פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן
Pt.jpg
מאת ריק ריירדן
שם בשפת המקור
The Titan's Curse
שפת המקור אנגלית
הוצאה מירמקס באנגלית ובעברית גרף
שנת הוצאה 1 במאי 2007 (באנגלית)2009 (בעברית)
סוגה פנטזיה, ספרות נוער-מבוגרים, המיתולוגיה היוונית
תרגום לעברית גילי בר-הלל
מספר עמודים 312 (באנגלית)332 (בעברית)
מסת"ב 9781423101451
OCLC 76863948
סדרת ספרים פרסי ג'קסון והאולימפיים (5)
ספר קודם פרסי ג'קסון וים המפלצות
הספר הבא פרסי ג'קסון והקרב על המבוך

פֶּרְסִי ג'קסון וקללת הטיטאן הוא ספר הפנטזיה-הרפתקאות-רומנטי השלישי בסדרת הספרים המבוססת על המיתולוגיה היוונית של ריק ריירדן, "פרסי ג'קסון". הספר יצא בשנת 2007, כאשר הוא הספר השלישי בסדרה, אחרי " פרסי ג'קסון וגנב הברק" ו-"פרסי ג'קסון וים המפלצות", והספר שאחריו- "פרסי ג'קסון והקרב על המבוך". הספר ממשיך לסקר את הרפתקאותיו של האל-למחצה בן ה-14, פרסי ג'קסון יחד עם חבריו, גרובר אנדרווד ואנבת' צ'ייס. בספר מצטרפות כמה דמויות-ראשיות נוספות: האלה ארטמיס, אשר נחטפה על ידי לוק בן הרמס, זואי צל-ליל המפקדת על קבוצת ציידות ארטמיס ותאליה גרייס, בתו של האל זאוס.

"פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן" קיבל לרוב תגובות חיוביות ממבקרי הספרים. הספר היה מועמד ואף זכה במספר פרסים ובהם זכה לשהות במקום הראשון בטבלת הספרים הנמכרים ביותר לילדים של ניו יורק טיימס וזכה לשהות במקום הראשון במקבץ הספרים הטובים ביותר לנוער לשנת 2007 של Book Sense.

הספר יצא לאור בארצות הברית ובבריטניה ב-1 במאי 2007. הספר יצא לאור גם כספר מוקלט, כאשר הוא מוקרא על ידי ג'ס ברנשטיין.

הספר הבא בסדרה הוא פרסי ג'קסון והקרב על המבוך.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת הספר פרסי, אנבת' ותאליה בת זאוס (חברת ילדות של לוק ואנבת') נסעו לפנימייה צבאית בשם "ווסטאוובר הול" מפני שגרובר מצא שני חצויים חדשים: ביאנקה וניקו די אנג'לו, שהתבררו כחזקים מאוד. על שני החצויים שם עין מפלצת - המנטיקור ד"ר קוטס. פרסי נקלע למצב שבו הוא מופרד מחבריו וצריך להלחם במנטיקור לבדו. בשנייה האחרונה אנבת', תאליה וגרובר מגיעים אבל המנטיקור ממשיך להיות חזק יותר מהם. לפתע נחלצת לעזרתם האלה ארטמיס - אלת הציד ביחד עם צידותיה, אך היא אינה מספיקה להציל את אנבת' שנחטפת על ידי המנטיקור. האלה ארטמיס יוצאת לחפש את המפלצת המסוכנת שיכולה להשמיד את האולימפוס, שעליה דיבר המנטיקור, אבל היא נתפסת בטרם גילתה מידע חדש ונהיית שבויה. פרסי, תאליה, גרובר, ביאנקה (שהפכה לציידת ארטמיס) והבכירה שבציידות ארטמיס, זואי צל-ליל (אחותם של נימפות השקיעה-ההספרידות) יוצאים לחפש את ארטמיס, אנבת' ואת המפלצת בעקבות הנבואה שהם שמעו מפי האורקל מדלפי ששוכנת במחנה החצויים בגופה של מומיה:

מערבה, אל אלה כבולה, יצאו החמישה,

אחד מהם יאבד, בארץ גשם לא פגשה,

אימת האולימפוס אל הדרך תוביל,

חניכים וציידות - רק איחוד כוחות יציל,

בהתייצבו מול הטיטאן, אחד ישא קללתו,

ואחד אחר ביד הורה ימצא הוא את מותו.

כמו מרבית הספרים, גם למשימה הזו יש "דד ליין": יום אמצע החורף, 21 בדצמבר, כינוס האלים השנתי. הם מחליטים על שילוב של 3 ציידות ו-2 חניכים. התכנון הוא שתאליה, גרובר, זואי צל ליל, ביאנקה ופיבי הציידת יצאו. אך האחים טראוויס וקונור שוד מרעילים את פיבי, ופרסי בורח מהמחנה כדי להשתתף במסע במקומה. פרסי רואה את ה״גנרל״ מצמיח מהאדמה בעזרת שיני דרקון לוחמי שלד, ואז מתגלה בפני החבורה. הם פוגשים ומחסלים את האריה מנמאה, ופרסי מקבל את פרוותו שהופכת למעיל (בדומה להרקולס). הקבוצה יוצאת למסע מרובה הרפתקאות והנבואה התקיימה במלואה: ביאנקה די אנג'לו נהרגת במגרש הגרוטאות של הפייסטוס והאלים שנמצא במדבר, אליו הם מגיעים על גבו של חזיר הבר מארימנתוס, אימת האולימפוס הוא האופיאוטאורוס (חצי פרה חצי נחש ים שפרסי מתוך חובותיו בתור בנו של אל הים הציל בתחילת הספר), שאם מישהו יקריב אותו לאלים ויזרוק את קרביו לאש יהיה לו הכוח להשמיד את האולימפוס (את זה הם גילו מפיו של נראוס, הזקן מהים), והם אכן פוגשים את בסי האופיאוטאורוס בנקודות שונות לאורך הדרך, פרסי ניצב מול הטיטאן אטלס (שהוא בעצם ״הגנרל״) על הר אותריס ונשא את קללתו (כלומר החזיק את השמיים). לפני הקרב עם אטלס הם מגלים שהם נפלו במלכודת והמנטיקור ד״ר קוטס תוקף אותם יחד עם שכירי חרב בני תמותה. הם מתקשרים באיריס נט למחנה החצויים, ומשום מה, דיוניסוס עזר להם. לקראת סוף הספר מגלים שזואי צל-ליל הציידת היא אחת ההספרידות-נימפות השקיעה, שהן בנותיו של אטלס והיא אכן נהרגת על ידו. במחנה החצויים ניקו די אנגלו מאשים את פרסי במות אחותו, ולאחר התקף זעם מתגלה כבנו של האדס - אל המתים ואדון השאול - אחד משלושת הגדולים.

בסוף הספר, תאליה מצטרפת לציידות ארטמיס יום לפני יום הולדתה ה-16 (22 בדצמבר) כדי לא להיות החצויה מהנבואה. גרובר שותה קפה ומקבל הודעה מהאל פאן שאומרת: "אני ממתין לך".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]