אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ערך שניתן לשפר את מקורותיו
בערך זה יש מקורות, אבל ניתן וכדאי לשפר את המקורות שכבר קיימים בו.
אנא עזרו לשפר את אמינות הערך באמצעות הבאת מקורות לדברים ושילובם בגוף הערך בצורת קישורים חיצוניים והערות שוליים.
אם אתם סבורים כי ניתן להסיר את התבנית, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ניסוחים פרסומיים ומיעוט במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ניסוחים פרסומיים ומיעוט במקורות.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות בע"מ
המתקן הסולארי אנרג'יקס נאות חובב
המתקן הסולארי אנרג'יקס נאות חובב
נתונים כלליים
סוג חברה ציבורית
בורסה הבורסה לניירות ערך בתל אביב
סימול אנרג
תקופת הפעילות 2009–הווה (כ־15 שנים)
חברת אם אלוני חץ נכסים והשקעות בע"מ
מיקום המטה מגדל משה אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד ראשי מגדל אמות אטריום, קומה 40, רמת גן, ישראל
ענפי תעשייה אנרגיה סולארית, אנרגיית רוח, אנרגיות מתחדשות
מוצרים עיקריים אנרגיה סולארית עריכת הנתון בוויקינתונים
שווי שוק 7.87 מיליארד ש"ח (18 באפריל 2024)
הכנסות 527 מיליון ש"ח (2022)[1]
רווח תפעולי 318 מיליון ש"ח (2022)[1]
רווח 235 מיליון ש"ח (2022)[1]
הון עצמי 2.33 מיליארד ש"ח (2022)[1]
סך המאזן 6.08 מיליארד ש"ח (2022)[1]
יו"ר נתן חץ
מנכ"ל אסא (אסי) לוינגר
עובדים 35
 
www.energix-group.com
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות בע"מ המוכרת בשם המקוצר "אנרג'יקס" היא חברה ציבורית העוסקת בהקמה, תפעול, אחזקה, ניהול ומכירת חשמל ממקורות אנרגיה מתחדשת. לחברה מערכות לייצור חשמל אנרגיה סולארית וטורבינות רוח, בישראל, פולין וארצות הברית, והיא מחזיקה נכון לחודש יולי 2018 במערכות בהפעלה מסחרית בהיקף כולל של 168MWp.

החברה נסחרת בבורסת תל אביב החל מחודש מאי 2011. בעלת השליטה בחברה היא חברת אלוני חץ נכסים והשקעות בע"מ, אחת מקבוצות הנדל"ן הגדולות בישראל. יושב-ראש החברה הפעיל הוא נתן חץ ומנכ"ל החברה הוא אסא (אסי) לוינגר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 2006 כחברה פרטית (חברה-בת של אמות השקעות בע"מ, זרוע הנדל"ן הישראלית של אלוני חץ נכסים והשקעות בע"מ).

החברה החלה את פעילותה בהקמת מתקנים סולאריים (בטכנולוגיה פוטו-וולטאית) שמוקמו על גגות שטחי הנדל"ן של אמות השקעות בע"מ.[דרוש מקור]

בשנת 2011 הפכה אנרג'יקס לחברה ציבורית והונפקה בבורסה לניירות ערך בתל אביב.[דרוש מקור] עם הנפקתה החברה גייסה סך כולל של כ-145 מיליון ש"ח (לא כולל סך של כ-47 מיליון ש"ח בגין מימוש אופציות בשנת 2013). בשנת 2015 גייסה החברה כ־340 מיליון ש"ח. בשנת 2016 מומשו אופציות סדרה 2 של החברה בגובה של 30 מיליון ש"ח. בשנת 2017 גייסה סך של כ-128 מיליון ש"ח (בהנפקה לציבור ופרטית). בסה"כ גייסה החברה כ-690 מיליון ש"ח.

פעילות בתחום הפוטו-וולטאי (אנרגיה סולארית)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתקן הדגל של החברה בתחום הפוטו-וולטאי לייצור אנרגיה סולארית הוא, כאמור, מתקן נאות חובב. מתקן זה מדגים את אחד מעקרונות העל של החברה - "Triple Win" (ניצחון משולש), לסביבה, לקהילה וליזם. הקמת המתקן, בהספק של 37.5MWp, הייתה בעלת מורכבות הנדסית חסרת תקדים, נוכח בנייתו על גבי בריכות אידוי כימיות משוקמות של אזור התעשייה נאות חובב, והוא מהווה פרויקט ייחודי בעולם מבחינה סביבתית. בין היתר, כלל הפרויקט הצבתם של כ-400 אלף פאנלים סולאריים על פני שטח של כ-500 דונם והוא מספק חשמל לכ-40 אלף בתי אב[2]. על הקמת פרויקט זה, זכתה החברה בשנת 2015 בפרס "The most Innovative Renewable Energy Company Award" של המגזין "The New Economy". בסך הכל, לחברה 39 מערכות סולאריות מחוברות בישראל, בסך מותקן כולל של 49MWp.

בחודשים מרץ ודצמבר 2017 זכתה אנרג'יקס במכסות ייצור חשמל באמצעות מתקנים פוטו-וולטאיים במתח גבוה, בשני ההליכים התחרותיים שפרסמה רשות החשמל. בשני ההליכים, זכתה אנרג'יקס במכסות הגבוהות ביותר מבין כל היזמים והחברות שהשתתפו בהליך. במכרז הראשון זכתה אנרג'יקס במכסה של 70MW (כ-30% מתוך המכסה שחולקה)[3] ובמכרז השני זכתה אנרג'יקס ב-39.6MW, כ-38% מהמכסה שחולקה)[4]. בהתאמה, החלה החברה בהקמתם של פרויקטים, בין היתר, סמוך ליישובים עומר, תאשור, דביר, שדה צבי, ברכיה, גיאה וגלאון.

בחודש דצמבר 2017 הודיעה החברה שחתמה על הסכם להקמת מיזמים משותפים בתחום הפרויקטים הפוטו-וולטאיים (מערכות אנרגיה סולארית) עם חברה יזמית אמריקאית, בעלת צבר פרויקטים פוטו-וולטאיים בשלבי ייזום ופיתוח שונים בארצות הברית בהספק כולל של מעל MWp1,000[5].

מתקן פוטו-וולטאי של החברה בסמוך ליישוב עומר. הקמת המתקן התבצעה במסגרת זכייתה של אנרג'יקס במכרז רשות החשמל להקמת מתקני אנרגיה מתחדשת במהלך 2018.

פעילות בתחום אנרגיית הרוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנרג'יקס היא אחת החברות המובילות בתחום אנרגיית רוח בישראל. החברה הקימה שתי חוות רוח בפולין בעלות של 800 מיליון ש"ח, לרבות חוות הרוח השנייה בגודלה במדינה סמוך לעיר באני (Banie), בהספק של 106 מגוואט.

חוות הרוח ברמת הגולן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל מקדמת אנרג'יקס את פרויקט "אנרגיית רוח נקייה" (אר"ן) בצפון רמת הגולן, פרויקט בו יוקמו 26 טורבינות רוח והצפוי להיות בהספק כולל של MW 100, על אדמות הכפרים הדרוזים מסעדה, בוקעתא ומג'דל שמס. התוכנית מקודמות בהליך מזורז בוועדה לתשתיות לאומיות[6], תחת תוכנית תשתית לאומית 47 (תת"ל 47)[7]. התושבים הדרוזים באזור דרשו לעצור את התוכנית בטענה שהנזקים האפשריים לא הובאו לידיעתם, ואליהם הצטרפו גם פעילי סביבה וגם מערכת הביטחון שהתנגדה לתוכנית, מחשש לפגיעה בתפקוד מכ"מים באזור. לדברי המתנגדים, התוכנית מנוגדת לרצון החקלאים באזור ותפגע בנוף הייחודי שלו. בנוסף רוב בעלי הקרקעות שהסכימו להקמת טורבינות בשטחם, חזרו בהם מהסכמתם. עוד טענו המתנגדים כי התוכנית תפגע בפעילות החקלאים, בכך שתקטין את השטח שבו הם יכולים לעבוד[8]. באוגוסט 2019 קיבלה אישור מותנה מרשות החשמל להקמת פרויקט[9]. ב-1 בינואר 2020, משרדי האנרגיה, הביטחון, האוצר ורשות החשמל חתמו על הסכם מסגרת שיאפשר את הקמתו של הפרויקט, לאחר שהוסכם כי המשרדים יממנו במשותף פיתוח טכנולוגי בעלות של כ-250 מיליון שקל, שיאפשר את הפעלת טורבינות הרוח מבלי לשבש את פעילות צה"ל וחיל האוויר באזור[10].

ב-12 בינואר 2020, אושרה התוכנית בממשלה למרות התנגדות התושבים[11].

מחאת הדרוזים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 2022 מתקיימות מדי שבוע הפגנות מחאה של תושבי מג'דל שמס והסביבה נגד הפרויקט, שלטענתם יפריע לעיבוד הקרקע ויהיה מפגע סביבתי[12].

ב-21 ליוני 2023 היו עימותים קשים בין אלפי דרוזים בגולן למשטרה שהשתמשה באמצעים לפיזור הפגנות, בהם רימוני הלם, גז מדמיע, מכת"זית וירי של רימוני עשן מרחפן. במהלך העימותים נפצעו חמישה מפגינים באורח קשה, אחד מהם מירי ועשרות נפצעו מירי כדורי ספוג, רימוני עשן וגז מדמיע[13]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 3 4 5 אנרג'יקס אנרגיות מתחדשות בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
 2. ^ נחנכה תחנת הכוח הגדולה בישראל לייצור חשמל מאנרגיית השמש, באתר מעריב (ארכיון)
 3. ^ אורן פרוינד, אנרג'יקס: מימון של 240 מיליון שקל מהפניקס לפרויקטים סולאריים, באתר כלכליסט, 24 בספטמבר 2017
 4. ^ ליאור גוטמן, אנרג'קס ושיכון ובינוי זכו ברוב מכסות הייצור של מתקנים סולארים קרקעיים לייצור חשמל, באתר כלכליסט, 26 בדצמבר 2017
 5. ^ אורן פרוינד, אנרג'יקס נכנסת לארה"ב: הקימה חברה עם שותף מקומי לפרויקטים פוטו וולטאים, באתר כלכליסט, 13 בדצמבר 2017
 6. ^ אתר למנויים בלבד צפריר רינת, התוכנית להקמת טורבינות בגולן הוחזרה לוועדה לתשתיות בעקבות טעות במפת התכנון, באתר הארץ, 3 בדצמבר 2019
 7. ^ ארז רביב, ‏רק בגלל הרוח, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 1 בדצמבר 2019
 8. ^ אתר למנויים בלבד צפריר רינת, הדרוזים ברמת הגולן נקלעו לוויכוח סוער: האם להילחם בטחנות הרוח, באתר הארץ, 11 באוגוסט 2019
 9. ^ אתר למנויים בלבד יורם גביזון, אנרג'יקס קיבלה אישור מותנה לפרויקט אנרגית רוח של 550 מיליון שקל בגולן, באתר TheMarker‏, 5 באוגוסט 2019
 10. ^ יובל אזולאי, ‏משרדי הביטחון והאנרגיה יממנו פיתוח חוות טורבינות רוח ברמת הגולן, באתר גלובס, 1 בינואר 2020
 11. ^ אלי שטרן, נגד טורבינות הרוח: הסורים-הדרוזים בגולן נאבקים על אדמתם וזהותם, באתר "שיחה מקומית", 9 בפברואר 2020
 12. ^ יניב שרון, ‏מאות דרוזים קיימו כנס מחאה נגד התוכנית להקמת טורבינות רוח בגולן: "איום אסטרטגי על עתיד העדה", באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 5 במרץ 2023.
 13. ^ אתר למנויים בלבד עדי חשמונאי, חמישה פצועים קשה בעימותים בין מפגינים דרוזים לשוטרים בגולן, מוחים פרצו לנקודת משטרה, באתר הארץ, 21 ביוני 2023