אופרת רוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אופרת רוק או מחזמר רוק היא הפקת בידור מוזיקלית בעלת מבנה של אופרה או מחזמר, אך בסגנון מוזיקת רוק מודרנית במקום המוזיקה הקלאסית המסורתית.

אופרת הרוק שונה ממוזיקת הרוק אנד רול הרגילה, בכך שהיא מפתחת נושא לאורך כמה שירים ואף אלבום או מופע שלם. המונח חופף בחלקו למונח "אלבום קונספט". לרוב מחשיבים יצירה כאופרת רוק אם שירי האלבום מתארים סיפור קוהרנטי (אף כי פשטני), עם תמלילים בגוף ראשון מפי דמויות באופרה, בעוד שאלבום קונספט מכוון יותר להשרות אווירה או תמה מסוימת. מחזמר רוק, לעומת זאת, בדרך כלל מוצג על הבמה ולא כאלבום מוקלט, אין לו קישור למבצעים מסוימים והוא נוטה יותר אל הפן הבידורי.

פיט טאונסנד, כאמן עצמאי וגם עם להקת ה"מי", הוא האמן המזוהה יותר מכל עם סוגת אופרת הרוק. אלבומם של ה"מי" "טומי", המספר על עלייתו לגדולה של נער עיוור ודחוי באמצעות מומחיות במשחק ה"פינבול", הוא אופרת הרוק המפורסמת ביותר, בעקבותיה הופקו גם סרט, הצגת תיאטרון ואלבום.

בחוברת האלבום "טומי" מסופר שבשנת 1966 השמיע טאונסנד למנהל הלהקה, קירק למברט, הקלטה של שיר בשם "Gratis Amatis". השיר הוא אריה באורך 10 דקות, הבנויה מקולות שירה גבוהים השרים את שם השיר שוב ושוב לכל אורכה. התבדחות אגבית של אחד הנוכחים באומרו "זו אופרת רוק", הציתה את הרעיון במוחו של למברט.

אופרות רוק מפורסמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזות זמר רוק מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]