אנגלוס נובוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנגלוס נובוס (מלאך חדש)
Angelus Novus
Klee, paul, angelus novus, 1920.jpg
צייר פאול קלי
תאריך יצירה 1920
טכניקה וחומרים צבעי שמן בהעברה וצבעי מים על נייר
ממדים בס"מ 24.2 אורך × 31.8 רוחב
מספר יצירה B87.0994
מיקום מוזיאון ישראל, ירושלים

"אנגלוס נובוס"לטינית Angelus Novus, "מלאך חדש") הוא שמו של ציור מאת הצייר פאול קלה.

הציור נעשה בטכניקה מעורבת הכוללת צבעי שמן בהעברה וצבעי מים על נייר. בשנת 1921 נרכש הציור "אנגלוס נובוס" על ידי פילוסוף התרבות היהודי-גרמני ולטר בנימין, וזכה לאזכורים ומחקרים רבים בתולדות התרבות המודרנית. לאחר מותו של בנימין עבר הציור מעזבונו אל ידידו, הפרופסור למיסטיקה יהודית גרשם שלום, מבכירי אנשי הרוח בישראל של שנות החמישים והששים.

ולטר בנימין כתב תזה נודעת, בשנת 1940, זמן קצר לפני מותו, "תזות על מושג ההיסטוריה" בהשראת תמונתו של ה"אנגלוס נובוס". הוא ראה בו מעין "מלאך ההיסטוריה", הזוכר את העבר וחרד מעתידו של הגזע האנושי. הוא גם ראה בו מלאך המתעתד לעזוב את ההווה האנושי הנורא, ולעופף אל עבר העתיד.

"יש תמונה של קליי הנקראת אנגלוס נובוס. מתואר בה מלאך, הנראה כאילו הוא עומד להתרחק ממשהו, שהוא נועץ בו את עיניו. עיניו קרועות לרווחה, פיו פעור וכנפיו פרושות. כך נראה בהכרח מלאך ההיסטוריה. הוא מפנה את פניו אל העבר. במקום שם מופיעה לפנינו שרשרת של אירועים, רואה הוא שואה אחת ויחידה, העורמת בלי הרף גלי חורבות אלו על אלו ומטילה אותן לרגליו. בלי ספק היה רוצה היה להשתהות, לעורר את המתים ולאחות את השברים, אבל רוח סערה הנושבת מגן-העדן נסתבכה בכנפיו, והיא עזה כל-כך, שהמלאך שוב אינו יכול לסגרן. סערה זו הודפת אותו אל העתיד, שהוא מפנה אליו את גבו, ובאותה שעה מתגבהת ערימת ההריסות לפניו עד השמים. מה שאנו מכנים קידמה הוא הסערה הזאת."

וולטר בנימין, “תזות על הפילוסופיה של ההיסטוריה”

ה"אנגלוס נובוס" השפיע ועדיין משפיע הן על אמנים וציירים, הן על פילוסופים והוגי דעות, והן על אוצרים והיסטוריונים של האמנות. הציור היה חביב ויקר מאוד לגרשם שלום, ולאחר פטירתו מסרה אותו אלמנתו, פניה שלום, למוזיאון ישראל בירושלים, שם הוא מוחזק כיום.

הכותרת והכותר "אנגלוס נובוס" זכו וזוכים עדיין ליצירות רבות, בלשונות רבות, כתובות ומוצגות, סרטים והקלטות, יצירות משוחקות ומבוימות ונקראות, במקומות רבים בעולם. כל אלה, בהשראת מסתו של ולטר בנימין, שהקנה לרישומו של קלי מעמד של אייקון תרבותי נחשב.

תצוגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 2011 "על אודות מלאכים", מוזיאון ישראל, ירושלים
  • 2012 "יוזף בויס | טדאוש קנטור: לשם ובחזרה", מוזיאון ישראל, ירושלים (בכניסה לתערוכה)
  • 2015 "ולטר בנימין: ארכיון גלות", מוזיאון תל אביב לאמנות, תל אביב
  • 2015 תצוגה מיוחד לרגל כנס "וולטר בנימין: Spaces, Places, Cities and Spatiality", מוזיאון ישראל, ירושלים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]