BRICS

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך ללא מקורות
בערך זה אין מקורות ביבליוגרפיים כלל, לא ברור על מה מסתמך הכתוב וייתכן שמדובר במחקר מקורי.

אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מדינות ה-BRICS
BRICS
ברזילברזיל ברזיל
נשיא ברזיל (ראש המדינה והממשלה) ז'איר בולסונארו
רוסיהרוסיה רוסיה
נשיא רוסיה (ראש המדינה) ולדימיר פוטין
ראש ממשלת רוסיה מיכאיל מישוסטין
הודוהודו הודו
נשיא הודו (ראש המדינה) ראם נאת' קובינד
ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי
הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין
נשיא סין (ראש המדינה) שי ג'ינפינג
ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג
דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה
נשיא דרום אפריקה (ראש המדינה והממשלה) סיריל רמפוזה
ארבעת מנהיגי מדינות ה-BRIC ב-2008 (מימין לשמאל): לואיס אינסיו דה סילבה מברזיל, חו ג'ינטאו מסין, דמיטרי מדבדב מרוסיה ומאנמוהאן סינג מהודו.
חמשת מנהיגי מדינות ה-BRICS ב-2016 (משמאל לימין): נשיא ברזיל טמר, ראש ממשלת הודו מודי, נשיא סין שי, נשיא רוסיה פוטין ונשיא דרום אפריקה זומה.

המונח "BRICS" או "מדינות BRICS" הוא ראשי תיבות בהם נעשה שימוש בעיקר על ידי כלכלנים ביחס למדינות: ברזיל, רוסיה, הודו, סין ודרום אפריקה (לפי האות הראשונה בשמה של כל אחת ממדינות אלה בשפה האנגלית). המונח הראשוני היה "BRIC" ונטבע ב-2001 על ידי ג'ים אוניל, שהיה הכלכלן הראשי של בנק ההשקעות גולדמן זאקס כאשר ניסה לתאר את ארבע המדינות המתפתחות בעלות הפוטנציאל הכלכלי הגדול בעולם (ללא דרום אפריקה, שהצטרפה בשנת 2011).

מנהיגי מדינות ה-BRIC החלו בסדרת מפגשי פסגה בשנת 2009. מאז 2011 הצטרפה דרום אפריקה למפגשי הפסגה[1] וכך נטבע מונח חדש המתייחס לחמש המדינות: "BRICS".

אוניל טען כי עד שנת 2050 יעלה שוויין של כלכלות ה-BRICS על זה של שש המדינות העשירות בעולם: ארצות הברית, יפן, גרמניה, צרפת, איטליה ובריטניה שהרכיבו את גוש מדינות ה-G5 (מלבד איטליה). על פי תחזיתו הייתה הודו אמורה להיות המדינה בעלת שיעור הצמיחה הגבוה ביותר. עד שנת 2007 התנהגה הכלכלה העולמית וכלכלת ארבע המדינות על פי תחזיתו של אוניל, אולם המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב-2008 גרם למשבר גם בכלכלת המדינות המתפתחות ולעיתים פגע בהן אף יותר.

פגישות פסגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים האחרונות, נפגשו מספר פעמים מנהיגי מדינת ה-BRICS, ודנו בנושאים כלכליים ופוליטיים. בשנת 2010 התארחו בפגישה נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה ושר החוץ של הרשות הפלסטינית ריאד אל-מאלכי.

תאריך מדינות משתתפות עיר מארחת אולם כנסים מנהיג מארח
1 16 ביוני 2009 BRIC יקטרינבורג, רוסיה בית סבסטיאנוב דמיטרי מדבדב
2 16 באפריל 2010 BRIC ברזיליה, ברזיל לואיז אינסיו דה סילבה
3 14 באפריל 2011 BRICS סאן-יה, סין מלון שרתון סניה חו ג'ינטאו
4 29 במרץ 2012 BRICS ניו דלהי, הודו מלון טאג' מהאל מאנמוהאן סינג
5 26 במרץ 2013 BRICS דרבן, דרום אפריקה מרכז הכנסים הבינלאומי בדרבן ג'ייקוב זומה
6 14 ביולי 2014 BRICS פורטלזה, ברזיל מרכז הכנסים סיארה דילמה רוסף
7 8 ביולי 2015 BRICS אופה, רוסיה היכל הכנסים ולדימיר פוטין
8 15 באוקטובר 2016 BRICS בנאולים שבגואה, הודו טאג' אקזוטיקה נרנדרה מודי
9 3 בספטמבר 2017 BRICS שיאמן, סין מרכז הכנסים הבינלאומי שיאמן שי ג'ינפינג

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההערכה היא כי המונח "BRIC" נטבע בשנת 2001 על ידי יו"ר דאז גולדמן זאקס ניהול הנכסים דאז, ג'ים אוניל, בפרסומו "Building Better Global Economic BRICs". אבל, זה למעשה נבע על ידי רופא פורושות'מן שהיה עוזר מחקר בדו"ח המקורי. שרי החוץ של ארבע המדינות הכלליות הראשונות של BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין) נפגשו בעיר ניו יורק בספטמבר 2006 בשולי הדיון הכללי של עצרת האו"ם, ופתחו בשורה של ישיבות ברמה גבוהה. פגישה דיפלומטית בהיקף מלא התקיימה ביקטרינבורג, רוסיה, ב -16 ביוני 2009.

הפגישה הראשונה של BRICS[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפסגה הרשמית הראשונה של קבוצת BRIC, שנערכה גם ביקטרינבורג, החלה ב -16 ביוני 2009, עם לואיס אינאסיו לולה דה סילבה, דמיטרי מדבדב, מנמוהן סינג והו ג'ינטאו, מנהיגי ברזיל, רוסיה, הודו וסין., כולם משתתפים. מוקד הפסגה היה בשיפור המצב הכלכלי העולמי ורפורמה במוסדות פיננסיים, ודן כיצד ארבע המדינות יכולות לשתף פעולה טוב יותר בעתיד. היה דיון נוסף בדרכים שבהן מדינות מתפתחות, כגון 3/4 מחברי ה- BRIC, יכולות להיות מעורבות יותר בעניינים גלובליים.

בעקבות פסגת יקטרינבורג, מדינות ה- BRIC הודיעו על הצורך במטבע עתודה עולמי חדש, שיהיה חייב להיות "מגוון, יציב וצפוי". למרות שההצהרה שפורסמה לא ביקרה ישירות את הנתפס דומיננטיות "של הדולר האמריקאי - דבר שרוסיה מתח עליו ביקורת בעבר - הוא אכן עורר ירידה בערך הדולר מול מטבעות מרכזיים אחרים.

כניסתה של דרום אפריקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2010, דרום אפריקה החלה במאמצים להצטרף לקבוצת BRIC, ותהליך קבלתה הרשמית החל באוגוסט של אותה שנה. דרום אפריקה הפכה רשמית לאומה חברה ב-24 בדצמבר 2010, לאחר שהוזמנה רשמית על ידי סין להצטרף ולאחר מכן התקבלה על ידי מדינות BRIC אחרות. הקבוצה קיבלה את שמה של BRICS - כאשר ה- S עומד על דרום אפריקה - כדי לשקף את החברות המורחבת בקבוצה. באפריל 2011 השתתף נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה, בפסגת BRICS 2011 בסניה שבסין כחבר מן המניין.

התפתחויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פורום BRICS, ארגון בינלאומי עצמאי המעודד שיתוף פעולה מסחרי, פוליטי ותרבותי בין מדינות BRICS, הוקם בשנת 2011. ביוני 2012 הבטיחו מדינות BRICS 75 מיליארד דולר כדי להגביר את כוח ההלוואות של קרן המטבע הבינלאומית (קרן המטבע הבינלאומית). אולם הלוואה זו הייתה מותנית ברפורמות הצבעה של קרן המטבע הבינלאומית. בסוף מרץ 2013, במהלך פסגת ה- BRICS החמישית בדרבן, דרום אפריקה, הסכימו המדינות החברות ליצור מוסד פיננסי עולמי שנועד לשתף פעולה עם קרן המטבע הבינלאומית והבנק העולמי. לאחר הפסגה הצהירו ה- BRICS כי הם מתכננים לסיים את הסדרי הבנק החדש לפיתוח זה עד 2014. עם זאת, מחלוקות הנוגעות לחלוקת נטל ומיקום האטו את ההסכמים.

בישיבת מנהיגי BRICS בסנט פטרבורג בספטמבר 2013, התחייבה סין להעביר 41 מיליארד דולר לקופה המשותפת; ברזיל, הודו ורוסיה 18 מיליארד דולר כל אחת; ודרום אפריקה 5 מיליארד דולר. סין, המחזיקה בעתודות המט"ח הגדולות בעולם ותורמת את עיקר התשלומים, רוצה תפקיד ניהולי משמעותי יותר, אמר אחד מבכירי BRICS. סין גם רוצה להיות המיקום המרכזי של המוסדות. "ברזיל והודו רוצים שההון הראשוני יחולק באופן שווה. אנחנו יודעים שסין רוצה יותר", אמר גורם ברזילאי. "עם זאת, אנו עדיין במשא ומתן, עדיין אין מתחים". ב -11 באוקטובר 2013, אמר שר האוצר ברוסיה, אנטון סילואנוב, כי יצירת קרן של 100 מיליארד דולר המיועדת לשוקי מטבעות יציבים תינקט בתחילת 2014. הברזילאי שר האוצר, גואידו מנטגה, הצהיר כי הקרן תיווצר עד מרץ 2014. עם זאת, עד אפריל 2014, טרם הוקמה מאגר העתודה למטבע ובנק הפיתוח, והתאריך נדחה מחדש לשנת 2015. אחד המניעים של בנק הפיתוח של BRICS הוא שהמוסדות הקיימים נהנים בעיקר מתאגידים מחוץ ל- BRICS, והמשמעות הפוליטית בולטת מכיוון שהוא מאפשר למדינות החברות ב- BRICS "לקדם את האינטרסים שלהן בחו"ל ... ויכול להדגיש את עמדותיהן של מדינות שמתעלמים מדעתן לעיתים קרובות על ידי עמיתיהם האמריקאים והאירופאים המפותחים".

במרץ 2014, בפגישה בשולי פסגת האבטחה הגרעינית בהאג, פרסמו שרי החוץ של בריקס הודעה ש"ציינה בדאגה את ההצהרה התקשורתית האחרונה על פסגת ה- G20 הקרובה שתתקיים בבריסביין בנובמבר 2014. האפוטרופסות של ה-G20 שייכת לכל המדינות החברות באופן שווה, ואף מדינה אחת לא יכולה לקבוע באופן חד צדדי את אופיו". לאור המתחים סביב סיפוח חצי האי קרים על ידי רוסיה בשנת 2014, ציינו השרים כי "הסלמה של שפה עוינת, סנקציות וסנקציות נגדיות וכוח אינה תורמת לפתרון בר-קיימא ושלווה, על פי החוק הבינלאומי, כולל העקרונות והמטרות אמנת האו"ם." זאת בתגובה להודעתה של שרת החוץ האוסטרלית ג'ולי בישופ, שאמרה קודם לכן כי ייתכן שנאסר על נשיא רוסיה ולדימיר פוטין להשתתף בפסגת ה- G20 בבריסביין.

ביולי 2014 טענה נגידת הבנק המרכזי הרוסי, אלווירה נבילינה, כי "BRICS שותפה להקמת מערכת החלפות רב -צדדיות שתאפשר העברת משאבים למדינה כזו או אחרת, במידת הצורך" במאמר שהסיק כי "אם המגמה הנוכחית תימשך, בקרוב הדולר יינטש על ידי רוב הכלכלות הגלובליות המשמעותיות והוא ייזרק ממימון הסחר העולמי."

בסוף השבוע של ה -13 ביולי 2014, כאשר נערך משחק הגמר של מונדיאל, ולפני פסגת BRICS פורטאלזה, פגש פוטין את מנהיגו העמית דילמה רוסף כדי לדון בבנק הפיתוח של BRICS, ולחתום על הסכמים דו -צדדיים אחרים לגבי נושאים כמו הגנה, גז וחינוך. רוזף אמר כי מדינות ה- BRICS "הן מהגדולות בעולם ואינן יכולות להסתפק באמצע המאה ה-21 בתלות כלשהי". אחרי פסגת פורטלזה התקיימה פגישת BRICS עם איגוד דרום אמריקה. נשיא האומות בברזיליה, שם הוצגו בנק הפיתוח והקרן המוניטרית. לבנק הפיתוח יהיה הון של 50 מיליארד דולר כאשר כל מדינה תתרום 10 מיליארד דולר, בעוד שרשות הקרן המוניטרית יעמדו 100 מיליארד דולר.

ב-15 ביולי, היום הראשון של פסגת ה- BRICS השישית בפורטאלזה, ברזיל, חתמה קבוצת הכלכלות המתעוררות על המסמך המיוחל להקמת בנק הפיתוח החדש של 100 מיליארד דולר (לשעבר "בנק הפיתוח של BRICS") וכן מאגר מטבעות רזרבה בשווי של עוד 100 מיליארד דולר. כמו כן הוטבעו מסמכים על שיתוף פעולה בין סוכנויות אשראי ייצוא של BRICS והסכם שיתוף פעולה בנושא חדשנות.[דרוש מקור]

בסוף אוקטובר 2014 צימצמה ברזיל את אחזקותיה בניירות ערך ממשלתיים בארצות הברית ל -261.7 מיליארד דולר; הודו, 77.5 מיליארד דולר; סין, 1.25 טריליון דולר; דרום אפריקה, 10.3 מיליארד דולר.

במרץ 2015 הצהיר מורגן סטנלי כי הודו ואינדונזיה נמלטו מה"חמישה השברירית" (חמשת השווקים המתעוררים הגדולים עם המטבעות השבירים ביותר) על ידי נקיטת רפורמות כלכליות. בעבר, באוגוסט 2013 דירג מורגן סטנלי את הודו ואינדונזיה, יחד עם ברזיל, טורקיה ודרום אפריקה, כ"חמישה השבריריות" בשל המטבעות הפגיעים שלהן. אך מאז, הודו ואינדונזיה שיפצו את כלכלותיהן, והשלימו 85% ו -65% מההתאמות הדרושות בהתאמה, בעוד שברזיל השיגה רק 15%, טורקיה רק 10% ודרום אפריקה אפילו פחות.

לאחר הפסגה ב -2015, התקיימו שרי התקשורת בהתאמה, על פי הצעה רוסית, באוקטובר בפסגה ראשונה למשרדיהם במוסקבה, שם הציע השר המארח, ניקולאי ניקיפורוב, יוזמה נוספת להדק את מגזרי טכנולוגיית המידע שלהם ולאתגר את המונופול של ארצות הברית במגזר.[דרוש מקור]

מאז 2012, קבוצת מדינות BRICS מתכננת מערכת כבלי תקשורת צוללת של סיבים אופטיים לשאת תקשורת בין מדינות BRICS, המכונה כבל BRICS. [38] חלק מהמוטיבציה לפרויקט היה ריגול של הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית בכל התקשורת שזרמה פנימה ומחוצה לה.

באוגוסט 2019 חתמו שרי התקשורת של מדינות BRICS על כתב כוונה לשתף פעולה בתחום טכנולוגיית המידע והתקשורת. הסכם זה נחתם במהדורה החמישית של ישיבת שרי התקשורת של מדינות החברות בקבוצה. ההסכם נחתם בישיבתו החמישית של שר התקשורת של BRICS שהתקיים בברזיליה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא BRICS בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]