דיסתימיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דיסתימיה
Dürer Melancholia I.jpg
התחריט "מלנכוליה" של אלברכט דירר
שם בלועזית Dysthymia
ICD-10
(אנגלית)
F34.1
ICD-9
(אנגלית)
300.4
MeSH
(אנגלית)
D019263

דיסתימיה או מרה שחורה[1]כתיב לטיני: Dysthymia; משמעותה ביוונית: מלנכוליה) היא הפרעת מצב רוח המאופיינת במצב רוח דיכאוני או מדוכדך למשך זמן של מעל שנתיים (שנה בילדים ומתבגרים). היא מוגדרת כהפרעה אפקטיבית כרונית.

חוויית הסובל מדיסתימיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסובלים מדיסתימיה מתארים חוויית חיים של חוסר שייכות, חוסר בעניין והנאה, רגשות אשמה, הערכה עצמית נמוכה, ביקורת עצמית נוקשה, פסימיות, עצבנות ואף דיסוציאטיביות. במקרים קיצוניים חוויה זו דוחפת את הלוקה בדיסתימיה להסתגרות, נסיגה חברתית, וירידה דרסטית בפעילות ויצרנות.

קיים דמיון תסמיני רב בין דיסתימיה לדיכאון מג'ורי, ועם זאת, כתוצאה מהיכולת היחסית של הלוקה בדיסתימיה לתפקד בחברה, לעתים קרובות היא אינה מאובחנת. הפרעה דיסתימית יכולה להיתפס כנטייה קבועה למועקה ולמצב רוח מדוכדך. ההבדל המרכזי בין חוויית הסובל מדיסתימיה לזה הסובל מדיכאון מג'ורי הוא קיומן של הפסקות בדכדוך לתקופות של ימים עד שבועות בהן מצב הרוח "נורמלי". לא קל להבחין בין דיסתימיה לצורות אחרות של הפרעות דיכאון, ולעתים יכולה דיסתימיה להתקיים בו-זמנית עם דיכאון מג'ורי. מצב זה מכונה "דיכאון כפול", והוא נפוץ מאוד בלוקים בדיסתימיה.

אבחנה לפי ה-DSM[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להתאים לאבחנה דיסתימיה על האדם לסבול ממצב רוח מדוכא או מדוכדך דרך קבע לתקופה של לפחות שנתיים (שנה בקרב ילדים ומתבגרים), וצריכים להתקיים לפחות שניים מהתסמינים הבאים ללא הפוגות בתסמינים ליותר מחודשיים רצופים, אשר גורמים למצוקה משמעותית או פגיעה בתפקוד.

בנוסף יש לוודא שלא הופיעה אפיזודה של דיכאון מג'ורי (קליני) במשך השנתיים הראשונות להפרעה, שמעולם לא הייתה אפיזודה מאנית, מעורבת או היפומאנית ולא הופיעו סימפטומים לאבחנת ציקלותימיה, הפרעה פסיכוטית כרונית כמו סכיזופרניה או הפרעה דלוזיונאלית והתסמינים המתוארים לא נגרמו מהשפעת סמים, תרופות או מצב בריאותי גופני.

הגורמים להפרעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקרים מראים שבדומה לדיכאון הקליני גם בבחינת לוקים בדיסתימיה הופיעו דפוסי שינה חריגים כגון עלייה בתכיפות ובאינטנסיביות של תנועות עיניים מהירות (R.E.M) בזמן שינה, בנוסף הוצבע על קשר גנטי בו כאשר בן משפחה קרוב סובל או סבל מאחת משלוש הפרעות הדיכאון עולה הסיכוי לסבול מדיסתימיה. יש המקשרים את ההפרעה לקשיים בהתפתחות האגו והאישיות ולקשיים משפחתיים בין ההורים לילדים. לפי פרויד אבל או אכזבה בשלב מוקדם בהתפתחות מעודדים התפתחותו של דיכאון.

שיטות הטיפול בדיסתימיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פסיכותרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיפול תרופתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הרצל והמרה השחורה מאמר פסיכולוגי על התנהגותו הדיסתימית של הרצל

הבהרה: המידע בוויקיפדיה נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.