אליהו קראוזה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אליהו קראוזה, 1 במאי 1936
אחוזת הקבר של אליהו קראוזה ובני משפחתו בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב

אליהו קרָאוּזֶה (אלול תרל"ח, 187823 במאי 1962) היה אגרונום מומחה, מנהל חוות סג'רה מטעם יק"א ומנהלו של בית הספר החקלאי מקוה ישראל.

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קראוזה עלה מחצי האי קרים שברוסיה לארץ ישראל יחד עם אחיו, אפרים, בעלייה הראשונה, ב-1892. הם נרשמו ללימודים בבית הספר החקלאי מקוה ישראל. כשסיים את לימודיו בהצטיינות נשלח קראוזה מטעם יק"א לאיזמיר שבטורקיה, לידה הקים בית ספר חקלאי ליהודים - "אור יהודה". בין 1901 ל-1913 היה קראוזה מנהל חוות סג'רה, היה האגרונום שלה וטיפח את יער אלוני בית קשת. הוא עודד תעסוקה של נשים - בין 18 חברי הקולקטיב היו שש נשים. למרות שהחווה נועדה להגשמת אידיאלים כגון הכשרת חקלאים לעבודה עברית ולשמירה עברית, כשהגיעו לגור בחווה אנשי ארגון בר גיורא, סירב קראוזה לאפשר להם לשמור על החווה בעצמם, יום אחד בשנת 1907 הם גנבו לקראוזה בסג'רה את סוסתו האצילה, כשהעירו אותו, הוא לא מצא את השומר הצ'רקסי שהלך לישון, הם הציעו לו שישמרו, החזירו את הסוסה, וקיבלו את עבודת השמירה.

ב-1914, עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה, התמנה לנהל את "מקוה ישראל" ונשאר בתפקיד זה במשך 42 שנה. מהקמת בית הספר לימדו בו בצרפתית בלבד, אך ב-1918, עם תום מלחמת השפות, שכנע קראוזה את חברת כל ישראל חברים, בעלת בית הספר, לעבור להוראה בעברית.

קראוזה נשא את חיה בת יהודה ליב חנקין[1] (אחותו של יהושע חנקין) ונולדו להם שלושה ילדים. הוא נפטר בשנת 1962, בגיל 84, ונקבר בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב.

על שמו של קראוזה קרויים רחובות במספר ערים בישראל, לרבות "מדרחוב קראוזה" בנתניה, וכן מושב תלמי אליהו, שהוקם ב-1970.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.