אדוארד החמישי, מלך אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדוארד החמישי
2 בנובמבר 1470; כנסיית וסטמינסטר - 1483 בערך; טאואר אוף לונדון
כיתוב
שם בשפת המקור Edward V of England
מדינה אנגליה
שושלת
תואר מלך אנגליה
מלך אנגליה
תקופת כהונה אפריל 1483 - 25 ביוני 1483 (כ־12 שבועות ויומיים)
הקודם בתפקיד אדוארד הרביעי
הבא בתפקיד ריצ'רד השלישי

אדוארד החמישי (Edward V of England, ‏2 בנובמבר 1470 - 1483 בערך) היה מלך אנגליה למשך כחודשיים ב-1483, בעיצומן של מלחמות השושנים. אף כי מעולם לא הוכתר, היה אדוארד מלך אנגליה, במשך תקופה קצרה בשנת 1483, בהיותו בן שתים עשרה שנים, לפני שהוכרז כממזר והוחלף על ידי דודו, ריצ'רד השלישי. אדוארד ואחיו, ריצ'רד משרוסברי, דוכס יורק, שוכנו או נכלאו במצודת לונדון. שני הנסיכים שבמצודה ולא נראו יותר אחרי שנת 1483.

אדוארד החמישי נולד בכנסיית וסטמינסטר שבלונדון בעת שאמו קיבלה שם מחסה מאנשי בית לנקסטר, בשעה שאביו, אדוארד הרביעי, איבד את השלטון במהלך מלחמות השושנים. אדוארד החמישי הוכרז כנסיך ויילס ביוני 1471, לאחר שאביו השיב את השלטון לידיו, ונהג להופיע עם הוריו באירועים ממלכתיים.

אדוארד הרביעי הקים מועצה להסדרת ענייניה של ויילס, ושלח את בנו אדוארד, אז בן 12, אל טירת לדלו על גבול ויילס, על מנת שיעמוד בראש המועצה, כנשיאה הרשמי. בטירת לדלו קיבל אדוארד החמישי את הידיעות על מותו הפתאומי של אביו, באפריל 1483. דודו, אחי אביו, ריצ'רד דוכס גלוסטר, מונה לעוצר ולאחראי על אדוארד החמישי ועל אחיו בן התשע, ריצ'רד דוכס יורק.

ריצ'רד פגש את שיירתם של אחייניו בדרכה מויילס ללונדון והמשיך ללוות את השיירה ללונדון, אדוארד הגיע ללונדון ב-4 במאי 1483, והשתכן בטאואר של לונדון (אז אחד מארמונות בית המלוכה ולא רק בית כלא).

הכתרת המלך הצעיר נדחתה מספר פעמים, עד שב-25 ביוני התכנס הפרלמנט, והכריז כי אדוארד הינו ממזר, בהסתמך על ראיות שאדוארד הרביעי התארס לאישה בשם אלינור טלבוט, בטרם נישא לאמו של אדוארד, אליזבת' וודוויל. עובדה זו הפכה את נישואי הוריו של אדוארד לבלתי חוקיים, ואת אדוארד ואחיו לממזרים שאינם ראויים לשאת את הכתר. יורשו של המלך המת, אדוארד הרביעי, לא היה אם כן אדוארד החמישי, כי אם אחיו ריצ'רד, אשר הוכתר כ"ריצ'רד השלישי".

אדוארד ואחיו, שני הנסיכים שבמצודה, לא נראו עוד מחוץ למצודה. אין לדעת מה אירע להם, ומניחים כי נרצחו.

לאחר העלמות הנסיכים הייתה אי ודאות רבה באשר לגורלם. ב-1495 הכריז אדם בשם פרקין וורבק כי הוא ריצ'רד, דוכס יורק, אשר נעלם בטאואר תריסר שנים קודם לכן. היו שקיוו כי אכן הוא הנסיך האמיתי, והראו כי הסימפטיה לבית יורק עודה רוחשת אף תחת שלטונו של הנרי השביעי לבית טיודור הסמכותי.

ב-1674 בעת שיפוצים שנעשו בטאואר בתקופת מלכותו של צ'ארלס השני נמצאו שני שלדי אדם קטנים. בתחילה נזרקו השלדים אל ערימה של זבל, אך לאחר מספר שבועות נזכר מאן דהוא כי אלו יכולים להיות שלדי הנסיכים. השלדים נאספו, ונשמרו בכד קבורה בכנסיית וסטמינסטר. בשנת 1933 נבדקו השלדים, ולאחר מכן הושמו בכוך שמתחת לכנסיית וסטמינסטר. המומחים לא יכלו להגיע להסכמה לגבי גילם של בעלי השלדים, או אף לגבי מינם. שלד אחד היה גדול מן השני, ורבות מן העצמות היו חסרות.

אדוארד החמישי ואחיו, דוכס יורק, במצודת לונדון. ציור מאת פול דלרוש

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]