לדלג לתוכן

אורגניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף אורגני)
המונח "יצור" מפנה לכאן. לערך העוסק בתהליך הפקה, ראו ייצור.
קריאת טבלת מיוןאורגניזם
ארבעה סוגי אורגניזמים: אמניטה מוסכריה, חיידק Escherichia coli, חמציץ נטוי ותנין יאור.
מיון מדעי
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
כל אורגניזם משתייך לאחת משלוש על-הממלכות: אאוקריוטים, חיידקים אמיתיים וחיידקים קדומים

אוֹרְגָּנִיזְםעברית: יְצוּר) הוא כל דבר חי המסוגל להתקיים ולהתרבות בכוחות עצמו ולבצע חילוף חומרים. בהגדרה אחרת, כל מה שיש בו תא אחד לכל הפחות. אורגניזם הוא פרט בדיד שגדל, מתפתח ועל פי רוב גם מתרבה.

האורגניזם מקיים במהלך חייו במו גופו את פעילויות החיים של המין אליו הוא שייך. חלק מהאורגניזמים (למשל אלמוגים ודבורי דבש) לא יכולים להתקיים בצורה עצמאית, אלא רק כחלק ממושבה.

האורגניזמים משפיעים על סביבתם בצורות שונות (חילופי גזים, הפרשות וכדומה). בתוך גופו של אורגניזם מתקיים הומאוסטזיס, כלומר התנאים הפיזיקליים והכימיים השוררים בתוך גופו נשמרים ברמה יציבה שמתאימה לפעילותו המיטבית, גם אם בסביבה שוררים תנאים שונים.

כל האורגניזמים מתחלקים לשלוש על ממלכות: אאוקריוטים, חיידקים אמיתיים וחיידקים קדומים.

לגבי הגדרת הנגיפים כאורגניזמים, קיימת מחלוקת פילוסופית בדבר. הם אומנם מכילים חומר גנטי ומסוגלים להתרבות בתוך תא פונדקאי, אולם מצד שני הם אינם מקיימים כל פעילות מטבולית ואינם מתרבים מחוץ לתא הפונדקאי. למעשה, הם אינם מכילים דבר מלבד חומצת גרעין, מספר חלבונים ולעיתים אף מעטפת ליפידית. לכן, היום רוב החוקרים אינם מגדירים אותם כאורגניזמים.

מאפייני האורגניזם

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • כל עולם החי מושתת על התא. זו היחידה הבסיסית ביותר של כל האורגניזמים החיים. גם לתא יש ארכיטקטורה פנימית, והוא עצמו מורכב מאברונים פנימיים.
  • כל אורגניזם מבצע רגולציה בין הסביבה הפנימית לחיצונית. הוא נלחם בסביבה משתנה, ומנסה לייצב את זו הפנימית. הן האורגניזם השלם והן התא מקיימים בקרה של הסביבה הפנימית באופן כמעט בלתי-תלוי בסביבה החיצונית. זוהי אחת התכונות הבולטות של עולם החי.
  • הומאוסטזה היא יכולת האורגניזם לקיים סביבה פנימית קבועה, זאת באמצעות מגוון רחב של תהליכים. קיום ההומאוסטזה מתאפשר באמצעות מטבוליזם.
  • אבולוציה והתפתחות הן מאפיין נוסף של האורגניזם. כל אורגניזם יודע לייצר את עצמו – ולא סוגים אחרים.
  • האורגניזם מגיב לסביבתו ללא הפסקה – לצמח שאוכל חרקים, למשל, יש חיישנים שגורמים לו להגיב כשנכנס חרק ללוע שלו. היחס הוא מתמיד - האורגניזם מחליף אנרגיה עם הסביבה כל הזמן.
  • היררכיות – קיימות רמות שונות של התארגנות של עולם החי – לכל אורגניזם יש תאים שמהם הוא מורכב. התאים מרכיבים רקמות, אשר מרכיבות איברים, והאיברים יוצרים את הגוף.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]


ערך זה הוא קצרמר בנושא ביולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.