המעבדה להנעה סילונית

(הופנה מהדף JPL)
המעבדה להנעה סילונית
Jet Propulsion Laboratory
מבט אווירי על מתקני JPL
מבט אווירי על מתקני JPL
Dare Mighty Things עריכת הנתון בוויקינתונים
מידע כללי
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוכנות אם נאס"א
סוכנות בת מכון קק ללימודי חלל עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הקמה 1936
מנהל מייקל ווטקינס
מטה מרכזי פסדינה, קליפורניה
עובדים 5,000
אתר JPL
קואורדינטות 34°12′00″N 118°10′18″W / 34.2°N 118.17166666667°W / 34.2; -118.17166666667
מפה
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

המעבדה להנעה סילוניתאנגלית: Jet Propulsion Laboratory) היא אחד ממרכזי סוכנות החלל האמריקנית נאס"א, ותפקידה העיקרי פיתוח גשושיות מחקר בלתי מאוישות, הפעלתן, שליטה על משימות מחקר פלנטריות וניתוח מדעי של ממצאי הגשושיות. JPL ממוקם בפסדינה, קליפורניה.

שורשי המעבדה להנעה סילונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבדה להנעה סילונית החלה לפעול בשנות השלושים של המאה העשרים. תיאודור פון קרמן החל בניסויים בהנעה רקטית במתחם שהיה שייך למכון הטכנולוגי של קליפורניה (קאלטק). למרות השם, המרמז על הנעה סילונית, מעולם לא עסקו במעבדה זו בפיתוח מנועי סילון. השם JET שימש בשנות השלושים והארבעים של המאה העשרים כינוי להנעה רקטית. בשלהי מלחמת העולם השנייה התבקשו מומחי המעבדה לנתח ולהעריך את יכולותיו של הטיל הבליסטי הגרמני V-2. לאחר המלחמה, פיתחו אנשי המעבדה רקטה למדידות שונות ברום האטמוספירה, שכונתה קורפוראל. רקטה זו הורכבה על גבי טילי V-2 שהועברו לארצות הברית ושימשה כשלב שני בטילים אלה.

JPL כמרכז של סוכנות החלל האמריקנית נאס"א[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הקמת נאס"א בשנת 1958, עברה האחריות המינהלית והתקציבית למתקני המעבדה להנעה סילונית אל הסוכנות החדשה. עם חלוקת תחומי האחריות של נאס"א בין מרכזיה הפזורים ברחבי ארצות הברית, הוחלט כי JPL תהיה אחראית על תחום גשושיות המחקר הפלנטריות השונות של סוכנות החלל האמריקנית. המעבדה להנעה סילונית ממומנת מתקציב פדרלי, ומבצעת עבודות עבור נאס"א תחת חוזים הנחתמים מולה ומול קאלטק.

תחומי פעילויות עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המעבדה להנעה סילונית אחראית על אפיון המשימות הבלתי מאוישות של סוכנות החלל האמריקנית, תכנון מפורט של הגשושיות, ניהול הפרויקטים עד לשלב בניית הגשושית, הקמת צוותי מדענים לניתוח הנתונים שייתקבלו מהגשושיות, ניהול משימות החלל בפועל דרך שורה של מרכזי בקרה בקומפלקס המרכז, הפקת תוצרי המשימות והפצתן.

משימות חלל המנוהלות על ידי המעבדה להנעה סילונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

למעט טלסקופ החלל האבל, מנוהלות כל גשושיות המחקר הבלתי מאוישות של נאס"א על ידי JPL. בין המשימות העכשוויות המנוהלות על ידי JPL ניתן למנות את:

משימות היסטוריות שנוהלו על ידי המעבדה להנעה סילונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בין המשימות שנשלמו, ונוהלו על ידי המעבדה להנעה סילונית ניתן למנות את:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]