Fallout

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Fallout
Fallout logo.svg
לוגו המשחק הראשון
שם בעברית פולאאוט
סוגה משחק תפקידים
פיתוח Black Isle Studios
הפצה Interplay ו-Black Isle Studios
מצבי משחק משחק יחיד
דירוג ESRB: T ‏(Teen)
פלטפורמות מחשב אישי

פולאאוטאנגלית Fallout; בתרגום לעברית: נשורת) הוא משחק תפקידים ממוחשב שהופק על ידי טים קיין (Tim Cain), פותח על ידי Black Isle Studios והופץ על ידי Interplay בשנת 1997. המשחק מתרחש באמצע המאה ה-22 בארצות הברית פוסט-אפוקליפטית.

המשחק נחשב להמשך ה"רוחני" למשחק Wasteland של Electronic Arts. למרות הדמיון בין שני המשחקים, פולאאוט מתרחש ביקום שונה לחלוטין. המשחק היה אמור להשתמש במערכת החוקים GURPS ממבוכים ודרקונים אך בשל האלימות הרבה במשחק Steve Jackson Games, סירבו לתת ל־Black Isle Studios להשתמש במערכת שלהם. Black Isle Studios פיתחה מערכת אחרת שנקראה SPECIAL.

בעקבות ההצלחה והביקורות האוהדות לה זכה הכותר המקורי, הפיקו Black Isle Studios משחק המשך, שזכה להצלחה גם הוא. לאחר סגירת הסטודיו, מכרה Interplay את זכות הקניין על המשחק. מאז, תחת ידי מפתחים זרים, ראו אור שני משחקים נוספים בסדרה שזכו גם הם בתורם להצלחה מסחרית.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולאאוט מתרחש בהיסטוריה אלטרנטיבית בה ארצות הברית לאחר מלחמת העולם השנייה המשיכה להסתגר בתוך עצמה, "חבר העמים" האירופי (המקביל לאיחוד האירופי במציאות) נהיה למעצמה, ברית המועצות לא התפרקה, פצצות האטום נשארו אך ורק פצצות ביקוע ופצצות המימן וראשי הנפץ הגרעיניים המודרניים לא הומצאו, המלחמה הקרה המשיכה לתוך שנות ה-2000, שבב הסיליקון אינו קיים, והתפתחות התרבות נעצרה בערך היכן שהייתה באמצע שנות ה-50.

בעקבות משבר אנרגיה חריף הנגרם עקב דלדול מקורות הנפט והאורניום שוררת מתיחות רבה בין המעצמות. מאבקי הכוחות ביניהן על המשאבים הללו נקראו "מלחמת המשאבים".

ב-2066, סין הקומוניסטית, בעקבות סירובה של ארצות הברית למכור נפט מאלסקה, פולשת לאלסקה וכובשת אותה. ארצות הברית מכריזה בתורה מלחמה על סין ויוצאת במאבק לכבוש את אלסקה מחדש.

בשנת 2076, בתגובה להתנגדות קנדית לנוכחות הצבא האמריקאי על שטחה, מספחת ארצות הברית את קנדה בכוח. בזכות המצאה גאונית בשם "שריון ממונע" (באנגלית Power Armor) - שריון של חייל יחיד בעל הגנה של טנק, וכח אש של מחלקה שלמה - צבא ארצות הברית הודף בהצלחה את הפולש הסיני ולאחר השבת הריבונות על אלסקה, פותח במתקפת נגד על אדמת סין. שנה לאחר גירוש הסינים מאלסקה ב-23 באוקטובר 2077 פורצת מלחמה אטומית בשם "המלחמה הגדולה". איש לא יודע מי שיגר ראשון ומדוע, ולאחר שעתיים בלבד מרבית הערים המרכזיות נמחות מעל פני האדמה, מותירות אחריהן רק תלי בניינים הרוסים. החורבן רב והחברה, הכלכלה והתרבות האנושיים נמחקים כלא היו. רק מאות אלפים בני מזל שנבחרו לפרויקט "בית מסתור" של הממשלה האמריקנית היו מוגנים מפני ההרס הרב של הפצצות ולאחר מכן הקרינה הרבה שנבעה מהנשורת הגרעינית והמוטנטים שהיא יצרה. מאה שנה מפרוץ אותה המלחמה, החברה האנושית טרם השתקמה לגמרי. הפרוטגוניסט של פולאאוט הוא שוכן אחד המקלטים האטומיים, המכונים כספות (Vaults). על כן, ובגלל ששמו ומינו ניתנים לשינוי, הוא מכונה בכלליות "דייר הכספת" ("Vault Dweller"). הכספות, שנבנו על ידי חברה בשם וולט טק (Vault tec), חברה ממשלתית שהופקדה על ביצוע פרויקט "בית מסתור", נועדו להגן על חלק משמעותי מאוכלוסיית ארצות הברית כדי לאכלס אותה מחדש אחרי שהדעיכה הטבעית של הקרינה מהנשורת התקדמה די הצורך, כדי להפוך את האדמה לבטוחה שוב.

המשחק מתרחש בשנת 2161 בחוף המערבי של ארצות הברית בעיקר בשטחי קליפורניה, ומתחיל בכספת 13, ביתו של הפרוטגוניסט. השבב האחראי על תפקוד מערכת טיהור המים של כספת 13 התקלקל ויש להחליפו לפני שאספקת המים של הכספת תגמר. בהיעדר טכנולוגיה מתאימה לייצור שבב חלופי או תיקון הנוכחי, ובהיעדר שבב חלופי, מפקח הכספת (The Vault Overseer) מזמן את הפרוטגוניסט, מספר לו על הבעיה ומבקש ממנו לצאת לראשונה זה 100 שנה מן הכספת ולחפש שבב חלופי. הוא נותן לו התקן נייד בשם "פיפבוי 2000" ("PIPBoy 2000"), עזר נייד המספק מידע חשוב במהלך המשחק אודות בריאות השחקן ועוד.

לפרוטגוניסט כמאה וחמישים ימי משחק למצוא את הרכיב, לפני שאספקת המים בכספת 13 אוזלת. במהלך המשחק הפרוטגוניסט מגלה שצבא של מוטציות בהנהגת מנהיג מסתורי שנקרא רק בשם "האדון" (The Master) מנסה להשתלט על האזור ולהפוך את התושבים למוטציות כמותם. "האדון" משתמש בחומר שנקרא "ווירוס כפייה אבולוציוני" (Forced Evolutionary Virus) כדי להפוך אנשים ל"סופר מוטציות". מטרתו הסופית היא לאחד את כל העולם על ידי הפיכת כל האנשים לסופר מוטציות - ובדרך למחוק כל הבדל תרבותי ביניהם. הפרוטגוניסט נדרש לחסל את "האדון" ולהשמיד את הבסיס הצבאי הצבאי בו מאוחסן הווירוס.

במסעו משתתף הדייר במגוון פעילויות שישפיעו על עתידה של אמריקה החדשה, שכעת מכונה "השממה" (The Wasteland) - ביניהן לעזור לעיר שיידי סנדס להפוך לרפובליקת קליפורניה החדשה - מעצמה שתקום שנים לאחר מות הדייר ותשפיע על עתיד השממה, ועוד... בנוסף, מסופר כי ה"נבחר", הפרוטגוניסט של פולאאוט 2, הינו הנכד של דייר הכספת.

אם "האדון" והבסיס הצבאי לא מושמדים תוך 500 יום, המשחק מסתיים בהפסד, משום שלאחר 500 ימים "האדון" מגלה את מיקום כספת 13 והופך את האנשים שבה לסופר מוטציות. לאחר השמדת "האדון" והבסיס הצבאי, המפקח מודה לשחקן על הצלת הכספת והעולם, אך הוא אינו מאפשר לדמות לחזור לכספת ושולח אותה לגלות, בטענה שחזרתו תניע צעירים רבים לרצות לעזוב ובכך עשויות תקוות האנושות להתחלה חדשה להיגנז.

סרטון הסיום מציג את שוכן הכספת צועד לבדו אל האופק של השממה המדברית. ישנו סיום נוסף שבו שוכן הכספת יורה למוות במפקח לפני שהוא יוצא לגלות.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחקיות בפולאאוט מורכבת ממסע אשר מוצג במפת עולם ומביקורים במקומות אשר מוצגים על המסך בפרוט. התנהלותו המוסרית של השחקן הנגזרת מפעולותיו משפיעה על דירוג ה"קארמה" שלו, דירוג שבתורו ישפיע על האופן בו יתנהלו מולו הדמויות במשחק. מאפיין ייחודי לפולאאוט בזמנו היה האפשרות להשלים משימה נתונה במספר דרכים שונות. השחקן יכל לבחור, למשל, בין שכנוע בדיבור לשימוש בכוח למען השגת מטרה מסוימת.

לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלחימה בפולאאוט מבוססת תורות. המשחק משתמש בנקודות פעולה כדי לקבוע מה תוכל לעשות בתור שלך. כל פעולה "עולה" מספר נקודות פעולה, מחיר הנקודות יכול להיות מושפע מגורמים חיצוניים, כמו סמים שהדמות נטלה. ישנם מספר סוגי נשקים במשחק שמתחלקים למספר סוגים:

  1. נשקי יד (למשל אגרופן וסכין)
  2. טוח רחוק (למשל אקדח ורובה)
  3. נזק (למשל חנית ורימון)

לכל סוג נשק יש סוגי התקפה שונים. למשל, רובה יכול לירות ירייה בודדת או לירות בצרורות. כאשר נכנסים למצב לחימה, המשחק עובר לשימוש בתורות עד לסיום הקרב.

פיתוח הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפתחות הדמות מחולקת לארבע קטגוריות: תכונות (attributes), יכולות (skills), מאפיין (traits) ובונוסים (perks). הדמות נשלטת על ידי ה-SPECIAL, שמשמעותו שבע התכונות הבסיסיות של הדמות (כוח (Strength), תפיסה (Perception), כוח סבל (Endurance), כריזמה (Charisma), משכל (Intelligence), זריזות (Agility) ומזל (Luck)).

לפי דירוגם, המשחק קובע את יכולותיו של השחקן. ישנן 18 יכולות שונות במשחק, כאשר ניתן לדרג כל אחת מ-0 עד 100. ככל שהשחקן עולה בדרגות כך הוא מקבל נקודות יכולת אשר מאפשרים לו לשפר את היכולות שלו. ישנם גם ספרים שכאשר "נקראים" הם מוסיפים נקודות ליכולת.

מאפיין הוא איכויות מיוחדות שניתן לבחור בתחילת המשחק. המאפיין מוסיף בונוסים או חסרונות לדמות, כגון המאפיין "מסגרת קטנה" (Small Frame), שמגדיל את הזריזות בנקודה אך מקטין את המשקל הכללי שהדמות יכולה לשאת. המשחק גם עוקב אחרי ההתנהגות המוסרית של השחקן. אם שחקן יהרוג אנשים חפים מפשע, הוא לא יהיה מקובל באזורים מסוימים. אם השחקן הורג שני ילדים או יותר, חבורה של ציידי ראשים תרדוף אחריו במהלך המשחק ותנסה להרוג אותו.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר שחקנים מפורסמים מדובבים במשחק כמו רון פרלמן כקריין של המשחק (הוא גם הופיע בתפקיד הקריין בפולאאוט 2, פולאאוט טקטיק, פולאאוט 3 ופולאאוט ניו ויגס) ריצ'רד דין אנדרסון, טוני שלהוב, בראד גארט ועוד.

שיר הנושא של המשחק הוא "Maybe" של The Ink Spots.

משחקי המשך[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשחק שוחרר משחק המשך בשם "Fallout 2", ומשחק ספין-אוף בשם "Fallout Tactics".

בנוסף, Interplay מכרו את זכויות המשחק לBethesda Softworks, שבתורם שחררו משחקי המשך לסדרה: "Fallout 3" ו-"Fallout New Vegas", שניהם משחקים בתלת מימד ממוחשב מלא המשלבים אלמנטים מסוגת היריות בגוף ראשון.

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק נוצר כקו זמן אלטרנטיבי בה תרבות שנות ה-50 של ארצות הברית לא נגמרה אלא המשיכה עד שנות האלפים. המשחק מעוצב לפי התפיסות והעיצוב של המדע הבדיוני של שנות ה-50.

יש במשחק רמיזות לסרטים, סדרות וספרים. לדוגמה, במהלך המשחק אפשר להיתקל בצלחת מעופפת שהתרסקה עם הכיתוב "נא להחזיר לאזור 51" או תא המשטרה מדוקטור הו. ישנה גם רמיזות חזקות במשחק לסרט מקס הזועם. למשל, המשחק יכול להשיג כלב במהלך המשחק שנקרא דוגמיט (Dogmeat) על שם כלבו של מקס בסרט.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]