ויקיפדיה:ויקישטעטל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ויקישטעטל לוגו.jpg


"ויקישטעטל": הנצחת קהילות יהודיות בוויקיפדיה

הילדות חנה, גיטל ורבקה הורוביץ מנאג'פאלו

מטרת המיזם היא להעלות ערכים בוויקיפדיה על קהילות יהודיות שנכחדו בשואה, ולהעניק להן על ידי זאת זיכרון, שם ופנים.

דרך המיזם מועלות לזיכרון הציבורי גם קהילות קטנות ועלומות, שכמעט לא ידוע עליהן דבר.

נראה כי ויקיפדיה היא המקום המתאים ביותר לעשות זאת. כקהילה שיתופית, בה כל אדם יכול לתרום מן הידע שלו, יוכל כל אדם להעלות בקלות מידע חיוני, תמונות ומסמכים הנוגעים לתולדות קהילת המוצא של משפחתו.

דוגמה לתועלת הגדולה של המיזם - הערך על הקהילה היהודית הקטנה נאג'פאלו, שאפילו ביד ושם לא היה ידוע כמעט דבר אודותיה, ולא שמורה שם אף לא תמונה אחת. דרך המיזם אספה הסטודנטית מבני משפחתה וממכרים נוספים יוצאי הקהילה מספר תמונות ומידע חיוני על הקהילה. הערך מעביר זיכרון חי ופועם של קהילה שאיננה עוד.

המיזם נפתח בשנת תשע"ז (2016) כחלק מפיתוח הקורס "שואה, שורשים וזיכרון: למידה משמעותית עם הפנים לקהילה", מבית היחידה לפיתוח מקצועי והמרכז ללימודי השואה, מכללה ירושלים. כיום הוא התרחב, ופעיל אף במכללת אפרתה, ועל-ידי אישים נוספים שמצטרפים למיזם באופן אינדיבידואלי.

מוזמנים להצטרף למיזם, ולהעלות חומרים הקיימים בידכם של קהילות יהודיות. בנינו פורמט מיוחד המשמש להעלאה של זיכרון - גם של יחידים בתוך הקהילה - בסגנון אנציקלופדי המתאים לוויקיפדיה. אם יש בידכם חומר על קהילה ואינכם יודעים כיצד להעלותו לוויקיפדיה, נשמח לעזור לכם; פנו אלינו דרך דף השיחה של המיזם.

רכזת המיזם: ד"ר תהִלה הרץ (שיחה)
רכזת המיזם בבית התפוצות: תפארת פרומקין (שיחה)

- ניתן לפנות לסיוע באיתור חומרים ממאגרי בית התפוצות, ובאיתור ותרגום חומרים מאנגלית ורוסית (אפשר גם בדוא"ל: tiferet-at-bh.org.il).

עוד על המיזם

  • מאמר על תועלתו של המיזם בתחום החינוך וההוראה:
Tehila Hertz, "Wikishtetl: Commemorating Jewish Communities that Perished in the Holocaust through the Wikipedia Platform", in Holocaust Research and Archives in the Digital Age, eds. Laura Brazzo, Reto Speck, Quest. Issues in Contemporary Jewish History. Journal of Fondazione CDEC, n.13 August 2018

גלריית תמונות מתערוכת "ויקישטעטל" (2017)

התערוכה מוצגת בספריית מכללה ירושלים. כנס הפתיחה לתערוכה נערך ביום השואה תשע"ז.


תלמידים בבית הספר העברי בבנגאזי חוגגים את חג הפורים לצד חיילים יהודים מהבריגדה היהודית, 1944
מלבינה (מלכה) דקס מויסבאדן, שנרצחה עם בן-זוגה ובנה הקטן. זוהי התמונה היחידה שנותרה לאביה מבתו היחידה

ערכים בשלב הטיוטה:

ילידת כפר אטגה משתמשת בכלי הגשה אתיופיים מסורתיים, בישראל.

המיזם התחיל כמיזם ספציפי של קורס השתלמות. המטרה כרגע היא להרחיבו, כמיזם המרכז לימוד, שימור ותיעוד של תלמידים את מורשתם.

תנועת נוער יהודי בביאליסטוק, תרצ"א

במסגרת המיזם יכתבו תלמידים בוויקיפדיה, כחלק מההערכה החלופית לבחינות הבגרות הרלוונטיות, על קהילות, על מושגי מפתח בתרבות, ועל תחומים אחרים שקשורים למורשת הקהילתית והתרבותית שלהם.

חזון המיזם הוא שדרך כתיבה זו יכירו התלמידים בפסיפס האנושי המגוון שמרכיב את הקהילות בישראל, וילמדו להוקיר ולכבד את המורשת של קהילות אחרות; וכן יכירו את המורשת הקהילתית שלהם, ודרך הכתיבה בוויקיפדיה יתרמו לתיעודה ולהכרה בה.

המיזם עתיד להתרחב לתחומים נוספים, וייתכן שבעקבות זאת גם שמו ישתנה, או שיינתנו שמות נוספים למיזמי-אחות הקשורים לתרבויות ספציפיות.

תחומי הדעת הרלוונטיים במערכת החינוך הם: היסטוריה, לשון (מכיוון שיש עבודה לשונית רבה, כדאי לשלב זאת), אזרחות, ותחומים אחרים הנוגעים לתרבות ולמורשת.

מכיוון שכתיבה בוויקיפדיה דורשת השקעה רבה גם מצד התלמידים וגם מצד צוות בית הספר, מומלץ לשלב מספר תחומי דעת בהשתתפות במיזם, כאשר כל מורה יעניק ציון על ההיבט בעבודה שקשור אליו.

נשמח כי כל המתעניין במיזם, ומעוניין להשתתף בו או לתרום לו, יפנה אלינו דרך דף השיחה או דרך מערכת ההודעות של האתר.

Wrocław synagoga.gif

הנחיות:

עזרים נוספים והעשרה:

מיזם זה פעיל