שיחה:קהילת יהודי ברודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Wikishtetl.png
ערך זה נכתב או הורחב משמעותית במסגרת מיזם ויקישטעטל
Wikishtetl.png

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

מתייג את בעלי הידע ביהדות הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית 11:50, 9 באוגוסט 2020 (IDT)
לאחר שתסיר את התבנית "בעבודה" יוכלו אחרים לשפר את הערך. דוד שי - שיחה 12:10, 9 באוגוסט 2020 (IDT)
הקלויז של ברודי, שמופיע בפתיח כאחד הדברים שפרסמו את הקהילה, לא נזכר בהמשך הערך כלל. זה אכן היה מוסד חשוב ומשמעותי והעלמותו מהערך היא חסרון. אפשר להתבסס על [1] ועל [2]. בן עדריאלשיחה • כ' באב ה'תש"ף 19:04, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

הכפלת הערות השוליים נראית מוגזמת כאן. היא מבורכת, אבל בגבול. אפשר להתחיל עם זה שהערה שחוזרת על עצמה בלא שיש הערה אחרת בין שני המופעים, וכל עוד שזה באותה הפסקה - אין לכפול אותה. הקורא יודע שבאופן רגיל הערת השוליים עשויה להתייחס לכל הנאמר לעיל. במקרים שזה יותר נצרך, אפשר לכפול למרות הנ"ל. קובץ על ידשיחה • 02:25, 11 באוגוסט 2020 (IDT)

נראה ערך מצויין. כאמור לעיל, הייתי מסדר את הערות השוליים. YairMelamedשיחה 16:30, 12 באוגוסט 2020 (IDT)

הערך הזה לא מוכן להמלצה להלן מספר הערות:

  1. פרק המבוא קצר מדי ולא מסכם בצורה טובה את הנושא. אני מפנה את הכותב לערך יהדות בלגרד כדי להתרשם מהפתיח המקובל בערכים מהסוג הזה.
  2. רשימת המקורות בעייתית. חלק גדול מאוד מהמקורות מפנה להוצאות לא אקדמיות. כך למשל פרסום עצמי של הקהילה או פרסום ישן מאד מאמצע המאה הקודמת. זה לא פוסל את הערך אבל יש פה בעיה שכדאי להתייחס אליה. יתכן שיש מקורות עדיפים. כדאי לבצע חיפוש במאגרי מידע אוניברסיטאיים.
  3. חלק מהפרקים לא כוללים מידע אנציקלופדי כלשהו אלא פשוט רשימה שמית. כך למשל פרק "חיי הדת והקהילה" - יש שם רשימה ארוכה וככל הנראה מיותרת של עשרות רבנים. חיי רוח לא מסתכמים במספר רבנים. יש לתאר את הקהילות הדתיות השונות שפעלו בעיר, את בתי הכנסת, את סגנון התפילה המקובל במקום ועוד. כמובן שאם יש רב מסוים שהשפעתו הייתה גדולה במיוחד יש לציינו, אבל יש להסביר מדוע זה נעשה. זה מצטרף גם לפרק הדמוגרפיה. אילו יהודים גרו בעיר הזאת? לאיזו קהילה השתייכו? איזו שפה דיברו? האם הם דוברי לדינו? דוברי יידיש? האם הם חסידים? מתנגדים? משהו אחר? לא מצוין.
  4. בנוסף הערך זקוק לעריכה מקיפה. הינה דוגמה לקטע בעייתי:
"בשנת 1612 הוענקו ליהודים זכויות מידי בעלי העיר (האם העיר שייכת למישהו, אם כן, יש להסביר זאת ובמיוחד להתעכב על בעלות על ערים בתקופה הפאודלית כי בלי זה הדבר לא מובן) וניתנה להם תמיכה כספית לשם פיתוח מוסדות הקהילה השונים.(מי תמך בהם? הדבר לא מוסבר) במאה ה-17 פנו מרבית היהודים לעיסוק בהלוואות, בחכירות, בקניית בתים ובמכירתם. (למה פנו דווקא לתחום הזה? מה גרם לשינוי בעיסוק?) בתקופת גזרות ת"ח–ת"ט (מה הם הפרעות האלה ואיך זה רלוונטי - יש להסביר) הפכה העיר למרכז של פליטים יהודים.(למה דווקא העיר הזאת?) באמצע המאה, לאחר תקופה זו, פנו היהודים בעיקר לעסקי מסחר ומלאכה. לאור עזיבתם של תושבי המקום הסקוטים בשנת 1648 (למה הם עזבו), גדלו סיכוייהם להצליח בתחום ולהתפרנס ממנו כראוי.(למה?) באמצע המאה ה-17 חיו בברודי 400 יהודים. בסוף המאה נוסדו מספר חברות שפעלו לטובת הקהילה ובהן חברה קדישא וחברות שונות ללימוד וצדקה. דוגמה לחברה כזו היא "החברה דביקור חולים" שהעסיקה רופא שביקר יהודים חולים בביתם. חברות נוספות שפעלו בברודי היו חברת ש"ס, חברת תלמוד תורה וחברת אודיתא. בשנת 1699 נמסר ליהודים מכתב שהודיע להם על הגדלת זכויותיהם בעיר.( מי כתב את המכתב?) בין השאר, ניתנה להם זכות הצבעה בבחירות המקומיות, ניתן להם חופש דת מלא ובתי המשפט היהודים קיבלו עצמאות משאר בתי המשפט בעיר.(מה גרם לשינוי ביחס השלטונות ליהודים) כמו כן, היהודים קיבלו אישור לסחור ולעבוד באופן חופשי.(מה היה לפני כן ולמה היה צורך באישור כזה) עם זאת, בכתב הזכויות נכתב גם כי על היהודים לשלם שליש מהוצאות העיר.(זה הרבה או מעט? מה שיעור היהודים מתוך כלל תושבי העיר?) כמו כן, היה עליהם לשלם גם מיסי האוצר המלכותי,[3] בין היתר מס הגולגולת.[2]"(כן ו? זה חריג ביחס לשאר האוכלוסיה?) - הערותיי מודגשות בסוגריים.
כמו כן, יש לפעמים משפטים ארוכים או ניסוח שדורש עריכה. הינה למשל מפרק הפתיחה: "קהילת יהודי ברודי הייתה אחת הקהילות היהודיות הוותיקות והמוכרות ביותר במערב אוקראינה (בעבר באימפריה האוסטרית וברפובליקה הפולנית השנייה) והייתה אחת הקהילות העשירות והמבוססות כלכלית בעולם" - משפט ארוך מאוד שכדאי לפצל. זה חוזר על עצמו בשאר הערך.

למרות הביקורת אני רוצה להדגיש שמדובר בערך טוב בעיני אך עדיין לא כזה שמגיע לרמת מומלץ. גילגמש שיחה 09:58, 2 בספטמבר 2020 (IDT)

הארי, יישר כוח על הערך המושקע. מוסיפה שאולי כדאי להעשיר אותו במידע מהערכים המקבילים באנגלית ובגרמנית, יש שם מידע מעניין שחסר בערך, למשל על היצירה הספרותית בעיר ועל העיר בראי הספרות. תלם - בואו להצטרף לוויקישטעטל! 20:10, 14 באוקטובר 2020 (IDT)
מאז הדיון הרחבתי עוד את הערך והוספתי מקורות. אשמח לקבל ביקורת לטובת שיפור הערך. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית 22:26, 5 בנובמבר 2020 (IST)
בהחלט יש שיפור, אך עדיין יש צורך בהרחבה. בחיפוש בוויקיפדיות שכנות מצאתי תמונה של בית הכנסת. ככל הנראה מדובר בבית הכנסת הגדול (יותר נכון חורבותיו של בית הכנסת הגדול) והיה ככל הנראה לפחות בית כנסת אחד נוסף. צריך לגלות איזה מוסדות דתיים נוספים התקיימו בעיר, להוסיף תמונות. במידת הצורך, אני מניח שאפשר לבקש מוויקיפדים אוקראינים להעלות תמונות. אני מניח שיש לפחות ויקיפד אחד שגר בברודי וישמח לצלם בשבילנו תמונות רלוונטיות. בכל אופן, בוויקישיתוף יש לא מעט תמונות הקשורות לבית הכנסת שאת תמונתו צירפתי, יתכן שדי בזה. כמו כן, בברודי יש מוזיאון - (אנ') יתכן שיש שם ממצאים רלוונטיים. היתי מציע להשתמש גם פה בקשרים רלוונטיים. יתכן שהמוזיאון סגור בגלל הסגר באוקראינה אבל הוא יפתח מתישהו. בפרק הדמוגרפיה לא מוסבר לאיזו קהילה השתייכו היהודים שגרו שם. מי הם? אשכנזים? תימנים? תושבי מאדים? ומה השיוך הדתי-קהילתי שלהם. מי הם חסידים? ליטאים? נטורי קרתא? שסניקים? המצאה ברודית חדשה וייחודית? צריך לפרט על זה ובמיוחד על ערבוב קהילות (אם היה כזה). זה קשור גם לחיי הדת כי אם יש יותר מקהילה אחת סביר שיש בית כנסת נפרד לכל קהילה. גילגמש שיחה 06:21, 6 בנובמבר 2020 (IST)
עדכון: הוספתי ערך על בית הכנסת. לגבי ההערה על פרק הדמוגרפיה - בתחילת הערך רשום שמדובר בקהילה אשכנזית. מבחינת השיוך הדתי-קהילתי, חלק קטן מהקהילה היו חסידים, ורוב הקהילה היו יהודים אשכנזיים מסורתיים. אני לא בטוח איך אפשר לנסח את זה בערך עצמו... הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית 21:51, 6 בנובמבר 2020 (IST)
למרות ההרחבה, אני חושב שהערך לא מגיע לסטנדרט שקבע אסייס. הערך מציג פרק היסטוריה גדול אך יתר הפרקים דלים מאוד בתוכן. למעשה יש לנו פה ערך על היסטוריה של הקהילה עם תוספות קטנות. אני חושב שיש להרחיב במידה ניכרת את הפרקים האלה. אתה כותב שרוב הקהילה הייתה "יהודים מסורתיים" אבל דבר מזה לא מוזכר בערך בפרק הרלוונטי (דמוגרפייה). לא מספיק לציין לאיזו קהילה השתייכו האנשים. יש לפרט מנהגים, הגירה של קהילות נוספות, שינוי הרכב בגלל מעבר פנימי בין קהילות ועוד. בנוסף, ניתנה רשימה ארוכה של רבנים - בשביל מה? ואם זה יהיה ערך על קהילה קצת יותר גדולה וקצת יותר חשובה שהיו בה רבנים רבים יותר אז מה נוסיף רשימה של מאות רבנים? בפרק "כלכלה" כתוב: "מעמדה הייחודי של ברודי עוצב בעיקר מכוח היותה מרכז של למדנים וגדולי תורה במאה ה-18 ומרכז של משכילים במאה ה-19" אבל אין אזכור לעניין הזה בערך ולא נכתב פרק נפרד למוסדות לימוד והתפתחותם (מה שמקובל בערכים מומלצים אחרים אודות קהילות יהודיות). אני חושב שהבעיות האלה נובעות משימוש לקוי במקורות. לא נעשה חיפוש יסודי די הצורך של מקורות ולא אותרו מקורות שיכולים לשפוך אור על הדבר. אני מבין שמדובר בעיירה שכוחת אל באוקראינה וקשה לאתר מקורות בשפה רלוונטית שכותב הערך יכול להבין, אבל זאת לא סיבה מספיקה. אני יכול לנסות לסייע באיתור מקורות אם הדבר ידרש אם כי לא מבטיח למצוא משהו מקוון. לסיכום, אני חושב שזה ערך טוב אך רחוק מלהיות שלם. גילגמש שיחה 07:18, 12 בנובמבר 2020 (IST)
גילגמש, אשמח אם תעזור בסיוע באיתור מקורות. גם אם הערך לא יומלץ לבסוף, אשמח לשפרו עוד על פי מקורות אלו. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 11:18, 12 בנובמבר 2020 (IST)
אשתדל. גילגמש שיחה 14:22, 12 בנובמבר 2020 (IST)
אני לא יודע היכן אתה גר ואני גם לא יודע מה מידת הנגישות שלך לספריה היום בעידן הקורונה אבל מצאתי כמה דברים בחיפוש מאגר הספריות: [3] אפשר לעבוד שם עם מסננים. הינה לינק לספר אחד [4] הוא נמצא באולם קריאה יהדות וישראל בספריה הלאומית בירושלים. יתכן שניתן לבצע השאלה בין ספרייתית אם אתה לא גר בירושלים ולהעזר בספריה המקומית שלך. אני ממליץ לחפש שם. כמו כן, יש מאגרי מידע אוניברסיטאים. אני משתמש בJSTOR אבל לא ראיתי שם ספרות על ברודי. אני מציע להשתמש בדלפק היעץ של הספריה הלאומית כאן אצלנו. יתכן שמשתמש:YoavR יכול לסייע לך באיתור מקורות באמגרים עבריים. בנוסף, אשתדל למצוא לך חומר מקוון אבל לא מבטיח כי מדובר על נושא צר מאוד בעיירה שכוחת אל. אני לא בטוח עד כמה המקום היה נתון למחקר אינטנסיבי. יתכן שאפשר להתייעץ גם עם אסייס. הוא כתב ערכים רבים בנושא דומה ויתכן שהוא יודע איפה אפשר למצוא מקורות גילגמש שיחה 14:34, 12 בנובמבר 2020 (IST)
משתמש:הארי פוטר 73, שלחתי לך מייל בנדון. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 14:47, 12 בנובמבר 2020 (IST)
משתמש:הארי פוטר 73, אתה מבין רוסית? הינה כמה לינקים אתר אתר ויקי כלשהו אבל עם הפניה לאנציקלופדיה שניתן כנראה להשתמש בה). עוד לינק: [http://www.jewishheritage.org.ua/ru/5718/evrejskoe-nasledye-brodov.html. הינה גם קישור כללי לגוגל אם אתה לא כותב ברוסית [5]. אתה יכול להיעזר במכונת התרגום של גוגל אם אתה לא מבין רוסית ואולי במשתמשים דוברי רוסית בוויקיפדיה להרחבת הערך. גילגמש שיחה 10:53, 21 בנובמבר 2020 (IST)
אני לא מבין רוסית, אבל אעזר באמצעים שהצעת. אני בתקופה מעט עמוסה, וכשאתפנה אמשיך להרחיב את הערך בהתאם למקורות הנוספים. הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 12:46, 21 בנובמבר 2020 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

משתמש:הארי פוטר 73, אפשרות נוספת היא לעבוד בשיתוף פעולה עם ויקיפד דובר רוסית. אולי דוד 55 ירצה לעזור לך? גילגמש שיחה 13:00, 21 בנובמבר 2020 (IST)

אני מתייג את בעלי הידע ברוסית, אולי מישהו מהם יוכל לעזור: DimaLevin, IKhitron, יואל, Eldadהארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 19:23, 21 בנובמבר 2020 (IST)\
וכמו כן גם את דוד55 הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 19:24, 21 בנובמבר 2020 (IST)
ערך מומלץ צריך להיות יציב. היות שנדרשת הרחבה הערך לא עומד בקריטריון הזה. לכן, אני מסיר אותו כרגע מרשימת ההמתנה. אשמח לראות אותו ברשימת ההמתנה בעתיד לאחר שיתפתח ויגיע לשיא פארו. גילגמש שיחה 05:37, 22 בנובמבר 2020 (IST)
המידע שכבר קיים בערך הוא הרבה יותר מפורט מזה שקיים במקורות ברוסית. דוד א. - שיחה 07:27, 22 בנובמבר 2020 (IST)
נדרשת השלמה לגבי פרטים מסומים שחסרים כרגע. הארי פוטר יעדכן אותך מה בדיוק חסר ודורש השלמה. גילגמש שיחה 08:40, 22 בנובמבר 2020 (IST)
דוד55, חסרים פרטים לגבי הדמוגרפיה, החינוך ומוסדות הקהילה וכן לגבי חיי הדת בקהילה. האם במקורות ברוסית נמצא מידע על נושאים אלו? הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ ויקיפדיה חוגגת 300,000 ערכים 09:04, 22 בנובמבר 2020 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

ל'יהודי ברודי'. 147.161.12.95 15:00, 9 באוגוסט 2020 (IDT)

Symbol oppose vote.svg נגד הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית 17:30, 10 באוגוסט 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. כל ערכי הקהילות כמעט בנויים כך. הערך הם על הקהילה ולא על היהודים. בן עדריאל, מזה זמן שאני אוסף חומר על הקלויז בברודי לקראת ערך שאני מתכנן להעלות בקרוב. כבר יצרתי טיוטה, כרגע אין בה הרבה, אך בידי יש חומר, ובעזרת ה' לכשאפנה אשנה. Biegel - שיחה 23:58, 10 באוגוסט 2020 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד. לא מקובל. קובץ על ידשיחה • 02:25, 11 באוגוסט 2020 (IDT)