טרור יהודי בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גרפיטי על בית פלסטיני ליד מעלה לבונה, 2014

טרור יהודי בישראל כולל פעולות טרור שבוצעו על ידי יהודים אחרי הקמת מדינת ישראל, ביוזמת יחידים או התארגנויות מקומיות. מרבית מעשי טרור אלו כוונו כלפי ערבים ישראלים או כלפי פלסטינים ממניעים לאומניים, כנקמה על מעשי טרור או מתוך כוונה לטרפד מהלכים מדיניים לטובת הפלסטינים. היו גם מקרים נדירים שבהם כוון טרור יהודי נגד יהודים ממחנה השמאל.

בנוסף לאחריות המשטרה לתפוס מפגעים, מפעיל השב"כ מחלקה ייעודית למניעה, סיכול ופענוח של מעשי טרור המבוצעים על ידי יהודים. ישנם קולות בימין הישראלי הטוענים שהשב"כ מפעיל משאבים רבים מדי ואמצעים חריפים מדי יחסית לשוליות התופעה. הטרוריסטים היהודים שנתפסו הועמדו לדין ונידונו למאסר ממושך, אך לרוב זכו להקלות בעונשם. לדוגמה, בשנות ה-90 קוצרה תקופת מאסרם של מפגעים יהודיים בעקבות לחצים פוליטיים שהופעלו על נשיא המדינה, בעיקר מתוך טענה שלא ייתכן שטרוריסטים ערבים ישוחררו בעסקאות לשחרור אסירים ואילו טרוריסטים יהודים ירצו את מלוא תקופת מאסרם.

ארגוני טרור יהודי נגד ערבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחתרת היהודית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – המחתרת היהודית

בראשית שנות השמונים התארגנה קבוצה של יהודים, שכונתה בעיתונות המחתרת היהודית[1]. ב-2 ביוני 1980, כחודש לאחר שנרצחו שישה מתלמידי ישיבה בחברון, ניסו חברי הארגון להתנקש בחייהם של שלושה ראשי ערים פלסטינים החברים בוועדה להכוונה לאומית. התקיפה גרמה לפציעתם הקשה וכריתת רגליהם של שניים מהם. חבלן משמר הגבול שניסה לפרק מטען שלישי איבד בפיצוץ את מאור עיניו. ביולי 1983 תקפו כמה מאנשי המחתרת את המכללה האסלאמית בחברון בירי ורימונים, רצחו באופן אקראי שלושה סטודנטים ופצעו שלושים נוספים.

באפריל 1984 תכננו חברי החוליה לפוצץ חמישה אוטובוסים במזרח ירושלים, אך נתפסו על ידי השב"כ בסמוך להטמנת חומר הנפץ. נגד 29 אנשים הוגשו כתבי אישום בגין השתייכות לארגון, ו-15 מהם הורשעו[2] לימים חנן הנשיא חיים הרצוג את אנשי המחתרת, בתנאי שלא יהפכו את שיחרורם לאירוע תקשורתי[3].

ט.נ.ט[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – טרור נגד טרור

טרור נגד טרור (או ט.נ.ט.) הוא שם שנתנו לעצמן מספר התארגנויות של יהודים שביצעו פעולות טרור ונקם נגד פלסטינים בסוף שנות ה-70 ובתחילת שנות ה-80, בהשראת הרב מאיר כהנא[4][5]. בדצמבר 1983 וינואר 1984 אירעו כמה מקרים של הטמנת רימונים ממולכדים במסגדים באזור ירושלים[6]. ב-9 באפריל 1984 נעצרו חברי הארגון החשודים במעשים. עמרם דרעי, דוד דרעי ואורי בן-עיון נידונו ב-21 בנובמבר 1984 לשש שנות מאסר בפועל[7]. הרביעי, אברהם דרעי שימש כעד מדינה במשפט.

כנופיית ליפתא[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – כנופיית ליפתא

בינואר 1984 נחשפה התארגנות יהודית לפוצץ את מסגדי הר הבית. חברי הכנופיה, שהתגוררו בכפר הנטוש ליפתא, חדרו בליל 26 בינואר לרחבת הר הבית עם מטעני חבלה, אך התגלו לפני שהצליחו לבצע את הפעולה. שניים מחברי ההתארגנות נמצאו בלתי כשירים לעמוד לדין, אחד נמלט מהארץ והרביעי, שמעון ברדה נשפט לשנים בכלא. ב-1988 נמלט ברדה מכלאו והצליח להשיג רקטת לאו באמצעותה ביקש להשלים את המזימה, אך הסגיר את עצמו למשטרה לפני כן.

סיירת הנקמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הפיגוע בשוק הקצבים

לאחר רצח מאיר כהנא ב-1990, התארגנו ארבעה בני נוער חברי כהנא חי בקבוצה שקראה לעצמה "סיירת הנקמה" ושמטרתה הייתה לנקום את הירצחו של כהנא. חברי הקבוצה היו טל, זאב, נחמיה וגרשון[8]. ביום השנה השני להירצחו של הרב כהנא, בנובמבר 1992, הם זרקו רימון בשוק הקצבים שברובע המוסלמי בעיר העתיקה, ירושלים. כתוצאה מהתפוצצות הרימון, נהרג ערבי אחד ורבים נפצעו. שמונה חודשים מאוחר יותר נעצרו חברי ההתארגנות על ידי השב"כ והורשעו ברצח, כשהם נידונים לחמש עד חמש עשרה שנות מאסר[9]. שניים מהם קיבלו חנינה מהנשיא עזר ויצמן כ"משקל נגד" לשחרור השייח' אחמד יאסין בעקבות ניסיון ההתנקשות בחאלד משעל והשלישי שוחרר לאחר ניכוי שליש ב-2002.

מחתרת בת עין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – מחתרת בת עין

בשנת 2002 נעצרה קבוצה שכונתה מחתרת בת עין לאחר שניסו להניח מטען חבלה ליד בית ספר לבנות בא-טור. הם הורשעו בניסיונות לביצוע פעולות טרור ובאחזקת אמצעי לחימה שנגנבו מצה"ל.

תג מחיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולות תג מחיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – פעולת תג מחיר

"פעולת תג מחיר" הוא הכינוי שניתן לפעולות אלימות שהחלו בשנת 2008, שברובן הן השחתת רכוש ערבים, צה"ל ומשטרת ישראל (בעיקר בכלי רכב) והצתת מסגדים, כתגובה לאירועי טרור פלסטיני או הריסת מבנים במאחזים על ידי משטרת ישראל וצה"ל. כמה אישים הגדירו את הפעולות כטרור, בהם יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בשנת 2011[10] וכן שרת המשפטים ציפי לבני, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ וראש השב"כ יורם כהן. עם זאת, הקבינט המדיני-ביטחוני הסמיך את שר הביטחון להכריז מבחינה משפטית על מבצעי אירועים אלה התאחדות בלתי מותרת, ולא טרור[11].

גישה זו השתנתה לאחר שנחקק חוק המאבק בטרור ביוני 2016, ומאז נעשה בו שימוש במשפטיהם של נאשמים בפעולות "תג מחיר", וקבוצות מנוער הגבעות שביצעו מעשים אלה הוגדרו כארגון טרור.

במרץ 2018 נגזרו עונשי מאסר של שנתיים וחצי עד חמש שנים על שלושה נאשמים שהורשעו בפעולות "תג מחיר", ובהן עבירות של חברות בארגון טרור, הצתה, תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, חבלה בכוונה מחמירה, השחתת פני מקרקעין ממניע גזעני[12]. מורשעים אלה ושני מורשעים נוספים ערערו לבית המשפט העליון, אך זה דחה את ערעורם (פרט למורשע אחד שקיבל הקלה בעונשו). בפסק הדין נקבע כי מעשיהם של שניים מהמערערים "מהווים מעשי טרור במסגרת ארגון טרור, הן לפי ההגדרות הרחבות של פקודת מניעת טרור והן לפי ההגדרות הממוקדות של חוק המאבק בטרור"[13].

במשפטו של הקטין א' מפרשת הפיגוע בדומא נקבע כי קבוצה אלימה מנוער הגבעות היא ארגון טרור. על פי עדותו של א' המתוארת בפסק הדין, הוא היה שייך לקבוצה ובה כ-100 חברים מ"נוער הגבעות" המבצעים פעולות "תג מחיר" ביישובים פלסטיניים, בהן פעולות תקיפה, גניבה והצתת מבנים ורכבים באופן העלול להביא לפגיעה בגוף ובנפש. הנאשם הבהיר כי מטרתה של הפעילות האלימה היא לערער את הסדר והביטחון הציבורי. בין החברים בקבוצה נמנו גם רוצחי מוחמד אבו ח'דיר ומציתי כנסיית הלחם והדגים. לדברי השופטים, קבוצה זו עונה על ההגדרות של ארגון טרור, ודבריו של א' מוכיחים מעבר לספק סביר כי יש להרשיעו בעבירה של חברות בארגון טרור, לפי הגדרתו בחוק המאבק בטרור[14].

א' ביקש לערער על הרשעתו בחברות בארגון טרור, אך ערעורו נדחה. בנימוקים לדחייה כתב השופט יוסף אלרון: "דפוסי הפעילות של המערער וחבריו זהים לאלו של ארגוני טרור אחרים, המבקשים לקדם סדר מדיני וחברתי חדש בהתאם להשקפת עולמם, תוך ביצוע פעולות אלימות כלפי הציבור."[15]

ב-26 בפברואר 2023 נכנסו מאות פעילי ימין קיצוני לעיירה הפלסטינית חווארה[16][17], תקפו תושבים בעיירה ובכפרים סמוכים, העלו באש בתים ומכוניות, ופגעו בבעלי חיים. המהומות התרחשו כתגובה לפיגוע ירי שהתרחש באותו יום בעיירה, בו רצח מחבל פלסטיני שני יהודים תושבי הר ברכה. בשל המהומות, עשרות מתושבי העיירה נמלטו מבתיהם כדי להינצל מהאש[18].עשרות נפצעו במהומות, רובם משאיפת עשן[19][20].

טרוריסטים שתקפו ערבים כיחידים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל לדרמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישראל לדרמן (19362019), היה תושב ירושלים. ב-5 באפריל 1978 היה בשירות מילואים של הג"א במזרח ירושלים. יום קודם לכן נרצח במקום חברו ליחידה, אברהם דויטש, על ידי פלסטינים[21]. לדרמן הגיע לצומת מוזיאון רוקפלר ושם רצח את סמיר טחאן, צעיר פלסטיני בן 20[22]. לדרמן טען שפעל מתוך הגנה עצמית[23], אך עדותו הייתה מרובת סתירות, ובית דין צבאי, בראשות יורם גלין ובהשתתפות מרדכי קרמניצר, הרשיעו ברצח וגזר עליו 20 שנות מאסר[24]. בית דין לערעורים, בהרכב של חמישה שופטים, בראשות אהרן ברק, הפחית את עונשו ל-10 שנים[25], לאחר שקבע שלא הוכח שהרצח תוכנן מראש[26]. לאחר מכן הפחית הרמטכ"ל רפאל איתן את עונשו לשלוש שנים, בצעד שעורר מחאה בקרב משפטנים בצה"ל[27] וביקורת ציבורית[28]. לאחר שנוכה לו שליש ישב בפועל כשנתיים בכלא[29]. בנו של טחאן (שנולד לאחר הרצח) תבע את לדרמן בבית משפט אזרחי.

לדרמן הוחזר לאחר מאסרו לשירות מילואים, ובשנת 1985 הניף את דגל ישראל על הר הבית בזמן מילואים במקום. על כך נעצר לכמה ימים. בשנת 1988 חטף תינוק פלסטיני בבית לחם ולאחר מכן תקף חייל. על כך נידון למאסר על תנאי. באוקטובר 1996, בעת שח"כ יעל דיין ביקרה בחברון שפך עליה לדרמן כוס תה חם[30]. על כך נידון לשלוש שנות מאסר והוגשה נגדו תביעת פיצויים אזרחית. בפברואר 2013 הורשע לדרמן בשפיכת כוס תה רותח על פעילי שמאל זרים בעת סיור בחברון בחודש יוני 2008, ונגזרו עליו עבודות שירות בלבד בשל מצבו הרפואי[31].

אלן (הארי) גודמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ב-1944 במרילנד, ארצות הברית, למשפחה נוצרית. גודמן חזר בתשובה, עלה לישראל ב-1980 והיה תומך של תנועת "כך". ב-11 באפריל 1982, בעת שהיה חייל סדיר בצה"ל, הוא עלה לאזור רחבת הר הבית בירושלים חמוש ברובה M-16, הרג את חאג' סאלח ימאן, שומר של הווקף, ואת איחאד באדר, ופצע 44 נוספים[32]. הנימוק שנתן למעשה היה נקמה על פיגוע כביש החוף שהתרחש ארבע שנים קודם לכן. באפריל 1983 הוא נידון למאסר עולם ועוד 40 שנה. ב-1988 נקצב עונשו ל-32 שנה וב-1996 הפחית הנשיא עזר ויצמן בעונשו ל-24 שנים. באוקטובר 1997, לאחר שריצה 15.5 שנים, הוא שוחרר וגורש לארצות הברית.

יהודה ריכטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

יהודה ריכטר, איש כ"ך, יליד שנת 1962, ירה ב-4 במרץ 1984 על אוטובוס שהסיע פועלים פלסטינים ליד מזרעה א-שרקיה. מהירי נפצעו כמה נוסעים. הוא נידון לחמש שנות מאסר. שותפיו לירי, מאיר ליבוביץ' וחזן לוי, נידונו לתקופות מאסר קצרות יותר; קרייג לייטנר, שהיה אמור להיות עד מדינה במשפט, נמלט לחו"ל. ריכטר והאחרים גם הורשעו בהצתת מערכת העיתון אל-פג'ר. בבחירות לכנסת ה-11, שהתקיימו ביולי 1984, היה ריכטר מועמד מס' 2 ברשימת כ"ך. הוא מתגורר ומלמד באלון מורה ובישיבת הרעיון היהודי בירושלים שמפיצה את רעיונותיו של הרב כהנא.

ניר עפרוני ואלי וענונו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ניר עפרוני ואלי וענונו היו תושבי קיבוץ דליה (וענונו היה באותה עת אסיר משוחרר שמשפחת עפרוני אימצה; עפרוני היה חייל), שרצחו ב-14 בדצמבר 1984 את עומר עודה, תושב כפר מנדא שעבד בתחנת דלק בזכרון יעקב, כנקמה על רצח החיילת הדס קדמי כמה ימים קודם לכן. לאחר הרצח שדדו את התחנה כדי שהמעשה יחשב לשוד. הרצח פוענח רק ב-1990, כאשר וענונו, שנעצר על עבירה אחרת, הודה במעשה. בעקבות הגילוי סולק עפרוני מהקיבוץ. שניהם נידונו למאסר עולם ב-1991.

ב-1996 קצב הנשיא ויצמן את עונשו של עפרוני ל-20 שנה וכעבור שנה ל-15. הוא שוחרר ב-1999 לאחר ניכוי שליש[33].

וענונו, שדקר אסיר פלסטיני בכלא, נדקר על ידי אסיר פלסטיני אחר ב-1993 ונפצע קשה[34]. ב-1997 נקצב עונשו ל-20 שנה, שעליהן נוספו לו עוד שנתיים על הדקירה שביצע. ב-2009 הוא שוחרר ממאסרו בשיחרור מוקדם, אך בעקבות ביצוע שוד הוא הוחזר לכלא לריצוי 10 שנות מאסר, בנוסף ליתרת מאסרו הקודם[דרוש מקור].

דוד בן-שימול[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוד בן-שימול נולד בישראל בשנת 1965. תושב שכונת הקטמונים בירושלים. בזמן שהיה חייל, ב-28 באוקטובר 1984, ירה רקטת לאו שגנב מצה"ל על אוטובוס פלסטיני במזרח ירושלים[35]. מהירי נהרג ג'מאל אל מטור ונפצעו עשרה נוספים. בן-שימול ביקש לנקום את רצח הסטודנטים ליד מנזר כרמיזן שאירע באותו חודש. הוא נידון למאסר עולם בשנת 1985. בן-שימול עירער על ההרשעה, בטוענו כי רצה רק ליצור הד פרסומי ולא לפגוע בחיי אדם. הוא טען שאילו רצה לפגוע בחיי אדם, הוא היה יורה באותו אוטובוס בעזרת רובה הסער שהיה עמו. עונשו של בן-שימול נקצב ל-17 שנה ולאחר ניכוי שליש שוחרר בספטמבר 1995, לאחר שריצה 11 שנה.

דני אייזנמן, גיל פוקס, מיכל הלל[עריכת קוד מקור | עריכה]

דני אייזנמן, יליד 1960, תושב מעלה אדומים שעבד במשטרה וגם כמוזג בפאב ירושלמי. ב-1985 הכיר אייזנמן בפאב בו עבד את החייל הירושלמי גיל פוקס ואת הסטודנטית הירושלמית מיכל הלל. אייזנמן שיקר לחבריו וסיפר להם שהוא איש שב"כ. אייזנמן שאף לנקום על פיגועים שבוצעו בשל תחושה של חוסר תגובה מצד כוחות הביטחון ולאחר רצח נהג המונית היהודי דוד כספי בשועפאט, והחליט להגיב ברצח נהג מונית פלסטיני. הוא שכנע את גיל ומיכל כי הוטל עליו מטעם השב"כ לבצע הריגת אדם חשוד בטרור וגרר אותם אחריו לביצוע הרצח.

בלילה של 22 באפריל 1985 עצרו אייזנמן והלל במזרח ירושלים מונית בה נהג חמיס טוטנג'י. פוקס נסע אחריהם ברכבו של אייזנמן. בדרך למעלה אדומים ביקשה הלל מהנהג לעצור כדי להקיא. פוקס עצר אחריהם, ניגש אל המונית וביקש מטוטנג'י את תעודותיו. אייזנמן נטל את נשקו של פוקס ורצח את טוטנג'י. כעבור כחודש נתפסו השלושה, כנראה לאחר שהפסיכולוג של הלל דיווח למשטרה. הם הורשעו ונידונו למאסר עולם.

בגלל מצבה הרפואי הקשה שוחררה הלל לאחר 5 שנים[36]. פוקס שוחרר לאחר 9 שנים ואייזנמן לאחר 11 שנה, בעקבות חנינה שקיבל מהנשיא עזר ויצמן[דרוש מקור]. הסרט "משאללה" אשר יצא ב-2004 עוסק ברצח, ומרואיינים בו קרוביו של טוטנג'י לצד דני אייזנמן.

רפאל סלומון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סלומון, תלמיד ישיבת עוד יוסף חי בשכם, הגיע ב-21 במאי 1989 לצומת גהה ושם ירה בשני פלסטינים ופצע אותם. הרקע למעשה היה רצח תושב אריאל באותו שבוע. סלומון נידון ל-6 שנות מאסר, מהן ריצה 4.

עמי פופר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – עמי פופר

ב-20 במאי 1990, רצח עמי פופר, שבעה פלסטינים מעזה ופצע 11 בשעה שהמתינו לעבודה בצומת גן הוורדים בראשון לציון.

הרצח עורר סערה אדירה בישראל ובשטחים, שם פרצו מהומות שבהן נהרגו מפגינים מאש צה"ל. פופר נעצר בו ביום וטען תחילה שהמניע הוא חברתו שעזבה אותו. אחר כך טען שבגיל 13 נאנס על ידי ערבי וביקש לנקום. בית המשפט הרשיע אותו ברצח ודן אותו לשבעה מאסרי עולם מצטברים ועוד 20 שנה חופפות. בפברואר 1999 קצב הנשיא עזר ויצמן את עונשו ל-40 שנה.

אריה שלוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריה שלוש איבד את אחיו, צ'רלי שלוש, בפיגוע בשכונת בקעה בירושלים באוקטובר 1990[37]. ב-27 בדצמבר 1990 ירה אריה שלוש על מכונית פלסטינית סמוך לגוש עציון. מהירי נפצעו שלושה מהנוסעים. הוא נידון ל-7 שנות מאסר אך שוחרר לאחר שנתיים וחצי[38].

נחשון וולס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 באוגוסט 1990 ירה נחשון וולס, גר שעלה מארצות הברית, על מכונית נוסעת ליד קריית ארבע. לדבריו עשה זאת כנקמה על רצח ליאור טובול ורונן קרמני. מן הירי נהרגה עזיזה סאלם ג'עבר, תושבת חברון בת 25. וולס נעצר ב-1991, הורשע בביצוע הרצח בבית המשפט המחוזי בירושלים ונידון ב-1992 למאסר עולם. ב-1996 נקצב עונשו לראשונה וכעבור שנה נקצב עונשו שוב, ל-13 שנה. הוא שוחרר בניכוי שליש ב-1999.

קטין תושב שילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2 בדצמבר 1993 יצא בן 16 תושב שילה כשהוא חמוש בתת-מקלע עוזי, אל שדות הכפר הסמוך תורמוס עיא, ושם ירה למוות בחמיס מחמוד אבו עוואד, פלסטיני שעיבד את אדמתו[39]. הקטין הורשע ברצח בכוונה תחילה ונגזרו עליו 16 שנות מאסר. הוא השתחרר ב-11 ביולי 2006 בתום 13 שנות מאסר לאחר שקיבל חנינה[40].

ברוך גולדשטיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – ברוך גולדשטיין

בפורים תשנ"ד (25 בפברואר 1994), בשעה 5 לפנות בוקר, הגיע ברוך גולדשטיין למערת המכפלה כשהוא לבוש מדי צה"ל ונושא דרגות סרן. ב"אולם אברהם" שבמערה התפללו 13 יהודים, ובהם גולדשטיין, וב"אולם יצחק" התפללו באותה עת כ-800 מוסלמים, בתפילת יום השישי שלפני תחילת צום הרמדאן. באמצעות רובה "גליל" שהיה ברשותו, רצח גולדשטיין 29 מתפללים מוסלמים ופצע 125 מהם. לאחר שאזלה התחמושת שהייתה ברשותו, השתלטו עליו המתפללים המוסלמים והרגוהו. זהו המקרה הקשה ביותר של טרור יהודי בישראל.

דניאל מורלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-25 במרץ 1994 ירה מורלי למוות בנהג משאית פלסטיני בצומת בית ג'וברין. מאוחר יותר באותו יום הסגיר עצמו למשטרה. מורלי ביצע את המעשה ככל הנראה כנקמה על מות אחיו, שוטר מג"ב, שנרצח על ידי ערבי בפיגוע דריסה שנה קודם לכן. מורלי נידון למאסר עולם, שנקצב ב-1999 ל-20 שנה. לאחר שנוכה שליש מעונשו, שוחרר מהכלא במאי 2007.

דוקר סדרתי באזור מאה שערים שלא נתפס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין פברואר 1998 לבין ינואר 1999 נרצחו שלושה ערבים, ונפצעו עוד שישה מדקירות באזור מאה שערים ובית ישראל בירושלים. המשטרה ייחסה את הדקירות לאדם אחד, ולנקמה על שני מקרי רצח של יהודים במזרח ירושלים. במהלך השנים נעצרו כמה חשודים במעשי הרצח, בהם איש "כהנא חי", חיים פרלמן, שנעצר ב 2010. אולם אף אחד מהמעצרים לא הסתיים בכתב אישום. ב-2023 ביצע הנכד של אחד מהנרצחים פיגוע ירי בשכונת נווה יעקב בו הוא רצח שבעה אנשים[41].

גור המל[עריכת קוד מקור | עריכה]

גור המל, חסיד ברסלב, נולד בקיבוץ סעד ב-1970 והתגורר באיתמר עד מעצרו. ב-26 באוקטובר 1998 רצח באבנים את מוחמד סוליימן א-זלמוט חטאטבה, בן 68, תושב הכפר בית פוריכ[42]. המל הואשם והורשע ברצח ונידון למאסר עולם[43]. המל נפטר בבית הסוהר איילון ב-11 באפריל 2022. הוא נמצא מת בתאו ומשפחתו טענה שמותו התרחש עקב הזנחה רפואית וסירוב השב"ס להעניק לו טיפול רפואי[44][45].

דני טיקמן[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 באוקטובר 2000, בעקבות הלינץ' ברמאללה, ירה דני טיקמן, אז חייל בשירות סדיר ששירת כנשק בבסיס בחיפה, מרכב אשר היה נהוג בידי חברו בחנויות של תושבים ערבים בחיפה. הוא פצע ארבעה עוברי אורח וגרם נזק לרכוש. מיד לאחר הירי, הסגיר עצמו לרשויות החוק. בית המשפט המחוזי גזר על טיקמן 14 שנות מאסר[46]. ביוני 2010 שוחרר טיקמן ממאסר לאחר שנוכה שליש ממאסרו[47].

פרעות ופיגועים מצד יהודים לאחר רצח שלהבת פס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-26 במרץ 2001, נרצחה בחברון התינוקת שלהבת פס על ידי צלף פלסטיני. בעקבות הרצח יצאו תושבי היישוב היהודי בחברון למסע נקמה בתושביה הפלסטינים של העיר, בזזו חנויות ושרפו מבנים של הווקף. בחודשיים שלאחר הרצח בוצעו שלושה פיגועי ירי כלפי פלסטינים, וכתוצאה מהם נפצעו שבעה פלסטינים ואחד נהרג. ארגון לא מוכר בשם "שלהבת גלעד" לקח אחריות לפיגועים וטען כי מדובר בפיגועי נקמה על רצח שלהבת. ב-17 ביולי 2003, נעצרו אביה של התינוקת, יצחק פס וגיסו, מתתיהו שבו, כאשר ברשותם לבנות חבלה. השניים נשפטו לשנתיים מאסר.

אלירן גולן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלירן גולן (3 באפריל 19828 בספטמבר 2005), ערך מספר ניסיונות פיגוע בערבים בחיפה. הוא הטמין מטעני נפץ, אותם הכין בביתו, במספר מטרות ערביות בחיפה. רק חלק מהמטענים גרם לנזק. הנזק החמור ביותר נגרם ממטען שהטמין במסגד בשכונת חליסה, ממנו נפצעה אחת המתפללות. ב-24 באוקטובר 2003 התפוצץ מטען שהטמין במכוניתו של חבר הכנסת עיסאם מח'ול (מתנועת חד"ש). המטען הופעל כשאשתו של מחול התניעה את המכונית, אולם היא הספיקה להימלט ממנה בלא פגע לפני שהמכונית עלתה באש[48].

גולן נעצר ב-2 במרץ 2004 בעקבות כרוז שפרסם בו הוזהרו התושבים הערביים בחיפה מפני פיצוץ בתיהם. בעקבות החקירה נעצר גם חברו אלכסנדר רבינוביץ', חייל בחיל ההנדסה שסיפק לו את חומרי הנפץ.

גולן שהה יותר משנה בהסתכלות פסיכיאטרית, בסופה נקבע שהוא כשיר לעמוד לדין, והוגש נגדו כתב אישום שכלל חמישה סעיפים של ניסיון לרצח. ב-1 בספטמבר 2005 תלה את עצמו בבית המעצר קישון[49], וב-8 בספטמבר נפטר[50].

רבינוביץ' הורשע בסיוע לניסיון רצח, סיוע לייצור נשק וקשירת קשר לביצוע פשע ונידון ב-6 בספטמבר 2005 ל-7 שנות מאסר, מתוכן 4 שנות מאסר בפועל. רבינוביץ' והמדינה ערערו על פסק הדין בבית המשפט העליון וזה האריך את תקופת המאסר בפועל ל-5 שנים[51].

יהושע אליצור[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 בספטמבר 2004 ירה יהושע אליצור, גר גרמני שהתגורר באיתמר[52], למוות בג'בארה-אשתייה, תושב הכפר סאלם צאהיל. לטענתו, ג'בארה-אשתייה התקרב לעברו במהירות גבוהה במטרה לפגוע בו[52]. אליצור הורשע בהריגה, אך נמלט בטרם הדיון בעונשו ממעצר הבית שהיה בו, לגרמניה ומשם לברזיל, ונלכד רק כעשר שנים לאחר מכן[53][54]. במאי 2018 גזר עליו בית המשפט 15 שנות מאסר[55]. באוקטובר 2020 הקל בית המשפט העליון בעונשו, וקבע כי ישב בכלא 11 שנה בלבד[56].

עדן נתן-זדה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הפיגוע בקו 165
הכיכר בה ביצע נתן-זדה את הפיגוע, המשמשת כיום כאנדרטה לנרצחים

עדן נתן-זדה (9 ביולי 19864 באוגוסט 2005), עריק מצה"ל, תושב ראשון לציון שעבר להתגורר בכפר תפוח, פתח באש בנשקו הצה"לי ב-4 באוגוסט 2005 בתוך אוטובוס בקו 165 בשפרעם, רצח ארבעה מנוסעי האוטובוס ופצע 13. נוסעי האוטובוס השתלטו על נתן-זדה ונטלו את נשקו. למקום הגיעו שוטרים וזדה הועבר לידיהם ונאזק. המון רב נאסף סביב האוטובוס. רבים נכנסו דרך החלונות והדלתות וביצעו בזדה לינץ' כשהם תוקפים במשך כשעה וחצי גם את השוטרים ואזרחים שניסו לסייע לשוטרים. חלק מהשוטרים נפצעו[57].

מעשהו של נתן-זדה נעשה כהתנגדות לתוכנית ההתנתקות. שר הביטחון שאול מופז החליט לשלול מנתן-זדה קבורה צבאית[58].

כ-10 חודשים לאחר הלינץ' נעצרו 7 חשודים בביצועו. ב-2013 הרשיע בית המשפט המחוזי בחיפה שישה מהם בעבירות של ניסיון הריגה או גרימת חבלה בכוונה מחמירה[59] וגזר עליהם עונשי מאסר של עד שנתיים[60].

אשר ויזגן[עריכת קוד מקור | עריכה]

אשר ויזגן (29 ביולי 196522 בדצמבר 2006), נהג הסעות תושב שבות רחל שבהרי בנימין, הגיע ב-17 באוגוסט 2005 לאזור התעשייה שילה הסמוך לביתו, במסגרת עבודתו כמסיע פועלים. הוא ביקש מהמאבטח של האזור כוס מים, ולאחר מכן חטף את נשקו באיומי סכין, ופתח באש לעבר הפלסטינים שאותם הסיע במכוניתו, ולאחר מכן המשיך לאזור התעשייה וגם שם ירה לעבר פלסטינים. בפעולות אלה רצח ארבעה אנשים ופצע אחד. קצין הביטחון של שילה עצר אותו לאחר מכן. בתגובה לתקשורת אמר שהפיגוע נעשה כדי לעצור את ההתנתקות.

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את ויזגן ברצח ארבעת הפלסטינים ופציעת פלסטיני נוסף ודן אותו לארבעה מאסרי עולם מצטברים (נוסף ל-12 שנה על פציעה) וחייב אותו בתשלום פיצויים למשפחות ההרוגים והפצוע[61]. ב-22 בדצמבר 2006 התאבד בתאו[62].

יעקב טייטל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – יעקב טייטל

יעקב (ג'ק) טייטל, תושב שבות רחל שבבנימין, עולה מארצות הברית, שהופעל במשך חודשים אחדים כמודיע של המחלקה היהודית בשב"כ[63], נעצר באוקטובר 2009. במאי 2010 קבע הפסיכיאטר המחוזי שהוא נמצא במצב בלתי שפוי ולא כשיר לעמוד לדין[64] אך בית המשפט המחוזי קבע שהוא כשיר להעמדה לדין לאחר שהוצגה בפניו חוות דעת סותרת[65]. ב-2013 הורשע על פי הודאתו ברצח שני פלסטינים ב-1997 (עיסא ג'בארין, רועה צאן מיטא וסמיר בלביסי, נהג מונית ממזרח ירושלים), בניסיון רצח בעקבות הנחת מטען חבלה בביתה של משפחת אורטיז השייכת לקבוצה הנוצרית "היהודים המשיחיים"[66], וכן בחבלה בכוונה מחמירה בעקבות הנחת מטען סמוך לדלת ביתו של פרופסור זאב שטרנהל ובביצוע עבירות נשק ובהסתה לאלימות וטרור בשורת אירועים בין השנים 1997-2008[67]. בתחילה הודה טייטל גם ברצח בברנוער בתל אביב חודשיים לפני מעצרו, וכן פרסם כרוזים בנושא הנושאים את כינויו, "הדוב השחור"[68], אך המשטרה מצאה שגרסתו לא מתאימה לממצאים בשטח[69]. דינו נגזר לשני מאסרי עולם ושלושים שנות מאסר[70]. ערעורו נדחה על ידי בית המשפט העליון[71].

רצח מוחמד אבו ח'דיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – רצח מוחמד אבו ח'דיר

ב-2 ביולי 2014 חטפו שלושה יהודים את מוחמד אבוח'דיר, נער ערבי תושב שועפאט שבמזרח ירושלים, ורצחו אותו, כנקמה על חטיפה ורצח שלשה נערים יהודים בידי פעילי חמאס.

גופת הנער נמצאה ב-1 ביולי כשהיא חרוכה בחלקת יער ליד שכונת הר נוף בירושלים. הנאשם העיקרי, יוסף חיים בן דוד, הורשע בחטיפה ורצח ונגזרו עליו מאסר עולם ו-20 שנים נוספות בכלא. עוד קודם לכן הרשיע בית המשפט שני קטינים ברצח וגזר מאסר עולם על אחד מהם ו-21 שנות מאסר על השני[72].

הפיגוע בכפר דומא[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – הפיגוע בדומא

ב-31 ביולי 2015 נזרקו בקבוקי תבערה לתוך ביתה של משפחת דוואבשה בכפר דומא. על קירות הבית רוססו הכתובות "נקמה", "יחי המלך המשיח", ועוד. בשרפה שהתחוללה נספו הורי המשפחה ותינוקם עלי. במהלך חודש נובמבר 2015 עצרו המשטרה והשב"כ יהודים החשודים בביצוע המעשה. במאי 2020 הורשע אחד מהם, עמירם בן אוליאל, בשלוש עבירות רצח, בשתי עבירות של ניסיון רצח, בשתי עבירות הצתה ובקשירת קשר לפשע ממניע גזעני. השופטים הגדירו זאת כ"מעשה טרור", אך הוא זוכה מחברות בארגון טרור[73].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ חגי סגל, אחים יקרים, כתר, 1987
 2. ^ גזר הדין ניתן בבית המשפט המחוזי בירושלים, על ידי הרכב השופטים בראשות השופט פרופסור יעקב בזק. פסק הדין, במאגר "נבו"
 3. ^ הר המריבה נדב שרגאי, בהוצאת "כתר הוצאה לאור" ירושלים 1995, עמוד 132
 4. ^ הרב כהנא מתכנן ארגון יהודי עולמי שיגיב בטרור נגד טרור, דבר, 20 בספטמבר 1972
 5. ^ טל לוי ולין, היום לפני 26 שנה: "המחתרת היהודית" נחשפת לראשונה, באתר הארץ, 27 באפריל 2010
 6. ^ אילן בכר, החשודים: רצינו להפחיד את הערבים, מעריב, 10 באפריל 1984
 7. ^ The Terrorist List A-K, מאת אדוארד מיקולוס
 8. ^ אתר למנויים בלבד עידן יוסף, קורות פעילות טרור הימין הקיצוני בישראל, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 4 באוגוסט 2005
 9. ^ ע"פ 2796/95, 2813, 2814 פלונים נ' מדינת ישראל, פ"ד נא(3) 388
 10. ^ ריבלין בדיון המיוחד לזכר רבין: "תג מחיר זה טרור יהודי", "חדשות 2, 9 בנובמבר 2011
 11. ^ יהושע בריינר‏, הממשלה: תג מחיר – התאחדות בלתי מותרת ולא טרור, באתר וואלה!‏, 16 ביוני 2013
 12. ^ הותר לפרסום: בן 16 שביצע עבירות "תג מחיר" הורשע בחברות בארגון טרור, באתר מעריב אונליין, 29 במרץ 2018
 13. ^ ע"פ 3793/18 פלוני ואחרים נ' מדינת ישראל, ניתן ב־3 במאי 2020
  יעל פרידסון ואלישע בן קימון, העליון קבע: פעולות תג מחיר - מעשי טרור מאורגן, באתר ynet, 4 במאי 2020
 14. ^ פסק דין ע"פ 7482/20 פלוני נ' מדינת ישראל, ניתן ב־15 ביולי 2021, סעיפים 37-38.
 15. ^ פסק דין 7482/20 (לעיל), סעיף 41.
 16. ^ טל לב רם, ‏לאחר הפרעות בחווארה, אלוף פיקוד מרכז מודה: "נכשלתי", באתר מעריב אונליין, 28 בפברואר 2023
 17. ^ ג'וש בריינר (2023-03-01). "המשטרה עצרה שישה חשודים, שניים מהם קטינים, במעורבות בפרעות בחווארה". הארץ. נבדק ב-2023-03-01.
 18. ^ אחרי הפיגוע, יהודים התפרעו והציתו מבנים בחווארה; הפלסטינים: הרוג מירי
 19. ^ אחרי הפיגוע: מאות מתנחלים רעולי פנים התפרעו בחווארה | חדשות 13, באתר רשת 13גלובס, שירות (2023-02-26). "אחרי הפיגוע, מהומות בחווארה: הרוג ועשרות פצועים, בתים ורכבים נשרפו". Globes. נבדק ב-2023-02-27.
 20. ^ 6 נעצרו בפרעות חווארה; הפלסטינים: 95 מכוניות עלו באש, 75 בתים ניזוקו | כלכליסט, calcalist, ‏2023-02-26
 21. ^ בני טוקר, "שופך התה המיתולוגי" לחמישה חודשי שרות, באתר ערוץ 7, ג' באדר תשע"ג
 22. ^ איש הג"א הרג ערבי בירושלים, דבר, 6 באפריל 1978; המשך
 23. ^ ערבי ניסה לחטוף את נשקי, מעריב, 8 באוקטובר 1978
 24. ^ מרדכי אלקן, בית דין צבאי גזר 20 שנות מאסר לחייל מילואים שהרג ערבי, מעריב, 3 בדצמבר 1978
 25. ^ הוקל עונשו של לדרמן שרצח ערבי, דבר, 6 באפריל 1979
 26. ^ פרשת בן ציון של רפול, דבר, 27 באפריל 1979
 27. ^ משפטנים בצה"ל שוקלים התפטרות, דבר, 22 באפריל 1979
 28. ^ יעקב ארז, רפול הלך בעקבות בית הדין לערעורים, מעריב, 4 ביולי 1979
 29. ^ ישראל לדרמן ישוחרר מהכלא לפני החג, דבר, 23 במרץ 1980
  חנינה לאריה שדה - שחרור מוקדם לישראל לדרמן, דבר, 27 במרץ 1980
 30. ^ פסק דין לעתירה מ-8 במאי 1997, באתר RoBoLo
 31. ^ ראיון של לדרמן, באתר ערוץ 7, 13.2.13; תוקף יעל דיין שוב הורשע ששפך תה - ולא ייכלא, כתבה באתר ynet, 10.2.13
 32. ^ Attack on Al-Aqsa mosque, באתר האו"ם, ‏15 באפריל 1982 (באנגלית).
 33. ^ ליאורה שוסטר, כיפאכ לרוצח, באתר nrg‏, 5 ביולי 2001
 34. ^ ניר וייס, המדינה תפצה אסיר "טעון הגנה" שהשב"ס נכשל בהגנתו, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 8 באוגוסט 2005
 35. ^ אילן בכר, ראיתי משהו עף, נשמע פיצוץ, האוטובוס רעד ופצועים זעקו. טיל נגד טנקים נורה אתמול באזור בריכת הסולטן בירושלים, מעריב, 29 באוקטובר 1984.
 36. ^ יוסף קהתי הודה ברצח אשתו, מיכל הלל; "לא הייתי מרוצה מטיפולה בחמשת ילדי", באתר גלובס, 11 בדצמבר 2016
 37. ^ נדב שרגאי, המניעים העיקריים: נקמה, הרתעה, קנאות דתית, באתר הארץ, 22 ביולי 2001
 38. ^ עמירה הס, העונש תלוי בלאום של הרוצח, באתר הארץ, 10 באוגוסט 2005
 39. ^ פסק דין בו מוזכר ע"פ 803/96 באתר RoBoLo
 40. ^ דחיית ערר ניתן ב-21.9.2009
 41. ^ ynet, תעלומה בת 25 שנה: מי הדוקר הסדרתי שרצח את סבא של המחבל?, באתר ynet, 28 בינואר 2023
 42. ^ מאסר עולם לגור המל שהורשע ברצח פלסטיני
 43. ^ אביב לביא, אימת הגבעות, באתר הארץ, 8 באפריל 2003
 44. ^ מאיר תורג'מן, אסיר עולם שרצח פלסטיני נפטר בכלא, משפחתו: "הוא התחנן לטיפול רפואי", באתר ynet, 11 באפריל 2022
 45. ^ עתירה לבג"ץ 9593/04 באתר האגודה לזכויות האזרח
 46. ^ אמיר גילת, 14 שנות מאסר לחייל שירה לעבר ערבים בחיפה, באתר nrg‏, 7 בפברואר 2002
 47. ^ אלעד בחובר, החייל שנקם על הלינץ' ברמאללה בשנת 2000 שוחרר מהכלא, באתר רדיו חיפה, 14 ביוני 2010
 48. ^ עלי ואקד וכתב ynet, חיפה: פיצוץ במכוניתו של ח"כ עיסאם מח'ול מחד"ש, באתר ynet, 24 באוקטובר 2003
 49. ^ אלירן גולן, שתכנן רצח ערבים, ניסה להתאבד, באתר וואלה!‏, 1 בספטמבר 2005
 50. ^ אלי לוי וטל ימין-וולבוביץ', אלירן גולן מת מפצעיו, באתר nrg‏, 8 בספטמבר 2005
 51. ^ ע"פ 9995/05 מדינת ישראל נ' אלכסנדר רבינוביץ, ניתן ב-15 בפברואר 2007
 52. ^ 1 2 שמעון איפרגן, ‏הנמלט, באתר ‏מאקו‏‏, ‏24 ביוני 2015‏
 53. ^ עופר אדרת‏, מתנחל הורשע בהריגת פלסטיני ונמלט מעונש, באתר וואלה!‏, 26 באוקטובר 2005
 54. ^ איתמר אייכנר, עומרי אפרים ואיתי בלומנטל, ברזיל: נעצר ישראלי שהרג פלסטיני ונמלט, באתר ynet, 16 ביוני 2015
 55. ^ גלעד מורג, 13 שנה אחרי ההרשעה: 15 שנות מאסר למתנחל שהרג פלסטיני, באתר ynet, 9 במאי 2018
 56. ^ ע"פ 4820/18 יהושע אליצור נ' פרקליטות המדינה.
 57. ^ סרטונים הלינץ' בשפרעם, ב"וידאופדיה" – אנציקלופדיית הווידאו של חברת החדשות באינטרנט
 58. ^ אלי סניור וחנן גרינברג, אלוף הפיקוד: אסור לקבור את המחבל ביו"ש, באתר ynet, 5 באוגוסט 2005
 59. ^ אחיה ראב"ד וחסן שעלאן, מבצעי הלינץ' בנתן זאדה הורשעו בניסיון הריגה בלבד, באתר ynet, 29 ביולי 2013,; פסק הדין של בית המשפט בפרשה זו, אתר ynet קובץ PDF
 60. ^ אחיה ראב"ד וחסן שעלאן, תוקפי נתן זאדה לכלא, יידוי אבנים בלב חיפה, באתר ynet, 28 בנובמבר 2013.; גזר הדין לתוקפי זדה, אתר דוברות בתי המשפט
 61. ^ אפרת פורשר, ויזגן הורשע ברצח 4 פלסטינים, באתר nrg‏, 11 בספטמבר 2006
 62. ^ רענן בן צור, המחבל היהודי משילה תלה את עצמו עם התפילין, באתר ynet, 23 בדצמבר 2006
 63. ^ עוזי ברוך, השב"כ הציע בעבר לטייטל לעבוד עבורו, באתר ערוץ 7, 11 בספטמבר 2009
 64. ^ חיים לוינסון, פרשת יעקב טייטל - הפסיכיאטר המחוזי: טייטל אינו כשיר לעמוד לדין כעת, באתר הארץ, 4.5.10
 65. ^ יוסי זילברמן, ‏ביהמ"ש קבע: יעקב טייטל כשיר לעמוד לדין, באתר ‏מאקו‏‏, ‏7 בדצמבר 2011‏
 66. ^ מגנזי, אביאל (2013-01-16). ""המחבל היהודי" טייטל הורשע: רצח 2 פלסטינים". Ynet. נבדק ב-2022-02-10.
 67. ^ ניר חסון, פרשת יעקב טייטל - נפתח משפטו של יעקב טייטל, באתר הארץ, 9.12.09; אתר למנויים בלבד עפרה אידלמן, ג'ק טייטל הורשע ברצח שני פלסטינים, באתר הארץ, 16 בינואר 2013
 68. ^ רועי שרון, טייטל חושף: שאלתי אם הוא יהודי - הוא אמר שלא, ואז יריתי בו בראש, באתר מקור ראשון, ‏31/12/2009
 69. ^ יובל אזולאי ועמוס הראל, טייטל הודה בביצוע הרצח בבר-נוער בת"א, אבל המשטרה לא מאמינה לו, באתר הארץ, 2 בנובמבר 2009
 70. ^ אתר למנויים בלבד חיים לוינסון, 2 מאסרי עולם ו-30 שנות מאסר ל"מחבל היהודי" יעקב טייטל, באתר הארץ, 9 באפריל 2013
 71. ^ ע"פ 3617/13 יעקב טייטל נ' מדינת ישראל, ניתן ב־28 ביוני 2016
 72. ^ אמרי סדן, מאסר עולם לאחד הקטינים שרצח את מוחמד אבו ח'דיר, באתר nrg‏, 4 בפברואר 2016
  תפח (י-ם) 34700-07-14 מדינת ישראל נגד יוסף חיים בן דוד ואחרים, ניתן ב-4 בפברואר 2016
 73. ^ רועי רובינשטיין וגלעד מורג, בן אוליאל הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה, ynet‏, 18.5.2020; הפיגוע בדומא: בן אוליאל הורשע ברצח שלושת בני משפחת דוואבשה, באתר וואלה!, 18 במאי 2020