ויקיפדיה:ויקישטעטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


מכללת הרצוג משרד התפוצות ויקימדיה ישראל


תחרות כתיבת ערכים בוויקיפדיה אודות קהילות יהודיות

הצטרפו להנצחת מורשת הקהילות היהודיות בוויקיפדיה!

מיום הזיכרון לשואה ולגבורה (18.4.2023) - עד י״ז בתמוז תשפ"ג (6.7.2023)

מימין לשמאל: ד"ר תהלה הרץ, ג'ימי וויילס ועמיחי בנעט בוויקימניה 2023 בסינגפור
המצגת המלווה להרצאתם של ד"ר תהלה הרץ ועמיחי בנעט על ויקישטעטל בוויקימניה 2023 בסינגפור
הרצאתם של ד"ר תהלה הרץ ועמיחי בנעט על ויקישטעטל בוויקימניה 2023 בסינגפור


עיר מולדת אינה עניין שבגאוגרפיה סטטית.
זאת ועוד: אתה יכול להרחיב את גבולותיה או להגביהה למרום.

אהרֹן אפלפלד

מטרת תחרות כתיבת הערכים ויקישטעטל היא להגדיל את מספרם ואת היקפם של הערכים בוויקיפדיה העברית העוסקים בקהילות יהודיות שהוכחדו או נפגעו בשואה, או שאינן קיימות כיום מסיבות אחרות, ובכך לשמר את המורשת הקהילתית שלנו, בטרם תאבד. כל משתתפ/ת בתחרות בוחר/ת את הקהילה שעליה תרצו במיוחד לכתוב - בדרך כלל מדובר בקהילה שיש לכם קשר אישי או משפחתי אליה. אם יש ערך קיים בוויקיפדיה על הקהילה (לא על המקום, אלא על הקהילה היהודית שהייתה בו) - תוכלו להוסיף עליו; ואם אין ערך על הקהילה - מוזמנים לכתוב אותו בעצמכם, ובכך להשתתף בכתיבת המורשת התרבותית והקהילתית שלנו, באנציקלופדיה הגדולה בעולם.
איך משתתפים בתחרות?

 • להירשם לוויקיפדיה - לחצו כאן להסבר כיצד לעשות זאת (הקפידו להוסיף כתובת דוא"ל בעת ההרשמה על מנת שנוכל ליצור אתכם קשר גם מחוץ לוויקיפדיה).
 • להירשם למסלול המתאים לכם בתחרות (אין הגבלה על מספר המסלולים שבהם ניתן להשתתף, או על מספר הערכים שניתן לכתוב במסגרת התחרות).
 • לעקוב אחר הקריטריונים לשיפוט.
 • התחרות תיערך עד י״ז בתמוז תשפ"ג (6.7.2023). בתאריך זה יתחיל תהליך השיפוט - יש לוודא שהערכים נמצאים במרחב הערכים בשלב זה. כמובן שאין מניעה להמשיך ולשפר את הערכים גם לאחר פתיחת תהליך השיפוט.
במסלול הכתיבה – ויקישְׁטֶעטְל ייכתב ערך בוויקיפדיה העברית על קהילה יהודית שנפגעה או נכחדה בשואה. ניתן להגיש ערך למסלול זה גם אם הוא התבסס על ערך קיים בוויקיפדיה העברית או בשפות אחרות, אם הערך הסופי לכל הפחות הוכפל מהיקפו המקורי.

מה יש לעשות כדי להשתלב במסלול זה?

 • לבחור את הקהילה עליה תרצו לפתוח ערך חדש או להרחיב ערך קיים (לכל הפחות בהיקף שיכפיל את היקף התוכן המקורי). מומלץ במיוחד (אך לא הכרחי!) לבחור קהילה שיש לכם קשר קהילתי אליה, זכרונות משפחתיים, תמונות בבּוֹידֶעם וכדומה.
  • למה הכוונה "קהילה יהודית"? – כל מקום (עיר או עיירה) שבו התגוררו יהודים (ואין הכוונה לקהילה סביב בית כנסת או דמות מסוימת).
  • על אלו קהילות יהודיות אפשר לכתוב במסלול ״שְׁטֶעטְל״? – כל קהילה יהודית (קטנה או גדולה) שנכחדה בשואה או נפגעה כתוצאה ממנה, ולא משנה היכן הייתה ממוקמת - בלוּב, פולין או יוון (הכינוי "שטעטל" נבחר למיזם כיוון שהוא מקובל לתיאור רוב המקומות שבהם נרצחו יהודים בשואה).
 • יש להירשם דרך דף ההרשמה לתחרות.

במסלול הכתיבה – ויקיבֵּתָא ייכתב ערך בוויקיפדיה העברית על קהילה יהודית שלא מתקיימת כיום ותרבותה בסכנת הכחדה מהזיכרון. ניתן להגיש ערך למסלול זה גם אם הוא התבסס על ערך קיים בוויקיפדיה העברית או בשפות אחרות, אם הערך הסופי לכל הפחות הוכפל מהיקפו המקורי.
מה יש לעשות כדי להשתלב במסלול זה?

 • לבחור את הקהילה עליה תרצו לפתוח ערך חדש או להרחיב ערך קיים (לכל הפחות בהיקף שיכפיל את היקף התוכן המקורי). מומלץ במיוחד (אך לא הכרחי!) לבחור קהילה שיש לכם קשר קהילתי אליה, זכרונות משפחתיים, תמונות בבּוֹידֶעם וכדומה.
  • למה הכוונה "קהילה יהודית"? - כל מקום (עיר או עיירה) שבו התגוררו יהודים (ואין הכוונה לקהילה סביב בית כנסת או דמות מסוימת).
  • על אלו קהילות יהודיות אפשר לכתוב במסלול ״בֵּתָא״? – קהילה יהודית שאינה מתקיימת כיום במתחם הגיאוגרפי המקורי, או שמסיבות אחרות היא או התרבות שלה נמצאים בסכנת הכחדה מהזיכרון. שימו לב שלא על כל קהילה ניתן לכתוב ערך – מומלץ להתייעץ עם ויקיפדים אחרים אם אינכם בטוחים. לעתים לא יתאפשר לכתוב על קהילה קטנה מאוד, אך ניתן יהיה לכתוב במקום זאת על האזור המינהלי הרחב יותר שבתוכו התקיימה.
 • יש להירשם דרך דף ההרשמה למסלול ״ויקיבֵּתָא״.
חנה קובלסקה (1943-1907), "שטעטל", 1934

במסלול "תמונה וקול" מועלה חומר נלווה לערך - ויזואלי (כמו תמונה, יצירה או שרטוט) או קולי (כמו קטע האזנה או עדות), התורם באופן משמעותי לתיעוד החיים שהתקיימו בקהילה. החומר הנלווה צריך להשתלב בערך וויקיפדי, על מנת להשתתף בתחרות.

מה יש לעשות כדי להשתלב במסלול זה?

 • להעלות את החומר הנלווה לוויקישיתוף ולרשום אותה לתחרות דרך דף ההרשמה לתחרות התמונות (ראו שם הנחיות ופירוט נוסף).
 • אפשר להשתתף בתחרות התמונות עם תמונות שהועלו לערכים שמשתתפים במסלול הכתיבה, וגם בלי קשר למסלול זה.

במסלול התרגום יתורגם ערך משפה אחרת לעברית. הערך יכול להיות מתורגם מוויקיפדיה בכל שפה, או לשלב בין תרגומים בשפות שונות.

מה יש לעשות כדי להשתלב במסלול זה?

 • לבחור את הקהילה שאת הערך על אודותיה תרצו לתרגם לעברית, ולהירשם דרך דף ההרשמה לתחרות התרגום.
 • במקרה שבו הערך בשפת המקור דל, והערך העברי מכפיל לכל הפחות את היקף הערך, ניתן להעביר את הערך למסלול הכתיבה (אף אם הבסיס נכתב באמצעות תרגום).


הפרסים

לזוכים בתחרות יחולקו פרסים, מלבד הזכות הגדולה של השתתפות בהנצחת סיפורן של קהילות יהודיות.

מסלול הכתיבה – ויקישְׁטֶעטְל

 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום הראשון, על סך 3,000 ש"ח
 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום השני, על סך 1,000 ש"ח
 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום השלישי, על סך 500 ש"ח

מסלול הכתיבה – ויקיבֵּתָא

 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום הראשון, על סך 2,000 ש"ח
 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום השני, על סך 1,000 ש"ח
 • פרס לכותב/ת הערך שייבחר למקום השלישי, על סך 500 ש"ח

מסלול תמונה וקול

 • פרס על סך 500 ש"ח ליצירה הוויזואלית או הקולית הטובה ביותר, המשקפת את סיפורה של הקהילה

מסלול תרגום

 • פרס על סך 500 ש"ח יוענק לערך המתורגם באופן מוצלח לעברית

שימו לב: על מנת שתוכלו לקבל את הפרסים, נדרש רישום של כתובת דוא"ל בחשבון המשתמש, כדי שנוכל ליצור איתכם קשר.


- צוות השיפוט ומארגני התחרות רשאים לחלק את הפרסים באופן שונה, ובהתאם לשיקול דעתם -
צוות השיפוט: ביקורת ודוד שי.

צריכים עזרה?

חדשים בוויקיפדיה? לחצו כאן ללומדה ללימוד הכתיבה בוויקיפדיה

רוצים לתמוך במיזם?
נשמח שתשתתפו בכתיבה ובהעלאת חומרים הקיימים ברשותכם.
אם ברצונכם לתמוך בצורה אחרת, אנו מאתרים תורמים לתמיכה במיזם ובתחרות הכתיבה, לשנה זו ולשנים הבאות. הרחבת המסד הכלכלי של המיזם תאפשר להרחיב את תחומי הכתיבה; לפתח את תרגומי הערכים לוויקיפדיות בשפות אחרות; לסייע לגימלאים המעוניינים להשתתף במיזם ולספר דרכו את סיפורה של קהילתם; להטמיע את המיזם כחלק מלמידה יצירתית, רב־תחומית ורב־דורית בבית הספר, ועוד.
אפשר להנציח את יקירכם באתר המיזם.
לשאלות, תמיכה ושיתופי פעולה, ניתן לפנות אלינו בדוא"ל: hertztehila-at-gmail.com

ארכיון תחרויות קודמות

"ויקישטעטל": הנצחת קהילות יהודיות בוויקיפדיה

הילדות חנה, גיטל ורבקה הורוביץ מנאג'פאלו, שנרצחו בשואה והונצחו דרך המיזם

מיזם ויקישטעטל פעיל החל משנת תשע"ז (2016), במטרה להעלות ערכים בוויקיפדיה על קהילות יהודיות שנכחדו בשואה, ולהעניק להן על ידי זאת זיכרון, שם ופנים. דרך המיזם מועלות לזיכרון הציבורי גם קהילות קטנות ועלומות, שכמעט לא ידוע עליהן דבר.

נראה כי ויקיפדיה היא המקום המתאים ביותר לעשות זאת. כקהילה שיתופית, בה כל אדם יכול לתרום מן הידע שלו, יוכל כל אדם להעלות בקלות מידע חיוני, תמונות ומסמכים הנוגעים לתולדות קהילת המוצא של משפחתו.

דוגמה לתועלת הגדולה של המיזם - הערך על הקהילה היהודית הקטנה נאג'פאלו, שאפילו ביד ושם לא היה ידוע כמעט דבר אודותיה, ולא שמורה שם אף לא תמונה אחת. דרך המיזם אספה הסטודנטית מבני משפחתה וממכרים נוספים יוצאי הקהילה מספר תמונות ומידע חיוני על הקהילה. הערך מעביר זיכרון חי ופועם של קהילה שאיננה עוד.

מוזמנים להצטרף למיזם, ולהעלות חומרים הקיימים בידכם של קהילות יהודיות. אם יש בידכם חומר על קהילה ואינכם יודעים כיצד להעלותו לוויקיפדיה, נשמח לעזור לכם; פנו אלינו דרך דף השיחה של המיזם.

רכזת המיזם: ד"ר תהִלה הרץ (שיחה)

עוד על המיזם
אזכורים בתקשורת:

מאמר על תרומת המיזם בתחום החינוך וההוראה:

Tehila Hertz, "Wikishtetl: Commemorating Jewish Communities that Perished in the Holocaust through the Wikipedia Platform", in Holocaust Research and Archives in the Digital Age, eds. Laura Brazzo, Reto Speck, Quest. Issues in Contemporary Jewish History. Journal of Fondazione CDEC, n.13 August 2018

ויקישטעטל כמיזם מקוון משמש כמוקד ללימוד, שימור ותיעוד של מורשת הקהילות היהודיות, באופן ציבורי ושיתופי. חזון המיזם הוא כי יוצאי הקהילות היהודיות ברחבי העולם יקחו בו חלק, ויתרמו מהידע הקהילתי והמשפחתי שלהם לאנציקלופדיה הגדולה בעולם.

ויקישטעטל כבסיס ללמידה רב תחומית במערכת החינוך התיכונית (הצעת כיוון)

תנועת נוער יהודי בביאליסטוק (תרצ"א). אחת מהתמונות הרבות שנשמרו באלבומים משפחתיים, והונגשו לזיכרון הציבורי באמצעות המיזם

במסגרת המיזם יכתבו תלמידים בוויקיפדיה כחלק מההערכה החלופית לבחינות הבגרות הרלוונטיות, על קהילות, על מושגי מפתח בתרבות, ועל תחומים אחרים שקשורים למורשת הקהילתית והתרבותית שלהם. חזון המיזם הוא שדרך כתיבה זו יכירו התלמידים בפסיפס האנושי המגוון שמרכיב את הקהילות בישראל, וילמדו להוקיר ולכבד את המורשת של קהילות אחרות; וכן יכירו את המורשת הקהילתית שלהם, ודרך הכתיבה בוויקיפדיה יתרמו לתיעודהּ ולהכרה בה.

מכיוון שכתיבה בוויקיפדיה דורשת השקעה רבה ונוגעת בתחומים רבים, מוצע לנהל את הפרויקט כלמידה רב תחומית (כהערכה חלופית של בחינות בגרות בתחומי דעת שונים).

 • מבחינה תוכנית, תחומי הדעת הרלוונטיים ביותר במערכת החינוך הם: היסטוריה, אזרחות, מחשבת ישראל והתפתחות התורה שבעל־פה, ספרות, ותחומים אחרים הנוגעים לתרבות ולמורשת.
 • מבחינת המעטפת הסגנונית של הערך, ישנם תחומי דעת רלוונטיים ביותר כמו לשון, הבעה, אמנות, מחשבים, תקשורת ועוד.
 • כיוון שוויקיפדיה נכתבת בכל השפות המוכרות, ניתן אף להעניק הערכה חלופית ללימודי השפות הנערכים בבית הספר, על עבודת התרגום לערך (אפשרי בכל שפה שהיא, ומתאים בפרט לאנגלית).

ויקישטעטל כבסיס ללמידה שיתופית מקוונת בינלאומית

ויקישטעטל יכול לשמש כבסיס ללמידה שיתופית מקוונת בינלאומית בין צעירים יהודים מכל רחבי העולם, שיכתבו באופן שיתופי בוויקיפדיה על קהילת המוצא שלהם. המיזם עשוי לעניין גם מסגרות לימוד לא יהודיות, מתוך רצון להעמיק בקורות הקהילות היהודיות בשואה, ומתוך הידע המקומי של הקהילות המקומיות באירופה.

תוכנית זו עשויה להתאים מאוד כחלק מההערכה החלופית לבחינות הבגרות, כאשר לימודי האנגלית יזכו לקידום משמעותי (שהרי בתוכנית זו לא מדובר רק על תרגום הערך, אלא גם על עבודה משותפת עם תלמידים דוברי שפות שונות).

נשמח כי כל המתעניין במיזם, ומעוניין להשתתף בו או לתרום לו, יפנה אלינו דרך דף השיחה, או בדוא"ל: hertztehila-at-gmail.com

ספרייה לרשות הציבור בעידן הקורונה

זקוקים למידע לצורך כתיבת הערך, ואין לכם גישה לספרייה? ידוע לכם על ספר שיכול לעזור לכם להעניק חיים וקול לקהילה עליה אתם כותבים, אך אין לכם דרך להשיגו?
בשלהי עידן הקורונה לעתים קשה עוד יותר לאתר חומרים חשובים לצורך כתיבת הערך. בתקופה זו ספריית מכללת הרצוג באה לעזרתכם, ותעניק תמיכה מרחוק למשתתפי התחרות.
הספריה פתוחה לציבור, ותשמח לסייע לכל מי שיגיע. בנוסף, צוות הספרנים מעניק באופן מקוון וטלפוני גישה למאגרי המידע הקיימים בספרייה, לאלה שמסיבות לוגיסטיות או בריאותיות מקשים להגיע למקום. ניתן ליצור קשר עם הספרייה -

 • באתר הספרייה - שבו תוכלו לבדוק דרך מערכת החיפוש אם יש מקור שעשוי לשמש אתכם;
 • דרך הטלפון - 02-9937321 (בימים א'-ה' בין השעות 17:00-9:00);
 • דרך הוואטסאפ - 055-9292723;
 • או דרך הדוא"ל - library-at-herzog.ac.il.

ציינו כי אתם משתתפים במיזם ויקישטעטל - וצוות הספרייה ישמח לעמוד לרשותכם.

איתור חומרים
אחד האתגרים בפני מי שמעוניין לכתוב ערך על קהילה יהודית שנכחדה בשואה, הוא איתור חומרים אודותיה, באופן שיקיף את סיפורה של הקהילה לאורך תולדותיה. כדי להקל על התחלת תהליך חיפוש המקורות, מפורטים להלן מספר מקורות ומאגרי מידע חשובים.
מקורות מודפסים:

 • פנקס הקהילות - המקור המקיף ביותר בעברית לתולדות הקהילות
 • ספרי יזכור (ראו בהמשך קישור לספרים שיש להם גישה מקוונת)
 • אנציקלופדיה של המחנות והגטאות - בהוצאת מוזיאון השואה האמריקני, באנגלית (Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945)
 • The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust
 • Marcin Wodziński, Historical Atlas of Hasidism - אטלס מקיף לתולדות החסידות וקהילות חסידיות

מקורות מקוונים:

צריכים עזרה?
צריכים עזרה? לא בטוחים איך לאיית את שם הקהילה? לא בטוחים אם התוכן שאיתרתם מתאים לוויקיפדיה? יש ויקיפדים ותיקים יותר, שישמחו לסייע לכם. לשיחה עם הוויקיפד, לחצו על המילה 'שיחה' - ואל תשכחו לבדוק מאוחר יותר אם הוא ענה לכם.

- ויקיפדים שמעוניינים להצטרף לתמיכה מוזמנים להוסיף את שמם לרשימה.

מלבינה (מלכה) דקס מויסבאדן, שנרצחה עם בן-זוגה ובנה הקטן. זוהי התמונה היחידה שנותרה לאביה מבתו היחידה. לפני מותו, הוא העביר את התמונה לידידתו, בבקשו אותה "שתעשה איתה משהו". במסגרת מיזם ויקישטעטל סוף סוף הצליחה הידידה "לעשות משהו" עם התמונה ולהנציח את השריד למשפחה השלמה שהוכחדה
תלמידים בבית הספר העברי בבנגאזי חוגגים את חג הפורים לצד חיילים יהודים מהבריגדה היהודית, 1944
 1. קהילת יהודי מינסק - דרדק
 2. קהילת יהודי צ'רנוביץ - כובש המלפפונים
 3. יהדות מץבן עדריאלשיחה
 4. קהילת יהודי גורליצה - רבקה ממט
 5. קהילת יהודי ברודי (אנ') - הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית
 6. קהילת יהודי אוסטראה-אוסטרוג - הודיה חנה,
 7. וכן תרגום הערך לצרפתית נעשה במסגרת המיזם (צר')
 8. קהילת יהודי זקינתוס - מלילנד
 9. קהילת יהודי גוקסהגן - Chani Gotlieb - שיחה
 10. קהילת יהודי סטאשוב - איז'ק
 11. קהילת יהודי טומשוב לובלסקי - הסתר-יה
 12. קהילת יהודי קובנה - הארי פוטר 73
 13. יהדות אוראדיה - תמר תלם
 14. קהילת יהודי ריבנישקי - homerodeloro
 15. קהילת יהודי מנסבאך - homerodeloro
 16. קהילת יהודי ריגה - הארי פוטר 73
 17. קהילת יהודי לובביץ' - אביה ראובן
 18. קהילת יהודי קאליב - גרה במטבח
 19. קהילת יהודי לאסק - אבי הראל
 20. קהילת יהודי אוהנוב - מים חיים
 21. קהילת יהודי פוניבז' - Hodaya12344
 22. קהילת יהודי נובוזיבקוב - Biegel - שיחה
 23. קהילת יהודי קמפנו Biegel - שיחה
 24. קהילת יהודי ירצ'וב Biegel - שיחה
 25. קישקרה - Eladkarmel
 26. ורפלט - Eladkarmel
 27. קהילת יהודי טריפולי - lines Hakmon
 28. קהילת יהודי ליפטובסקי מיקולש - על ידי Homerodeloro
 29. קהילת יהודי מג'אסו - על ידי Homerodeloro
 30. קהילת יהודי פרשוב - על ידי Homerodeloro
 31. קהילת יהודי נובה מיאסטו (מחוז לבוב) - על ידי Homerodeloro
 32. קהילת יהודי קולדזיאני - על ידי Homerodeloro
 33. קהילת יהודי בודפשט - טבעיות
 34. קהילת יהודי טרויכלינגן - Biegel - שיחה
 35. קהילת יהודי פשבורסק - homerodeloro
 36. קהילת יהודי פשמישל - homerodeloro
 37. קהילת יהודי אמדן ... Crocodile2020 - שיחה
 38. קהילת יהודי המבורג ... Crocodile2020 - שיחה
 39. קהילת יהודי ליבק - מויסלינג ... Crocodile2020 - שיחה
 40. קהילת יהודי טוצ'ין - הארי פוטר 73שיחההטילדה הרביעיתבית ספר ויקיפדיה
 41. קהילת יהודי קאליש (אנ') - בן-ימין - שיחה
 42. קהילת יהודי ורשה - הארי פוטר 73 ~ שיחה ~ הטילדה הרביעית
 43. יהדות ג'רבה - באר
 44. קהילת יהודי צ'רטוריסק - על ידי אביטולי ואחינועם
 45. קהילת יהודי נאג'פאלו
 46. + ר' אשר אנשיל וייס, רבה האחרון של נאג'פאלו, שנרצח בשואה - על ידי מלכות
 47. קהילת יהודי בנגאזי שבלוב - על ידי אלכסנדה (קרייה יפהפיה), סטלה (stella.y) והדס (שובי בת ירושלים)
 48. קהילת יהודי פלונסק שבפולין - על ידי עדי, מושקא ונופר
 49. קהילת יהודי ז'ורוב שבאוקראינה
 50. + חסיד אומות העולם מז'ורוב, מיכאיל בלגאי - על ידי חמדה וחרות
 51. קהילת יהודי טעטש - על ידי נעמי רחל ותהילה
 52. קהילת יהודי ביאליסטוק שבפולין - על ידי בשמת וענת
 53. קהילת יהודי ויסבאדן שבגרמניה - על ידי רחל (רונל)
 54. קהילת יהודי דומביה שבפולין - על ידי דינה (בלו סקאי) ורותי
 55. קהילת יהודי טורוב - על ידי מוריה וויקטוריה
 56. קהילת יהודי בוניהאד - על ידי רותי ורונית
 57. קהילת יהודי סיגט - על ידי איו
 58. קהילת יהודי שומקוטה מארה - על ידי מירי ואודליה
 59. קהילת יהודי אוטבוצק - על ידי ציפי
 60. קהילת יהודי קוטנו שבפולין - על ידי Zvia miller ועופרא
 61. קאלין (זקרפטיה) - על ידי דבורה מרקו ושבות
 62. יהדות וילנה - על ידי ביקורת
 63. קהילת יהודי ברסלאו - על ידי תלם
 64. יהדות דרזדן - על ידי Michael Shefa
 65. קהילת יהודי סגד - על ידי הָאֶלְקֹשִׁי
 66. קהילת יהודי קז'מארוק - על ידי הָאֶלְקֹשִׁי
 67. קהילת יהודי מונקאטש - על ידי הדס ספז, netalesh, ואילה פריגה
 68. קהילת יהודי דזיאלושיץ - על ידי שירה ויסרוזן
 69. קהילת יהודי אוסטרולנקה - על ידי שבות, רעיה אריאל, אמונה הס וAjinoam96
 70. קהילת יהודי לודז' - על ידי שירה 12, חוה8, כיף כף
 71. קהילת יהודי טלז - על ידי מאור95
 72. קהילת יהודי אקל שבסלובקיה - על ידי רוני ויהודית
 73. קהילת יהודי לודוויגסהאפן שבגרמניה - על ידי מ.א היסטוריה
 74. קהילת יהודי אוג'דה שבמרוקו - על ידי היפה בלבן
 75. קהילת יהודי קיילצה שבפולין - על ידי Mouyou88
 76. קהילת יהודי פלויישט שברומניה - על ידי כלאב
 77. קהילת יהודי מיינץ שבגרמניה - על ידי בוקו
 78. קהילת יהודי בריסק דליטא שבבלארוס - על ידי עורכת בכירה
 79. יהדות פראג שבצ'כיה - על ידי רוני 26, נחת
 80. קהילת יהודי דווינסק - גיתל
 81. קהילת יהודי נובה זמקי - שריאל222
 82. קהילת יהודי זחרינו - רננה טנא
 83. קהילת יהודי מקנס - ענאלי - שיחה
 84. קהילת יהודי חלם - יפית77
 85. קהילת יהודי סוקולוב פודלסקי - רקיע
 86. קהילת יהודי ספישסקה פודהרדייה שבסלובקיה - על ידי כורזין11
 87. קהילת יהודי קזבלנקה שבמרוקו - על ידי מטפחת פרחונית
 88. קהילת יהודי גוניונדז שבפולין - על ידי שירת הים 1
 89. קהילת יהודי אוז'הורוד שבאוקראינה - על ידי זרד
 90. קהילת יהודי סרנץ' שבהונגריה - על ידי אוריאל גו, עליזה אין, ר.כ.א ושולה שולה
 91. קהילת יהודי יאבורוב - נכתב לבקשת יצחק איכבום וציפורה בר לב (לבית איכבום-מרגליות)
 92. קהילת יהודי רווה-רוסקה - נכתב לבקשת יצחק איכבום וציפורה בר לב (לבית איכבום-מרגליות)
 93. קהילת יהודי טושין - Zofthej
 94. קהילת יהודי קייב - מושך בשבט - שיחה
 95. קהילת יהודי סניקי - עידיתסול
 96. יהדות גליציה - העיתונאי המנטר (הרחבה)
 97. איוויינייץ - בלובר
 98. קהילת יהודי קייב מושך בשבט
 99. קהילת יהודי רחיב
 100. + רחיב. Eladkarmel
 101. טיסוושווארי
 102. יהדות מינסק - דרדק
 103. קהילת יהודי טורנלה - שלמה
 104. קהילת יהודי שפייר דרדק
 105. קהילת יהודי לאופהיים - מישל ויקיגולד
 106. קהילת יהודי אוסטי נד לבם - יונתן770י
 107. קהילת יהודי גראץ - Biegel
 108. קהילת יהודי קישקרש - Eladkarmel
 109. קהילת יהודי אוהעל - Eladkarmel
 110. יהדות ינה - Amir.Nakar
 111. קהילת יהודי לינץ - Biegel
 112. קהילת יהודי זלצבורג - Biegel
 113. יהדות דניפרו - בן דורסאי
 114. פוסטדובוש - Eladkarmel
 115. צ'יהירין - בצלאל א.
 116. לרינצי - Eladkarmel
 117. קהילת יהודי רימנוב - Crocodile2020
 118. קהילת יהודי ביטום (בויטן) - Crocodile2020
 119. קהילת יהודי קמצ'ה - Eladkarmel
 120. קהילת יהודי קומרוב - מיטוף
 121. קהילת יהודי סורוקה
 122. + סורוקה (עיר) - Eldrnwiki
 123. קהילת יהודי חוז'וב - Crocodile2020
 124. יהדות אודסה - Corvus
 125. קהילת יהודי מוהילב
 126. + מוהילב - אייל מוגילבסקי
 127. טיססלקה - Eladkarmel
 128. קהילת יהודי בילה צרקווה (מחוז זקרפטיה) - Oatzmon
 129. קהילת יהודי נאנסי - Crocodile2020
 130. קהילת יהודי קרשוביץ - יונתן770י
 131. לוקוב - Lukow1508
 132. דמצ'ר - Eladkarmel
 133. קהילת יהודי טולוז - Crocodile2020
 134. קהילת יהודי סטולין - מוריש
 135. קהילת יהודי צילץ - Crocodile2020
 136. קהילת יהודי קורמנד - הילהשוקולד
 137. קהילת יהודי פרודניק - Crocodile2020
 138. קהילת יהודי ניסה - Crocodile2020
 139. קהילת יהודי גלוגובק - Crocodile2020
 140. קהילת יהודי גליביצה - Crocodile2020
 141. קהילת יהודי קנדז'ז'ין-קוז'לה - Crocodile2020
 142. קהילת יהודי אופולה - Crocodile2020
 143. קהילת יהודי קטוביץ - Crocodile2020
 144. קהילת יהודי מיסלוביצה - Crocodile2020
 145. קהילת יהודי קלוצ'ה - אילונה אסולין
 146. קהילת יהודי שופרון - Eladkarmel
 147. ויצ'יבקהמשתמש:SavtaYona

ערכים שנכתבו במסגרת המיזם על קהילות יהודיות מרחבי העולם היהודי (שלא נפגעו בשואה)

 1. קהילת יהודי כפר אטגה שבאתיופיה - על ידי הודיה22 ומוואוויש
 2. קהילת יהודי יזד שבאיראן - על ידי Oshrit Tzvi, הודיה נגר ותהילה חממי
 3. קהילת יהודי תאפילאלת שבמרוקו - על ידי הילה פנחס וגל הודיה הרוש
 4. קהילת יהודי מרקש שבמרוקו - על ידי שלוצה
 5. קהילת יהודי ברהובה - על ידי יפה

ערכים בשלב הטיוטה: