שלמה כץ (ראש ישיבה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שלמה כץ
לידה 10 באוגוסט 1948 (בן 75)
ה' באב ה'תש"ח
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות ישיבת חברון שבגבעת מרדכי
השתייכות חרדים ליטאים
תפקידים נוספים ראש ישיבה עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב שלמה דוד כץ (נולד בה' באב ה'תש"ח, 10 באוגוסט 1948) הוא ראש ישיבת חברון בירושלים.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בירושלים לשרה, בתו של רבי גדליה משה גולדמן, האדמו"ר מזוועהיל, ולאהרן משה כץ. אביו היה מראשי חסידי ראדזין, ומונה על ידי האדמו"ר מראדזין לנהל את ישיבת סוד ישרים של חסידי ראדזין בירושלים. כמו כן עמד בראש "ועד חסידי ראדזין בארץ ישראל" שהוציאו לאור כמה מספרי האדמו"רים של איזביצה ראדזין.

בצעירותו למד בישיבת תפארת צבי ולאחר מכן בישיבת חברון. כעבור שנה עבר לישיבת נחלת דוד, ואחר כך המשיך לישיבת בריסק. נישא לטובה מישקובסקי, בת הרב אליהו מישקובסקי, ראש ישיבת כנסת חזקיהו בכפר חסידים. לאחר נישואיו למד בכולל בריסק.

זמן קצר אחר נישואיו, בשנת תשל"ח, התמנה לר"מ בישיבת אור אלחנן בשכונת רוממה עד לשנת תשמ"ז, ובשנת תשמ"ז החל למסור שיעורים בישיבת חברון. בשנת תשנ"ז, לאחר פטירתו של הרב אברהם פרבשטיין, הוחלט למנותו לראש ישיבה, לצד הרב דוד כהן והרב משה מרדכי פרבשטיין.

בשנים אלו היה הרב כץ הדומיננטי שבין ראשי הישיבה, בעיקר בענייני קבלת החלטות בישיבה ובקבלת תלמידים חדשים אליה.

במוצאי יום כיפור תשס"ג נפטרה אשתו, ולאחר פטירתה הפחית את מעורבותו בענייני הישיבה, ובכללם קבלת תלמידים חדשים. במקביל החל למסור שיעורים בסדר קדשים בישיבת יגדיל תורה בירושלים לבחורים ממוצא אמריקאי הלומדים בשיטת ישיבות בריסק. בשנת תשס"ה נישא שנית ועבר להתגורר בשכונת הר נוף ומונה לרב בית הכנסת פני שמואל.

דרך לימודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

דרך לימודו של הרב כץ דומה לדרך המקובלת בישיבות בריסק אך שונה מעט. הוא נוהג להתמקד בעיקר ביסוד דברי הגמרא ופרשניה העיקריים, בדברי הרמב"ם ומפרשיו, ובדברי רבי חיים הלוי סולובייצ'יק. הוא מתעכב בדרך כלל גם על נקודות שאחרים לא מתעכבים עליהן. בשונה מראשי ישיבה רבים במגזר החרדי, הוא מתנגד לשיטת הלימוד הכוללת התעכבות בסוגיות מסוימות ודילוג על אחרות, ולשיטתו יש להקפיד על הספק סדיר בסוגיות תוך קצב לימוד יחסית מהיר, במקביל לרכישת ידע תורני מקיף. כתלמיד ישיבות בריסק, סדר לימודו האישי עוסק רבות בסדר קדשים, והוא נוהג למסור שיעורים בנושאים אלו מחוץ למסגרת הישיבה. עד עתה יצאו לאור חלק קטן משיעוריו על סדר קדשים על ידי תלמידיו. על מסכת זבחים בשם נפש טובה, ועל מסכת מעילה בשם זכרון נפש טובה.


ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.