אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה

אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה
Pennsylvania State University
סמל האוניברסיטה
סמל האוניברסיטה
בניין המינהלה הראשי בקמפוס יוניברסיטי פארק
בניין המינהלה הראשי בקמפוס יוניברסיטי פארק
אוניברסיטת מחקר ציבורית
מוטו "Making Life Better" "Virtue, Liberty, and Independence"
"לעשות את החיים טובים יותר" "סגולה, חירות ועצמאות"
תקופת הפעילות 1855–הווה (כ־169 שנים)
בעלי תפקידים
נשיא נלי בנדפודי
יו"ר Evan Pugh עריכת הנתון בוויקינתונים
סגל 8,864
סטודנטים
כלל הסטודנטים 95,833
סטודנטים לתואר ראשון 77,179
שונות
הון עצמי 3.40 מיליארד דולר (2021)
מיקום
מיקום יוניברסיטי פארק, פנסילבניה
ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
קואורדינטות 40°47′46″N 77°51′46″W / 40.796111111111°N 77.862777777778°W / 40.796111111111; -77.862777777778
psu.edu
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אוניברסיטת המדינה של פנסילבניהאנגלית: Pennsylvania State University; בראשי תיבות: PSU; בכינויי: Penn State, "פן סטייט") היא אוניברסיטת מחקר ציבורית עם מספר קמפוסים ברחבי מדינת פנסילבניה בארצות הברית. האוניברסיטה נוסדה בשנת 1855 ולה שלוש מטרות: הוראה, מחקר ושירות ציבורי. על תלמידיה נמנים תלמידי תואר ראשון, תארים מתקדמים, תוכניות מקצועיות ולימודי המשך, הלומדים בכיתות הקמפוסים או בהוראה מקוונת. הקמפוס המרכזי של האוניברסיטה נמצא ביוניברסיטי פארק. בית הספר למשפטים ע"ש דיקינסון פועל בשני קמפוסים: ביישוב קרלייל ובקמפוס המרכזי. בית הספר לרפואה פועל בעיר הרשי. בנוסף לקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק, לאוניברסיטה יש 19 קמפוסים הפזורים בכל רחבי מדינת פנסילבניה וכן 5 קמפוסים למטרות מיוחדות.

האוניברסיטה מדורגת בין 15 האוניברסיטאות הציבוריות האיכותיות ביותר בארצות הברית ואף מדורגת בין 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם בדירוג אקדמי של אוניברסיטאות בעולם, דירוג אוניברסיטאות בעולם של Times Higher Education ובדירוג QS של אוניברסיטאות בעולם. מדי שנה מתקבלים ללימודים באוניברסיטה כ-44,000 תלמידים לתואר ראשון ולתארים מתקדמים ובכך היא אחת האוניברסיטאות הגדולות ביותר בארצות הברית. מספר החברים המשלמים דמי חבר לארגון בוגרי האוניברסיטה הוא הגדול בעולם.

בשנת הלימודים 2009–2010 למדו באוניברסיטה כ-94,300 תלמידים ב-24 קמפוסים ובאמצעות הוראה מקוונת בקמפוס העולמי (World Campus) של האוניברסיטה. לאוניברסיטה יותר מ-160 תוכניות לימוד לתואר ראשון. בהכנסות האוניברסיטה מקרנות מחקר דורגה האוניברסיטה בשנת 2008 במקום ה-11 בארצות הברית. האוניברסיטה חברה באיגוד האוניברסיטאות האמריקניות וחברה באיגוד אוניברסיטאות המחקר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוניברסיטה נוסדה כמוסד הוראה המעניק תואר אקדמי ב-22 בפברואר 1855 באמצעות חקיקה של בית הנבחרים של מדינת פנסילבניה. שמו המקורי של המוסד היה "בית הספר הגבוה של האיכרים בפנסילבניה" (Farmers' High School of Pennsylvania). הקמפוס הראשון של האוניברסיטה מוקם במחוז סנטר (Centre County) בפנסילבניה לאחר שחבר קונגרס מפנסילבניה, ג'יימס אירווין, תרם למוסד קרקע בשטח 800 דונם. הייתה זו החלקה הראשונה מתוך שטח של 4,100 דונם המהווים את הקמפוס המרכזי של האוניברסיטה היום. בשנת 1862 שונה שמו של המוסד ל"מכללה החקלאית של פנסילבניה". בשנות ה-70 של המאה ה-19 ידע המוסד משבר ומספר תלמידיו פחת עד כדי 64 תלמידים לתואר ראשון. בשנת 1874 שונה שמו של המוסד פעם נוספת ל"מכללת המדינה של פנסילבניה".

החל משנת 1882 הורחבו תוכניות הלימודים במוסד ופן סטייט הפכה לאחד המוסדות הגדולים בארצות הברית בתחום לימודי הנדסה. בשנות ה-30 של המאה ה-20 הפכה האוניברסיטה למוסד האקדמי הגדול במדינת פנסילבניה ומאותה עת החלה להקים קמפוסים נוספים ברחבי המדינה, זאת כדי לאפשר לימודים לתלמידים שלא יכלו כלכלית להעתיק מגוריהם לקמפוס המרכזי, על רקע השפל הגדול בארצות הברית.

בשנת 1953 מונה לנשיא האוניברסיטה מילטון אייזנהאואר, אחיו של נשיא ארצות הברית דווייט אייזנהאואר, ושמו של המוסד שונה בפעם הרביעית ל"אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה". האוניברסיטה ידעה תקופת צמיחה מהירה בין בשנות ה-50 וה-60, ורכשה שטחי קרקע רבים סביב הקמפוס המרכזי. בשנת 1967 נוסד המרכז הרפואי הרשי, בו פועל בית הספר לרפואה של האוניברסיטה, לאחר שהתקבלה תרומה בסך 50 מיליון דולר מקרן שיסד מילטון הרשי, מייסדה של חברת הרשי.

בשלהי המאה ה-20 הלך והתחזק כוחה של האוניברסיטה כמוסד אקדמי מרכזי במדינת פנסילבניה. בשנת 1989 הצטרפה לאוניברסיטה מכללת פנסילבניה לטכנולוגיה, ובשנת 2000 הצטרף לאוניברסיטה בית הספר למשפטים ע"ש דיקינסון. בתחילת המאה ה-21 אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה היא הגדולה ביותר בפנסילבניה ובשנת 2003 נמצא כי זהו הארגון השני בעוצמתו מבחינת ההשפעה הכלכלית על המדינה.

בשנת 2011 קיבלה האוניברסיטה תשומת לב שלילית על רקע האשמות כי חלק מסגל האוניברסיטה, החל מנשיא האוניברסיטה ועד לעוזר המאמן של קבוצת הפוטבול, הסתירו פרשיית התעללות מינית בילדים שבוצעה על ידי מאמן לשעבר בקבוצת הפוטבול של המוסד. לאחר שנחשפה הפרשה פוטר ג'ו פאטרנו, ששימש מאמן הפוטבול הראשי בנבחרת האוניברסיטה במשך 45 שנים, ונשיא האוניברסיטה אולץ להתפטר על ידי חבר הנאמנים. בתגובה התפרעו אלפי תלמידים בשטח האוניברסיטה.

קולג'ים ובתי ספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק פועלים 18 קולג'ים ובתי ספר:

בשנת 2008 החל לפעול בית ספר ליחסים בינלאומיים, הפועל בקמפוס יוניברסיטי פארק, אולם מהווה חלק מבית הספר למשפטים ע"ש דיקינסון.

מאפייני תלמידי האוניברסיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון לסמסטר סתיו 2010, הרכב התלמידים במערכת הכוללת של האוניברסיטה כולה, כולל כל הקמפוסים, הוא: 75.4% תלמידים ממוצא לבן, 5.5% ממוצא אפריקאי-אמריקאי, 4.3% ממוצא אסיאתי-אמריקאי, 4.4% ממוצא היספני-אמריקאי, 0.2% אינדיאנים, 0.1% מהוואי והאזור הפסיפי, 5.8% תלמידים זרים ו-3.1% ממוצא לא ידוע. בתקופת העשור הראשון של המאה ה-21 עלה אחוז המיעוטים בין התלמידים באוניברסיטה ב-5.3% ובין סגל המורים עלה אחוז המיעוטים בין 1997 ל-2002 ב-2%.

הקמפוסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוניברסיטי פארק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק הוא הגדול מבין הקמפוסים של האוניברסיטה. מיקומו של הקמפוס נבחר כך שיהיה קרוב ככל האפשר למרכזה של מדינת פנסילבניה. אחוז הקבלה של מועמדים ללימודים בקמפוס זה הוא 51%, הנמוך ביותר מבין כל הקמפוסים של האוניברסיטה, זאת מכיוון שרוב התלמידים לתואר ראשון הבוחרים ללמוד באוניברסיטת המדינה של פנסילבניה מעדיפים קמפוס זה לצורך לימודיהם. בסמסטר סתיו 2010 למדו בקמפוס 38,594 תלמידי תואר ראשון ו-6,223 תלמידים לתארים מתקדמים. מתוך ציבור התלמידים, 45.3% היו נשים ו-30.6% לא היו תושבי מדינת פנסילבניה.

בקמפוס פועלים שבעה מתחמי מעונות. כל מתחם מעונות מורכב ממספר מבנים בהם חדרי מגורים וכן מבנים לפעילויות התלמידים, חדרי הסבה, דלפק מודיעין, חדרי דואר, מרכול, וקפיטריה. חלק מקומות המעונות מיועדים אך ורק לתלמידים במסלולי לימוד מסוימים.

בקמפוס המרכזי פועלים 778 ארגוני סטודנטים מוכרים. בקמפוס פועלת תחנת רדיו מקומית המופעלת על ידי התלמידים, עיתון סטודנטים יומי ואמצעי תקשורת נוספים. מדי שנה, בחודש פברואר, נערך בקמפוס מרתון ריקודים למטרות צדקה בהשתתפות אלפי תלמידים, הנמשך 48 שעות רצופות ומגייס תרומות של מיליוני דולר למחקר ולטיפול במחלות ממאירות בילדות.

קמפוסים ברחבי המדינה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנוסף לקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק לאוניברסיטה 19 קמפוסים הפזורים ברחבי מדינת פנסילבניה ובכולם תוכניות לימודים לתואר ראשון. יותר מ-60% מתלמידי השנה הראשונה באוניברסיטה מתחילים את לימודיהם שלא בקמפוס המרכזי. מגוון תוכניות הלימוד בקמפוסים השונים מוגבל ביחס למגוון הנמצא בקמפוס המרכזי, אולם לתלמיד שהישגיו טובים בתום שנת הלימודים הראשונה, מובטח מקום להמשך לימודיו בתוכנית שבה הוא חפץ בקמפוס המרכזי. רוב תלמידי האוניברסיטה מסיימים את מסכת לימודיהם בקמפוס המרכזי ביוניברסיטי פארק.

קמפוסים ייעודיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר למשפטים ע"ש דיקינסון של אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה נוסד בשנת 1834 והוא בית הספר למשפטים הוותיק ביותר במדינה. מוסד זה התאחד עם האוניברסיטה בשנת 2000. תלמידי האוניברסיטה בלימודי משפטים יכולים לבחור לעשות את מסלול לימודיהם בקמפוס המרכזי או בקרלייל, שם פועל בית הספר ע"ש דיקינסון. חלק מן הקורסים משודרים מקמפוס אחד למשנהו ותלמידים בשני הקמפוסים יכולים ללמוד באותו קורס. בית הספר למשפטים מדורג בין 100 התוכניות למשפטים הטובות בארצות הברית. בין בוגרי בית הספר מספר מושלי מדינות, חברי קונגרס, ושופטים.

בית הספר ללימודים מתקדמים מקצועיים בגרייט ואלי פועל בקמפוס נפרד ובו תוכניות לתואר שני בחינוך, בהנדסה, ומידענות ולימודי המשך.

במרכז הרפואי הרשי של אוניברסיטת המדינה של פנסילבניה, בעיר הרשי, פועל בית הספר לרפואה של האוניברסיטה ובית חולים אוניברסיטאי. המכללה לטכנולוגיה של פנסילבניה בוויליאמספורט, מציעה לימודי תעודה ותואר ב-10 תחומי לימוד טכניים. בשנת 1998 חנכה האוניברסיטה את הקמפוס העולמי במסגרתו פועלות 60 תוכניות לימוד בהוראה מקוונת, ביניהן תוכניות לתואר אקדמי ותוכניות תעודה. האוניברסיטה הייתה אחת הראשונות בארצות הברית שהציעה תוכניות לימוד בהתכתבות לאיכרים עוד בשנת 1892. משכך, הוראה מקוונת הייתה רק המשך טבעי למסורת זו במסגרתה ניתן להשלים בין השאר, תואר MBA, תואר ראשון בסיעוד, ותעודות בלימודי המשך במידע גאוגרפי. התלמידים בקמפוס העולמי של האוניברסיטה באים מכל 50 מדינות ארצות הברית ומ-40 מדינות נוספות בעולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]