מנחם פרי (שדרן)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מנחם פרי
מנחם פרי, 2013

מנחם פרי (נולד ב-22 בדצמבר 1946 בטראונשטיין, גרמניה) הוא קריין ושדרן רדיו ישראלי.

פרי הוא מוותיקי שדרני הרדיו בישראל. עד יציאתו לגמלאות בסוף שנת 2013, הוא שידר במשך 42 שנים ברשתות קול ישראל. פרי הוא מרצה מבוקש בנושא רדיו בארץ ובעולם.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחילת הדרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרי נולד בטראונשטיין, גרמניה, להורים ניצולי שואה מפולין. אמו שכלה את כל ילדיה מנישואיה הראשונים ואת בעלה במהלך השואה וגם אביו שכל את אשתו וילדיו במהלך המלחמה. לאחר שנפגשו ונישאו, הולידו ילד אחד וקראו לו ״מנחם״, מתוך תקווה שאכן יביא להם נחמה כלשהי. פרי והוריו עלו לישראל והתגוררו בעיר לוד. את שירותו הצבאי עשה בתור טכנאי אלקטרוניקה בחיל האוויר.

ב-1971 החל ללמוד בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. כשחיפש דרך לממן את לימודיו, הגיע לקול ישראל והחל לעבוד כטכנאי שידור ברדיו. הקריינים שעבדו במחיצתו הבחינו מיד בקולו הרדיופוני והציעו לו להירשם לקורס קריינים. פרי עשה כן, וב-1974 סיים אותו בהצלחה יחד עם עודד בן עמי ומלאכי חזקיה.

מאז 1974 נשוי לנורית (בוגרת להקת פיקוד הדרום), ואב לשלושה.

פעילותו ברדיו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1976, כשרשת ג' החלה את שידוריה, החל גם פרי את שידוריו בתחנה, ולמעשה הוא השדרן היחיד שמשדר בקביעות בתחנה מאז פתיחתה ועד היום. הוא התפרסם בין היתר כמגיש "מקום בצמרת", מצעד הפזמונים השבועי, שהיה בשנות השמונים פופולרי ביותר בתחנה.

בתחילת שנות התשעים הגיש בתחנה את "המלך, האיש והאגדה" - תוכנית אודות אלביס פרסלי. הגיש גם תוכנית על קליף ריצ'רד, וכן את התוכנית "עכשיו או לעולם לא" שעסקה במוזיקה הלועזית של שנות החמישים והשישים. גם לאחר שרשת ג' עברה לשדר מוזיקה ישראלית בלבד (ב-2 בנובמבר 1997), המשיך פרי בשידור תוכניות מוזיקה לועזית, ומגיש עד היום את התוכנית "ציוניוני הדרך". נוסף לכך, הגיש את תוכנית הקיץ "יום יום ים", תוכנית החורף "שוקו חם", את התוכנית היומית "רק בימי חול" וכן את התוכנית השבועית "לילות משי לבן" שעסקה בשירים ישנים לועזיים לבקשת המאזינים.

מלבד רשת ג', פרי שידר גם בשאר הרשתות של קול ישראל. החל מ-1997, הגיש פרי ברשת א' את התוכנית "אנו באנו" (ישראלים מספרים על עלייה וקליטה). פרי זכה פעמיים בפרס "בני ברית" בזכות התוכנית. כמו כן, שידר גם את התוכנית "שיר ישיר" בתחנה (לסירוגין עם רעיה אדמוני). ברשת מורשת מגיש פרי בימי שישי בבוקר את התוכנית "שבחי צדיקים", העוסקת בסיפורים אודות חכמי ישראל. ברשת ב' מגיש פרי למעלה מעשר שנים את פינת הלשון "רגע של עברית".

ב-1977 נשלח על ידי רשות השידור להשתלמות בתחנות רדיו באירופה וארצות הברית, המשדרות מוזיקה בלבד, בעיקר כדי ללמוד וללמד את המגישים והעורכים בתחנה בכל הקשור להגשה קלה.

ב-2003 זכה בפרס אקו"ם על תרומתו לקידום המוזיקה הישראלית ברדיו. מידי פעם מגיש פרי מהדורות חדשות של קול ישראל. החל מ-2005 מנהל את מחלקת הקריינים בתחנה, וכמו כן משמש כמרצה בכיר בה.

ב-31 בדצמבר 2013 שידר פרי את תוכניתו האחרונה , ופרש לגמלאות לאחר 42 שנות עבודה ברשות השידור.

פעילותו בטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות השבעים היה פרי קריין רצף בערוץ הראשון בטלוויזיה והגיש גם את התוכנית "לקראת שידור". עד 1992 הגיש בערוץ הראשון את התוכנית "בין הכיסאות" (לסירוגין עם עמוס ארבל). בשנות השמונים הגיש פרי מידי פעם את השעשועון "פיצוחים" בטלוויזיה החינוכית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]