אקלים צחיח למחצה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
  אקלים צחיח למחצה חם (BSh)
  אקלים צחיח למחצה קר (BSk)

אקלים צחיח למחצה המכונה גם אקלים ערבתי הוא אקלים בו כמות המשקעים נמוכה במעט מכמות הנוזלים המתאדה. לפי שיטת קפן לסיווג אקלים, אקלים צחיח למחצה נמצא מבחינה אקולוגית וחקלאית בין אקלים צחיח (BW) לאקלים טרופי (A). אקלים זה מכתיב בדרך כלל תנאי ערבה והצמחים הגדלים בה הם בדרך כלל נמוכים כגון עשב ושיחים.

לפי סיווג זה קיימים שני תת־סוגים באקלים זה: "אקלים צחיח למחצה חם" ו"אקלים צחיח למחצה קר". החלוקה בין הסוגים נקבעת על פי הטמפרטורה באחת משתי צורות. על פי חישוב אחד; "חם" הוא אזור שבו הטמפרטורה השנתית הממוצעת היא מעל C°‏ 18 ו"קר" הוא אזור שבו הטמפרטורה השנתית הממוצעת נמוכה מכך. חישוב שני; נקבע על פי הטמפרטורה הממוצעת בחודש הקר בשנה. אם היא מעל C°‏ 0 בחודש זה, האקלים הוא צחיח למחצה חם, ואם היא מתחת ל־C°‏ 0, הרי זה אזור בעל אקלים צחיח למחצה קר.

על פי שיטת הסימון של קפן מסומן תת־הסוג החם באותיות BSh ותת הסוג הקר באותיות BSk.

אקלים צחיח למחצה חם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אזורי אקלים צחיח למחצה חם

אקלים זה שורר בדרך כלל באזורים טרופיים וסובטרופיים, בשולי שטחי מדבר. הקיץ בהם חם והחורפים נוחים כששלג נדיר מאוד בהם. אקלים זה נמצא לאורך הגבול הדרומי של מדבר סהרה וכן סביב מדבר קלהארי בחלקה הדרומי של אפריקה. כמו כן הוא מתקיים באזורים בהודו, ברזיל, ארגנטינה, בגבול ארצות הברית-מקסיקו ובשטחים נרחבים באוסטרליה, סביב אזורי המדבר. בישראל שורר אקלים צחיח למחצה באזורים אלה: בצפון הנגב באזור בקעת באר שבע (בין קריית גת לבאר שבע), בין השוליים של מדבר יהודה למדרונות הרי יהודה, בבקעת הירדן עד 20 ק"מ מיריחו, ובעמק בית שאן.

אזורי אקלים צחיח למחצה קר
חבל סאהל באפריקה, נמצא בין אקלים צחיח מצפון (סהרה) לבין אקלים טרופי מדרום

אקלים צחיח למחצה קר[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקלים זה שורר באזורים ממוזגים, בדרך כלל בחלקים הפנימיים של יבשות ורחוקים מגופי מים גדולים. הקיץ בהם חם, אם כי לרוב חם פחות מאשר באקלים צחיח למחצה חם, ואילו החורף בהם נוטה להיות קר והשלג אינו נדיר בהם. האזורים בעלי אקלים זה הם בדרך כלל גבוהים יותר מהאזורים החמים ושינוי הטמפרטורות בין יום ולילה הוא קיצוני ועשוי להגיע להפרש של C°‏ 20. אקלים זה נמצא בחלקים מסוימים בארצות הברית, אוסטרליה, איראן, ארגנטינה, דרום אפריקה, ספרד, קזחסטן, סין, ופרו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקלים צחיח למחצה בוויקישיתוף