אבוג'ן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אבוג'ן בע"מ
Evogene.logo.jpg
סוג חברה ציבורית
מייסדים ד"ר חגי קרחי וד"ר רפי מייזנר
שנת הקמה 2002
משרד ראשי רחובות, ישראל
שווי שוק 360 מיליון ש"ח (27 בפברואר 2018)
הכנסות 11.7 מיליון ש"ח (2017)[1]
רווח תפעולי הפסד של 76.0 מיליון ש"ח (2017)[1]
רווח הפסד של 72.2 מיליון ש"ח (2017)[1]
אנשי מפתח

עופר חביב, מנכ"ל;

מרטין גרסטל, יו"ר דירקטוריון
עובדים 150 (פברואר 2018)
www.evogene.com

אֵבוֹגֶ'ן בע"מ היא חברת ביוטכנולוגיה ישראלית הפועלת בתחום של שיפור תכונות בצמחים באמצעות גנומיקה. הטכנולוגיות של החברה משלבות מערכות לבדיקת גנים בצמחים, ניסויי שדה ויכולות ייצור מידע גנומי ייחודי.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה מורכבת משלוש חטיבות: 1. אג-זרעים, העוסקת בשינוי הגנום של הצמח למטרת שיפור יבול ועמידה בעקות סביבה וכנגד מזיקים, 2. אג-כימיה, העוסקת בפיתוח קוטלי חרקים ועשבים ו-3. אג-ביולוגיה, העוסקת בפיתוח מיקרובים לשיפור יבול וכנגד מזיקים. בנוסף, לאבוג'ן יש שתי חברות בנות: EvoFuel, הממוקדת בפיתוח ביו-דיזל מזרעי קיקיון ו- Biomica הממוקדת במיקרוביום האנושי. בחברה מועסקים כ-150 עובדים מתחומים מגוונים, מהם מעל ל-60 בעלי תואר PhD. הצוות הרב תחומי כולל: אנשי מחשבים, ביולוגים, גנטיקאים, אגרונומים, מטפחים ועוד. משרדיה הראשיים של אבוג'ן ומתחם המעבדות נמצאים ברחובות, כאשר לחברה אתר חממות באזור נען וכן אתרי גידול צמחים באתרים שונים בארץ.

לחברה שיתופי פעולה עם חברות הזרעים המובילות בעולם, בהן סינג'נטה, דופונט, מונסנטו ובאייר. זאת, במטרה לפתח ולמסחר את הטכנולוגיה שלה בגידולים חקלאיים מסחריים, כגון תירס, סויה, חיטה, אורז וקנולה.

טכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אבוג'ן מבצעת את הליך פיתוח הזרעים הביוטכנולוגיים במספר שלבים, כאשר לצורך ההליך פיתחה החברה וממשיכה לפתח טכנולוגיה חישובית לאיתור גנים ורצפי DNA אחרים בצמחים, העשויים לשפר אחת או יותר מתכונות הצמח. בנוסף, לחברה יש מערכות חישוביות למציאת חלבונים הפוגעים בחרק או חיוניים לפעילות העשבים. בתחילה החברה מאפיינת ומתעדפת את הגנים\חלבונים, ולאחר מכן היא בודקת את השפעתם של גנים ורצפים אלו בצמחים לצורך בדיקה של רמת השיפור בפועל של תכונת המטרה. החברה מתמקדת בעיקר בצרכי תעשיית החקלאות, כאשר שתי החברות הבנות פעילות בתחום הדלק החלופי והמיקרוביום האנושי.

אבוג'ן כחברה ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נסחרת בבורסה לניירות ערך בתל אביב, ונסחרת במדדי תל אביב 100, הביומד והטק-עילית. לחברה אין בעל שליטה, כאשר חברת מונסנטו מחזיקה ב-6% ממניות החברה, ליאון רקאנטי מחזיק ב-3% מהמניות, יו"ר החברה מרטין גרסטל מחזיק ב-2% מהמניות, והציבור מחזיק ביתר המניות. בחודש נובמבר 2013 השלימה החברה הנפקה בבורסת ניו יורק[2], שבה גייסה כ-85 מיליון דולר[3]. בשנת 2017 עזבה החברה את בורסת ניו-יורק ועברה להיסחר בנאסד"ק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 אבוג'ן בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
  2. ^ גולן חזני ושי סלינס, אבוג'ן רוצה לצמוח: הגישה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה בוול סטריט, באתר כלכליסט, 4 ביוני 2013
  3. ^ יורם גביזון, אבוג'ן גייסה 74 מיליון דולר בהנפקה בארה"ב, באתר TheMarker‏, 23 בנובמבר 2013