אנריקו קאוויליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אנדרטה לזכר אנריקו קבילה

אנריקו קביליה (4 במאי 1862 - 22 במרץ 1945) היה קצין מכובד בצבא האיטלקי. בתקופת מלחמת העולם הראשונה והשנייה, הוא היה בדרגת מרשל, והיה גם הסנטור של הממלכה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קביליה נולד לפייטרו ואנטונייטה קביליה ב-1862. בשנת 1877 הוא התקבל למכללה צבאית במילאנו. מאוחר יותר, בשנת 1880 הוא הפך לצוער באקדמיה הצבאית של טורינו, שלוש שנים מאוחר יותר הוא קיבל קידום לסג"מ בחיל התותחנים. קביליה נטל חלק במלחמה באפריקה באריתריאה כשהיה סגן ראשון בגדוד תותחנים. בשנת 1891 הוא התקבל לבית הספר למלחמה.

בשנת 1893 העבירו אותו לדרגת קפטן, שנתיים לאחר מכן הוא צורף לפקד על אגף בפרוג'ה. בשנת 1896 ו - 1897 השתתף מחדש במלחמה באפריקה היה נוכח כאשר הצבא האיטלקי נחל תבוסה נוראה בקרב באתיופיה.

בשנת 1904 מונה לנספח צבאי בטוקיו, יפן. מ -1905 עד 1911, הוא הפך לנספח הצבאי בבייג'ינג, סין. ביום 22 ספטמבר 1908 הוענק לו דרגת סגן אלוף שדה עוזר כבוד למלך. בשנת 1912 קביליה נשלח לטריפוליטניה ולקירנאיקה: המשימה שלו הייתה לסקור את המשא ומתן על הנסיגה של הכוחות הטורקים ואת השקט של הערבים והברברים המושלים. ב -6 בפברואר 1913 הוא מונה לתפקיד סגן מנהל המכון הגאוגרפי הצבאי בפירנצה.

במלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר בשנת 1915 נכנסה איטליה למלחמת העולם הראשונה נגד אוסטריה, הונגריה, קביליה וחייליו הצטיינו בקרבות הדמים של קראס, שם קביליה הוביל חטיבה בקרבות קשים ביותר על בוסקו לנצ'יה ו בוסקו. לפיכך הוא הפך לחבר בצלב של אביר המסדר הצבאי של סבוי "עבור מיומנות וגבורה שהוא הציג". ב 14 יוני 1917 קביליה הועלה לדרגת אלוף על היתרונות שלו בשדה הקרב.

לאחר קרב קפורטו, שבו האיטלקיים חטפו תבוסה גדולה הוא הועבר גם לשמש מפקד חיל X. בספטמבר 1918 קביליה נעשה מפקד הצבא הרשמי של החיל ובנובמבר הוא היה לאחראי של הארמייה השמינית החדשה, אשר הפסיד בהחלטיות המתפוררת האוסטרו הונגרית הכוחות בקרב ויטוריו ונטו.

בין המלחמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחרי המלחמה, נתן לו המלך ג'ורג' החמישי של בריטניה דרגת אביר מפקד במסדר האמבט. ב -22 בפברואר 1919 הוא מונה לתפקיד סנטור לכל ימי חייו, ומאוחר יותר לקח חלק בממשלתו הראשונה של ויטוריו אמנואלה של אורלנדו בתפקיד שר המלחמה. קביליה נקרא להחליף את הגנרל פייטרו באדוליו, משנת 21 דצמבר 1920, כמפקד גייסות של ונציה. ב -25 ביוני 1926, אנריקו קביליה מונה למרשל של איטליה . זו הייתה הדרגה הצבאית הגבוהה ביותר בממלכת איטליה.

מלחמת העולם השנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1943, 8-13 בספטמבר, קבילה היה אחראי לנהל משא ומתן עם פילדמרשל אלברט קסלרינג על הכניעה של הבירה בתמורה לכבד את המעמד התאורטי שלה כעיר פתוחה. בשלב זה הוא פיתח סלידה עזה באדוליו, שעזב אותו במצוקה שלוש פעמים. ב 22 מרס 1945 הוא נפטר וגופו נטמן בבזיליקה של יוחנן המטביל, אבל ב-22 ביוני 1952, הועברה גופתו למגדל של קאפו, ממזרח פינאלה.

קביליה השאיר יומן מאוד מעניין המתעד את התפתחות המחשבה שלו על נושאים רבים, ספקנותו לגבי המשטר הפשיסטי, כמו גם הבלבול שלו על המתרחש במלחמת העולם השנייה, עולם שהוא לא יכול לזהות יותר, ובנוסף הוא השאירו זיכרונות צבאיים מסות גאוגרפיות עובד.

מסדרי כבוד[עריכת קוד מקור | עריכה]