שיחה:הפרעת אכילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

תבנית להשלים[עריכת קוד מקור]

הערך חסר. יש מקום להרחיב על הפרעות אכילה נוספות, על ההתמודדות ניתן לכתוב יותר משורה, וכן פרטים נוספים על שכיחות, גורמים, השפעות שיטות טיפול, ועוד. • רוליג שיחה • אמצו חתול 14:34, 25 במאי 2012 (IDT)

הפרעת אכילה סלקטיבית[עריכת קוד מקור]

איזה יופי שלאנורקסיה ובולמיה (שהם 2 ההפרעות ה"מתוקשרות" ביותר) יש אזכור, אבל על הפרעת האכילה הנפוצה מכולן ושהמון לא מודעים אליה (גם מקרב אלה שסובלים ממנה "בשקט") אין אפילו פסיק? בתור אחד שסובל מההפרעה הזו אני מתבייש בכך שאין עליה אזכור בויקי העברית, כלום. 37.26.148.180 17:59, 25 ביולי 2017 (IDT)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 11:30, 1 ביולי 2013 (IDT)


המלצה[עריכת קוד מקור]

עדיף לדעתי לפרט על כל הפרעת אכילה בנפרד, כיוון שההפרעות שונות זו מזו וכל אחת מהן היא עולם שלם ומורכב מאד. הכותרת של ערך זה היא בסדר, אך התוכן צריך להפנות לערכים המפורטים ולתת מידע שמשותף לכלל הפרעות האכילה.

נכון ל 28/8/17 הערך טופל[עריכת קוד מקור]

אשמח לשמוע תגובות על עבודתי. חשוב לציין: יש הפרעות כמו למשל הפרעת אכילה לילית,או דיאבולמיה שיהיה קשה למצוא עבורן חומר לערך מלא בזכות עצמן מפני שאלו הפרעות חדשות יחסית ואין עדיין מידע על שכיחויות וגם לא קריטריונים מוסכמים לאבחנה. יורם קפלן, עו"ס 14:32, 28 באוגוסט 2017 (IDT) Yoramkaplan (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

Kulystab, tsabarn, שני אבנשטיין, Ewan2, חסר תקנה, BAswim, Darsheniבעלי הידע ברפואה, בעלי הידע בתזונה, אנא הערות על הערך? אמא של גולן - שיחה 14:35, 14 בספטמבר 2017 (IDT)
יתכן כי בחלק מהמקרים מסוימים של ההפרעה ה"חדשות" שתוארו מדובר בתסמינים של הפרעה נפשית אחרת - למשל הפרעה פובית, כפייתית או אפילו פסיכוטית או הפרעת אישיות גבולית. בהפרעות דלוזיונליות או פסיכוטיות אחרות אדם יכול לפחד שמרעילים אותו או שבאוכל נמצאים תולעים או מתכות כבדות או קרינה וכו', ה"פיקה" והעלאת גירה כמו כן אכילת צואה (אצל מקרים עם פיגור שכלי קשה) נחשבים "אברציות" או "סטיות" של התנהגות האכילה והתזונה. כמובן יש גם הפרעות "גופניות" האחראיות להפרעות בהתנהגות האכילה והזנה. כלומר צריך לעשות אבחנה מבדלת או אבחון תחלואות כפולות ומעורבות . בסכרת יש אפשרות למניפולציות של האכילה והטיפול - כדי למנוע היופגליקמיה או תופעות לוואי אחרות, כולל השמנה. בסף הכל הפרעה נפשית מגדירים כמובן כשהאדם סובל ממנה, ניזוק ממנה - נפשית, ו/או וגופנית או כשמפריע בצורה קשה לסביבה (למשל החולה משליט על ידי התסמינים טרור על בני המשפחה או השכנים וכו) Ewan2 - שיחה 19:07, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

מה עם דוגמנים ושחקנים?[עריכת קוד מקור]

הם לא נחשבים לאוכלוסיה שנמצאת בקו הסיכון למחלות האלה? Tamarnet - שיחה 13:44, 13 באפריל 2018 (IDT)

הרחבת הערך[עריכת קוד מקור]

WikiDemia.PNG
Wikimediaisrael-logo.png

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "עבודה סוציאלית בתחום נשים ומגדר" (מרצה: ד"ר דניאלה שבאר-שפירא; מתרגלת מורן אבולוף-פיק) במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת תל אביב - בית הספר לעבודה סוציאלית

Keren - WMIL - שיחה 16:46, 19 במאי 2019 (IDT)

מחיקות מהערך[עריכת קוד מקור]

בעריכה זו, נמחקו 24 עריכות, כולל מקורות, שנעשו על ידי Yoramkaplan מ-16 באוגוסט 2017 עד 6 בספטמבר 2017, אחרי שהוצבה על הערך תבנית {{להשלים}}. נמחקו סימפטומים כולל מקורות, ובמקומם נכתבו שיטות טיפול. אני מתנגד למחיקות שנעשו מהערך. דוריאןDGW – Talk 10:18, 8 במרץ 2021 (IST)

כידוע לך ויקיפדיה היא אנציקלופדיה שיתופית. זה שמישהו הוסיף לערך הזה תוכן לפני 4 שנים לא הופך את התוכן הזה לקדוש. קיצרתי ותמצתתי את הפרק על סוגי הפרעות האכילה שהיה ארוך, לא-אנציקלופדי וכלל טבלה מיותרת, לדעתי, שרק יצרה בלבול כיוון שכללה מצבים שאינם הפרעות אכילה. נוכח העובדה שכבר יש ערכים מורחבים על חלק גדול מהפרעות האכילה אין צורך לפרט עליהן בערך זה. ניסיתי לשמר את כל המקורות, אני רואה שהיו שניים שהשמטתי ועכשיו החזרתי. חלק מהתכנים העברתי לערכים אחרים (למשל על אנורקסיה של ספורטאים לערך אנורקסיה). Keren - WMIL - שיחה 17:18, 8 במרץ 2021 (IST)
לא הבנתי את הבעיה בטבלה. היא אנציקלופדית, והפירוט שבא בעקבותיה היה תמציתי. חשוב להבהיר לקורא שהשמנת יתר איננה הפרעת אכילה, וזה אינו מבלבל את הקורא. הערת השוליים {{הערה|שם=הערה מספר 20170830053102:1|{{צ-ספר|מחבר=איגוד הפסיכיאטריה הישראלי ומשרד הבריאות (עורכים)|שם=הסיווג והאבחון הפסיכיאטרי לפי ארגון הבריאות העולמי (ICD 10)|מקום הוצאה=תל אביב|מו"ל=דיונון - אוניברסיטת תל אביב|שנת הוצאה=2004|עמ=185-191|פרק=תסמונות התנהגותיות הקשורות להפרעות פיזיולוגיות וגורמים גופניים}}}} שייכת לטקסט: "בולמוסי אכילה (התקפי היפרפאגיה, אכילה אימפולסיבית או "כפייתית") Binge Eating | מסווגת ב-ICD כ"אכילת יתר הקשורה להפרעות פסיכולוגיות אחרות", אבל בנוסח המקוצץ שוייכה לטקסט: "המוכרות ביותר הן: אנורקסיה נרבוזה, שהסובלות ממנה אוכלות מעט מאוד מתוך פחד להשמין וסובלות מתת-משקל, בולימיה נרבוזה המאופיינת בהתקפי זלילה (בולמוסים) שאחריהם נעשים מאמצי התרוקנות, והפרעת אכילת יתר שמתאפיינת בעיקר באכילה כפייתית מרובה תוך זמן קצר". שיוך הערת השוליים לנוסח המקוצץ אינו אנציקלופדי ומטעה את הקורא, משום שהערת השוליים הגדירה הפרעת אכילה ספציפית, ולא שורה של הפרעות אכילה שונות.
אני חוזר ומתנגד לכל המחיקות שנעשו מהערך. דוריאןDGW – Talk 10:09, 9 במרץ 2021 (IST)
Keren - WMIL, ראשית, חלים כללי הגרסה היציבה. לכן, יש לשחזר את הטבלה לאלתר אם יש התנגדות להסרתה. אני מבקש שתעשי את זה בעצמך. לגופו של עניין: הוספת תסמונות לטבלה שגויה. אלה דוגמאות להפרעות אכילה שכל אחת מהן היא תסמונת בפני עצמה והם לא שם נרדף הפרעת אכילה כמו שהתקף לב הוא סוג אחד של מחלות לב ולא שם נרדף למחלת לב. לגבי הטבלה - אני סבור שהיא מועילה כי היא מספקת אינדקס חשוב שהשתמשנו בו בלימודים. אני מציע להסתירה בעזרת תבנית נגללת כדי לא להעמיס על הערך. בכל אופן, שחזור הטבלה הוא הכרחי בגלל הגרסה היציבה וכמובן גם מחיקת השמות הנוספים שלא מופיעים בגרסה היציבה. גילגמש שיחה 10:20, 9 במרץ 2021 (IST)
צהריים טובים גילגמש, אנונימית החזירה את הטבלה בצורה שונה, והשמיטה מקורות מהטבלה. לטעמי יש לשחזר את הערך כולו לגרסתו היציבה מ-16 בפברואר 2021. דוריאןDGW – Talk 12:00, 9 במרץ 2021 (IST)
מצאתי את זה עכשיו. אני לא מבין למה זה תקוע באמצע הערך לגבי הסרת מקורות - אין צורך במקורות. הרשימה הזאת היא בסך הכל הפניה ומראה היכן מופיעה ההפרעה באינדקס המחלות. גילגמש שיחה 13:05, 9 במרץ 2021 (IST)
Gilgamesh, לא בטוחה שהבנתי את ההערה שלך. לדעתי אם שמים טבלה יש להציג בה את ההפרעות שמופיעות ב-DSM או ICD10, ולא להציג תסמונות כמו "אנורקסיה של אתלטים", דיאבולימיה, או השמנת יתר. אשמח לשמוע את דעתו של משתמש:Ewan2.‏ Keren - WMIL - שיחה 13:30, 9 במרץ 2021 (IST)
גילגמש, ההחזרה שנעשתה על ידי האנונימית לא הייתה נכונה.
נמחקו 22,613 בתים של הגרסה היציבה, אבל האנונימית החזירה רק 1,700 בתים.
זו הגרסה היציבה וקודם כל יש להחזיר אליה, ללא תנאי. דיונים נערכים על בסיס הגרסה היציבה, לא על הגרסה האחרונה.
בורה בורה, לא הבנתי איך ולמה תוייג Ewan2. הוא מומחה להפרעות אכילה? דוריאןDGW – Talk 13:47, 9 במרץ 2021 (IST)
Ewan2 עוסק בבריאות הנפש. לא יודע כמה זה קשור. גילגמש אוטוטו רופא (מקווה שלא גיליתי סוד גדול) אז אני סומך על דבריו בערך שכזה. כמובן שאת הטבלה ושאר המטעמים שהוסרו מהגרסה היציבה יש להחזיר במיידית. זה הנוהל. לאחר שיוחזרו, ניתן לקיים דיון על התוכן בטבלה או קישור זה או אחר. מכיוון שיש בדיון כבר שלושה שתומכים בחזרה לגרסה יציבה זו, אני עושה זאת בעצמי. בורה בורה - שיחה 14:11, 9 במרץ 2021 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

לא חשובה השכלתי לעניין הכתיבה בוויקיפדיה. בוויקיפדיה אין לתואר משמעות רבה וחבל שהעניין הוזכר ומעולם לא הסתמכתי על זה כדי לטעון דבר מה בדף שיחה זה או אחר. לגבי אנורקסיה של אתלטים: מדובר במקרה פרטי של אנורקסיה, אני לא יודע אם יש לזה קוד ספציפי. לגבי השמנה - השמנה יכולה לנבוע הן בגלל מלחה נפשית (למשל אכילת יתר כפייתית - binge eating disorder) והן בגלל אורח חיים יושבני ולא בריא. יש סיבות נוספות כמו הפרעות גנטיות והורמונאליות שלא כאן המקום להכנס לזה. השמנה היא תיאור מצב ולא כל כך שם של מחלה ספציפית, אם כי השמנת יתר מוכרת כמחלה. הינה הקוד שלה - https://www.icd10data.com/ICD10CM/Codes/E00-E89/E65-E68. כאן חשוב להזכיר השמנה שנובעת מהפרעת אכילה - למשל השמנת יתר כפייתית. לגבי הטבלה - חשוב להחזיר דברים שרלוונטיים לערך הזה ולא לשחזר סתם למען הגרסה היציבה. אני מציע להתמקד בקודים שרלוונטיים באינדקס רפואי של הפרעות אכילה. המידע הזה עשוי להיות חשוב לסטודנטים שנדרשים לדבר כזה מדי פעם בשביל רפרנס או לפעמים בעת כתיבת מאמר זה או אחר. כדאי לציין את זה בטבלה בסוף הערך, כמקובל אצלנו במקרה של דברים סטטיסטיים, ולא באמצע הערך. לכן גם לא מצאתי את זה מיד. כמו כן, אני חושב שראוי להוריד את המחלות שנוספו לתבנית שמופיעה בתחילת הערך. תסמונת פיקה היא מחלה בפני עצמה ולא שם נרדף להפרעת אכילה. פלוני יכול להתבלבל ולחשוב שזה שם נרדף וזה לא המצב. את כל המחלות שמופיעות שם כדאי לציין בטבלת האינדקסים למטה. גילגמש שיחה 15:47, 9 במרץ 2021 (IST)

תודה גילגמש. לדעתי כל מה שמסווג כהפרעת אכילה ב-ICD או DSM צריך להופיע בטבלה, ומה שלא - לא. תסמונת פיקה כן מוגדרת כהפרעת אכילה ב-ICD, אבל העלאת גירה בילדות לא, והשמנה בוודאי שלא. לכן אני מציעה את הטבלה הבאה:
סוג קוד הערות
DSM 5 ICD 10
אנורקסיה נרבוזה אבחנה מפורטת ללא קוד F 50
בולימיה נרבוזה 307.51 F 50.2
הפרעת אכילת יתר F 50.8 מסווגת ב-ICD כ"אכילת יתר הקשורה להפרעות פסיכולוגיות אחרות".
תסמונת פיקה אבחנה מפורטת ללא קוד מסווגת ב-ICD כ"הפרעות אכילה אחרות".
תסמונת אכילה לילית (אנ') 307.59 מופיעות ב-DSM 5 תחת האבחנה "הפרעת אכילה או הזנה ספציפית אחרת".

מסווגות ב-ICD-10 כ"הפרעות אכילה אחרות".

הפרעת טיהור (אנ')
הפרעת אכילה נמנעת ומגבילה מסווגת ב-ICD 10 תחת "הפרעות אכילה אחרות".

מאחר ויש ערכים נפרדים כמעט עבור כל הפרעת אכילה, אין צורך בעיניי בפרק "פירוט מידע על ההפרעות", שסובל מפירוט יתר וגם גורם לתוכן העניינים להראות עמוס ומבולגן. עדיף להפנות לערכים עצמם. בכל אופן אני מחזירה את הפרק "טיפול" שהוסר בשחזור ושלגביו לא הועלו התנגדויות. Keren - WMIL - שיחה 17:51, 9 במרץ 2021 (IST)

אני מתנגד להשמטות מהטבלה, להסרת מקורות מהטבלה ולהסרת פרק "פירוט מידע על ההפרעות", משום שהערך נקרא מההתחלה עד הסוף, ואין צורך להפנות את הקורא לערכים אחרים. הסימפטומים המתוארים בפרק כתובים בקצרה, ולכן אין צורך למחוק אותם. על אורתורקסיה נרבוזה אין ערך, והוא מפנה חזרה להפרעת אכילה. גם על דיאבולמיה (או דיאבולימיה), העלאת גירה בילדות, הפרעת טיהור ותסמונת האכילה הלילית אין ערכים. בתת הפרק "הפרעת הימנעות/הגבלת אכילה" לא מצאתי דמיון למה שכתוב ב"הפרעת אכילה נמנעת ומגבילה" וגם אינני חושב שצריך להיות דמיון. כאן זה תת פרק בהפרעת אכילה, ושם זה ערך בפני עצמו. אני מתנגד למחיקה מערכים רק משום שאותו טקסט אולי מופיע בערך אחר, כאשר בדרך כלל הטקסט אינו מופיע שם, או שאין ערך כזה. דוריאןDGW – Talk 19:04, 9 במרץ 2021 (IST)

לפי שעה לי יש כמה הערות, ואינני יכול כעת להתעמק יותר בנושא:

הטבלה לדעתי איננה רעה ויכולה להיות שימושית. הערך זקוק לשיפורים. כמה מתסמונות אכילה המיוחדות מסוג "אורתורקסיה" יכולות להיות תסמינים של הפרעות נפשיות אחרות כמו למשל, הפרעה כפייתית -טורדנית, סכיזופרניה, הפרעות אישיות או הפרעה דלוזיונלית. בהיסטוריה של ההפרעות אכילה מציינים ביטויים כמו "לפני 30 שנה" או "עברו 138 שנה מאז" שצריכים להחליף בהערכות זמן שאינם תלויים בשנה שבה נכתב הערך. השמנת יתר אינה רק תוצר של תבסיכים פסיכולוגיים אלא כפי שציינו לעיל, גורמים ביולוגיים, גנטיים, אנדוקרינולוגיים ,סוציאליים, תרופתיים ואחרים. יש עוד תסמינים קושרים לאכילה למשל סיטופוביה שהוא פחד מאכילה, מסיבה נפשית או גופנית, או סלידה ממאכלים מסוימים במחלות גופניות כמו גידולים ממאירים מסוימים ותסמינים כאלה הם נכנסים לאבחנה מבדלת של הפרעות אכילה Ewan2 - שיחה 23:39, 9 במרץ 2021 (IST)