גבעת מרדכי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קואורדינטות: 31°45.800′N 35°11.815′E / 31.763333°N 35.196917°E / 31.763333; 35.196917

הקמת בית הכנסת 'אוהל משה אליהו' בשכונה, 1955
ישיבת חברון בגבעת מרדכי
פסל "סולם יעקב" בכניסה לשכונת גבעת מרדכי

גבעת מרדכי היא שכונה במערב העיר ירושלים. השכונה גובלת בשכונות בית וגן, פת, ניות, גבעת רם, ועמק פרי-הר הידוע בכינויו עמק הצבאים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונה הוקמה בשנת 1955, על ידי הפועל המזרחי וחברת משכנות, על אדמות שנתרמו על ידי מרדכי אבל לקק"ל. השכונה נקראת על שם מרדכי אבל, שהיה ממייסדי המזרחי בארצות הברית[1]. בשלב ראשון נבנו בשכונה 100 יחידות דיור, והוא תוכנן לכלול 400 יחידות דיור[2]. בשנת 1970 כבר היו בשכונה 400 יחידות דיור ובשלבי בנייה היו עוד 130 דירות[3].

אופי השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב רחובותיה של השכונה נקראים על שמם של מנהיגים מתנועת המזרחי. דוגמת הרחוב הראשי בשכונה - רחוב שח"ל, שנקרא על שם המנהיג הציוני ר' שמואל חיים לנדוי. בגבעת מרדכי מתגוררים (לרוב בשכירות קצרת טווח) זוגות צעירים וסטודנטים רבים, בגלל אופיה הדתי וקרבתה למוסדות לימוד אקדמיים דוגמת מכון לב, מכללה ירושלים, המכללה האקדמית להנדסה ירושלים, וקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. חלק גדול מהמבנים בשכונה הם בניני דירות בעלי למעלה מחמש קומות. רובם המוחלט בנויים על פי אותם עקרונות ארכיטקטוריים (ונבנו, כך על פי וותיקי השכונה, "בשיטת העתק הדבק"). בנינים אלה מצטיינים בחסכון בשטח ובאנרגיה, ונחשבים פחות נוחים עבור משפחות דתיות, בשל העובדה שאין בהם מקום לבנית סוכות. מתנגדיו של ראש העיר דאז, טדי קולק, טענו שהוא קידם בנית מבנים בארכיטקטורה המסוימת הזו כדי לנסות ולמשוך אוכלוסייה חילונית לירושלים. ערכה הנדל"ני של השכונה עלה משמעותית עם סלילת כביש בגין ופתיחת הכניסה המערבית לקמפוס גבעת רם הסמוכים לשכונה.

נכון ל-2016, מתגוררים בשכונה 5,435 תושבים[4], ברובם דתיים לאומיים וחרדים. רב השכונה הוא הרב איסר קלונסקי.

בשל אופיה הדתי של השכונה, חלק מרחובותיה סגורים לכניסת כלי רכב בשבתות וחגים.

מוסדות בשכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשכונה מספר מוסדות לימוד: מדרשיית עמליה, ישיבת חברון - אחת הישיבות היוקרתיות בציבור החרדי-ליטאי, ישיבה תיכונית נעם (השוכנת במבנהו של בית הספר היסודי הממלכתי דתי לשעבר, על שם ציון עזרי), ובי"ס לחינוך מיוחד אלונים (ששכן במבנהו של בית הספר היסודי הממלכתי לשעבר, על שם מנשה אלישר). ב-2013 עבר בית הספר "אלונים" לרמת אשכול ובמקומו פועל בית ספר יסודי ממלכתי דתי חדש. בנוסף פועל בה סניף של תנועת הנוער עזרא, הנקרא בפי הנוער "גיגי". במרכז השכונה מצוי מרכז מסחרי קטן. בשכונה מספר גדול של בתי כנסת, ביניהם "שיף שול", הקרוי של שם בית כנסת בווינה, ושקהילתו משתדלת לשמור על מנהגי הקהילה הווינאית, בית הכנסת החסידי ציוני "פיינשטוב",יש גם בית כנסת ובית חב"ד שאחראי גם לרמת בית הכרם ולניות. כמו כן יש בית כנסת הנקרא חניכי הישיבות הוא כעין ה"שטיבלך" של השכונה.

בשכונה 4 גני משחקים. אחד מהם הוא גן משחקים שבעבר הכיל מתקן שהיה בנוי מפירמידה של ארבעה כדורים, קוטרו של כל אחד כשני מטרים, ומגלשות, ונקרא "גן הכדורים". המתקן נשרף, אך שמו של הגן נותר על כנו, אף על פי שכיום נמצא במקום מתקן קונבנציונלי יותר. בגבולה של השכונה עם שכונת בית וגן שוכן קמפוס הגברים של בית הספר הגבוה לטכנולוגיה בירושלים, ובתוכו הישיבה התיכונית תורה ומדע.

בקרבת השכונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסמוך לשכונה, על גבול עמק הצבאים וכביש בגין, שכן ישוב ביזנטי ומוסלמי קדום המכונה חוות הוזיר (קעאד אל-וזיר), ובו נמצאו מבנים, גתות, מתקנים חקלאיים נוספים ומערות קבורה. בשנות ה-20 של המאה ה-20 התיישב הנזיר ויקנדיוס מהפטריארכיה היוונית-אורתודוקסית של ירושלים בשטח שבין גבעת מרדכי לרמת בית הכרם של היום. הנזיר נהרג ב-1948 מההפגזות על העיר. תושבי האזור כינו את החורשה שהייתה במקום (כיום בדרום שכונת רמת בית הכרם) "חורשת הנזיר" או "חורשת הווזיר"[5].

למרגלות השכונה מצוי הפסל "מעלות", הידוע יותר בשמו העממי "סולם יעקב", של הפסל עזרא אוריון. הפסל עצמו העדיף שלא לכנותו בשם, כדי לתת לצופה אפשרות לפרש את המראה כרצונו.

תחנת הכיבוי וההצלה הראשית של ירושלים, "תחנת בירה", ממוקמת בשכונה זו[6].

המרכז הראשי לבקרת הרמזורים בירושלים ממוקם בשכונה זו.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Emblem of Jerusalem.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ירושלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.