אבוג'ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: ויקיזציה, בעיקר קישורים פנימיים, ביטול ניסוחים יחצניים ומחיקת סופרלטיבים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אבוג'ן בע"מ
Evogene
Evogene logo New
סוג חברה ציבורית, נאסד"קEVGN
מייסדים ד"ר חגי קרחי וד"ר רפי מייזנר
תאריך הקמה 2002
מיקום המטה רחובות עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי ישראלישראל רחובות, ישראל
ענפי תעשייה ביוטכנולוגיה, ביולוגיה חישובית
אנשי מפתח

עופר חביב, מנכ"ל;

מרטין גרסטל, יו"ר דירקטוריון
 
www.evogene.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אֵבוֹגֶ'ן בע"מ (evogene) היא חברת ביולוגיה מיחשובית ישראלית העוסקת בפיתוח מוצרים לתעשיות המבוססות על מדעי-החיים, ובהן בריאות האדם, חקלאות ויישומים תעשייתיים. החברה מעסיקה אנשי מיחשוב במקביל לביולוגים, פיזיקאים וכימאים, ויוצרת שילוב של הבנה ביולוגית ויכולות ביג-דאטה ובינה מלאכותית (AI).

אבוג'ן מפתחת פלטפורמת CPB לחיזוי ביולוגי מיחשובי. פלטפורמת CPB נועדה לגילוי מחשובי ופיתוח של מוצרים בתחומי מדעי החיים המבוססים על מיקרובים, מולקולות קטנות ואלמנטים גנטיים – המהווים את רכיבי הליבה של מוצרים אלו. אבוג'ן מחזיקה במספר חברות-בנות אשר עושות שימוש בפלטפורמת ה- CPB לפיתוח מוצריהן: תרופות המבוססות על המיקרוביום האנושי, קנאביס רפואי, אג-ביולוגיקלס, כימיה לחקלאות, שיפור תכונות בזרעים ופתרונות חקלאיים לייצור שמן קיקיון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבוג'ן נוסדה בשנת 2002 כשהתפצלה מחברת קומפיוג'ן בע"מ, והתמקדה בראשית דרכה ביישום יכולות הביולוגיה המיחשובית שלה בתחום החקלאות, תוך התמקדות בשיפור תכונות בזרעים על ידי הנדסה גנטית. שינויים בשוק החקלאות ובהעדפות הצרכנים, הובילו את אבוג'ן להחלטה להרחיב את החזון שלה ואת הפעילויות לתחומים ופלחי שוק נוספים. גיוס ההון המשמעותי בסוף שנת 2013 במסגרת הנפקה לציבור, איפשר לחברה לממש אסטרטגיה זו של שיפור הטכנולוגיה והתרחבות לפלחי שוק חדשים. בשנים לאחר מכן, הנהלת החברה נקטה בסדרת צעדים שסללו את הדרך להתפתחותה. שתי החלטות מפתח נמצאות בבסיס שינוי זה; הראשונה - הרחבת היכולות הטכנולוגיות של החברה בתחום הביולוגיה המיחשובית לפיתוח מוצרים המבוססים על מיקרובים ומולוקולות קטנות, בנוסף לגנומיקה. השנייה - הרחבת פעילות החברה לתחומים נוספים בחקלאות ואף מעבר לתחום החקלאות, לתחום בריאות האדם. החלטות אלו הובילו להתפתחות יכולות הביולוגיה המיחשובית של אבוג'ן המכוונת להעלאה משמעותית של סיכויי ההצלחה של פיתוח מוצרים לתעשיות מדעי החיים, תוך צמצום משך ועלויות הפיתוח. במקביל, החברה הקימה חטיבות לפיתוח מוצרים המתמקדות כל אחת בפיתוח מוצרים בפלח השוק ספציפי לה, תוך שימוש בפלטפורמת ה- CPB כיתרון תחרותי. בשנת 2018 אבוג'ן הודיעה על עדכון המבנה התאגידי שלה באופן שיתמוך בהתרחבות של הפעילויות החדשות. החברה החלה ביישום תוכנית שהתמקדה בהקמת חברות-בנות המתבססות על פעילויות החטיבות שהיו קיימות בה, ומתמקדות בהמשך פיתוח המוצרים. ארבע חברות-בנות חדשות הוקמו בתחומי בריאות האדם והחקלאות: ביומיקה, אג-פלנוס, לביא-ביו וקאנוניק (על פי סדר הקמתן), שהצטרפו לחברה-בת קודמת של אבוג'ן, קסטרה. במקביל, אבוג'ן המשיכה להתמקד בשיפור פלטפורמת ה- CPB ,המשמשת כבסיס טכנולוגי המשרת את כל הקבוצה דרך הסכמי רישיון.

לאורך השנים החברה חתמה על הסכמי מפתח עם ענקי חקלאות כגון מונסנטו, באייר ועוד, אך למרות זאת, אלו לא הבשילו למוצר, ולמעשה מאז הקמתה ועד היום החברה לא הצליחה לייצר אף מוצר שהגיע למכירות.

טכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבוג'ן מבצעת את הליך פיתוח הזרעים הביוטכנולוגיים במספר שלבים, כאשר לצורך ההליך פיתחה החברה וממשיכה לפתח טכנולוגיה חישובית לאיתור גנים ורצפי DNA אחרים בצמחים, העשויים לשפר אחת או יותר מתכונות הצמח. בנוסף, לחברה יש מערכות חישוביות למציאת חלבונים הפוגעים בחרק או חיוניים לפעילות העשבים. בתחילה החברה מאפיינת ומתעדפת את הגנים\חלבונים, ולאחר מכן היא בודקת את השפעתם של גנים ורצפים אלו בצמחים לצורך בדיקה של רמת השיפור בפועל של תכונת המטרה. החברה מתמקדת בעיקר בצרכי תעשיית החקלאות, כאשר שתי החברות הבנות פעילות בתחום הדלק החלופי והמיקרוביום האנושי.

אבוג'ן כחברה ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ונסחרת במדדי תל אביב 100, הביומד והטק-עילית. לחברה אין בעל שליטה, כאשר חברת מונסנטו מחזיקה ב-6% ממניות החברה, ליאון רקאנטי מחזיק ב-3% מהמניות, יו"ר החברה מרטין גרסטל מחזיק ב-2% מהמניות, והציבור מחזיק ביתר המניות. בחודש נובמבר 2013 השלימה החברה הנפקה בבורסת ניו יורק[1], שבה גייסה כ-85 מיליון דולר[2]. בשנת 2017 עזבה החברה את בורסת ניו-יורק ועברה להיסחר בנאסד"ק. מאז הנפקתה בניו יורק איבדה מניית החברה מעל ל-90% מערכה על רקע הכישלון בפיתוח מוצר מסחרי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]