב. כדי שיהיה פורמט אחיד צריך שבוויקינתונים יתמכו בתאריכים עבריים ערן - שיחה 08:11, 23 באוגוסט 2017 (IDT)
התכוונתי לאפשרות הראשונה. למיטב ידיעתיהבוט משל DMY פועל רק בערכי השנים הלועזיות, ובדיוק לזה כיוונתי. אם הוא יפעל באותה דרך על שנים עבריות, אני מעריך שמצב הערכים ישתפר משמעותית. בן עדריאלשיחה • ג' באלול ה'תשע"ז 14:01, 25 באוגוסט 2017 (IDT)

Symbol oppose vote.svg נגד חזק ומוחלט להעלמות השנים העבריות. קודם כל משתמשים בהם הרבה כדי לוודא תאריכים מהעבר. ולמה בדיוק זה מפריע שיש דף של שנה רק עם לוח השנה? התקבלה לפני שנים החלטה שלכל השנים משנת 0 לספירה זכאיות לערך, וזה חל גם על השנים העבריות. בורה בורה - שיחה 18:20, 24 באוגוסט 2017 (IDT)

תאריכי לידה ופטירה עבריים[עריכת קוד מקור]

זה אמנם באותו נושא בעניין שונה. כידוע התאריך העברי מתחיל מבחינת חלק היום בערב שלפני התאריך הלועזי ומסתיים באותו ערב של התאריך הלועזי. אם אדם נולד/נפטר בערב שלפני הרי שהתאריך העברי והתאריך הלועזי לא יהיו זהים. דוגמה למצב כזה אפשר לראות אצל דב בר בורוכוב. הוא נולד ב-ז תמוז תרמ"א לפי דף הספרייה הלאומית ב-VIAF שזה הרביעי ליולי ואילו התאריך הלועזי מדבר על השלישי ליולי. למעשה עלה על זה בזמנו עורך בורוכוב. אני מניח שהנושא קיים גם במקומות אחרים. לכן, בעניין זה שני דברים:
א. תאריכי הלידה העבריים לא יכולים להיות חופפים תמיד לתאריך הלועזי בלוחות שמופיעים בדפי השנים. ב. חשיבות נושא התאריך העברי בוויקינתונים עולה. שם צריך להופיע התאריך הלועזי והתאריך העברי וההעברה לא תמיד צריכה להיות אוטומטית. Geagea - שיחה 12:57, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

הצעה להוסיף שתי תכונות כברירת מחדל למען אבטחת חשבונכם[עריכת קוד מקור]

דיון א': הודעה על כניסה ממכשיר לא מוכר[עריכת קוד מקור]

היי. לפני כשנה הצעתי להפוך תכונה שנכתבה מאז כברירת מחדל, כך שזה יהיה לכולם ורק מי שרוצה, יבטל בהעדפות. התכונה היתה קבלת הודעה על שליחת מייל על ידי משתמש אחר. זה עבר פה אחד, ועובד מאז. במהלך הזמן התווספו עוד תכונות, שלא חשבתי שכדאי להפוך לברירת מחדל. הפעם יש שתיים, ששווה לשקול אותן. את הראשונה, שאתאר מייד, אני בטוח שיש להפוך לברירת מחדל. את השנייה, עליה אדבר בפסקה הבאה, לא בטוח, אבל כדאי להציע את זה ונראה מה תגידו.

התכונה הראשונה היא קבלת מייל במקרה של התחברות ממכשיר לא מוכר. כלומר, אם נעשה לוגין ממחשב או סמארטפון שאתם עובדים ממנו בדרך כלל, זה הגיוני. אבל אם מדובר במכשיר חדש, לא מוכר - אולי מישהו גנב את סיסמתכם או פרץ לחשבונכם. מייל במקרה כזה, שיגיע לעיתים רחוקות, יהיה אחד מהשניים - או שזה אכן אני התחברתי, אז זה בסדר גמור, או שזה מישהו אחר, ואז צריך להתחיל לצרוח. סביר שהמנגנון הזה מוכר לכם. למשל גוגל תמיד שולח מכתבים כאלו, ליתר ביטחון. נכון לעכשיו ניתן להדליק את זה בהעדפות -> הודעות. אני מבקש את הסכמת הקהילה להפוך את זה לברירת מחדל לכולם, ומי שלא ירצה, יכבה בהעדפות. תודה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:19, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד אורשיחה • 22:35, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעדMathKnight (שיחה) 22:37, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 22:47, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד Mysterion - שיחה 11:02, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעדOvedcשיחהאמצו ערך יתום! 09:52, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ט באב ה'תשע"ז • 14:52, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד שמזן#שיחהערכי בראבו • 19:05, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 18:30, 26 באוגוסט 2017 (IDT)

דיון ב': הודעה על ניסינות כניסה כושלים[עריכת קוד מקור]

התכונה השניה אומרת כזה דבר: אם מישהו ניסה לפרוץ לחשבונכם ולא הצליח, כדאי לכם לדעת. מדובר על הודעה שתקבלו לאחר חמישה ניסיונות כושלים לעשות לוגין ממכשיר מוכר, ולאחר כל ניסיון כושל ממכשיר לא מוכר. את ההודעות תקבלו עם כל ההודעות וההתראות שלכם, בשורה העליונה של המסך. זה כבר עובד. אבל לדעתי כדאי לשקול להוסיף גם קבלת הודעה כזאת במייל. עכשיו אפשר להדליק את זה בהעדפות -> הודעות. האם כדאי להפוך את זה לברירת מחדל לכולם, ומי שירצה, יכבה בהעדפות? תודה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 22:19, 19 באוגוסט 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעדMathKnight (שיחה) 22:38, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד ואולי אפשר להוסיף כפתור לאימות המשתמש שנשלח באימייל (כי אם זה אתה ושכחת סיסמא... שתוכל להיכנס לוויקיפדיה.) אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 22:46, 19 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעדOvedcשיחהאמצו ערך יתום! 09:52, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ט באב ה'תשע"ז • 14:52, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד חזק שמזן#שיחהערכי בראבו • 19:05, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד גארפילד - שיחה - עזרו לנו במיזם האסם 18:36, 26 באוגוסט 2017 (IDT)

קרוב משפחה של[עריכת קוד מקור]

על פי המדריך לכתיבת ערכים שלנו, "הפתיח צריך לענות על שאלה מה חשיבותו של הערך?". למרות זאת, מספר לא מבוטל של ערכים נפתח במילים "[שם הערך] הוא\היא אחיו\אביו\אימו\בנו\ביתו של X". משפט זה אינו מעיד על חשיבותו של מושא הערך, אם כי על ייחוסו. וברוב הערכים שזוהי פתיחתם, קל לראות שאם נחליף את משפט הייחוס המשפחתי בפועלו האמיתי של האדם, הערך מאבד את חשיבותו האינציקלופדית (זו שלרוב ממילא לא הייתה לו).

אי לכך ובהתאם לזאת, אני מציע שמעתה על פסקת הפתיחה בערכי האישים להכיל את מקצועו ופועלו של האדם מיד לאחר שמו, והוספת ייחוסו המשפחתי תווסף רק לאחר מכן, במשפט נפרד. פעולה זו תסנן כמה ערכים שאין להם ולו בדל חשיבות אנציקלופדית. (שימנשמע?) מה, אין? 20:27, 20 באוגוסט 2017 (IDT)

השאלה המנחה לא באה לצמצם, אלא להרחיב. הפתיח צריך לענות על השאלה, ומשם הוא יכול להרחיב הלאה. הכנסה של קרבה משפחתית קולחת יותר כאשר היא מוספת מיד "פלוני, אחיו של אלמוני, הוא יו"ר..." וכד', קולח הרבה יותר מאשר הוספת משפט של קרבתו המשחתית במקומות אחרים. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט באב ה'תשע"ז • 21:13, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
מכה"כ, הניסוח שהבאת מדגים את הבעיה, אבל לא את כולה; ערך בויקיפדיה עוסק באדם, והאדם הוא זה שהערך עוסק בו. בשנייה שהערך נפתח במילים "פלוני הוא אחיו של אלמוני", הרי שחשיבותו של פלוני נובעת מאחיו אלמוני, ולכן אין לו חשיבות משל עצמו! הניסוח הנכון הוא "פלוני הוא יו"ר...", ובהמשך הערך לפרט על כך שאלמוני הוא אחיו.
אבל לא בערכים כאלו עסקינן. אני מדבר על ערכים שבהם דבר אינו מגיע אחרי ההצהרה כי פלוני הוא אחיו של אלמוני, אני גם יכול להביא דוגמאות. ערכים אלו, באוטומט, הם חסרי חשיבות. ולכן אני מבקש למנוע ערכים שיפתחו בקשריו המשפחתיים של אדם, וכך יהיה יותר קל לראות אם לערך חשיבות אנציקלופדית אמיתית, או שמא מדובר בערך "עלוקתי" המוצץ את חשיבותו מערכים אחרים. (שימנשמע?) מה, אין? 21:28, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
שי, הבעיה היא רק אם אתה מוסיף "הוא". בלי ה"הוא" התוספת היא אמרה מוסגרת (בדיוק כמו תאריכי הלידה והשם בשפת המקור שבסוגריים), וככזו היא לא מפריעה, וברור שההמשך הוא החלק החשוב של המשפט. כאשר אין המשך לפתיח זה מעיד על פתיח קצר מדי שעבורו קיימת {{להשלים}} עם |פסקה=כן, זה לא אומר שצריך לקצץ פריט מידע קיים, או להעביר אותו למקום אחר שילאה את הקורא במקום להשאיר כתיבה קולחת. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט באב ה'תשע"ז • 21:33, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
אסביר את עצמי קצת אחרת: שמו של אדם בשפתו ותאריך הלידה שלו הם פריטי מידע העוסקים במושא הערך. מי הוא אחיו, אביו, אמו או בנו? זה אכן נוגע למושא הערך, אבל אין זה נוגע לו בטהרתו. מקומו של מידע זה בפסקת "משפחה" או "חיים אישיים" או בתחילת הביוגרפיה. בטח שלא בפתיח ובטח שלא כפריט המידע הראשון בערך. כיצד היה זה נראה אם היינו כותבים בערך לאונרד אוילר כי "לאונרד אוילר הוא בנו של פאול אוילר, כומר של הכנסייה המתוקנת."? אם מגיע מידע חשוב אחרי זה, הרי שהערך דורש עריכה. אבל עם מיד לאחר ציון קרוב המשפחה מופיעה נקודה (ומכאן שחשיבותו נובעת ממשפחתו), הרי שהערך הוא, כמו שתיארתי, עלוקתי ויש לשקול באופן מיידי את מחיקתו. (שימנשמע?) מה, אין? 21:40, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
זה נשמע נורא. אבל "לאונרד אוילר, בנו של פאול אוילר, הוא מתמטיקאי ..." נשמע בסדר גמור, ואז מה שלא מדובר בפריט הכי חשוב, במקרים מסוימים זהו אחד הפרטים שחשוב לקורא הממוצע שמסתפק בכרטיס הצף עם תחילת הפתיח. ושוב, כמה שהכתיבה יותר קולחת יותר חשוב מאשר חשיבות אנציקלופדית של כל פרט ופרט (בתנאי כמובן שלא מדובר בהצפה). בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט באב ה'תשע"ז • 21:44, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
במקרה של אוילר, הטענה שלי עדיין עומדת בעינה, בפתיח צריך להופיע המידע הכי חשוב על האדם (במקרה של אוילר, שהוא היה מתמטיקאי ופיזיקאי דגול), והפירוט מגיע לאחר מכן. הבעיה שאני מנסה לטפל בה היא עובדת קיומם ערכים בהם המידע הכי חשוב על האדם הוא היותו "הבן של" או "אמו של". ערכים כאלה הם מיותרים ובניית תבנית הכתיבה לפיה המידע על האדם צריך להופיע לפני מי הם קרובי משפחתו תעזור לנו לנפות אותם. לודגמה, ראה את הערך על מרי טראמפ לפני ואחרי שביצעתי בו את "זממי". פתאום היא עובדת משק בית, ולא אמא של. האם לעובדת משק בית יש חשיבות אנציקלופדית? לא, ולכן לא תהיה מופתע לגלות שהערך הזה ניצל ממחיקה על חודו של קול (54.2% מול 55% הנדרשים למחיקת ערך) והוא עודנו מיותר. זו מטרת ההצעה שלי, לנפות ערכים שכל חשיבותם נובעת מקרובי משםחתם ולכן אין להם חשיבות עצמאית ומקומם אינו על דפי הויקיפדיה. (שימנשמע?) מה, אין? 22:23, 20 באוגוסט 2017 (IDT)
הדוגמה של מרי טראמפ מלמדת עד כמה אתה טועה. יש אנשים שהפרט היחיד שמקנה להם חשיבות אנציקלופדית הוא קרבת המשפחה שלהם לאדם מפורסם, וזה הפרט העיקרי שיופיע בפתיח. אני שמח שלא פתחת דיון שינוי שם בערך מרים, אם ישו. דוד שי - שיחה 06:24, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
אני ממש לא מסכים איתך. אם חשיבותו האינציקלופדית של ערך מגיעה אך ורק מהקשר שלו אל ערך אחר, מרי טראמפ למשל, שאלמלא טראמפ היה נבחר מעולם לא היינו אפילו חושבים לכתוב עליה ערך, ואפילו עכשיו אין לה שום חשיבות אינציקלופדית, אזי הערךמיותר. ולכן אני מציע שכאשר כותבים ערך על אדם כלשהו, כותב נפרט מה הוא ומי הוא היה ורק אז מי הם צאצאיו/הוריו. ככה ננפה ערכים מיותרים, כמות מרי טראמפ. (שימנשמע?) מה, אין? 07:38, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
לא צריך את זה, ולא זה מה שיעזור, לנפות ערכים מיותרים. כל עוד הערך קיים צריך שהכתיבה בו תהיה קולחת. אם הערך מיותר שיימחק בדיון חשיבות או הצבעת מחיקה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט באב ה'תשע"ז • 15:25, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
יש הרבה דוגמאות מוצדקות כמו יאיר נתניהו. אתה מוזמן להעלות דיון חשיבות בכל אחד מהערכים האלה בנפרד, אבל אני חושב שתגלה שלרובם קיימת חשיבות שנובעת מהסיקור והחשיפה התקשורתית. לגבי הוריו של טראמפ - מקרה גבולי מאוד. Mysterion - שיחה 20:28, 21 באוגוסט 2017 (IDT)
שי, בגישה זו יש למחוק את כל הערכים בקטגוריה:הגברות הראשונות של ארצות הברית. Botend - שיחה 11:59, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

מסכים עם דוד שי. לעתים החשיבות היחידה היא הקירבה המשפחתית. יש ערכים כאלה שאין חולק על חשיבותם, יש כאלה שכן הייתה מחלוקת לגביהם, ואף הגיעה להצבעה, ובכל זאת הוחלט להשאיר. נרו יאירשיחה • ג' באלול ה'תשע"ז • 17:46, 25 באוגוסט 2017 (IDT)

ראשי תיבות בשמות ארגונים ממשלתיים אמריקאים[עריכת קוד מקור]

אין מדיניות אחידה בוויקיפדיה כלפי שמות ארגונים ממשלתיים אמריקאים. האם יש לכתוב בראשי תיבות כמו FBI, NCIS, NTSB, DARPA וכדומה, או שמות מלאים בעברית כמו הסוכנות לביטחון לאומי, המנהל לאכיפת הסמים, השירות החשאי של ארצות הברית וכדומה.

אני חושב שעדיפה האפשרות השנייה, אשמח אם תביעו את דעתכם. בברכה, בר 👻 שיחה 16:51, 27 באוגוסט 2017 (IDT)

צריך להיות הסוכנות לביטחון לאומי (ארה"ב). יש אחרות. עוזי ו. - שיחה 19:53, 27 באוגוסט 2017 (IDT)
היי עוזי ו., השאלה היא כללית, האם יש לכתוב בעברית את שמות הארגונים הממשלתיים האמריקאים או לקרוא להם בראשי התיבות באנגלית. בר 👻 שיחה 20:23, 27 באוגוסט 2017 (IDT)
מדיניות ויקיפדיה היא: "הימנעו משימוש בקיצורים ובראשי תיבות ... במקרים שבהם הקיצור מקובל כמילה עצמאית ... צרו הפניה מהקיצור אל הערך בשמו המלא". כך גם בויקיפדיה האנגלית. שמות הערכים הם Federal Bureau of Investigation,‏ Central Intelligence Agency, ‏ National Security Agency והקיצורים משמשים כהפניות: FBI,‏ CIA, ‏ NSA. יש סיבה מיוחדת שבויקיפדיה העברית זה יהיה אחרת? יוניון ג'ק - שיחה 22:59, 27 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מציג את המצב המצוי כהווייתו, את דעתי בנושא כבר כתבתי. בר 👻 שיחה 23:05, 27 באוגוסט 2017 (IDT)
אני לא חושב שאפשר להשוות בין כדור הארץ וצה"ל (האם יש מישהו בישראל שאינו יודע שצה"ל הוא צבא ההגנה לישראל?) ל"סוכנות הביון המרכזית" (CIA). האמת היא שההעדפה להשתמש בשם המלא במקום בקיצורים מתייחסת לשמות בעברית, עבור שמות באנגלית (או שפה זרה אחרת) נכתב: "יש לבחור בשם המוכר יותר לדוברי עברית". תסכים איתי ש"לשכת החקירות הפדרלית של ארצות הברית" הוא שם פחות מוכר לדוברי העברית מה-FBI, בניגוד לצה"ל וכדוה"א. אגב, ראה את שם הערך NASA. Doodoo Bo - שיחה 01:43, 28 באוגוסט 2017 (IDT)
גם התשובה כללית. המנהל לאכיפת הסמים (ארה"ב) (יש אחרים), וכו'. עוזי ו. - שיחה 18:06, 29 באוגוסט 2017 (IDT)
אני נגד שימוש בקיצורים ובראשי תיבות בשם הערך. אותם ניתן לתאר במבוא ובהפניות. מאחר ומדובר באנציקלופדיה, שם הערך צריך להיות שמו הרשמי של הארגון, ולא ראשי התיבות שלו. ‏Lionster‏ • שיחה 20:19, 29 באוגוסט 2017 (IDT)
יש ארגונים רבים, מצה"ל ועד ה-CIA שמוכרים בעיקר בראשי תיבות שמם, ובמקרים כאלה ראוי ששם הערך יהיה השם המוכר. כך החלטנו לגבי אישים כרש"י ורד"ק, וכך ראוי להחליט לגבי ארגונים אלה. דוד שי - שיחה 07:38, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
אני בעד לשנות שמות לא מוכרים, למשל, לשנות את שם הערך FEMA לשם הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום. אגסי - שיחה 18:43, 2 בספטמבר 2017 (IDT)
הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום (ארה"ב). יש עוד פדרציות בעולם. עוזי ו. - שיחה 23:38, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
יש עוד פדרציות בעולם, אבל האם יש בעוד אחת מהן גוף הקרוי "הסוכנות הפדרלית לניהול מצבי חירום"? את זאת עליך להראות קודם שאתה דורש להוסיף "(ארה"ב)" לשם. דוד שי - שיחה 07:45, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
להיפך. מי שרוצה להקצות שם כללי למטרה פרטית צריך להראות שהוא בשימוש רק במקום אחד (ואפילו אז הייתי ממליץ לשמור על הסוגריים כדי שלא להטעות). עוזי ו. - שיחה 01:32, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
מה לגבי סי. איי. אי. או פיפ"א, פיב"א ק.ג.ב וכו'. Geagea - שיחה 12:33, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
דוד שי אתה צודק שיש טעם להחריג את ה-FBI והCIA, אבל שים לב שדווקא NASA אצלנו זה נאס"א וה-FDA הוא מנהל המזון והתרופות האמריקאי. איך יוצאים מזה? בר 👻 שיחה 01:41, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
משלימים עם זה שאי אפשר לקבוע כלל אחיד. יש מקרים שבהם עדיף משוה כמו FBI, יש מקרים שעדיף נאס"א (כי זה שם שקוראים אותו, ולא את האותיות שמרכיבות אותו ,בזכות ה A-ים), ויש כאלה שעדיף תרגום שמם. העיקרון היחידי הוא מה מוכר יותר ומה ברור יותר לקורא העברי. eman שיחה 01:58, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. ב21.09 תתחיל תחרות ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת. לקראת התחרות יש מליון דברים לעשות, ונשמח למתנדבים. אם משהו מעוניין לעזור בבקשה שיפנה אלי. Face-smile.svg דריה - שיחה 15:56, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

הצגת המדליות בערכי הספורטאים[עריכת קוד מקור]

יאן אולריך
Jan Ullrich
Jan Ullrich.jpg
יאן אולריך בג'ירו ד'איטליה 2006
תאריך לידה 2 בדצמבר 1973 (43)
מקום לידה גרמניה גרמניהגרמניה
כינוי אולה, הקיסר
תחום כביש
התמחות רב גוני
קבוצות עבר דינאמו רוסטוק,דינמו ברלין, SC ברלין, טלקום,ביאנקי, טי-מובייל.
הישגי שיא Jersey rainbow.svg אלוף העולם לחובבים
Jersey rainbow.svg אלוף העולם במרוצים נגד השעון
Jersey yellow.svg ניצחון בטור דה פראנס 1997
מדליית זהב במשחקים האולימפיים.
מאזן מדליות
המשחקים האולימפיים
זהב סידני 2000 מרוץ הכביש
כסף סידני 2000 מרוץ נגד השעון
אליפות העולם
ארד קטאניה 1994 מרוץ נגד השעון
זהב ורונה 1999 מרוץ נגד השעון
זהב ליסבון 2001 מרוץ נגד השעון

לאחרונה הוספנו בהרבה תבניות ספורטאים כגון {{ספורטאי}}, {{אישיות כדורסל}}, {{רוכב אופניים}} ועוד, תבנית מדליות מובנית בתוך התבנית הראשית. תוכלו לראות משמאל דוגמה מהערך יאן אולריך. כברירת מחדל תבנית המדליות "מאזן מדליות" במצב "מקופל" ויש ללחוץ על "הצגה" כדי להראות אותה. אני מבקש לקבוע שכברירת מחדל "מאזן מדליות" יוצג לקורא, ומי שרוצה תמיד יוכל ללחוץ על "הסתרה" ולהסתיר אותה. כך זה גם בוויקיפדיה האנגלית, תוכלו להתרשם בערך על פאו גאסול w:en:Pau Gasol למשל. מתייג את משתמש:BAswim, כותב ערכי הספורט הראשי. בורה בורה - שיחה 18:15, 4 בספטמבר 2017 (IDT)

זו תהיה טעות להציג את מאזן המדליות באופן גורף, היות שחשיבות המדליות משתנה בין ענפי הספורט. עבור כדורגלנים, כדורסלנים, טניסאים ועוד, התחרויות האולימפיות הן תחרויות משניות, בניגוד לאתלטים ושחיינים למשל אצלם התחרויות האולימפיות הן התחרויות בעלות החשיבות הרבה ביותר. זה לא יהיה נכון למשל להציג בצורה בולטת בראש הערך קובי בראיינט את העבודה שהוא זכה עם נבחרת ארצות הברית במדליית הזהב, היות שמדובר בעניין שולי ביותר בקריירה שלו. בעיה נוספת תהיה בערכים על ספורטאים שזכו במספר גבוה של מדליות (מייקל פלפס או יוסיין בולט למשל), שם נקבל רשימה באורך הגלות בראש הערך. בקיצור, אני Symbol oppose vote.svg נגד. עמרישיחה 18:34, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
תצוגה / הסתרה היא בכל תבנית בנפרד כך שניתן לעדן את זה רק לתבניות מסוימות. שים לב שהאנגלים לא מסכימים אתך והם מציגים מדליות לכדורסלן למשל. לא שופכים את התינוק עם האמבטיה בשביל מייקל פלפס אחד... יהיה לך ארוך, בקליק אחד זה חוזר להיות קצר. בורה בורה - שיחה 18:46, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
מסכים עם בורה בורה. BAswim - שיחה 22:05, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
אם אפשר להסתיר בחלק מהתבניות הייתי מסתיר אצל כדורסלנים/כדורגלנים (אם יש בכלל) ומשאיר את זה גלוי אצל אתלטים ושחיינים. אגב, בתבנית {{נהג מרוצים}} השורה הזאת מיותרת - אין ממדליות בספורט המוטורי. Eladti - שיחה 22:08, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
בורה בורה, יש נקודות רבות מדי בהן יש חוסר "הסכמה" בין הוויקיפדיות. למה זה אמור להיות רלוונטי כרגע? בכל מקרה, אם האפשרות של ההסתרה יכולה להיות מוגדרת שונה בין הוויקיפדיות, כדאי לטעמי להגדיר, ברוח דבריו של אלעד, שאצל ספורטאים המתחרים כיחידים תבנית המדליות תהיה גלוייה, בעוד שעבור ספורטאים המתחרים כחלק מקבוצה התבנית תהיה מוסתרת. זה יפתור את הבעיה שהצגתי למעלה. עמרישיחה 23:30, 4 בספטמבר 2017 (IDT)
מסכים אם מה שכתבו כאן, צריך להכין רשימה של תבניות ובכל אחד להחליט האם יהיה במצב גלוי או נסתר בברירת מחדל. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:41, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד ההצעה של בורה בורה. ההסתרה היא זו שצריכה להיות אופציונלית ולא ההצגה. דוג'רית - שיחה 10:56, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
אני לא חושב שאפשר להכליל ברמת תבנית. לא דין ליונל מסי כדין מיה האם שוודאי שנבחרת הכדורגל מהווה פרט משמעותי ביותר בקריירה שלה ואין סיבה להסתיר. כרגע אני אומר שאכן ההצגה צריכה להיות ברירת המחדל. בורה בורה - שיחה 15:48, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
"שים לב שהאנגלים לא מסכימים" והמדליות דווקא מוסתרות בערכים שלהם כברירת מחדל. נראה גם שמה שכתבת לעיל בעניין ברירת המחדך בוויקיפדיה האנגלית הוא שגוי. אין לי מושג איך זה עובד שם, אבל ברור שמה שכתבת לא נכון (עניין לא קריטי כאמור, אבל רק כדי להעמיד דברים על דיוקם). בכל מקרה, אני לא חושב שיש מנוס מסיווג כלשהו של ענפי הספורט. להציג את התבנית פתוחה כברירת מחדל בערך של קובי בראיינט תהיה לא פחות מבדיחה. זה יופיע בצורה בולטת יותר מהאליפויות שהוא זכה ב-NBA. זה אבסורד. עמרישיחה 11:33, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
רק כדי להעמיד דברים על דיוקם, ניכר שלא טרחת כלל לבדוק. ראה אצל האנגלים סו בירד, טאמיקה קאצ'ינגס, פאו גאסול ועוד אלפים אחרים בהם טבלת המדליות מוצגת כברירת מחדל. בורה בורה - שיחה 11:55, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
ציינת שהתבניות שם מוצגות כברירת מחדל, ואני בתגובה ציינתי שהתבניות בשני הערכים שהבאת כדוגמה (מסי והאם) מוסתרות כברירת מחדל, מה שסותר את הטענה שלך בראש הדיון, שהתבניות בוויקיפדיה האנגלית מוצגות כברירת מחדל (לידיעתך, דרושה דוגמה אחת כדי לסתור הכללה). האם מישהו ממומחי התבניות יכול לציין אם ניתן להגדיר שההסתרה/הצגה תהיה תלויית תבנית? נוכל בדרך הזו למצוא פשרה שתמנע מצבים אבסורדיים כפי שהדגמתי לעיל, ותהיה מקובלת על כולם. עמרישיחה 00:32, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
ניתן להגדיר את ההצגה/הסתרה לכל תבנית בנפרד. כלומר שבתבנית אחת יהיה מוסתר ובאחרת מוצג. בברכה, זאב קטןשיחה • ט"ז באלול ה'תשע"ז • 00:39, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
מעולם לא בדקתי את מסי והאם. הבאתי כדוגמה את גאסול ועוד שתי כדורסלניות משום שאת תבניות הכדורסל בדקתי. בורה בורה - שיחה 02:48, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד ההצעה של בורה בורה.דוד א. - שיחה 20:30, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
בשל חדוות האוטומטיזציה הבוטית מנסים ליישר קו תבניתי בין סוגים שונים של ספורטאים, שלכל אחד מהם חשיבות שונה למדליות שבהן הוא זכה. כמו שהבהרתי גם בשיחת משתמש:Kotz#תבנית:מדליות, גם לא ברורה לי ההחלטה למחוק את התבניות מהפסקאות אודות הנבחרת הלאומית בערכים כמו דירק נוביצקי, מאנו ג'ינובילי, טים דאנקן, ג'ייסון קיד או לברון ג'יימס (בו הועברה גם תמונה לתבנית המוסתרת) ולהותיר את הפסקה עמוסת מלל ונטולת "צבע". Botend - שיחה 16:49, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
ואני שואל איך הבוטים קשורים? אה, הם לא, אבל למה לא לדחוף אותם. בדיוק כמו שמתנגדי נתניהו דוחפים את שמו בכל פוסט בפייסבוק, או טוקבק... בורה בורה - שיחה 17:45, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
אולי ישנה קורלציה (לפחות בעיני) בין העיסוק האינטנסיבי בתבניות לבין חיבה עודפת לבוטים (כמו אלו שאצו רצו להסיר ללא סיבה את התבנית מפסקאות הנבחרת הלאומית, כפי שכתבתי). אולי זה משהו בעשיית השינויים בכל כך הרבה ערכים במקביל בלי צורך להפעיל שיקול דעת. Botend - שיחה 18:23, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
היה דיון, זה מה שהוחלט ובוצע. אם אתה בא חודשיים אחרי ומתלונן כי "נרדמת בשמירה" לא עושה אותך צודק... לפחות כאן אתה מגיח בזמן הדיון. בורה בורה - שיחה 18:52, 6 בספטמבר 2017 (IDT)

סיכום ביניים[עריכת קוד מקור]

ניכר שלהוציא כדורגל וכדורסל כולם תומכים בהצגה של המדליות כברירת מחדל. לגבי שני ענפים אלה אני מציע שכברירת מחדל אצל הגברים מאזן המדליות יהיה מוסתר ואצל הנשים גלוי. הסיבה היא שאצל נשים המדליות מהוות פרט משמעותי מאוד בקריירה. אם זה מוסכם, נשנה את התבנית שתתמוך בזה. בורה בורה - שיחה 02:48, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

לא התערבתי בזה עד עכשיו, כי זה לא נושא שממש מעניין אותי. אבל כאן אני נגד הגדרות מגדריות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 12:33, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
תוכל לנמק? זה לא ליצור הפרדה מגדרית אלא לנסות לצמצם על פי דרישות הקהל. בורה בורה - שיחה 17:32, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
אז אפשר לנסות למצוא מאפיין אחר. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:00, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
יונה הציע להכין רשימה של תבניות ולחשוב עליהן פרטנית. תוכל לפרט לאילו ענפי ספורט אתה מתכוון "מלבד כדורגל וכדורסל"? ערן - שיחה 17:31, 9 בספטמבר 2017 (IDT)
נגד הגדרה מגדרית גם כן. ההגדרה צריכה להיות עפ"י ענפי ספורט בלבד. על כל פנים, הכדורגל והכדורסל הוצגו רק כדוגמה. זה תקף לכל ספורט קבוצתי אחר (כדוריד, כדורמים ועוד'). לדעתי הפשרה ההגיונית ביותר היא כפי שהצעתי לעיל: בענפי ספורט יחידניים התבנית תוצג כברירת מחדל בעוד בענפי ספורט קבוצתיים היא תוסתר. ההיגיון שעומד מאחורי זה הוא שמדליה בה זוכה ספורטאי בספורט יחידני נרשמת על שם הספורטאי שזכה בה ורק עליו. מדובר בהישג אישי שלו וכך גם המדליה. לעומת זאת, בזכייה של מדליה בספורט קבוצתי שותפים ספורטואים רבים, כאשר התרומה של אחד מהם היא שונה. אחדים תורמים הרבה ואחרים לא תורמים כלל וכלל (למשל, כדורגלן שישב על ספסל הקבוצה לאורך התחרות ולא זכה לדקות משחק, אך זכה בסופו של דבר במדליה יחד עם נבחרתו). התבנית מציגה את המדליה באופן בולט. כאשר הזכייה היא אישית יש הצדקה להבלטה, אולם כאשר מדובר בזכייה קבוצתית, ההבלטה עלולה להביא למצבים אבסורדיים.
בנוסף, אם אני מבין נכון, כמעט בכל ענפי הספורט היחידניים, למשחקים האולימפיים יש חשיבות רבה, בעוד שבענפי ספורט קבוצתיים החשיבות לעתים היא משנית. הגדרת התבנית באופן שהצעתי תמנע מצבים אבסורדיים כמו בערכים של ספורטאי-על דוגמת מסי או קובי בראיינט, בהם המדליות יוצגו באופן בולט הרבה יותר מהישגים חשובים עשרות מונים בקריירה שלהם אשר מוזכרים בתבנית. עמרישיחה 20:00, 9 בספטמבר 2017 (IDT)
מצד שני, לחברות כמו מיה האם או קריסטין לילי המדליות מהוות פרק משמעותי מאוד בקריירה וחבל להסתיר אותן. בורה בורה - שיחה 09:46, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

סיכום סופי[עריכת קוד מקור]

בכל תבניות הספורטאים האישיות תבנית המדליות תוצג כפי שקבע הרוב. בתבניות הקבוצתיות תבנית:אישיות כדורגל ותבנית:אישיות כדורסל המדליות יוסתרו בשלב זה. בעתיד נדון אם לעדן את זה. לביצוע מיידי. בורה בורה - שיחה 18:45, 18 בספטמבר 2017 (IDT)

אחרי שבועיים דיונים יש מי שמתנגד? ראיתי כאן רוב מקיר לקיר אבל משתמש:ערן משחזר מבלי לנמק. בורה בורה - שיחה 20:11, 18 בספטמבר 2017 (IDT)
הסיכום הנ"ל לא תואם את הדיון. להלן סיכום מתוקן: יש להפעיל שיקול דעת באילו ערכים צריכים להופיע המדליות בצורה מוסתרת, ובאילו לא. כללי אצבע שהועלו במהלן הדיון כדי לקבוע זאת הם מספר המדליות, והאם זה ספורט קבוצתי או הישג אישי. ערן - שיחה 20:14, 18 בספטמבר 2017 (IDT)
הסיכום שלך כמובן אינו תואם את העמדות בדיון. מספר המדליות אינו רלבנטי ולא הוזכר כלל בדיון (למעט עמרי ששינה דעתו לגישה של תבניות קבוצתיות ואכן קבלנו את גישתו), אלא רק סוג המדליות, אישיות או קבוצתיות. אז מאין הבאת את "הסיכום המתוקן"? סוג התבנית הוא מה שכתבתי והוא כמובן גם הכי ישים מבלי לשבור את הראש בכל ערך. מתייג את המשתתפים לפי סדר הופעתם שיחוו האם הסיכום שלי תואם את עמדתם. עמרי BAswim Eladti יונה ב. דוג'רית זאב קטן דוד א. Botend IKhitron ערן. בורה בורה - שיחה 20:51, 18 בספטמבר 2017 (IDT)
אני חושב שהחלוקה לפי ספורט אישי/קבוצתי היא טובה מספיק. מספר מדליות לא משנה. Eladti - שיחה 20:57, 18 בספטמבר 2017 (IDT)
גם אני הבנתי שהושגה פרשה לפיה התבניות של ספורט אישי יוצגו כברירת מחדל בעוד תבניות של ספורט קבוצתי (כמו כדורסל וכדורגל) יישארו מוסתרות עד להערכה מחודשת בעתיד. דוג'רית - שיחה 00:04, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
גם אני הבנתי כך דוד א. - שיחה 10:33, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
גם אני לא מצליח לראות קשר למספר המדליות. ואני לא בטוח שיש איך לממש את זה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 16:41, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
 • בדיון הועלו דוגמאות שבהן כדאי שהמדליות יוצגו כברירת מחדל (אתלטיקה) ודוגמאות שבהן כדאי שלא יוצגו (כדורגל וכדורסל) בהבחנה בין ספורט אישי לספורט קבוצתי. כמו שכבר נכתב בדיון אלו רק דוגמאות, ומתוך זה היה צריך להגדיר מה צריכה להיות ברירת המחדל בכל תחום ספורט - זה לא כל כך מסובך כי אין הרבה תבניות כאלו, אבל זה לא נעשה:
 • הוצגו דוגמאות שבהן הצגה של כל המדליות עמוסה יחסית כמו מייקל פלפס ויוסיין בולט. אם יש צורך אפשר לאפשר לדרוס את ברירת המחדל במקרים פרטניים צריך לאפשר זאת ברמת התבנית (כלומר לאפשר "הסתרת מדליות" כפרמטר מחלמחל מכל אחת מהתבניות לעיל).
ערן - שיחה 21:07, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
התבנית כבר בנויה כך, "לאפשר לדרוס את ברירת המחדל במקרים פרטניים", בשביל מה אתה מזכיר זאת שוב? מי שרוצה שיציג או יסתיר מה שבא לו. כל אלה שהגיבו בדיון הראשי ובזה שעכשיו כתבו בפשטות "אישי - מוצג", "קבוצתי - מוסתר". בשביל מה אתה מלאה אותנו עכשיו עם רשימת תבניות? וזה אחרי שהטיעון הקודם שלך בכלל היה לספור מדליות ואף אחד לא מבין את מקורו... כולם מבינים טוב מאוד מה ההחלטה ויש לגשת ליישום מיידי. בורה בורה - שיחה 21:23, 19 בספטמבר 2017 (IDT)

ה"א היידוע (ומקבילותיה?) במיון אלפביתי[עריכת קוד מקור]

כידוע ישנם מקומום ומושגים שמתחילים בה"א היידוע, ולעתים ההכרעה היא היא להשאיר את הה"א היידוע בשם הערך (לדוגמא הפיליפינים). דבר שולי לכאורה. הבעיה מתעוררת כאשר עוברים לקטגוריות, שם המיון הוא אלפביתי וה"א היידוע משפיעה על המיקום בקטגוריה. (הדבר מפיע גם על שם ערכי יחסי חוץ שמסודר לפי האלפבית, אך זהו עניין שולי יחסית, אף כי הוא הטריגר לדיון).

לדעתי אף אם ה"א היידוע נשארת, כאשר מגיע העניין למיון בקטגוריות יש למיין ללא ה"א היידוע (ניתן לבצע זאת באמצעות {{מיון רגיל}} כמו שעושים בערכי אישים, או באמצעות קו אנך (|) וכתיבת השם ללא ה"א היידוע). לדעתי יש לעשות אותו דבר גם לגבי מקבילותיה בשפות השונות (אל היידוע וכו'). דעתכם? בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ט"ו באלול ה'תשע"ז • 20:55, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

בשמות של הערכים יש להשאיר את הה' ושייקרא הערך יחסי הפיליפינים-ישראל. גם באנגלית נקראת המדינה "The Philipines" וללא היידוע השם של המדינה הוא לא תקני. בנוגע לקטגוריות אין לי דעה, אבל ה' היידוע היא חשובה בשמות. אופק ~ דברו איתי ~ חברים של כולם בעולם 21:02, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
ודאי, בשם הערך יש להשאיר, השאלה איך למיין - הטאם יחסי הפיליפינים-ישראל (המצב הנוכחי - התחשבות בה"א היידוע למיון) או יחסי ישראל-הפיליפינים (המצב המוצע ללא התחשבות בה"א היידוע במיון)? תודה על ההבהרה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • ט"ו באלול ה'תשע"ז • 21:04, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
כאשר ה"א הידיעה היא חלק משמו של הערך, יש לשמר אותה גם במיון בקטגוריה. ברור שמועדון הספורט "הפועל" מקומו באות ה"א ולא באות פ"א, וכך גם העיתון "המודיע". דוד שי - שיחה 07:52, 6 בספטמבר 2017 (IDT)

תמונות אישיות בויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

זה דווקא כן!
מה עם החבר'ה האלה? תשחירו את פניהם?

עקב התפתחות מלחמות עריכה בערכים שחרור מצה"ל והצעת נישואין, אני מציע לקבוע מדיניות שתעדיף תמונות בהן לא ניתן לזהות את פני המצולמים על פני תמונות בהן הפנים ניתנות לזיהוי (הכוונה היא כמובן לערכים שאינם אודות אישים ספציפיים). זאת על מנת למנוע תופעה של נסיונות של אנשים להנציח עצמם על דפי הויקיפדיה באמצעות תמונה, דבר שכבר גורם למלחמות מיותרות. עמית - שיחה 23:19, 6 בספטמבר 2017 (IDT)

הקדמת אותי. חצי חציל 23:29, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
זה מתבקש. יש להימנע משימוש בוויקיפדיה למטרות פרסומיות ו\או הנצחתיות. תמונה כזו יכולה לשמש רק במקרים חריגים, בהנחה שאין ולא סביר שתהיה בעתיד הקרוב תמונה אחרת טובה יותר. ‏Lionster‏ • שיחה 23:34, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד עדיף מאשר ללא תמונה כלל. אם התמונה תורמת לערך, אין סיבה להסירה. מעבר לכך, יש המוני תמונות של אנשים בערכים שאינם על אישים, בלתי ניתן להסיר את כולם וכמעט בלתי אפשרי יהיה להחליט מי כן ומי לא. Lionster כשמדובר בפרסומות או הנצחה יש להסיר מיד, מדובר במקרים בהם יש המחשה ותועלת לערך. בר 👻 שיחה 23:44, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
במקרה שהמופיע בתמונה הוא "חלק מ" (כמו התמונה השנייה כאן, ולא הראשונה), אפשר לטשטש את הפנים קצת, אם זה יעזור. קובץ על ידשיחההצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 03:50, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
לא כל מלחמת עריכה מצריכה לקבוע מיד כלל גורף. יש לנו כלים לטיפול במלחמת עריכה, והם יפים גם למקרה שלפנינו, בלי לקבוע כלל נוסף. אם התמונה מועילה לקורא, היא תופיע בערך, ואם אינה מועילה, לא תופיע. כאשר יש שתי תמונות מועילות, תיבחר זו שמועילה יותר. דוד שי - שיחה 07:35, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
מילה במילה כמו דוד שי. רק שלא נשאר בלי תמונה בוויכוחים אלה. בורה בורה - שיחה 07:52, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
+1. בברכה. ליש - שיחה 08:13, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
גם אני מסכים עם דוד שי. יואב ר. - שיחה 12:36, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
טשטוש פנים זו טכניקה מכוערת. הקריטריון להכנסת תמונה לערך הוא רלוונטיות. ועצם זה שמישהו כבכיול מנציח את עצמו בתמונה שכן רלוונטית לערך - לא נשמע לי פרקטיקה בעלת נזק. כאילו אז מה: בערך "ילדות" יש תמונות של ילדים שהוריהם העלו. זאת אולי "הנצחה", אבל האם זה גרם לנזק? לא. Corvus‏,(Nevermore)‏ 12:41, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
אני לא רואה בערך ילדות תמונות שהועלו על ידי מי שצילם אותם. כמובן שהקריטריון הוא רלוונטיות ואיכות, אך כפי שאנחנו לא ממליצים לכתוב ערכים על עצמנו, כך ראוי שנמליץ לא לשבץ בערכים תמונות בהם מצולמים העורכים עצמם, בני משפחתם או חבריהם, אלא במקרים יוצאי דופן (תמונה טובה באופן מיוחד שאין לה תחליף). הרציונל העומד מאחורי שתי ההמלצות זהה - חוסר הריחוק הרגשי גורם לשיבוש בשיקול הדעת, כפי שאפשר לראות באופן גרוטסקי בשיחה:שחרור מצה"ל. חצי חציל 14:08, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
אני שמח שהגעת להבנה שהתנהגותך, כמו דף המשתמש שלך, גרוטסקית. אם כן איני מבין מדוע אתה בוחר בכל זאת לדבוק בה. מחלוקות נקודתיות יש לפתור באופן נקודתי. אם יש מחלוקת על תמונה היא תיפתר מהר מאוד בדיון בדף השיחה. אינך יכול לחזור על עריכות ללא הסכמה בדף השיחה, גם אם אולי זה גורם לך לשיבוש בשיקול הדעת. בר 👻 שיחה 15:26, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
מסכים גם עם דוד שי וגם עם חצי חציל. בר, הסכמתי גם עם דבריך למעלה. אין צורך להמשיך ויכוחים והתכתשויות גם במזנון, בואו נתמקד בעיקר. נרו יאירשיחה • ט"ז באלול ה'תשע"ז • 18:00, 7 בספטמבר 2017 (IDT)
לדעתי, יש להמנע ככל האפשר מהצגת תמונות של אנשים באופן מזוהה, למעו אם אלה נשוא הערך או מייצג מובהק שלו. רצוי מאד למצוא תמונות אילוסטרציה בלתי מזוהות, כאשר אין זיהוי פנים (למשל - כמו בפתרון שהצעתי בשחרור מצה"ל - להראות רק את הידיים, המספריים והחוגר. זה ממש לא מעניין לראות תמונת גוף-פנים במקרה זה, וזה גם מפספס את העיקר). Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 10:05, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
בתמונת השחרור מצה"ל חשוב הרקע. לאיש המצולם אין חשיבות, אבל אין סיבה להסתירו באופן שפוגם בהצגת הרקע. דוד שי - שיחה 19:42, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
זוג מספרים גוזרות משהו אפשר לתקוע בכל ערך... ללא הרקע בתמונה הנוכחית התמונה חסרת משמעות. בורה בורה - שיחה 20:29, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

החרגה של שמות חילות צבאיים גרמניים[עריכת קוד מקור]

יש סיבה מיוחדת להחרגת שמות חילות צבאיים גרמניים? מדוע יש לנו דויטשה מרינה ולא חיל הים הגרמני כמו כל הערכים הדומים דוגמת: חיל הים המצרי, חיל הים הלבנוני, חיל הים האיראני, חיל הים הסורי, חיל הים הברזילאי וכן הלאה. כנ"ל לגבי יתר היחידות הגרמניות. האם יש סיבה לחוסר האחידות? יכול להיות שבגרמנית זה נשמע יותר "מפוצץ", אבל יש הסבר מעבר לכך? בר 👻 שיחה 17:16, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

אולי יש הצדקה לשמות היסטוריים נודעים כמו לופטוואפה (ורמאכט), אבל לא לשמות אחרים שאינם כל כך מוכרים ובעלי משמעות היסטורית עמוקה. אגסי - שיחה 15:39, 9 בספטמבר 2017 (IDT)
מסכים עם אגסי. אם יש חיל שנודע בשם מסוים שלא לפי הצורה המקובלת בויקיפדיה יש להחריג אותם. אבל רק אותם ולא את כל הערכים של המדינה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:58, 10 בספטמבר 2017 (IDT)
יתרה מזו, כפי שניתן לראות, "חיל הים הגרמני" או "הצי הגרמני" הוא מונח בעל מספר פירושים אפשריים. Ranbarשיחהבואו לתיאטרון - תהנו מהמזגן 10:07, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

ויקיפדיה:חדשות מציגות: מעכשיו ניתן לעשות מינוי ולקבל הודעות בזמן אמת[עריכת קוד מקור]

שלום לכם. אני מקווה שכולכם נכנסים לדף ויקיפדיה:חדשות לפחות פעם בדקה. ואם לא, חבל, כי יש שם דברים מעוניינים. מעכשיו אין בזה יותר צורך. אתם יכולים להרשם כמנוי, ועל כל ידיעה חדשה תקבלו הודעה אדומה בשורה העליונה, באייקון הפעמון. או מייל עם הפרטים. או שניהם, לבחירתכם. כמובן, לא תשלח הודעה על כל עריכה ותגובה בדף החדשות - יש יותר מדי, אלא רק על כל ידיעה חדשותית שתבוא. בהודעה תראו רק את התקציר. אם זה מעניין אתכם - תכנסו בקישור לפסקה בדף החדשות לפרטים. אם לא מעניין אתכם - תשכחו מזה. אנא הרשמו בהמוניכם. להרשמה תלחצו "מינוי" בדף ההרשמה. לפרטים על דרכי ההרשמה וקבלת ההודעות ראו את דף העיתון במדיהוויקי. בואו בהמוניכם, ולו כדי לנסות. לא תאהבו - תבטלו בכל רגע. מקווה שכן תאהבו. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:00, 7 בספטמבר 2017 (IDT)

תביעה רלוונטית[עריכת קוד מקור]

אני מעריך שלכולם ברור למה הכתבה מפעילת wordpress תישפט בארץ על אי-הסרת הכפשות בבלוגים רלוונטית גם אלינו. טרול רפאים - שיחה 13:03, 9 בספטמבר 2017 (IDT)

אתה יכול בבקשה להרחיב? ALPR - שיחה 11:46, 10 בספטמבר 2017 (IDT)
בוויקיפדיה אין הכפשות או לכל הפחות לא אמורות להיות. אם יש הכשפות יש להסירן לאלתר. בוויקיפדיה כל המידע צריך להיות מגובה, בוודאי כזה שמטיל דופי באדם או בארגון מסוים. גילגמש שיחה 08:49, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
גילגמש, אתה זוכר שיש לנו מרחבים אי זוגיים? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:34, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
לא הבנתי על מה אתה מדבר. גילגמש שיחה 19:52, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
זה שאין הכפשות במרחב הערכים לא אומר שאין הכפשות במרחבי שיחות. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 19:55, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

מתברר כי ההערכה שלי הייתה מוטעית. הפואנטה בסיפור איננה ההכפשות אלא העובדה שהנציגות הישראלית הפסידה במשפט כאשר האתר הוא אמריקאי בתנאי שמדובר באתר בעברית שרוב נמנעיו ישראלים. במילים אחרות, ניתן לתבוע את העמותה המקומית על פרסום בוויקיפדיה בעברית. טרול רפאים - שיחה 22:29, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

שמות של נהרות[עריכת קוד מקור]

אולי היה דיון בזה בעבר, אבל למה צורת שמות ערכי נהרות הם כזו: מיזורי (נהר)? רוב האנשים שמחפשים נהרות (נגיד, אני) יחפשו את זה כ: נהר מיזורי. אבל לא, זו רק הפניה לשם עם הסוגריים. אני חושבת ששם עם סוגריים צריך להיות אופציה שניה, רק כשאין ברירה משום שיש שני ערכים עם שמות זהים. אבל כשיש אופציה תקנית לחלוטין, מלכתחילה שבלכתחילה, למה לכתוב שם ערך עם סוגריים? אשמח לדעתכם. • צִבְיָהשיחה • י"ט באלול ה'תשע"ז 12:49, 10 בספטמבר 2017 (IDT)

יש מדינת מיזורי, נהר ירדן וממלכת ירדן. אל נהר הירדן יש הפניה מירדן (נהר). עורך-בורוכוב - שיחה 12:56, 10 בספטמבר 2017 (IDT)
מישהו מעוניין להגיב? או שאני יכולה להבין שיש הסכמה שבשתיקה לשנות את שמות הערכים? • צִבְיָהשיחה • כ"ב באלול ה'תשע"ז 14:29, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
האם תוכלי לענות על השאלה מה השם הרישמי כינרת או ים הכינרת? מיזורי או נהר המיזורי? טיטיקקה או אגם טיטיקקה? אם השם הרישמי או השם המוכר כולל את הסוג (נהר, אגם וכדומה) אז השם צריך להיות נהר מיזורי. אם לא אז השם צריך להיות מיזורי ובגלל שיש עוד משמעויות יש להבדיל ביניהם על ידי הוספת סוגריים. בימים ואוקיאנוסים זה ברור שים ואוקיאנוס הם חלק מהשם בשאר זה לא ברור ומכן ההבדלים. לי אישית אין אפשרות לענות על השאלה מה השם הרישמי והאם בכלל יש כלל וכן אין לי העדפה לצורה מסויימת. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 18:02, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
השם ה"רשמי" של ביונסה הוא "ביונסה ג'יזל נואלס-קרטר", ובכל אופן קוראים לערך שלה "ביונסה", וכך עוד עשרות ומאות ערכים אחרים. כלומר, אנחנו לא כל כך אחידים בנוגע לקריטריונים של שמות ערכים. במקרה כזה, שהשם "נהר X" הוא מקובל לגמרי (לא יודעת מי קובע מה השם ה"רשמי" של נהרות), למה שנבחר דווקא בצורה המסורבלת יותר? • צִבְיָהשיחה • כ"ב באלול ה'תשע"ז 18:16, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
כבר היינו בדיון הזה. לגבי שמות אנשים הכלל הוא ללכת לפי המקובל. לגבי אתרים - גם. ולכן נקבע "סנטרל פארק" ולא "הפארק המרכזי". וכו' דרור - שיחה 22:00, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
Deror avi, לא הבנתי את התשובה ולא את ההשוואות שהבאת. בערכים באנגלית זה Missouri River. • צִבְיָהשיחה • כ"ג באלול ה'תשע"ז 22:05, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
אני רוצה להפנות קודם לויקיפדיה:מתן שם לערך#שמות אתרים בישראל ומחוצה לה, שבו יש דוגמאות יפות למקרים שבהם הוספת קידומת (בדוגמה של "הר") יכולה ליצור כפילות. יחד עם זה, בדומה לצביה לדעתי במקרה זה טבעי יותר לקרוא לערך נהר מיזורי ואפשר לראות בקידומת כחלק בלתי נפרד מהשם, ותוך היעזרות בכלל האצבע המוצג במדריך, "אורכו של מיזורי יותר מ3500 ק"מ" לא נשמע טוב ביחס ל"אורכו של נהר מיזורי יותר מ3500 ק"מ". ערן - שיחה 22:30, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

שמות כותרים של "ספרות תורנית": האם לא בכתיב מלא (כפי שנקבע בדיון כללי שלא עסק ב"ספרות תורנית") – ואם לא, מדוע?[עריכת קוד מקור]

כזכור לחלקנו, לפני חמש שנים ויותר נידונה באריכות רבה שאלת הכתיב של שמות יצירות שנכתבו במקור בכתיב חסר. בעקבות דיונים רבים וארוכים (שאת האחרון שבהם – במקור במזנון – ניתן למצוא כאן), נקבע כלל מס' 2 בויקיפדיה:מתן שם לערך#כללי: שמותיהם של ערכים על יצירות נכתבים תמיד בכתיב מלא, גם כשהכתיב המקורי חסר.
כעת, בשיחה:חוק לישראל מבקש היועץ לטעון כי יש להחריג כותרים "תורניים" מכלל זה, והוא סבור שכך "התקבע" בעניין זה, בהתעלם מהכלל. שמות הערכים, לדעתו, צריכים להיות "מעבר יבק" ולא "מעבר יבוק", "ראשית חכמה" ולא "ראשית חוכמה", "המסלה" ולא "המסילה". למה דווקא שמם של יצירות הנכללות בתחום "ספרות תורנית" ייכתב לא בכתיב מלא? אינני יודע.
נושא הכתיב לערכים על אודות יצירות נדון לעייפה במספר דפים, בהם בין היתר שיחה:מה עושות האיילות. הררי מילים נכתבו אז כאן, והוחלט (בין היתר בהסתמך על תשובת מזכירות האקדמיה ללשון העברית) כי כותרות יש לכתוב בכתיב מלא. לא ברור לי למה "ספרות תורנית" צריכה לצאת מכלל זה; היועץ – חובת ההסבר עליך. אביעדוסשיחה 22:50, 12 בספטמבר 2017 (IDT)

אם כך הוחלט יש לכבד את ההחלטה. מי שרוצה לשנות ואתה, מוזמן להעלות הצעה להצבעה בפרלמנט, בהתאם לכללים. Eladti - שיחה 22:53, 12 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מסכים עם אלעד. אם יש החלטה, יש לכבד אותה בלי קשר לנטיה אישית. אין לקבל חריגה ויש לפעול לפי ההחלטה שהתקבלה. אפשר כמובן לבטל את ההחלטה הישנה ולקבל חדשה, אבל זה צריך להיעשות אחרי שמקיימים את ההחלטה הקודמת. גילגמש שיחה 08:51, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
יש מושג של "נוהל ותיק" שהתקבע בבמשך שנים, שבא לידי ביטוי, לדוגמה, בערכים הבאים:
סדר קדשים, מסכת עדיות, מסכת ערלה, ראשית חכמה (הערך על המושג נקרא בכתיב מלא: חוכמה), המסלה, ארחות שבת, מעבר יבק (ספר) (בעוד הערך על המקום הגיאוגרפי נקרא בכתיב מלא: מעבר יבוק), שימוש תהלים ועוד דוגמאות רבות.
כדי לשנות נוהג מושרש כ"כ, צריך לקיים דיון רציני, ולא לשנות באבחת חרב בהסתמך על החלטה כללית שלא עסקה בתחום הספציפי בו השתרש הנוהג. היועץ - שיחה 09:25, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
החלטות יש לקיים גם אם אינך מרוצה מהן. כל שינוי ידרוש החלטה חדשה. כל עוד אין שינוי - יש לפעול בהתאם למה שנקבע אפילו אם נקבע במאה הקודמת. ההחלטות אינן פגות תוקף. לא חשוב אם ספרות תורנית הוזכרה או לא. גילגמש שיחה 09:31, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
גילגמש ואביעדוס, לשיטתכם, למאינכם פועלים לשינוי שמות הערכים: סדר קדשים, מסכת עדיות, מסכת ערלה, שנותרו בשם האמיתי שהוא בכתיב חסר? היועץ - שיחה 09:37, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אני כלל לא מעורב בנושא. הדבר היחיד שאכפת לי ממנו הוא קיום החלטות קודמות. כלל לא חשוב לי אם הערך יכתב בשם מלא או בשם חסר ואין לי עניין כלשהו בערכים אלה, פרט להקפדה על הכללים שלנו כפי שנקבעו. אם נקבע שיש לכתוב בכתב מלא, יכתבו בכתב מלא. בהמשך אעבור על כולם ואתקן אותם על פי ההחלטה שהתקבלה אלא אם מישהו יעשה זאת לפני. כל דבר חייב להיעשות אך ורק על פי הכללים שקיבלנו ולא לפי טעמו האישי של עורך זה או אחר. אם רוצים להרחיג ספרות תורנית - בבקשה. יש לקיים דיון ואם יש רוב אז בוודאי שהדבר יעשה. אם לא, אז לא. גילגמש שיחה 09:39, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני Symbol support vote.svg בעד החרגת ספרות תורנית (לפחות, אם לא מבטלים את ההחלטה המוזרה לשנות שמות מהמקור, החלטה שזו פעם ראשונה שאני שומע עליה). בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ב באלול ה'תשע"ז • 12:20, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

 • Symbol oppose vote.svg נגד החרגת ספרות תורנית מהכללים שכבר נקבעו. חייבת להיות אחידות והפניה מהכתיב החסר המקורי. גם ערך השילוח לא נכתב כפי שהופיע במקור: "השלח". אין סיבה להטעות את האנשים בהגייה. ורק בפתיח ייכתב שם הערך כפי שנכתב במקור. Tmima5 - שיחה 13:17, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
 • Symbol question.svg מתלבט מצד אחד, יש הרבה ספרים תורניים שהכתיב החסר השתרש בהם באופן כמעט מוחלט - על כל אלפיים מופעים של מסכת ערלה תמצא מקרה אחד של מסכת עורלה, אבל תמצא לא מעט שולחן ערוך במקום שלחן ערוך ואוכל עם קצת מחשבה לתת עוד עשרות דוגמאות לשני הכיוונים. בסופו של דבר התשובה לטעמי היא "כל מקרה לגופו" - אם הכתיב המלא נפוץ נשתמש בו אבל אם אחד מאלף בכתיב מלא עדיף להישאר בכתיב החסר המקובל. ‏DGtal‏ - שיחה 14:29, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

שבירה - שמות הערכים שונו במהלך הדיון[עריכת קוד מקור]

לעיל הבאתי שמות ערכים רבים על "ספרות תורנית", מהם הוכחתי שהנוהל לאורך כל השנים היה ביחס ל"ספרות תורנית" להיצמד לשם האמיתי גם אם הוא בכתיב חסר.
בימה האחרונה, בעקבות הדיון, אביעדוס שינה את שמות רבים מהערכים הנ"ל.
זה נראה לי לא ראוי לביצוע במהלך הדיון, ואף יוצר מצגג שווא כאילו הנוהל הותיק שהצבעתי עליו לא באמת קיים. היועץ - שיחה 09:35, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

מי שמנסה להחיל את ההחלטה לגבי שמות יצירות מודרניות על ספרים קדומים עושה מעצמו (ומוויקיפדיה) צחוק. הם נכתבו בעברית אחרת. זו אינה שפתה של ויקיפדיה. מי שאינו רגיש מספיק על מנת לתרגם מעברית אחת לאחרת, שלא יעסוק בכך. עוזי ו. - שיחה 13:57, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

גם אני חושב שיש לשמר את הכתיב המקורי במקרים האלה, ואני מסכים שלא נכון לשנות שמות ערכים תוך כדי הדיון. אפשר להמתין לסופו. נרו יאירשיחה • כ"ב באלול ה'תשע"ז • 15:27, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
מצטרף לדעה המבקשת להחריג ספרות תורנית, כפי שכתבתי בדף השיחה של חק לישראל ספרות זו, בשונה מספרות חול, נכתבת ונכתבה בעיקר בלשון הקודש בה נפוץ השימוש בכתיב חסר הרבה יותר מבעברית מודרנית. שינוי הכתיב למלא עלול להיות מגוחך לעיתים. כמו כן מצטרף לדעה שאין לשנות את הערכים תוך כדי הדיון. בתודה אגלי טל - שיחה 15:42, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
כמו שכתבתי קודם, אפשר להחריג אבל לא אוטומטית אלא לפי המקרה. את שולחן ערוך אפשר לכתוב בכתיב מלא כי גם הכתיב המלא נפוץ (לא סתם ראשי התיבות הנפוצים הם שו"ע) אבל מסכת ערלה כמעט תמיד בכתיב חסר. לשנות ערכים תוך כדי דיון זה תמיד רעיון גרוע. ‏DGtal‏ - שיחה 17:09, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
DGtal היקר, איש לא מציע לקבוע ששמות ספרים תורניים ייכתבו בכתיב חסר דוקא. מוצע רק להחריג אותם מן הכלל שקבע שכותבים רק בכתיב מלא, ממילא הדיון יהיה בכל פעם לגופו של עניין ולפי הצורה הנפוצה. האם כוונתך היא שבמקרה ששתי הצורות נפוצות תינתן עדיפות לצורת הכתיב המלאה? בברכה אגלי טל - שיחה
פחות או יותר כן. ליתר דיוק במחשבה שנייה אני מציע שבמקרה של ספרים עתיקים או תורניים הכתיב יהיה לפי המקובל, גם אם זה הכתיב החסר. שיניתי ל"ספרים עתיקים" כיוון שיש מקרים מועטים של ספרים עבריים עתיקים שאינם תורניים (לדוגמה ספרות קראית) או לחלופין ספרות תורנית מודרנית שהכתיב של השם נפוץ בכתיב חסר, בדרך כלל כשיש בשם מילים שמקובל בספרות התורנית לכתבם בכתיב חסר. ‏DGtal‏ - שיחה 22:14, 16 בספטמבר 2017 (IDT)

הפניות משם עם סוגריים[עריכת קוד מקור]

ראיתי שלערךכלב גדול קיימת הפנייה מכלב גדול (קבוצת הכוכבים), למה? מי שמחפש את קבוצת הכוכבים יידע למצוא גם בלי הסוגריים. אגב שם היצעתי לשנות את השם לקבוצת כוכבים משחיתים נמאסתם - שיחה 09:42, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

למחוק. ‏«kotz» «שיחה» 21:37, 17 בספטמבר 2017 (IDT)

פרהיסטוריה[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת ויקיפדיה:מדריך לנקודת מבט נייטרלית

לפי מה שקראתי בחלק מהערכים, מציגים כ"עובדה" ידיעות לגבי עתיקות מסויימות (לדוגמא המצאת הגלגל) לפני כמה אלפי שנים לפני הספירה. האם יש דרך כלשהי לטפל בזה? הרי מאמיני התנ"ך לא מקבלים תאריכים מוקדמים מ-3760 לפני הספירה. הפיתרון לכאורה, הוא לכתוב שם תמיד "על פי דעת החוקרים" או הארכאולוגים וכד'איציק - שיחה 10:27, 23 ביולי 2017 (IDT)

נוסח כזה לא יהיה מקובל. גילגמש שיחה 10:29, 23 ביולי 2017 (IDT)
אולי אפשר למצוא לזה פיתרון? לא ייתכן שנקרא "נקודת מבט נייטרלית" להתעלמות מדעה שלפי איך שנראה לי, אין כאן אחד שלא מכיר מישהו שדוגל בה. אני חוזר וכותב רשימה של דברים שיש הרבה הדוגלים בדעה זו. ומבקש להחליט אם רוצים "נקודת מבט נייטרלית" או לא.
 • לא היה בעולם כלום לפני 3760 לפנה"ס.
 • בשנת 2104 לפני הספירה היה מבול שבלבל את כל מה שהיה בכדור הארץומחק את כל צורות החיים ביבשה.
 • השפה שהיתה מדוברת בעולם עד 1764 לפנה"ס היא העברית המקראית.
 • בשנת 1764 לפנה"ס נוצרו בבת אחת 70 שפות.
אם אתם חושבים שזה לא נכון, ואין מקום אפילו להזכיר את זה כהערה בערכים המדברים בנושא, אל תגידו נקודת מבט נייטרלית. איציק - שיחה 19:24, 27 באוגוסט 2017 (IDT)
נראה לי שהדיון הזה צריך להתקיים במזנון (אם הוא לא הוכרע כבר) אבל לי אין אפשרות גישה לשם בגלל חסימת נטפרי איציק - שיחה 09:25, 28 באוגוסט 2017 (IDT)
- סוף העברה
כעת נפתחה לי גישה למזנון ייתכן שהיא תיחסם בהמשך החלטתי להעתיק לכאן. אני מוסיף להעיר ששמעתי שיש (גם דתיים) שמפקפקים על חלק מההנחות שהזכרתי. אבל בכל זאת הנושא נראה לי ראוי לדיון. איך להתייחס לדברים שסותרים את אמונתם של חלק מהקוראים. מה נקרא "דעה מקובלת" שיש להתייחס אליה לפחות כהערה. ומה "דעה חריגה" שמתאים לה אולי ערך בפני עצמו. איציק - שיחה 13:11, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
נייטרליות לא מחייבת התחשבות בכל הדעות האפשריות. מה שנמצא בקונצנזוס אקדמי לא צריך לסייג "לפי הקונצנזוס האקדמי" או לפי החוקרים. יש גבול לנייטרליות ולקחת בחשבון דעות מופרכות מדעית זה הרבה מעבר לגבול. לא משנה כמה מאמינים יש להן. Uziel302 - שיחה 13:19, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
ואם השאלה היא על הגדרת ויקיפדיה, עדיף שתוגדר כמבוססת מחקר ותצפיות מאשר כנייטרלית שנותנת לכל האמונות והדעות משקל שווה. אני מקווה שזה המצב בערכים דה פקטו ואם הבעיה היא עם ההגדרות באיזה עמוד מעמודי מרחב ויקיפדיה, אפשר לשנות את הניסוח שם. לשנות את כל הערכים כך שיקחו את האפשרות של בריאה לפני כ-6000 שנה כאפשרות שוות ערך לא בא בחשבון. מי שלא מוכן לקבל את העמדה המדעית שילך לויקישיבה או חבדפדיה. Uziel302 - שיחה 13:25, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אכן זו היתה הטענה שלי שם, אם לא מסכימים לקבל את האפשרות הזו כשווה, יש למחוק את הדף ההוא או לערוך אותו בהתאם. איציק - שיחה 16:03, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אין שום צורך למחוק או להתאים - בוויקיפדיה משתדלים לשמור על ניטרליות, אך השיטה היא השיטה המדעית והניטרליות היא בין ניצים המשתמשים בשיטה המדעית. שיטה אמונית מקומה בספרי דת, לא באנציקלופדיה. בברכה. ליש - שיחה 17:09, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
נראה לי שצריכים להבהיר את זה שם, אנסה לערוך ונראה אם יתקבל איציק - שיחה 18:41, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
כל אחת מהנקודות שהזכרת, אף בצד הדת אינן מוחלטות. בכולן יש פרשנויות דתיות שונות שעומדות בקנה אחד עם המדע. בהר סיני לא התקיימה אקדמיה, וההוראות הדתיות שנתנו שם לא היו אלא בין האדם לבוראו, ולא כספר מדע. לומר ש"השפה שהיתה מדוברת בעולם עד 1764 לפנה"ס היא העברית המקראית", ו"בשנת 1764 לפנה"ס נוצרו בבת אחת 70 שפות" זה לא כלום מעבר לביזוי הדת. קובץ על ידשיחההצטרפו לבעלי הידע בתחומכם - מכפילים את המאה 14:37, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
אתה צודק ורמזתי לזה בהודעה שמייד אחרי ההעברה. אבל מה אם אלה שכן סבורים כך? מבחינתי הדיון מוצה איציק - שיחה 15:43, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

פתיחת הצבעות מחיקה/מחלוקת במהלך החגים[עריכת קוד מקור]

מה נהוג/מקובל לעשות בתקופה זו? בדר"כ נהוג שהצבעה נמשכת 7 ימים (כולל שישבת). האם הצבעות שבמהלכן יש חגים דתיים צריכות להימשך יותר בזמן, בהתאם? שיהיו לפחות 6 ימי חול ממועד פתיחת ההצבעה? או שזה בכל מקרה צריך להיות 7 ימים? או שפשוט לחכות בסבלנות עד אחרי החגים על מנת לפתוח את ההצבעה? מה דעתכם? יוניון ג'ק - שיחה 20:12, 13 בספטמבר 2017 (IDT)

זה לא יעזור עם לחכות כי צריכות להפתח בימים הקרובים ארבע הצבעות דחופות, והמבין יבין. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 20:18, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אז לא הבנתי... אילו הצבעות דחופות לא יכולות לחכות (לפחות עד אחרי יום כיפור)? יוניון ג'ק - שיחה 21:01, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
הצבעות דחופות? אנחנו ממש לא חדר מיון פה. ‏DGtal‏ - שיחה 21:01, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אין כל הנחיה מיוחדת להצבעות בשבת או בחגים. אני נוהג שלא לפתוח הצבעות כאלה. בנוסף, אנו (גארפילד ואני) מאריכים הצבעות במדור המומלצים אם הן נופלות על החגים, אבל כמובן שמותר לפתוח הצבעה בחג למי שזה נורא חשוב לו. אתנגד לכל הגבלה לפתיחת הצבעה בחג או בשבת, אף על פי שאני משתדל שלא לעשות זאת בגלל הוויקיפדים הדתיים שלנו. גילגמש שיחה 21:06, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
בלי הגבלות, אפשר להחליט שכל ההצבעות שיפתחו משבוע הבא ועד אחרי החגים ימשכו תשעה ימים במקום שבעה. זה פשוט ליישום לא אמור להפריע לאף אחד. נתנאל - שיחה - מומלצים 21:13, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מעדיף לא לענות בינתיים על השאלה שנשאלתי, כדי לא לפגוע בהצבעות הללו. הצעה של נתנאל נראית לי טובה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:19, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
IKhitron הרגת אותי ממתח. איזו הצבעה כל כך דחופה יש לך, ועד 4 כאלו? ‏DGtal‏ - שיחה 21:36, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
שאל אותי במייל. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:42, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אני לא חושב שכדאי להאריך את ההצבעה ביומיים. אם רוצים להאריך, אני מציע לתת שבוע שלם כמקובל (כלומר, סך הכל שבועיים להצבעה. שבוע רגיל ועוד שבוע של הארכה). אפשר ליישם את זה גם בפסח. אין רע בהארכה כשיש כל כך הרבה ויקיפדים שאינם זמינים בגלל החגים. מי לא מתחבר למחשב ומי בחו"ל וכו'. גילגמש שיחה 21:56, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אם יהיה שבוע של הארכה, אז הצד המפסיד עלול לטעון שההצבעה לא כשרה, מאחר ולא התקיימה על פי הנהלים. כפי שצויין לעיל - פה זה לא חדר מיון. לא עדיף במקרה זה פשוט להמתין בסבלנות, עד פתיחת ההצבעה? אני לא רואה שום דחיפות שמצדיקה חריגה מהנהלים. יוניון ג'ק - שיחה 22:08, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
עקרונית ההצעה של גילגמש נשמעת טוב, אבל ברור שהיא צריכה לעבור בפרלמנט. אחרת זה באמת חריגה מהנהלים. יזהר ברקשיחה • כ"ג באלול ה'תשע"ז • 22:41, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
האם אפשר לפתוח הצבעה בחגים בשאלה האם אפשר לפתוח הצבעה בחגים? • צִבְיָהשיחה • כ"ב באלול ה'תשע"ז 22:42, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
כרגע אפשר, כי אין מדיניות נגד זה. השאלה המעניינת היא מה יקרה אם יוחלט שאסור. בברכה, זאב קטןשיחה • כ"ב באלול ה'תשע"ז • 23:08, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
ברור שלא. צריך להצביע על זה קודם. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 23:10, 13 בספטמבר 2017 (IDT)
אין זמן טוב יותר להצבעות מאשר החגים, וכשמתפלל "כְּבַקָּרַת רוֹעֶה עֶדְרוֹ, מַעֲבִיר צֹאנוֹ תַּחַת שִׁבְטוֹ" יכוון להצלחתן של הצבעות מחיקה/שינוי שם/מחלוקת. דוד שי - שיחה 05:46, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
ובסימן כתיבה וחתימה טובה. מי-נהר - שיחה 13:47, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

אני Symbol oppose vote.svg נגד הדיון הזה. שכל אחד יפתח לפי הרגשתו האישית. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 06:02, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

אם לא היתה הארכה ולו של יום בתקופת החופש הגדול בו חלק מהויקיפדים יצאו לחופשים של שבוע ויותר ולא התחברו, אני לא רואה סיבה לשנות בתקופת החגים בהם במקסימום יש ניתוק של שלושה ימים רצופים מטעמי דת. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:07, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

היינו בדיונים הללו בעבר ולכן כדאי לקבל בהם החלטה מסודרת. בין היתר הוסבר בהם שזמן פתיחה וסגירת הצבעה יש להם משמעות על אופי ועתיד ההצבעה. תומך בהצעתו של גילגמש, ובענין הערתו של יונה אכן יש לשאול מה הם הזמנים בהם יחול הנוהג הזה כך שלא יטענו לאפליה. למשל לקבוע שחציו הראשון של אוגוסט יהיה בסטטוס דומה ל-א'-כב' תשרי / שבוע של פסח. מקובל במקומות רבים שלתקופת היעדר יזום/צפוי של עובדים שיהיה לגביהם נוהל אחר. מותר לעשות כך גם בויקיפדיה ההתנדבותית. עם זאת גם דבריו הראשונים של גילגמש כהמלצה שאינה חובה לגבי הנושא היא סבירה. נ.ב. הנושא הוא הצבעות רגילות שבהן אין שבוע/3 ימי דיון מקדימים, שאז לא ניתן לדבר על מניעת זמן תגובה ראשוני שיוויוני. מי-נהר - שיחה 14:01, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

קריטריונים לכתיבה על אודות חיילי צה"ל[עריכת קוד מקור]

מציע לעדכן את הנוסח של קריטריונים לכתיבה על אודות חיילי צה"ל על מנת שיהיה ברור יותר:

 • במקום "קציני צה"ל בכירים" - לכתוב "קציני צה"ל בדרגת תא"ל ומעלה".
 • במקום "שפיקדו על יחידות ברמת חטיבה בצבא היבשה ומקבילותיה" - לכתוב "ו/או שפיקדו על לפחות אחת מהיחידות הבאות:

יוניון ג'ק - שיחה 11:06, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

ההגדרה צריכה להיות לפי קריטריונים ברורים ואחידים, לא לפי רשימת מכולת של חטיבות. Eladti - שיחה 11:10, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
הרשימה היא קריטריון ברור ואחיד. זו בדיוק מטרתה. ניתן בצורה ברורה מאוד לקבוע אם אדם מסויים עונה או לא על הקריטריון הזה. יוניון ג'ק - שיחה 11:31, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
בהמשך אותה פסקה מפורט מנם אותם קציני צהל בכירים (גרדת סא"ל ומעלה ולא תא"ל כפי שכתבת). בנקודה הראשונה ב"קריטריונים לכתיבה על יחידות צה"ל" מופיע בסוגריים מה זה חטיבה ומקבילותיה (שייטת בחיל הים, כנף בחיל האוויר, אגד בחיל התותחנים). כך שהתיקונים אתה מציע מיותרים. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 13:01, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
זה לא מיותר. כי הסוגריים מתייחסים רק ליחידות שאינן בצבא היבשה. יוניון ג'ק - שיחה 13:27, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
רשימה היא בדיוק ההפך מקריטריון. ומה לגבי מי שהיה מפקד חטיבה 500, שהייתה חטיבה סדירה אך אינה קיימת יותר? וחטיבה 14? ומה לגבי חטיבה 460 - האם מפקד החטיבה זכאי לערך? Eladti - שיחה 14:14, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
יש לנו כיום עשרות ערכים על מח"טים של חטיבות מילואים וחטמ"רים. למה אתה רוצה להקשיח את הקריטריונים? ‏DGtal‏ - שיחה 17:03, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
כי יש לנו כיום עשרות ערכים על מח"טים של חטיבות מילואים וחטמ"רים. יוניון ג'ק - שיחה 19:07, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
Eladti, אפשר כמובן לדון ברשימת החטיבות (האם להרחיב אותה, או אולי להסיר אותה כליל ולהישאר רק עם הנוסח "חטיבת X סדירה" מבלי לפרט). אבל לגבי החטיבות שציינת - חלק גדול ממפקדיהן קודמו לדרגות תא"ל, כך שהם ממילא עונים על הקריטריונים, גם מבלי לציין את החטיבות הללו בצורה מפורשת. יוניון ג'ק - שיחה 19:13, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
אומר זאת שוב -רשימה היא איננה קריטריון. בדיוק ההפך. הקריטריון צריך להכיל את ההגיון מאחורי הרשימה. אם עושים את זה בצורה טובה, כבר אין צורך ברשימה.
אם כבר העלית את הנושא, לדעתי יש להוסיף לקריטריון הקיים גם מפקדי מחוזות בפיקוד העורף. הם מקבילים בתפקידם למפקדי חטיבות. Eladti - שיחה 00:45, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
Eladti, זה לא משנה אם קוראים לזה "רשימה" או "קריטריון" או כל דבר אחר. בסופו של דבר, אנחנו רוצים כלי שבאמצעותו ניתן לבחון ערכים, ולקבוע בצורה חד-משמעית האם יש מקום לערכים אלו או לא. יוניון ג'ק - שיחה 22:59, 16 בספטמבר 2017 (IDT)
מה שיש עכשיו זה מצויין ואני Symbol oppose vote.svg נגד שינוי. בורה בורה - שיחה 21:19, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
בורה בורה, אתה נגד שינוי? זה אומר שאני לא יכול לבנות עליך ביוזמה שלי להוריד את הרף? ביקורת - שיחה 22:53, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
אני נגד השינוי שיוניון מציע. אין לי פרטים על היוזמה שלך. בורה בורה - שיחה 23:22, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
יוניון ג'ק עכשיו אני לא מבין. בהודעה הראשונה אתה כותב שאתהרוצה לשנות את הכתוב שם כדי להבהיר את מה שקיים. לעומת זאת בתגובות שלך נראה שאתה מעוניין להקשיח את הקריטריונים (הקריטריון היום מדבר על סא"ל ולא על תא"ל, התנגדות לקיום ערכים על מחטי חטיבות במילואים וחטמרים). לכן אשמח להבהרה האם אתה מתכוון רק לשינוי ניסוח לקריטריונים הקיימים או שינויים.
Eladti מפקד מחוז בפיקוד העורף מקביל למפקד חטיבה ולכן הוא נמצא בקריטריונים במילה "ומקבילותיה". אם ישנו את הניסוח אני בעד ההוספה אולם אם יחליטו לא לשנות את הניסוח, איני רואה סיבה לשנות רק בשביל זה. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:20, 17 בספטמבר 2017 (IDT)
יונה, אני מסכים איתך שמפקד מחוז מקביל למח"ט. יוניון ג'ק מתעקש שלא. אני מסכים איתך שהנוסח היום מספיק טוב, אבל אם כבר עושים שינויים ומנסים לעשות רשימה יש להוסיף את מפקדי המחוזות לשם על מנת למנוע דיונים מיותרים בעתיד. Eladti - שיחה 10:38, 17 בספטמבר 2017 (IDT)
יונה בנדלאק, אתה טועה. במדיניות ויקיפדיה כתוב: "ערך על קצין בדרגת סגן אלוף ומטה ימחק במחיקה מהירה (אלא אם פיקד על חטיבה ומקבילותיה)." כך שהסטנדרט הוא תא"ל ומעלה או מי שפיקד על חטיבה ומקבילותיה. למעשה, מדובר בצמצום די מינורי, רק שינוי ניסוח שיהיה ברור בצורה חד משמעית - איזה חטיבות כן, איזה חטיבות לא, ומהי "מקבילה" לחטיבה (כדי למנוע דיונים מיותרים שלא לצורך). גם ההשלכות של השינוי אינן רבות - ממילא רוב מוחלט של המח"טים (ביחידות שדה) מתקדמים לדרגת תא"ל. (ולגבי מפקדי מחוזות בפיקוד העורף - הערכים עליהם יכולים לחכות עד שיקבלו דרגת תא"ל) יוניון ג'ק - שיחה 19:31, 17 בספטמבר 2017 (IDT)
ראשית הדרגה מעל סא"ל הוא אל"מ ולא תא"ל. שנית אם זו הכוונה אז אני נגד ההצעה שלך. במחינתי גם מפקדי חטמ"רים ומרחבים בפיקוד העורף זכאים לערך. זה גם לפי הקריטריונים היום, לפי איך שאני מבין אותם. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 19:50, 17 בספטמבר 2017 (IDT)

50 שנה למלחמת ששת הימים ומורשת לוי אשכול - תוצאות התחרות[עריכת קוד מקור]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ויקיפדיה:עמותת ויקימדיה ישראל/50 שנה למלחמת ששת הימים - תחרות כתיבה
ויקימדיה ישראל
יד לוי אשכול

שלום לכולם.

אני שמח לעדכן כי ועדת השיפוט, במסגרת תחרות הכתיבה לרגל 50 שנה למלחמת ששת הימים ומורשת לוי אשכול, בחרה את הערכים הזוכים בתחרות.

השיפוט בתחרות התבצע במסגרת שני מסלולים נפרדים:

במסגרת המסלול הראשון נבחרו שלושת הערכים הטובים ביותר בנושאים כלליים, במקום הראשון, השני, והשלישי.

במסגרת המסלול השני נבחרו שני הערכים הטובים ביותר אודות אישים, ללא דירוג פנימי.

צוות השיפוט כלל ארבעה שופטים: פרופ' שיזף רפאלי, מנכ"ל יד לוי אשכול שביט בן אריה, אילי ואני. להלן קישור לפרוטוקול ועדת השיפוט, הכולל את הנימוקים לבחירה בערכים הזוכים.

ולהלן התוצאות:

המסלול הראשון - ערכים בנושאים כלליים[עריכת קוד מקור]

הערך שנבחר במקום הראשון הוא ביטול הממשל הצבאי על ערביי ישראל. כותבת הערך, Ester.barzilai, זוכה בזאת בפרס הראשון, בסך 2,000 ש"ח.

הערך שנבחר במקום השני הוא איליושין Il-28. כותב הערך, אלעדב., זוכה בזאת בפרס השני, בסך 1,200 ש"ח.

הערך שנבחר במקום השלישי הוא המדיניות הכלכלית החדשה (ישראל 1962). כותב הערך, Slav4, זוכה בזאת בפרס השלישי, בסך 800 ש"ח.

בנוסף, צוות השופטים התרשם גם מהערכים אודות אנדרטאות מלחמת ששת הימים בירושלים שכתב YoavR ומלחמת ששת הימים בתרבות הישראלית שכתב איתמר מרילוס, ובחר לציינם לשבח.

המסלול השני - ערכים אודות אישים[עריכת קוד מקור]

הערך אודות אורי לבוביץ נבחר. כותבת הערך, Hanay, זוכה בזאת בפרס בסך 500 ש"ח

הערך אודות פול שוצר נבחר. כותבת הערך, Yael Levine, זוכה בזאת בפרס בסך 500 ש"ח.


בתחילת השבוע הבא, אני אצור קשר עם הזוכים בתחרות לצורך העברת הפרסים.

זו גם הזדמנות להודות לכלל המשתתפים בתחרות, בין אם ככותבים, כמתקנים, או כאלו שהעלו רעיונות לערכים חדשים. אני רוצה גם להודות לעורכים הוותיקים, שסייעו בהכוונה, במתן עצות ובסיוע הטכני מאחורי הקלעים. הודות לסיוע שלכם, ויקיפדיה התברכה ב-53 ערכים חדשים ומקיפים, ששופכים אור על תקופה בעלת חשיבות היסטורית ראשונה במעלה בהיסטוריה של מדינת ישראל, כמו גם על פועלו ארוך השנים של ראש ממשלת ישראל השלישי.

תודה לכולכם, ונתראה בתחרויות הבאות!

בברכה, Ranl-WMIL - שיחה 19:04, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

כל הכבוד למארגנים ולמשתתפים! תחרות שהביאה הרבה ערכים טובים וחשובים. הניסיון מוכיח שהתחרויות מאתגרות כותבים חדשים וותיקים לכתוב טוב, וזה ראוי לכל שבח. ביקורת - שיחה 22:56, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
כל הכבוד למארגנים ולכותבים, וברכות לזוכים! ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 11:53, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
כל הכבוד למארגנים, למשתתפים ולזוכים! גילגמש שיחה 11:55, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
תודה רבה. סיפרתי זאת לאילנה ארצי אחותו של אורי לבוביץ שסייעה לי מאד בכתיבת הערך והיא ומשפחתה התרגשו. לא הכרתי את אורי לבוביץ אבל דמותו הייתה נוכחת במשפחה. בבית אביו היה חדר הנצחה שלו, ובני אורי קרוי על שמו. המשפחה עוסקת בהנצחתו וחשבתי שזאת דרך טובה נוספת שבה אני יכולה לסייע והתחרות נתנה לי את ההזדמנות לעשות זאת. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 14:58, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

שינוי שמות לראשי ממשלת בריטניה[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם. במסגרת עבודתי על הרחבת הערך ראש ממשלת בריטניה ושיפור ערכי ראשי הממשלות נתקלתי בתופעה של חוסר אחידות בשמות הערכים של האישים השונים שכיהנו בתפקיד. כוונתי לאלו שהוענקו להם תארי אצולה שהוספו לשמותיהם. בחלק מהערכים בויקיפדיה העברית הושאר רק שמם של ראשי הממשלה ללא תוספת התואר. בויקיפדיה האנגלית מקובל ששמו של האיש יופיע בשם הערך אודותיו באופן המלא, כולל תואר האצולה. מעבר לכך, לעניות דעתי, השארת המצב כמות שהוא משאיר את האיש עם שם שברבות הימים הוא לא כל כך נודע בזכותו. מיד אפרט בצורה מסודרת את שמות הערכים שברצוני להציע את שינוי שמם, אך לשם ההדגמה, רבים מכירים את הדוכס מולינגטון, אך לא רבים זוכרים מי זה ארתור ולסלי (הוא דווקא מופיע בצורה הנכונה לדעתי ארתור ולסלי, הדוכס הראשון מוולינגטון). דוגמא נוספת, מישהו יודע מי זה הנרי טמפל? אבל רבים מכירים את הלורד פרלמרסטון שכיהן כראש ממשלת בריטניה בשתי תקופות כהונה ובנוסף בשנות כהונתו כשר החוץ עיצב את מדיניות האימפריאליזם של בריטניה במאה ה-19. מישהו שמע על ויליאם לם? אך על הלורד מלבורן, שהיה יועצה הקרוב של המלכה ויקטוריה בראשית ימי מלכותה, שמעו רבים.

תמצית הצעתי: מי שקיבל תואר אצולה כמו דוכס, רוזן, ויקונט, מרקיז, ברון – נוסיף את תוארו המלא לשמו. למשל: ויליאם לם יהפוך ל"ויליאם לם, ויקונט מלבורן השני". מי שלא קיבל תואר אצולה, אלא רק תואר אבירות ובזכות זה זכאי היה להוסיף את התואר סר לפני שמו – יישאר רק עם שמו הפרטי ושם משפחתו. כנ"ל כמובן אלו שלא הוענק להם שום תואר. אני מצרף טבלה עם שמות הערכים כפי שהם כיום ועם הצעתי לשינוי.

שם קיים שם מוצע
רוברט וולפול רוברט וולפול, רוזן אורפורד הראשון
ספנסר קומפטון ספנסר קומפטון, רוזן וילמינגטון הראשון
תומאס פלהם-הוליס תומאס פלהם-הוליס, דוכס ניוקאסל הראשון
ויליאם פיט האב ויליאם פיט, הרוזן מצ'טהאם
אוגוסטוס פיצרוי אוגוסטוס הנרי פיצרוי, הדוכס השלישי מגרפטון
פרדריק נורת' פרדריק נורת', הרוזן השני מגילופורד
ויליאם פטי ויליאם פטי, הרוזן משלבורן
ויליאם קוונדיש ויליאם קוונדיש – בנטינק, הדוכס השלישי מפורטלנד
הנרי אדינגטון הנרי אדינגטון, הוויקונט הראשון מסידמות'
ויליאם גרנוויל ויליאם גרנוויל, ברון גרנוויל הראשון
רוברט ג'נקינסון רוברט ג'נקינסון, הרוזן השני מליברפול
פרדריק רובינסון פרדריק רובינסון, ויקונט גודריץ' הראשון
ויליאם לם ויליאם לם, ויקונט מלבורן השני
אדוארד סמית-סטנלי אדוארד סמית-סטנלי, רוזן דרבי הארבעה עשר
ג'ורג' המילטון-גורדון ג'ורג' המילטון-גורדון, רוזן אברדין הרביעי
הנרי טמפל הנרי טמפל, הויקונט השלישי מפרלמרסטון
בנג'מין ד'יזראלי דווקא לו לא הייתי מוסיף את התואר "רוזן ביקונספילד" בשל העובדה שהוא נודע בעיקר בשמו המקורי.
רוברט גסקוין ססיל רוברט גסקוין ססיל, המרקיז השלישי מסולסברי
ארצ'יבולד פרימרוז ארצ'יבולד פרימרוז, רוזן רוזברי החמישי

מכאן והלאה יש כמה ראשי ממשלה שכיהנו במהלך המאה העשרים שהוענקו להם תארי אצולה אך כמו ד'יזראלי הם לא נודעו בתארים אלו (לרוב הם הוענקו להם לאחר פרישתם מהחיים הפוליטיים) ולפיכך לא הייתי מציע לשנות את שמות הערכים אודותם. Itaygur - שיחה 21:49, 14 בספטמבר 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד בהחלט הצעה מבורכת. על הטוב - שיחה 22:49, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
לדעתי עדיף השם הנפוץ והמקובל. נרו יאירשיחה • כ"ד באלול ה'תשע"ז • 00:27, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
המתכונת המקובלת צריכה להיות השם המוכר כשם הערך והתואר המלא מודגש בכותרת. זה הרבה יותר נוח. שם ערך כמו "תומאס פלהאם-הוליס, הדוכס הראשון מניוקאסל-שעל-הטיין והדוכס הראשון מניוקאסל-שתחת-הליים" הוא מגושם להחריד ומכביד אך התואר בהחלט צריך לפתוח את הערך בכתיב מודגש.AddMore-III - שיחה 06:48, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד אני מעדיף את השם הנוכחי, הפשוט יותר. במידת הצורך ניתן ליצור הפניות משמות נוספים. דוד שי, האדם הפשוט מהרצליה, לא תואר לו ולא הדר - שיחה 07:33, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מנסה להבין איך השינוי אמור לעזור. הלורד פלמרסטון כנראה יהיה מוכר יותר מהנרי טמפל, אבל הנרי טמפל, הויקונט השלישי מפלמרסטון לא מקושר אצלי אוטומטית ללורד פלמרטון. Tzafrir - שיחה 08:08, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
אני Symbol support vote.svg בעד. חשוב לשקול מדיניות דומה גם לגבי אישים ממדינות אחרות. ראשית, יש תארים לא אירופאים שהיו מקובלים בחלקים אחרים בעולם. אני לא יודע כיצד אומרים דוכס בסינית, אבל אני מניח שהיו להם תארי אצולה כלשהם. שנית, במדינות אירופאיות שונות יש תארים שונים. צריך לבדוק אם גם אצלם נהוג למנות את בני המשפחה כמו שזה מקובל אצל האנגלים. האם לדוגמה: האם טולסטוי הוא הרוזן הראשון או העשירי מבית טולסטוי? גילגמש שיחה 12:42, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
אם כבר שאלת: טולסטוי הוא שם משפחתו של לב טולסטוי. בערך האנגלי על משפחת טולסטוי מופיע רק עוד לב טולסטוי אחד: בנו של לב ניקוליוביץ' טולסטוי (שנקרא כצפוי לב ליוביץ' טולסטוי, או משהו כזה). Tzafrir - שיחה 15:19, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
אני Symbol oppose vote.svg נגד. גם ככה אנחנו לא שומרים על השם הרשמי של אנשים (הגאון מוילנה ולא אליהו בן שלמה זלמן - אני, דרך אגב, בעד הצורה השניה), לא רואה סיבה למה דווקא במקרה הזה, שזה מסבך את שם הערך לעילא ולעילא, להוסיף שם תואר. זה לא שהשם בלי התואר שגוי - הוא נכון לחלוטין. • צִבְיָהשיחה • כ"ד באלול ה'תשע"ז 12:46, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. כפי שלא מוסיפים לשם הערך "פרופסור" או "הרב הגאון". עוזי ו. - שיחה 15:04, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
מצטרף למתSymbol oppose vote.svg נגדים. פרינציפ - שיחה 18:49, 15 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד כמו עוזי. Shannen - שיחה 22:48, 16 בספטמבר 2017 (IDT)

RfC regarding "Interlinking of accounts involved with paid editing to decrease impersonation"[עריכת קוד מקור]

There is currently a RfC open on Meta regarding "requiring those involved with paid editing on Wikipedia to link on their user page to all other active accounts through which they advertise paid Wikipedia editing business."

Note this is to apply to Wikipedia and not necessarily other sister projects, this is only to apply to websites where people are specifically advertising that they will edit Wikipedia for pay and not any other personal, professional, or social media accounts a person may have.

Please comment on meta. Thanks. Send on behalf of User:Doc James.

MediaWiki message delivery - שיחה 00:06, 18 בספטמבר 2017 (IDT)

תמצית בעברית: מתקיים דיון כללי לגבי השאלה האם לחייב עורכים בתשלום בוויקיפדיה (לאו דווקא במיזמי האחות) לקשר מדף המשתמש שלהם לדפים באתרים וברשתות חברתיות בהם הם מציעים את שירותי העריכה בתשלום. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ז באלול ה'תשע"ז • 13:41, 18 בספטמבר 2017 (IDT)

טעות ב"הידעת" של ה-19 לספטמבר[עריכת קוד מקור]

ב"הידעת" של היום ה-19 לספטמבר נפלה טעות. כתוב שם שטייסיו של מטוס הסקייהוק נטשו בשלום. אבל הסקייהוק הוא מטוס חד מושבי. גם בערך על התאונה מדובר על טייס בודד שנטש בשלום. אני כנראה איני מוסמך לתקן בעצמי. גם לא ידעתי איפה המקום הנכון להודיע על הטעותMichael Shefa - שיחה 18:43, 19 בספטמבר 2017 (IDT)

תוקן, תודה. בברכה, מלא כל הארץ כבודישלח הודעה ל-013-28143 • כ"ט באלול ה'תשע"ז • 18:46, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
לסקייהוק הייתה גם גרסת אימון דו-מושבית, TA-4H, אבל בתאונה המדוברת אכן השתתף דגם חד-מושבי. דוד שי - שיחה 22:40, 19 בספטמבר 2017 (IDT)

גבינות זזות: שינוי המבנה של שינויים אחרונים ושל רשימת המעקב[עריכת קוד מקור]

- הועבר לדף ויקיפדיה:חדשות#גבינות זזות

הגנות ארוכות טווח[עריכת קוד מקור]

לאחר הגנות רבות, בעיקר על ערכי כדורגל, עלתה לי השאלה מדוע אינה מקובלת הגנה תמידית או ארוכת טווח (בסדר גודל של שנה+ על מנת שלא ישכחו מהערך).
ישנם ערכים רבים, ודוגמה טובה לכך היא הפועל באר שבע, שהוגנו מספר רב של פעמים לתקופות של חצי שנה, והושחתו יומיים לאחר שההגנה פגה.
אומנם מטרת המיזם הינה ליצור אנציקלופדיה חופשית, אך יש מקרים בהם הגנה לטווח ארוך עשויה להיות הפתרון היחיד הריאלי.
אלו ערכים שפרקטית, הם חסרי סיכוי. ההשחתות כנראה לא הולכות להיפסק בהם, לא בחצי שנה, לא בשנה ולא בשנתיים הקרובות, והיסטוריית הערכים מוכיחה זאת.
מעקב ושחזור ההשחתות בערכים אלו, יוצר עומס לא נחוץ על מערכות הניטור שלנו שגם ככה לא מתפקדות בצורה הרמטית.

השאלה "ומה אם יפסיקו ההשחתות בעתיד?" היא שאלה נכונה טכנית אך איננה ריאלית. אומנם אנחנו לא יכולים לפתור את בעיית העצירה בעזרת אלגוריתם, אך היגיון בריא מראה מתי כנראה ההשחתות לא יפסקו.
על כן, אני מציע להקל את מדיניות ההגנות במקרי השחתה ברורים. ולאפשר הגנות תמידיות או ארוכות טווח בערכים שריאלית, לא הולכת להיפסק ההשחתה בהם.

לגבי ההגדרה "מה ריאלי?" אני חושב שלמפעילי מערכת, מתוקף בחירתם לכהן כמפיעילי מערכת יש שיקול דעת בריא מספיק על מנת לבצע את הבחירה.
בנוסף, אם תהיה התנגדות כלשהי להגנה על ערך מסוים לטווח ארוך, תמיד ניתן לערער על כך ולבטל את הפעולה.

בברכה, בר הראלשיחה 23:07, 19 בספטמבר 2017 (IDT)

לגבי הטענה "אנונימי שירצה להשחית את הערך וימצא אותו נעול לעריכה, ישחית ערך אחר". אנונימי לא בהכרח ישחית ערך אחר. ז'ול ורן קיבל שני שחזורים בשנתיים האחרונות. בעוד הפועל באר שבע קיבל שני שחזורים בשעתיים האחרונות. את האנונימי שרוצה פשוט להשחית ויסתפק בלהשחית כל ערך כולל הערך תפוז לא נוכל לעצור אך את האנונימי שרוצה ומשתוקק ספציפית להשחית את הפועל באר שבע עקב שנאתו הרבה לקבוצה, נוכל לעצור ובקלות. בר הראלשיחה 23:23, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
ואגב הרגע הסתכלתי על הערך תפוז שקישרתי אליו, ואיני מוצא שום עריכה מועילה שבוצעה בו בשלוש שנים האחרונות. זה די מדהים. מאז סוף 2014 כל ההיסטוריה מכילה רק השחתות, וגם לפני 2014 המצב לא היה מזהיר במיוחד. הרי המידע על תפוזים לא השתנה ולא הולך להשתנות בזמן הקרוב. זו דוגמה לערך שהייתי מגן עליו בצורה תמידית. בר הראלשיחה 23:27, 19 בספטמבר 2017 (IDT)
אם זה היה תלוי בי הייתי מונעת מאנונימיים לערוך בכלל. חצי מהעריכות שלהם הן השחתות, רבע נוסף הם עורכים עם כוונות טובות וביצועים פחות טובים, שקשה עד בלתי אפשרי להתנהל מולם כאנונימי, ועוד פה ושם עריכות טובות שחצי מהם מדובר בעדכונים שהיו נעשים גם בלעדיהם. וחצי מהזמן של המנטרים מוקדש לניטור השחתות/עריכות אנונימיות. מי שבאמת רוצה לתרום לאתר יירשם - ההרשמה לויקיפדיה יחסית לאתרים אחרים קלה מאד.
במילים אחרות - אני תומכת בהגנה ארוכת טווח בערכים עם השחתות תכופות. הנזק הפוטנציאלי גדול הרבה יותר מהתרומות. • צִבְיָהשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ז 00:17, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
הנזק שבהשחתות הוא די שולי (מצריך בסך הכל קליק על שחזור), אבל כשעורך בא לתרום ולא יכול הוא כנראה ילך. אפילו אם יגדיל ראש ויבקש בדף השיחה, אנחנו לא יכולים להתחייב שנראה זאת תוך חודש. ערן - שיחה 01:33, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
שולי? חצי מהזמן כאן אני מבזבזת על הגנות, מחיקות, חסימות שחזורים וכן הלאה. וזה בעריכות שכן מנוטרות. רוב רובן של העריכות הטובות הם משתמשים רשומים. מיעוט שבמיעוט הם אנונימיים, וגם אז רק חלק (בדרך כלל קבועים) מסתדרים עם הפן הטכני ולא צריך לעבור אחר עריכותיהם. בערך שידוע שהוא חוטף השחתות רבות, באמת שנוכל להסתדר בלי עריכה אנונימית. • צִבְיָהשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ז 01:50, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
הגנות ארוכות טווח הן ירייה ברגל של הקונספט של ויקיפדיה. גם אם רק רבע מהעריכות האנונימיות הן טובות, זה בהחלט משתלם (בהנחה שבשבוע יש מאות עריכות אנונימיות). Eladti - שיחה 01:56, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הגברת השימוש בהגנות ארוכות טווח. עיקרון הבסיס של ויקיפדיה, שהוא גם הסיבה שרובנו המוחלט מצאנו את עצמנו פה, הוא שכל אחד יכול לערוך. מניעת האפשרות הזאת צריכה להיעשות רק במקרים חריגים במיוחד, וגם אז, לפרק הזמן הקצר ביותר שניתן, על מנת לשמור על ויקיפדיה כאנציקלופדיה החופשית שנבנית על ידי הציבור הרחב, ולהימנע מהפיכה הדרגתית לאתר אינטרנט שמנוהל על ידי קומץ עורכים שהקימו מעין ״הגמוניה״. מעבר לכך, הטרחה שבחסימת 100 משחיתים (ובתור מפעיל חסמתי הרבה יותר מזה), הופכת בטלה בשישים במידה והדבר מאפשר אפילו לעורך אחד ויחיד, בסדר הגודל של אחד מכותבי הערכים המומלצים שלנו, לדוגמא, להתחיל לערוך (ואני נוטה להאמין שהאחוזים הרבה יותר חיוביים). מבחינתי, התועלת כאן ברורה מאליה. ‏Lionster‏ • שיחה 02:01, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
אותו עורך אחד ויחיד יוכל פשוט להירשם. אנשים נרשמים לפייסבוק, לטוויטר, למייל, לאינסטגרם, כמעט כל מקום היום דורש הרשמה - אפילו צפייה ישירה במאקו דורשת הרשמה. הרשמה גוררת מחויבות. הפתרון הוא פשוט להקל על האופציה להירשם (היום הרבה אתרים נותנים להירשם דרך חשבון גוגל או פייסבוק), ובויקיפדיה - ההרשמה פשוטה מאד. אני לא הולכת לנסות לשכנע לחסום עריכת אנונימיים, אבל כן להצביע על כך שהנזק של חסימת ערך כלשהו לעריכת אנונימיים באמת לא גדול. • צִבְיָהשיחה • כ"ט באלול ה'תשע"ז 13:34, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הגנות ארוכות טווח. כדי לשמור על החזון ועל האידאולוגיה של ויקיפדיה כאנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך - יש לעשות שימוש זהיר בהגנות, וככל שההגנה היא ארוכה יותר - כך האצבע על ההדק צריכה להיות יותר כבדה. דוג'רית - שיחה 04:03, 21 בספטמבר 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

זה רעיון נפלא. אני תומך בהגנה ארוכת טווח. כמו שציינה צביה, יש לשקול את ביטול התרומה האנונימית כליל. נזקם עולה על תועלתם. גילגמש שיחה 20:36, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

חג מלחיץ: ניסוי בזמן אמת[עריכת קוד מקור]

היי. בחג כולם עסוקים בלחגוג, והמשחיתים לפעמים משתמשים בזה. מה דעתכם שננסה הפעם בכח להשאיר את הספינה שטה? נאסוף שמות של כמה אנשים שמוכנים להקדיש הרבה שעות לעבודה במהלך שלושת היממות הללו, מהערב עד מוצ"ש, ונחלק משמרות לפי שעות עגולות? זאת לא הצעה להצבעה, אין צורך בבעד ונגד. אבל אם חוץ ממני לפחות 5-6 מפעילים מוכנים להתחייב על כך שבשעות שנקבע לכל אחד מהם ייכנסו לבקשות ממפעילים לפחות פעם בחמש דקות, ולפחות 6-8 מנטרים יעברו בשעות שלהם על השינויים האחרונים הלא בדוקים לפחות פעם בחמש דקות, זה יכול להצליח. ואם לא יתנדבו מספיק אנשים - אז ההצעה לא הצליחה. אני מוכן להיות אחד ממפעילים או המנטרים ולעסוק רק בזה לפחות ארבע שעות בכל אחת משלושת היממות של ראש השנה, ביממה של סוכות וביממה של שמחת תורה, אבל לא ביום כיפור. ואם זה ילך טוב, אולי אעזור אומץ להעלות יום אחד הצעה שחשבתי עליה מזמן, והיא לעשות דבר כזה קבוע, שחוץ מכל עלו שעוסקים במלאכה יהיו גם תורנים למקרה שאף אחד אחר לא בא דווקא באותה שעה. אבל זה עוד רחוק. בינתיים, מדברים על החגים. לדעתי יש סיכוי של 25% שזה יצליח, כי כולם רוצים לחגוג. אבל שווה לנסות להציע. חבל שלא חשבתי על הניסוי הזה שלשום. גם אם אתם מוכנים להתחייב על שעה אחת בכל החג, שאתם יודעים שתהיו אז פנויים, זה יעזור למלא את 72 השעות בשמות. רק מה - אל תרשמו את השעות המדוייקות כאן, אם תסכימו, כי גם המשחיתים יודעים לקרוא. בשביל זה יש מייל או פייסבוק בקבוצה הסגורה. רק כמה אתם מוכנים מחולק לשלות היממות משקיעה עד שקיעה. אם באמת יהיו מספיק אנשים, אני אסדר לוח. מה אתם אומרים? יש קופצים? יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 02:21, 20 בספטמבר 2017 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד ושנה טובה (אל תילחץ יותר מידי...) ‏Ovedcשיחהאמצו ערך יתום! 09:46, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
אני רוצה לנטר. מוכן להקדיש לכך שלוש שעות בכל ימות החג. אגב עוד שישה ימים אני בן 13 ואפתח פייסבוק, אשמח אם אז תצרפו אותי לקבוצה הסגורה. אופק ~ הכל טוב? ~ חברים של כולם בעולם ~ בורח 09:50, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
תודה. עשר בבוקר, ורק בן אדם אחד התנדב. כמו שציפיתי. לא שאנשים לא רוצים לעבוד, אלא שדווקא בחג כולם עסוקים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 10:02, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
לי אישית יצא לנטר ב4 בבוקר ביום כיפור. אני שונא משחיתים בכל שעות היממה אז אין לי בעיה להצטרף Face-smile.svg בר הראלשיחה 13:29, 20 בספטמבר 2017 (IDT)
לא יכול להיות שיש משחיתים ביום כיפור. פרינציפ - שיחה 14:57, 20 בספטמבר 2017 (IDT)

טוב, ניסיתי. נכשל. תודה לכל מי שהסכים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:34, 20 בספטמבר 2017 (IDT)

Discussion on synced reading lists[עריכת קוד מקור]

CKoerner (WMF) (talk) 23:35, 20 בספטמבר 2017 (IDT)

התייחסות מגדרית בערכים של טרנסג'נדרים - הצעה לפרלמנט[עריכת קוד מקור]

אני מעוניינת להעביר החלטה בפרלמנט לפיה בערכים על טרנסג'נדרים הביוגרפיה לכל אורכה תהיה על פי המגדר בה מזדהה נשוא הערך.

ההצעה היא: "בערכים העוסקים בטרנסג'נדריות/ים, ההתייחסות לאורך כל הערך תהיה בהתאם למגדר שנשוא הערך מזדהה אתו.".

למיטב זכרוני, אין מדיניות קיימת בנושא. בפועל, ברוב הערכים ההתייחסות היא אחידה לאורך כל הביוגרפיה, ובמיעוטם (כמו קייטלין ג'נר) נעשה חילוק. לפיכך, הרוב שנדרש הוא 50%. אשמח לקבל 5 חתימות כדי שאוכל לפתוח הצבעה בפרלמנט. אתם מוזמנים לתת הערות לגבי הניסוח. תשתדלו להיות ספציפיים כדי שהדיון לא יתפזר.

בנוגע למקרים כמו ספורטאים אין לי התנגדות שיצוין בפירוש בתחילת הפסקה הרלוונטית ש-X התחר/תה בתחרויות אלה כגבר/אישה. למרות שבעיניי זה מיותר, הפתיח מן הסתם יציג את העובדה שנשוא הערך חי כגבר/אישה בעבר.

איסוף חתימות לפרלמנט[עריכת קוד מקור]

 1. אורשיחה • 19:48, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

דיון[עריכת קוד מקור]

ים של מלל נכתב בעניין הזה בעבר. היו גם כמה דיונים במזנון, אם איני טועה. שני טיעונים נפוצים בהקשר זה: א. זה מסורבל בעברית. ב. אבל בתקופה ההיא הוא היה גבר/אישה. זה מטעה להתייחס אליו כאישה/גבר.

אתחיל עם הטיעון השני. דומני שכיום כבר כולנו מודעים להפרדה בין המין הביולוגי לזהות המגדרית של האדם. לא אכנס להסברים ביולוגיים/סוציולוגיים סבוכים, אבל העניין הוא כדלהלן: בכל הערכים העוסקים בטרנסג'נדרים, תמיד יתייחסו אל נשוא הערך בהתאם לזהות המגדרית שלו לכל הפחות לאחר הצהרתו הפומבית בנושא. החילוק המלאכותי הזה בין שתי התקופות אינו מובן לי:

א. פיזיולוגית - אם הטענה היא שבתקופה הראשונה הוא פיזיולוגית עדיין גבר/אישה - הרי שטענה זו בעייתית בלשון המעטה. לא כל הטרנסג'נדרים עוברים ניתוח לשינוי מין. השינוי שעורך כל אחד הוא אינדבדואלי. גם אלה שכן, למיטב ידיעתי לא משחררים לציבור את דו"ח הניתוח כולל תאריך. משמע, ויקיפדיה מקבלת את הזהות המגדרית של האדם, ללא קשר לפיזיולוגיה שלו.

ב. ציבורית - אנשים יכולים להיות מוכרים כטרנסג'נדרים במשך שנים בקרב סביבתם הקרובה, אך לא להזדהות כך בפומבי. כמו שיש הומואים ולסביות שהיו במשך שנים בארון. אם מישהו יוצא מהארון בגיל 40, אנחנו מבינים שהוא היה מאז ומעולם הומו/לסבית, גם אם מסיבות כאלה או אחרות הזדהה כסטרייט ואף יצא עם בני זוג מהמגדר השני. זה לא שאותו טרנסג'נדר אימץ זהות מגדרית אחרת באותו רגע מכונן, 24.6.2006 בשעה 22:31, בראיון טלוויזיה. הוא תמיד היה כזה. כמו כן - מה היקף האנשים שיודעים על הזהות המגדרית של אדם מסויים כדי שזה ייחשב "פומבי"? בן הזוג שלו? חברים? סביבתו הקרובה? הקהילה? בלוג פופולרי בקרב טרנסג'נדרים אבל בכלל לא מוכר בקרב האוכלוסייה הכללית? האם נדרשת "הוכחת טרנסג'נדריות" שתוכיח שכבר בשנות ה-80 השתתף בחשאי באירועים סגורים של הקהילה הטרנסג'נדרית? במילים אחרות: אם הקריטריון הוא הכרה חברתית דווקא, הרי שלא ברור מה צריך להיות ההיקף של הכרה כזו.

ג. ובסופו של דבר, זה קצת הרצחת וגם ירשת: לא רק שהחברה (לא בזדון, לא בכוונה ובלי שום אשמה אחרת) גורמת לטרנסג'נדרים במשך שנים להסתיר את המגדר האמתי שלהם על כל ההשלכות הנובעות מכך, כעת היא מתייחסת אליהם בזהות מגדרית אחרת ממה שהם מזדהים בה במשך כל התקופה עד ליציאה מהארון בנימוק שעד אז הם הזדהו במגדר אחר. ברצינות? זה קצת כמו שאומרים לקורבנות אונס, "אבל למה נזכרתם רק עכשיו להתלונן?" ובכן, התשובה לשואלים היא - בגללכם/ן.

וקצת מניפולציה רגשית לסיום: על פי מחקר שנערך (ומחקרים אחרים), שניים מתוך שלושה טרנסג'נדרים ניסו להתאבד במהלך חייהם, לעומת 6-12% באוכלוסיה הכללית. הניואנסים האלה שעבורכם נראים שוליים ולא חשובים, משמעותיים מאד עבור טרנסג'נדרים. ביטול הזהות המגדרית שלהם גורמת למצוקה נפשית אדירה. אני מבינה את הרתיעה של חלק מהמשתמשים כאן לגבי קבלה והכלה של דבר שאולי נראה בעיניהם זר ומוזר. חלק אולי סבבה עם טרנסג'נדרים, אבל זה פשוט צורם להם בשפה. חלק אולי בכלל לא "קונים" את התופעה שנקראת "טרנסג'נדרים". אני אישית לא שופטת אף אחד. כל אחד כאן התחנך בתרבות אחרת, גדל בעידן אחר ועם הורים אחרים. אנחנו שונים זה מזה. אבל מדובר בבני אדם אמתיים עם רגשות אמיתיים. האם הפגיעה הפוטנציאלית בהם שווה את ה"אבל זה מסורבל לי בשפה" או אפילו את החשדנות של מי מכם כלפי התופעה לכשעצמה? העברית תסתדר בלי העזרה שלנו. אנחנו נתמודד עם הקושי הנפשי שגורמת לנו הנזילות המגדרית של ימינו בזמננו הפנוי, עם המשפחה האוהבת שלנו והעבודה הסבבה שלנו (שני דברים שלנו נראים טבעיים, אבל לחלוטין לא טריוויאליים עבור טרנסג'נדרים. גוגל ייתן לכם סטטיסטיקות בנושא). אבל אותה נערה טרנסג'נדרית בת 15 - לא בטוח. היא תיכנס לויקיפדיה כדי לקרוא על דמויות שהם אולי עבורה מושא להערצה והיא תגלה שבדיוק כמו שעושים לה, מתייחסים אל הזהות המגדרית שלה, משהו שהוא כל כך מהותי בזהות שלנו - בביטול. שהזהות המגדרית שלה ושל טרנסג'נדרים אחרים נתונה להחלטה של אנשים זרים שאינם מכירים אותה כלל, בעלי אוזן לשונית רגישה במיוחד. עבורה - זה עולם ומלואו. עבורנו? זה זה בסך הכל עוד ערך שלא מחליק לנו טוב בגרון.

צִבְיָהשיחה • ג' בתשרי ה'תשע"ח 19:30, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

קישור לדיון קודם: שיחה:טרנסג'נדר#כתיבה על טרנסג'נדר בלשון זכר או נקבה? (העברה מהמזנון). ערן - שיחה 19:58, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
חשוב לי להוסיף ולציין שהיום שוחזרה עריכה של אנונימי ששינה "להט"ב" ל"להטבפא"ק" (הוסיף פאן, א-מיני וקוויר), והצטערתי על כך, משום שהערכים קיימים בוויקיפדיה. אני יודע מהם דיכוי ושינוי אנשים. למרבה הצער, גם ויקיפדיה הייתה עדה לאובדן בתוכה, ואני רואה לנכון לקיים את צוואת העורכת היקרה, ולקבל את ההצעה. עורך-בורוכוב - שיחה 20:11, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
Borochov edit - אם אתה תומך בהצעה, אנא הוסף את חתימתך להצבעה למעלה. • צִבְיָהשיחה • ג' בתשרי ה'תשע"ח 20:22, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
מסכים מילה במילה עם צביה. ‏Guycn2 · ☎‏ 20:23, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. כפי שההצעה מנוסחת, היא מאלצת ניסוחים שאין הדעת והלשון סובלות. עוזי ו. - שיחה 20:24, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
אף אחד (בכל אופן, אני) לא יחליט עבורך כיצד להתבטא באופן אישי, בין חברים וגם לא מול טרסנג'נדרים או קווירים. זו החלטה אישית שלך. אני כן מבקשת התגמשות בויקיפדיה, מיזם שמיועד לציבור הרחב ושגולשים בו מטבע הדברים טרנסג'נדרים וקווירים, ושבאופן טבעי יש להניח שהם אחד מקהלי היעד העיקריים של הערכים העוסקים בנושאים הללו. בשבילך זה כאב ראש, בשבילם זה מהותי. • צִבְיָהשיחה • ג' בתשרי ה'תשע"ח 20:31, 23 בספטמבר 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד ההצעה מובילנ לניסוחים אבסורדיים עד גיחוך. Eladti - שיחה 20:46, 23 בספטמבר 2017 (IDT)

הוספת הרחבת Newsletter[עריכת קוד מקור]

היי. באתי לבקש מכם לתת אישור קהילה להוספת הרחבת Newletter לוויקיפדיה העברית. כפי שאתם ודאי יודעים, הרחבה זאת תוספת של קוד שעוזרת למשתמשים בה, ולא מעניינת אחרים, ככה שזה לא יפריע לאף אחד. אבל אלו שחושבים שזה טוב, אשמח אם יתמכו. הכל התחיל לפני כשנה, כש-Hanay התלוננה שלא נוח לה לעקוב אחרי הדף ויקיפדיה:חדשות, והיא הייתה מעדיפה לקבל הודעות על ידיעות חדשות. עניתי לה שגם אני הייתי שמח למנגנון כזה, אבל משתמשים לא יכולים לשלוח הודעות. והנה, לפני כמה שבועות פורסם כי נוצרה ההרחבה המדוברת, והותקנה ב-mediawiki.org. אם הכל ילך בסדר, היא תותקן גם בוויקיפדיות אחרות. דיברתי עם ערן, ואז פתחתי עיתון חדש ב-mediawiki.org,‏ mw:הפומפיה, בשתי גרסאות - עברית ואנגלית, שם ניתן להרשם כדי לקבל הודעה על כל ידיעה חדשה שמתפרסמת אצלנו בוק:חדשות, ולא מעט מכם נרשמו. ההודעה מתקבלת בהתראת הפעמון בשורת המסך העליונה, במייל, או בשניהם, לבחירתכם. מכיוון שזה שם, ולא כאן, זה עדיין לא עובד בכל הכח - ההתראה לא מציגה את הפרטים לגבי מהי הידיעה החדשותית, וכשלוחצים, לא מגיעים ישר אלינו, אלא רק לדף ביניים שם, ומשם לכאן. זה רץ כמה שבועות וכמה הודעות, ושוב בהמלצת ערן, הגיע הזמן להעביר את זה לפה, כדי שזה יעבוד בכל הכח. וגם, כדי שנוכל לפתוח כאן עיתונים אחרים. אני שוקל ברצינות ליצור מערכת כזאת שתודיע על הגיליון החדש של Tech News, ותעביר ישירות אליו, כדי שמי שירצה, יוכל להרשם. אפשר אפילו לחשוב על הודעות שלא באמת שייכות לעיתונים קיימים, אלא נועדו כדי להודיע לקבוצה מסויימת ידיעה כלשהי, כמו שעכשיו קיימת {{מפעילים}}. למשל, מי שמבין בתנינים יירשם לעיתון "דמעות תנין", וכשתהיה ידיעה בנושא, אפשר יהיה לפנות אליהם. אני לא מדבר על לשאול שאלות, בשביל זה יש בעלי ידע, אלא על משהו שיעניין אותם. כאמור, זה רץ בחוץ כמה שבועות לבדיקה, ואפילו דיווחתי על באג כיווניות קטנטן אחד - בדף מסויים הטקסט מיושר לשמאל. עכשיו אשמח להביא את ההרחבה אלינו. אם תסכימו, נבקש בפבריקטור את התקנת ההרחבה, ומיד לאחר מכן אני אייבא את רשימת המינויים ממדיה ויקי לכאן, כי כבר אין צורך להמשיך שם. תודה רבה, יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 21:20, 23 בספטמבר 2017 (IDT)