קבוצת פולקסווגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קבוצת פולקסווגן
Volkswagen Group.svg
סוג: חברה ציבורית, FWB, TYO
שנת הקמה: 1937
משרד ראשי: וולפסבורג, גרמניה
מייסדים: פרדיננד פורשה
אנשי מפתח: פרדיננד פייך, מרטין וינטרקורן
מוצרים עיקריים: כלי רכב
הכנסות: 108 מיליארד אירו (2007) ‏[1]
רווח: 4.12 מיליארד אירו (2007)
[1]
עובדים: 329,305 (2007)
www.volkswagenag.com

קבוצת פולקסווגןגרמנית: Volkswagen AG) היא יצרנית כלי רכב גרמנית, וכיום (2011) יצרנית כלי הרכב השנייה בגודלה בעולם‏[2] והגדולה באירופה. שוק הליבה של הקבוצה הוא האיחוד האירופי, וחברות הבת החשובות שלה כוללות מותגי רכב ידועים כאאודי, בנטלי, סקודה, למבורגיני, בוגאטי, סיאט, והמותג פולקסווגן עצמו. בבעלותה של הקבוצה נמצאות גם החברות פולקסווגן רכב מסחרי וסקאניה, המייצרות כלי רכב מסחריים ומשאיות, ודוקאטי המייצרת אופנועים.

בשנת 2007 מכירות הקבוצה עמדו על כ-6.19 מליון כלי רכב, כ-10% משוק הרכב העולמי. באותה השנה הכריזה החברה כי בכוונתה להכפיל את מכירותיה ובכך לעבור על טויוטה ולהפוך ליצרנית הרכב הגדולה בעולם עד 2018.‏[3]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולקסווגן נוסדה ב-1937 כקונצרן לאומי על ידי המשטר הנאצי בגרמניה כדי למכור את החיפושית. ב-1945, לאחר סיום מלחמת העולם השנייה, השתלט הצבא הבריטי על המפעל ההרוס. מייג'ור איוון הירסט, מפקדו של המפעל, ניסה לפרקו ולשלוח אותו לבריטניה, אך אף יצרנית רכב לא הייתה מעוניינת במכונית, שלפי דו"ח רשמי בריטי "לא עמדה בדרישות הטכניות הבסיסיות ממכונית".‏[4] כחלק מהתוכניות התעשייתיות לגרמניה מפעלים רבים, ובהם מפעלה של פולקסווגן, עמדו בפני סכנת פירוק. מספר המכוניות הגרמניות שיוצרו אז הוגבל לכ-10% ממספר המכוניות שיוצרו ב-1936.‏[5] המפעל לא פורק מכיוון שייצר כלי רכב לצבא הבריטי וב-1948 מסרה ממשלת בריטניה את החברה לגרמניה, והיא נוהלה על ידי בכיר אופל לשעבר היינריך נורדהוף.

ב-1960, כשחלק מנתחה של הממשלה הגרמנית בחברה החל להיסחר בשוק המניות, שונה שמה של החברה ל-Volkswagenwerk Aktiengesellschaft (פירוש המונח "Aktiengesellschaft" המקוצר לעתים ל-AG הוא "חברה ציבורית"). ב-4 ביולי 1985 שונה השם ל-Volkswagen AG, המשקף את אופיה המגוון והגלובלי של החברה, ולא רק את מפעלה הראשי ומפקדתה, ה-Volkswagenwerk בוולפסבורג, גרמניה.

תוכנית למיזוג עם פורשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני היצרנים הגרמניים הרבו לשתף פעולה לאורך ההיסטוריה. החל מתכנון הגרסה הראשונה של פולקסווגן (ה"חיפושית") על ידי פרדיננד פורשה, עוד לפני שפורשה ייצר מכוניות בעצמו. הדגמים הראשונים של פורשה היו מבוססים על דגם פולקסווגן (החיפושית) וחלקו רכיבים רבים. מכוניות פורשה רבות בנויות עד היום בתצורה הייחודית של החיפושית: הנעה אחורית ומנוע מקורר-אוויר מאחור. שיתוף הפעולה המשיך לאורך השנים כאשר פולקסווגן היה מותג עממי ופורשה מותג יוקרה,וב-2002 הציגו שתי החברות פיתוח משותף לרכב הכביש-שטח הקאיין של פורשה, יחד עם הטוארג של פולקסווגן. לשני כלי הרכב שלדה זהה, ומיוצרים באותו מפעל, אך העיצוב והכיול שונים.

מ-אוקטובר 2005 הביעה פורשה עניין בשליטה על קבוצת פולקסווגן, עם רכישה התחלתית של 18.53% ממניותיה. עד ל-ינואר 2009 הגדילה את אחזקותיה בקבוצה ל-50.8% והודיעה שבכוונתה להגדיל את אחזקותיה ל-75% עד לסוף השנה. בחודש מאי באותה שנה לאחר שבפורשה הבינו שההון שבידם לא יספיק להשלמת הרכישה, החליטו שתי החברות בישיבה משותפת ב-6 במאי 2009 על מיזוג עתידי בין קבוצת פולקסווגן לפורשה אחזקות רכב‏‏‏[6]. הודגש שתישמר העצמאות של חטיבות קבוצת פולקסווגן ובמיוחד עצמאות פורשה.

המיזוג תוכנן להתבצע במהלך 2011. בספטמבר אותה שנה נודע על ביטול המיזוג עקב סיבוכים משפטיים ‏‏‏‏[7]‏.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]