אסטרונומיית חובבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חובבי אסטרונומיה מתארגנים לליל תצפית בנגב
תצפית לחובבי אסטרונומיה לאחר ערב הרצאות בנושא הפרסאידים במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה

אסטרונומיית חובבים היא עיסוק באסטרונומיה לשם הנאה ולא מתוך עניין מקצועי. תחביב האסטרונומיה מרכב מהיבטים שונים רבים, כגון ההיסטוריה של האסטרונומיה, תצפיות יום (על כתמי שמש והתפרצויות סולריות), תצפיות לילה (בעין בלתי מצוידת וכן מבעד למשקפות וטלסקופים). חובבי אסטרונומיה רבים בעלי טלסקופים פרטיים בקטרים שבין 60 מילימטר ועד 40 סנטימטר, ישנם אף חובבים בעלי טלסקופים בקוטר מטר. ייחוד נוסף של תחביב האסטרונומיה הוא שגם כיום חובבים רבים תורמים מידע רב ערך למחקרים מדעיים רבים, בין אם מעקב אחר כוכבים משתנים, חקר מטאורים וחיפוש שביטים.

בישראל קהילת חובבי האסטרונומיה מונה כ-2,000 חובבים מחציתם חברים כיום או בעבר באגודה הישראלית לאסטרונומיה.

תולדות התחביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הולדת הספקטרוסקופיה במאה ה-17 החל להיווצר פער, שמאז רק הולך וגדל, בין צפייה בשמים לצורך הנאה, לבין איסוף הנתונים הקפדני הדרוש למחקר. במחצית המאה ה -19 טלסקופים המשמשים למחקר גדלו לממדים ולעלות שנמצאו הרחק מעבר ליכולתו של חובב.

במאה ה-20 מגמה זו המשיכה, ולרשימת הפערים בין החובב למקצוען התווסף גוף ידע עצום ומורכב שדרש רמה אקדמית של מתמטיקה ופיזיקה. חובבים התמקדו בתצפיות במכשור פשוט יחסית, ולעתים קרובות חלק ניכר מהתחביב היה ייצור המכשירים עצמם. פעילות נוספת, שנבעה ממסורת הניווט הימי האסטרונומי, הייתה הדרכת קבוצות נוער להתמצאות באמצעות מיקום השמש והכוכבים. לקראת סוף המאה ה-20 ירדו מחירי הציוד הדרוש במידה ניכרת, מה שאפשר לאנשים רבים יותר לעסוק בתחביב.

כיום, הפער בין המקצוענים לחובבנים עצום, ומדובר למעשה בתחומים שונים. מחד, רבים מהמקצוענים אינם מכירים את שמי הלילה הכרות בסיסית, שכן זו אינה דרושה למחקר כיום. מאידך, חלק ניכר מהחובבים אינו מתעניין בנושאי המחקר העכשווי. למרות זאת, ישנם מדענים המתמידים בפעילות של חובבים ומפיקים ממנה השראה, ולדוגמה - אלברט איינשטיין החזיק ותפעל מספר טלסקופים לתצפית בעין[דרוש מקור].

חוויית התצפית לחובב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עבור רוב החובבים החוויה קרובה לטיול בטבע, ורחוקה מאד מכל עיסוק מדעי. התצפיות הן לעתים קרובות אירוע חברתי בו נפגשים חובבים המכירים זה את זה עשרות שנים, לעתים בלוויית בני משפחה. ההווי החברתי כולל כמעט תמיד מזון ומשקה חם, ולעתים גם מדורה.

ראויות לציון תצפיות חודש אוגוסט, בהן מגיע קהל רב - הן בשל מידות החום הנוחות בלילה והן בשל מטרות המטאורים של חודש אוגוסט. עיריית מצפה רמון פיתחה בשנים האחרונות את התצפית במטר לאירוע של אלפי משתתפים, המתכנסים יחדיו ללילה של חוויה מיוחדת ומרוממת.

פעילויות חובבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסטרונומים חובבים צופים בשמי הלילה במהלך מטר הפרסאידים.
  • הכרת השמים היא אבן הפינה של התחביב. הכרות בסיסית עם הבהירים שבכוכבים, קבוצות הכוכבים, מחזור הירח וכוכבי הלכת.
  • תצפית בטלסקופ מגדילה עשרות מונים את מספר גרמי השמים והתופעות הניתנות לתצפית. תחום זה מתחלק לתת חלקים רבים - צפייה בגרמי שמים עמוקים - גלקסיות, ערפיליות וצבירי כוכבים, צפייה בכוכבי לכת ובירח, צפייה בכוכבים כפולים ובכוכבים משתנים.
  • צילום אסטרונומי, על אף שהוא מלאכה מורכבת, מביא סיפוק והנאה לחובבים רבים.
  • תצפיות שמש - באמצעות ציוד מיוחד ניתן להבחין על פני השמש בכתמי שמש, גרנולות וסערות שמש.
  • צפייה באירועים שמיימיים גם היא חלק מהחובבות. מטרי מטאורים, ליקויי שמש וירח, מעברים וכיסויים של גרמי שמיים, כוכבי שביט נדירים ועוד אירועים מספקים יציאה משגרה עבור החובב, כמו גם הזדמנות למשוך לתצפית אנשים בעלי עניין שטחי.
  • תצפיות רחוב הן פעילות מיוחדת שמטרתה העשרת הציבור הרחב. חובב או כמה חובבים המציעים לעוברים ולשבים הצצה בגרמי השמים הבולטים - הירח, צדק ושבתאי.
  • תצפיות קבוצתיות הן עניין שבשגרה. החובבים מתאספים במקום תצפית, מסייעים זה לזה, משווים ומכירים ציוד אסטרונומי ולומדים זה מזה.

פעילויות חובבים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מידע נוסף מצפי כוכבים בישראל מוסדות ומקומות המיועדים לחובבים:

ציוד החובבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חובבת אסטרונומיה על רקע טלסקופ דובסוני. סוג זה של טלסקופ נמצא בשימוש חובבים בעיקר.

ציוד החובב שונה מאד מציוד האסטרונום המקצועי. להבדיל מהמקצוען, מארסנל החובב נעדרים מכשירי מדידה כמעט לגמרי. כמו כן ישנו ציוד שנועד לתצפית בעין בלבד, כמו טלסקופ דובסוני למשל.

חובב האסטרונומיה יכול להסתפק במעט ציוד שעלותו נמוכה, או להפליג בהוצאות ובהתמקצעות ללא גבול הנראה לעין. חלק מהקסם שבתחביב הוא האפשרות "להתחיל בקטן", מבלי להנזק מהימנעות מציוד יקר וקשה לתפעול.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אסטרונומיית חובבים בוויקישיתוף