שיחה:היריון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

ערך זה צוטט בספר מציאות ורפואה בסדר נשים מציאות ורפואה בסדר נשים : אסופת מאמרים / עורך: מרדכי הלפרין. ירושלים, מכון שלזינגר, תשע"א 2010.

בתרגום המונח implantation השתמשתי במלה "הטמעה". משום מה "השתלה" לא הסתדר לי. אולי יש כאן ביולוג/ית שיודעים מהו המונח הנכון בעברית? --Eranb 00:31, 10 יולי 2004 (UTC)

למה לא התאפשר לי להכניס קישור של דף עשיר במאמרים על הריון ולידה לערך הריון? אני חושבת שיש בו לא מעט חומר שיכול להוסיף לערך. זה הדף שרציתי להוסיף http://www.emadama.co.il/MaamarimVekatavot.html

קודם כל, כי את מפרסמת את האתר. דבר שני, כי הוא בעל אג'נדה. אנחנו מעדיפים שלא לקשר לאתרים מסחריים, ובמקום זה להעשיר את הידע בערך. בברכה, רותם 10:19, 21 במאי 2007 (IDT)

אג'נדה? לא ידעתי, אולי תספרי לי עליה. מפרסמת אתר? חשבתי שהמאמרים הם שמעניינים. באתר שלי אין פרסומות, אפילו לא אחת, כשבכל האחרים יש ואלה אינם פרסומות בעינייך. אני קישרתי ישירות לדף המאמרים ואת מוזמנת לקרוא אותם, את איכותם ורמתם ואז להחליט, לא בהינף מקלדת למחוק את הקישור. המחיקה היתה יכולה לחכות כמה דקות, אפילו שעה. דוקא הלחיצה המהירה על "הדק המחיקה" למרות שזאת פעם הראשונה בחיים שאני כותבת משהו בויקיפדיה ואין לי "עבר מועד", היא זאת שמעוררת "אי נעימות" בלשון המעטה...

צר לי אם נגרמה לך אי נעימות. אם את חושבת שלא קראתי את הקישור - את טועה. עברתי על הקישור וגם על המאמרים. האתר שלך לא מכיל פרסומות, הוא מכיל פרסומת אחת גדולה למרכז שלמיטב הבנתי נקרא בשם זהה, וממליץ על שירותים שניתנים בו. רותם 10:48, 21 במאי 2007 (IDT)

נתקלתי במשפט שנראה לי תקין[עריכת קוד מקור]

...או לפחות מאד לא ברור: "...והתאים משם ישמשו ליצירת השקעם מתחילים להתפתח במצג לא רגיל, עלול להתפתח גם כאן היריון חוץ-רחמי). שלב זה נקרא השרשה." שאלותי: - מה זה "השקעם" - התחביר לא ברור: עתיד עובר להווה ללא קשר הגיוני נראה לעין: "...ישמשו ליצירת השקעם מתחילים..."

הסתרת תמונה לא צנועה ב"השפעת ההריון על האם"[עריכת קוד מקור]

חוששני שהתמונה בסעיף זה בעייתית לצפייה לשומרי מסורת (כשם שאסור לרחוץ בים או בבריכה המעורבים). אבקש ממי שיודע לעשות את זה, להסתיר את התמונה כברירת מחדל, תוך כיתוב כדוגמת: "כאן מופיעה תמונה של אשה שאינה צנועה, העשויה לפגוע ברגשות שומרי מסורת". אנסה לעשות זאת בעצמי, אך באם לא אצליח בדקות הקרובות, אבקש ממישהו שיודע לעשות את זה. DanielGembom - שיחה 10:43, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

לא נהוג כאן להסתיר תמונות של נשים בביקיני, זה לא אתר תורני. יוסאריאןשיחה 10:47, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
זה אמנם לא אתר תורני, אבל אם היה כתוב כאן משהו בגנות מוחמד או ישו, אני בטוח שהיו מעלימים את זה. הבקשה לאפשר למי שחשוב לו לשמור עינין (כ-30% מהציבור בישראל, לפחות) לעשות זאת, תוך התחשבות ברגשותיו הדתיים, היא מוגזמת?. בכל המערכות הממלכתית במדינה נשמרת הכשרות, אגד לא נוסע בשבת, אז לפחות שיאפשרו למי שרוצה לשמור על עיניו! שלא תהיה כפיה חילונית. למה לחייב סטודנט דתי המעונין במידע לצורך לימודיו, לטמא עיניו?. מי שמעונין - ילחץ ויראה את התמונה.
אם אינך מסכים אתי, אנא התייעץ עם ויקיפד בכיר דתי.
רגישות לרגשותיו של שליש מהציבור היהודי בישראל היא אלמנטרית, לעניות דעתי. DanielGembom - שיחה 11:08, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
אין צורך "להתייעץ עם ויקיפד דתי בכיר", ולמעשה אין כאן "בכירים" של ממש - כולם שווים. אולי דווקא לך כדאי להיוועץ עם אחד מהויקיפדים הדתיים המעורים בקהילה לפני פעילות בנושאים שכאלה. ולענייננו - ראשית כל כדאי שתדע שסטודנט לרפואה נחשף לתמונות "קשות" בהרבה וקשה לי להאמין שהוא יכול לשמור על כללי צניעות מחמירים. אם אתה מתעקש, ומכיוון שכרגע המדיניות היא שלא להסתיר נשים בביקיני, דרך פעולה אפשרית תהיה לפתוח דיון במזנון ולהציע את ההסתרה.יוסאריאןשיחה 11:12, 23 באוגוסט 2009 (IDT)
אין כאן בכלל שאלה. לכל יהודי שומר מצוות זה מובן מאיליו!. אתה יודע כמה איסורים עובר מי שמביט בתמונות כאלו?. "לא תתורו אחרי לההכם ואחרי עיניכם", "והיתם קדושים" וכו'. זוהי זכותו של אדם דתי, לפי אמות מידה דמוקרטיות.
לגבי מה שסטודנט לרפואה נחשף אליו - יש כלל, שאומן טרוד באומנותו, ולכן אין ייצרו תוקפו. לכן, לרופא מותר לטפל בחולה, גם אם זה כרוך בחוסר צניעות. גם אני, כמתנדב מד"א, נחשפתי לדברים מאד לא צנועים - מתוקף תפקידי כחובש. לאדם מן השורה אין את הפריבילגיה הזו..
איני מבקש "לשמור על כללי צניעות מחמירים". לא הייתי אומר כלום אם היא היתה "סתם" אשה לא צנועה, שלובשת גופיה ומכנסים קצרות. אבל זה כבר עבר כל גבול. לא לחינם יש איסור הלכתי להתרחץ בחוף מעורב. ויקיפדיה צריכה להיות אינציקלופדיה חופשית לכולם!, ולהתחשב ברגשות הדתיים, כשהדבר אינו כרוך בהפסד ניכר לחופש המידע וכו'. מה מפסידים כאן?. DanielGembom - שיחה 11:23, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

העליתי את הנושא לדיון במזנון. DanielGembom - שיחה 11:42, 23 באוגוסט 2009 (IDT)

שבעים פנים לתורה, ואוסיף את הפן שאני רואה: הדרישה החוזרת ונשנית להסתרת תמונות מסוימות, שבאות להרבות דעת, היא בניגוד גמור לדברי רב כהנא: "תורה היא וללמוד אני צריך", ויש בה חילול השם גדול. כאשר עולה בקשה להתחשב ברגשות הדתיים, אני מבקש להתחשב גם ברגשותי. דוד שי - שיחה 07:24, 17 באוקטובר 2010 (IST)

קישורים לפורטל gov.il[עריכת קוד מקור]

פורטל gov.il הוא אתר ממשלתי ואינו אתר מסחרי. המידע המובא בו מוגש כשירות לציבור, אינו מקדם גופים מסחריים כלשהם, ולא נעשה למטרות רווח. אני משמשת כעורכת תוכן בפורטל, ובמטרה לשפר את נגישות התכנים הנ"ל לציבור הוספנו במהלך השבועות האחרונים קישורים רבים לערכים רלוונטיים במיזם ויקיפדיה. לא ברור לי מדוע נמחק מערך זה הקישור למדריך להיריון ולידה, בעוד קישור לאתר המסחרי בייביגו נותר על כנו. 194.90.25.122 16:04, 15 בדצמבר 2009 (IST)

ראי שיחה:חוק האזרחות (ישראל)#קישורים לפורטל gov.il. דוד שי - שיחה 22:23, 17 באוקטובר 2010 (IST)

שאלה קטנה[עריכת קוד מקור]

כותבים הריון או היריון? למרות שגוגל זה לא המדד, אבל בתוצאות "היריון" מתקנים ל"הריון". איך/איפה מבררים את זה? ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 17:31, 9 במאי 2010 (IDT)

ואם כבר מדברים על זה, יש חוסר אחידות בערך הזה (ובויקיפדיה בכלל). פעם עם י' ופעם בלי י'. ‏ Ramiy ( שיחה - תרומות ) 17:37, 9 במאי 2010 (IDT)
זו אחת הפינות האפלות והמרגיזות בכללי הכתיב של האקדמיה.
לפי הכללים, בנפרד יש לכתוב "היריון" ובנסמך "הריון". למשל: "ההירון של האישה", אבל "הריון האישה".
ר׳ ויקיפדיה:לשון#זיכרונות, עקרונות, פתרונות. ––אמיר א׳ אהרוני - שיחה 20:25, 9 באוקטובר 2010 (IST)
אני לא רואה בעיה. באופן דומה, בנפרד "עיקרון, ובנסמך "עקרון", אף שחיינו היו קלים יותר לו בשתי הצורות יכולנו לכתוב "אקרון". דוד שי - שיחה 05:35, 18 בספטמבר 2016 (IDT)

תיקון טעות[עריכת קוד מקור]

למיטב ידיעתי המשפט הבא אינו נכון: ״הביציות הן תאי המין הנקביים, וגם הן הפלואידיות.״. ביצית אינה חצויה. היא מכילה 23 זוגות כרומוזומים שלמים. רק בשלב ההתחלקות (קונצפטוס) היא מוותרת על מחצית מהכרומוזומים שלה ומאחדת את מחציתם עם אלה של הזרע. אני אינני ביולוגית ולא רופאה ולכן אני מעדיפה לא לשנות בעצמי את המשפט הזה כדי שלא אוציא טעות מתחת ידי. אשמח להערה או תיקון מידי מי שבאמת מבין בזה.

תיקון טעות[עריכת קוד מקור]

הערך כולל טעות: "לתאי הזרע יש שוטון, המאפשר להם לנוע לעבר הביצית" - השוטון אינו מסייע לתא הזרע לנוע, אלא רק לשמור על ציפתו בחלל ומניעת שקיעתו בדפנות. 79.179.146.165 11:23, 29 באפריל 2016 (IDT)

שינוי שם להריון[עריכת קוד מקור]

בברכה, גנדלף - 02:16, 18/09/16

כללי האקדמיה ללשון העברית קובעים "היריון". גם אני התקשיתי להתרגל לשינוי, אבל לאחר שהתרגלתי אינני רואה סיבה לחרוג מהכללים. דוד שי - שיחה 05:36, 18 בספטמבר 2016 (IDT)
ממש לא מפריע לי. יזמתי את השינוי רק בשביל האחידות עם ההצעות לשינוי שם שהוצגו בשיחה:הפלה מלאכותית, ולאחר שבדיון שם התעלמו מהערתי ששם הערך הראשי נכתב אצלנו בכתיב מלא. TZivyA, לאור ההתנגדות כאן, האם יש להניח את תבנית המחלוקת גם בראש הערך הזה? בברכה, גנדלף - 10:01, 18/09/16
לא הבנתי איך זה הדיון כאן רלוונטי. • צִבְיָהשיחה • ט"ו באלול ה'תשע"ו 10:02, 18 בספטמבר 2016 (IDT)
הצעת להעביר את הפלה מלאכותית להפסקת הריון או להפסקת הריון יזומה - בלי י'. אני מניח שאין סיבה ששם יהיה חסר וכאן מלא. בברכה, גנדלף - 10:07, 18/09/16
כמובן מאליו אצמד לכללי האקדמיה ללשון העברית. אשנה שם בהמשך. • צִבְיָהשיחה • ט"ו באלול ה'תשע"ו 10:09, 18 בספטמבר 2016 (IDT)
אוקיי, אז אני מסיר את תבנית שינוי השם. אציג את נימוקי הצד השני הלילה, בהנחה שתתקני את ההצעות בדף ההצבעה עד אז. אחר כך נצטרך להמתין לפחות 72 שעות לפתיחת ההצבעה. בברכה, גנדלף - 10:14, 18/09/16
TZivyA, עבר יום ודף ההצבעה לא השתנה. למה התכוונת כשכתבת שתשני את השם "בהמשך"? בברכה, גנדלף - 09:27, 19/09/16

פיצול[עריכת קוד מקור]

Crazy Ivan הציע לפצל את הערך הזה: "יש להפריד לשני ערכים – אחד כללי על היריון אצל בעלי חיים ואחד על היריון אצל האדם". אני Symbol support vote.svg בעד. רק אעיר: בויקיפדיה האנגלית יש שלושה ערכים: עבור היריון (בני אדם), היריון (יונקים) והיריון (דגים). אם אכן ייכתבו הערכים הללו, מוטב שהיריון יהפוך לדף פירושונים. מתייג את Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswim, Darsheniבעלי הידע ברפואה, יונה בנדלאק, מנחם.אל, GHA‏, התו השמיני‏, Tshuva, נחש קטן, יאיר דב, Gidip, פעיל למען זכויות אדם, אליגטור, Squaredevilבעלי הידע בבעלי חיים. יוניון ג'ק - שיחה 13:08, 5 בספטמבר 2017 (IDT)

Crazy Ivan, יוניון ג'ק, תוכלו לפרט מדוע יש צורך בפיצול? מה הבעיה בערך הנוכחי? Doodoo Bo - שיחה 21:33, 5 בספטמבר 2017 (IDT)
הערך הזה כולל מידע בעיקר על היריון של בני אדם כך שפיצול הערך יגרור ערך דליל מאוד להיריון של בעלי חיים. אם מישהו ירצה להרחיב את הערך על בעלי החיים, אין לי התנגדות אבל אם המידע ישאר כפי שהוא עכשיו אני לא חושב שיש לפצל את הערך. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 09:19, 6 בספטמבר 2017 (IDT)
אכן, הערך הזה מתמקד באדם על אף שהיריון אינו תופעה ייחודית לו. אני סבור שעצם הקיום של ערך יחיד גוררת את הכותבים להתמקדות זו בשל היותנו בני אדם. פיצול הערך יקל על הרחבה. בכל אופן, גם אם יוחלט לא לפצל כרגע, אני חושב שיוסכם שפיצול שכזה נדרש ולכן תבנית הפיצול תישאר בראש הערך עד שיגיע בעל הידע שיבצע זאת. Crazy Ivanשיחה 01:04, 12 בספטמבר 2017 (IDT)
Doodoo Bo, הבעיה היא בניהול המידע ובהנגשתו. היריון הוא תהליך שמתרחש אצל בעלי חיים רבים. הטקסט צריך לאפשר לקורא להבחין בין מה שמתרחש בכל היריון (בין אם זה עכברים, זברות או בני אדם), ובין התופעות הייחודיות להיריון האישה. במצב הנוכחי אין הפרדה ביניהם: לעתים לא ברור אם הערך מדבר על כל בעלי החיים או רק על האדם, ולעתים הערך מתמקד באדם בלבד וזונח את ההתייחסות לבעלי חיים אחרים. אני סבור שהפתרון הטוב ביותר הוא שני ערכים נפרדים. Crazy Ivanשיחה 01:04, 12 בספטמבר 2017 (IDT)
יוניון ג'ק, אני חושב שצריך להיות ערך כללי על היריון בשם "היריון" וערכים אחרים שמתמקדים בבעלי חיים מסוימים יהיו עם סוגריים. למשל: ערך על היריון אצל בני אדם יקרא "היריון (אדם)". Crazy Ivanשיחה 01:04, 12 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מעדיף שהיריון יהיה דף פירושונים, על מנת להימנע מקישורים שגויים. יוניון ג'ק - שיחה 02:56, 12 בספטמבר 2017 (IDT)
Crazy Ivan, האם בכוונתך לפצל את הערך הזה? וליצור ערכים חדשים כפי שתואר לעיל? יוניון ג'ק - שיחה 22:37, 28 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מתפתה לפצל בעצמי, אבל זה דורש השקעה של קצת זמן וגם עדיף להמתין שמישהו שבקיא בתחום יעשה זאת. Crazy Ivanשיחה 02:43, 2 באוקטובר 2017 (IDT)
אני מסכימה עם Crazy Ivan, ומוסיפה שהמניעה היחידה לפירוק הערך יכולה להיות במקרה שהקוראת תחשוב שיש גם פירוק קונספטואלי (שהרי מבחינה קונספטואלית ברור שיש היגיון ב'היריון' כערך יחיד). כל עוד הערכים 'היריון האנושי' והערכים על היריונות לא אנושיים מאוחדים תחת דף אחד שמפנה אליהם, החלוקה הזו, שיש בה נחיצות פרגמטית, לא תפגע ברושם של אחידות ויחידות קונספטואלית. לכן אני לא רואה בעיה בפיצול. ז'וליאן סורל - שיחה 12:46, 16 בדצמבר 2017 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

Crazy Ivan, ז'וליאן סורל, Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswim, Darsheniבעלי הידע ברפואה, יונה בנדלאק, מנחם.אל, GHA‏, התו השמיני‏, Tshuva, נחש קטן, יאיר דב, Gidip, פעיל למען זכויות אדם, אליגטור, Squaredevilבעלי הידע בבעלי חיים, האם מישהו מכם מעוניין ומתכוון לבצע את הפיצול שהוצע לעיל? יוניון ג'ק - שיחה 11:12, 12 בינואר 2018 (IST)

מתייג את Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswim, Darsheniבעלי הידע ברפואה. יוניון ג'ק - שיחה 19:28, 2 בפברואר 2018 (IST)
הערך העוסק בהריון של בני אדם צריך להיקרא הריון (בלי סוגריים). דף הפירושונים לא צריך לקחת את השם הזה. בשביל זה יש {{מפנה}}. – אסף (Sokuya)שיחה 02:43, 3 בפברואר 2018 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני חושב שבחלוף זמן כה רב מאז שהתחיל הדיון הנוכחי, ובהיעדר מי שירים/תרים את הכפפה ויבצע/תבצע את הפיצול בפועל, מוטב להסיר את התבנית {{פיצול}} מהערך, בשלב זה. אם וכאשר יימצא מי שיואיל בטובו/תואיל בטובה לבצע את הפיצול - ניתן יהיה להשיב את התבנית, לאשרר את ההחלטה לפצל את הערך, ולבצעה. יוניון ג'ק - שיחה 19:20, 9 במרץ 2018 (IST)