MBSR

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

MBSR (ראשי תיבות באנגלית: Mindfulness-based Stress Reductionהפחתת מתחים באמצעות מודעות קשובה) היא תוכנית מובנית ברפואה משלימה שפותחה על ידי ג'ון קבט-זין. התוכנית מלמדת את המשתתפים לפתח מיומנויות של מודעות קשובה על מנת לעזור להם להתמודד טוב יותר עם הקשיים שהם חווים. מחקרים מדעיים אחדים העלו שהשיטה מועילה לבעיות שונות, ובכלל זה להקלה על התמודדות עם כאב, ושיפור איכות החיים הגופנית והנפשית אצל המתמודדים עם שורה של מחלות ותחלואים.[1] מאידך, סקירות ומחקרים אחרים הצביעו על העדר תועלת לטווח ארוך, או על השפעה מועטה בלבד.[2] למרות שמקור תרגול מודעות קשובה הוא בבודהיזם, התוכנית עצמה חפה מסממנים בודהיסטים ואינה כוללת תכנים דתיים. בתוכנית משתתפים אנשים בגילאים שונים, בעלי אמונות שונות, והסובלים מבעיות רפואיות שונות. ניתן בה דגש על כך שכל אחד יכול לתרגל את העקרונות הפסיכולוגים העומדים בבסיסה.

מודעות קשובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיקרון בבסיס התוכנית הוא מודעות קשובה, שמוגדר על ידי ג'ון קבט-זין כ"תשומת לב לא שיפוטית לכל רגע ורגע".[3] באמצעות מדיטציה המשתתפים לומדים בהדרגה להגביר את המודעות העצמית לאספקטים השונים של החוויה: לגוף, לתחושות, לחושים, להרגשות ולמחשבות. תשומת לב לא שיפוטית מאפשרת, תחילה, להכיר את תבניות התגובה האוטומטיות לכל אחד מהאספקטים האלה, ואחר כך, מאפשרת לשנות את התגובה האוטומטית ולהחליף אותה בתגובה אחרת, מודעת ומתוך בחירה. התוכנית מציעה דרך מובנית וספציפית לפתח את המיומנות הזו באמצעות תרגילים, שיחה והסבר.

בשנת 2003 סקירת-על של הספרות המדעית על התוכנית תיארה את המושג כך:

הפחתת מתחים באמצעות מודעות קשובה היא תוכנית קבוצתית שמתמקדת ברכישה הדרגתית של מודעות קשובה, או "קשיבות". מקור המושג קשיבות בטקסטים הבודהיסטים המוקדמים ביותר, אבל הוא אינו דתי או אזוטרי במהותו. מספר כתבים בודהיסטים מפרטים תאוריה פסיכולוגית של התודעה, שבמסגרתה קשיבות משחקת תפקיד מרכזי. קשיבות מאופיינת כתשומת לב בלתי שיפוטית, רציפה מרגע לרגע, אל התהליכים הגופניים-נפשיים ומצבי התודעה השונים. זה כולל מודעות רציפה ומיידית לתחושות הגוף, תפיסות, מצבים רגשיים, מחשבות ודימויים. קשיבות אינה מחשבה על אודות משהו: היא מפגישה את הקשב המתבונן עם תוכני התודעה מבלי לחשוב עליהם, מבלי להשוות אותם, או מבלי להעריך או לשפוט את התופעות השונות שעולות בזמן התרגול בכל דרך אחרת. כך, אפשר לראות קשיבות כצורה של התבוננות נטורליסטית, או צפייה משתתפת, במסגרתה האובייקטים בהם מתבוננים הם תופעות שעולות בתודעה באופן טבעי בזמן של עירות.[4]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון קבט-זין

קבט-זין החל ליצור את התוכנית במסגרת עבודתו בבית החולים של בי"ס לרפואה במסצ'וסטס בשנת 1979. התוכנית יועדה במקור לעזרה לחולים אשר לא נמצא להם מענה במסגרת הרפואה הקונבנציונלית, והיא הפכה עם הזמן לתוכנית גנרית שאפשר להתאימה לאוכלוסיות שונות.

בהתחלה משך התוכנית היה עשרה שבועות, אך היא קוצרה לשמונה. במסגרת התוכנית האורכת שמונה שבועות המשתתפים נפגשים בקבוצה בת 20–30 איש פעם בשבוע למשך שעתיים וחצי. בנוסף, מתקיים יום תרגול ארוך בן שש שעות. בכל מפגש לומדים ומתרגלים מדיטציה בשכיבה על מזרן או בישיבה על כיסא או כרית. כמו כן המשתתפים לומדים תרגילי יוגה המתאימים למצבם הבריאותי. בין המפגשים המשתתפים מתבקשים לתרגל בביתם, במשך 45 דקות, באופן יומי.

קבט-זין הקים את הקליניקה להפחתת מתחים בבית החולים, וב-1995 את המרכז למודעות קשובה ברפואה, במערכת הבריאות ובחברה.[5] הפרוטוקול והעקרונות המנחים את הלימוד בתוכנית תוארו לראשונה באופן מלא בספר Full Catasrophe Living שחיבר קבט-זין ויצא לאור בשנת 1991.

על בסיס התוכנית פיתחו חוקרים ומטפלים תוכניות המיועדות לאוכלוסיות או בעיות שונות. התוכנית שזכתה לפרסום הרב ביותר היא טיפול קוגניטיבי מבוסס קשיבות שעוקבת אחר מבנה התוכנית בת שמונה השבועות בוריאציות קלות שנועדו להתאימה לסובלים מדיכאון מג'ורי.

בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל פועלים עשרות מורים לתוכנית MBSR. הוותיקה ביניהם היא ד"ר דינה וישוגרוד שהקימה את הקליניקה MBSR-ישראל והיא גם מכשירה מורים. המרכז הבינתחומי הרצליה מכשיר מורי MBSR בישראל באמצעות מכון מודע[6] שהוקם על ידי חוקרת המוח ד"ר נאוה לויט-בן נון. במאי 2013 ביקר קבט-זין בישראל בהזמנת מרכז מודע והעביר הרצאות וסדנאות שונות בהן השתתפו למעלה מ-1000 איש מתחומי הטיפול והרפואה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

Kabat-Zinn J., Full Catastrophe Living: Using the Wisdom of Your Body and Mind to Face Stress, Pain, and Illness (Delta, 1991)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Greeson, J. M. (2009). "Mindfulness Research Update: 2008." Complementary Health Practice Review 14(1): 10-18."
  2. ^ סקירה מדעית מקיפה על הנושא, ניתנת לקריאה בכתובת http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2679512/
  3. ^ בוידאו זה ג'ון קבט-זין מצולם בהרצאה שנתן במטה גוגל http://www.youtube.com/watch?v=rSU8ftmmhmw
  4. ^ Mindfulness-based stress reduction and health benefits: A meta-analysis by Grossman, Niemann, Schmidt and Walach, available here: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15256293 and full text available for download as a .pdf here: sites.google.com/site/pckar39022/MBSR_metanalysis.pdf
  5. ^ Center for Mindfulness in Medicine, Health Care, and Society at UMass Medical School - Home Page
  6. ^ מכון מודע