אריה ביתן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: נחוצה קריאה ביקורתית של הערך.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: נחוצה קריאה ביקורתית של הערך.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
אריה ביתן (בוטנויזר)
Arieh Bitan (Buttenwieser)
אריה ביתן, 2006
אריה ביתן, 2006
לידה 10 בפברואר 1935
ז' באדר א' תרצ"ה
ברלין, גרמניה הנאצית עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 19 בפברואר 2019 (בגיל 84)
י"ד באדר א' תשע"ט
ירושלים, ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
ענף מדעי קלימטולוגיה עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה הר המנוחות עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום לימודים האוניברסיטה העברית בירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מוסדות אוניברסיטת תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים והוקרה Luke Howard Award (2006) עריכת הנתון בוויקינתונים
בת זוג חנה ביתן
תרומות עיקריות
 • אבי אסכולת "תכנון תואם אקלים וסביבה בישראל"
 • טביעת המונח "שיקום אקלימי של המרחב האורבני, בערים קיימות"
 • הוצאת "האטלס אקלימי לתכנון פיסי וסביבתי בישראל"
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

אריה ביתן (10 בפברואר 1935, ז' באדר א' תרצ"ה - 19 בפברואר 2019, י"ד באדר א' תשע"ט) היה פרופסור מן המניין לקלימטולוגיה באוניברסיטת תל אביב.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופ' ביתן מקבל את פרס Howard Luke מטעם הארגון הבינלאומי לקלימטולוגיה אורבנית עבור מפעל חיים (שנת 2006). בתמונה (מימין לשמאל) פרופ' הדס סערוני, פרופ' שלמה בידרמן (דיקן הפקולטה למדעי הרוח, באותה העת), פרופ' אריה ביתן ופרופ' איל בן דור

אריה ביתן (בוטנויזר) נולד בשנת 1935 בברלין שבגרמניה הנאצית. עלה לישראל עם הוריו ושתי אחיותיו בשנת 1938. שירת שלוש שנים בצה"ל, במסגרת הנח"ל. השתתף כלוחם בשלוש מלחמות: מלחמת סיני, מלחמת ששת הימים ומלחמת יום הכיפורים. כשעבר את גיל ארבעים התנדב לחיל המודיעין ושירת עוד כ-15 שנה ב"מודיעין מחקר".

ביתן היה נשוי לחנה ביתן לבית שני, והיו לו שני ילדים.

ביתן נפטר ביום י"ד באדר א' תשע"ט (19 בפברואר 2019) ונקבר בהר המנוחות בירושלים.

פעילות אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריה ביתן סיים 3 תארים באוניברסיטה העברית בירושלים. את התואר הראשון סיים בהצטיינות במחלקה לגאוגרפיה ובמחלקה למטאורולוגיה בשנת 1960; בשנת 1963 סיים בהצטיינות גם את לימודי התואר השני, ואת לימודי הדוקטורט סיים בשנת 1969.

את השתלמות הפוסט-דוקטורט בנושאי אקלים העיר וטופו-קלימטולוגיה עשה ביתן לאורך שנה, בשירות המטאורולוגי הגרמני הראשי, בעיר אופנבך, ליד פרנקפורט. בשובו לישראל התקבל למחלקה לגאוגרפיה באוניברסיטה העברית בדרגת מרצה.

בשנת 1977 קיבל דרגת מרצה בכיר. בחוג לגאוגרפיה הקים ביתן את היחידה לקלימטולוגיה אורבנית, קלימטולוגיה יישומית ותכנון תואם אקלים וסביבה. ביתן עמד בראש היחידה עד שנת 2009.

בשנת 1981 הועלה לדרגת פרופסור, ובשנת 1993 לדרגת פרופסור מן המניין.

משנת 2003 כיהן כפרופסור אמריטוס.

ביתן שימש פעמיים כראש החוג לגאוגרפיה ולסביבת האדם (בשנים 19821987 ו-19951998).

ביתן השתלם במוסדות מחקר רבים מחוץ לישראל. ביניהם, אוניברסיטאות קרלסרואה, אסן והאוניברסיטה החופשית בברלין, באוניברסיטאות אריזונה וניו מקסיקו ובאוניברסיטת קליפורניה בסן חוזה. הוא הוזמן למספר רב של אוניברסיטאות, מוסדות מחקר וכנסים בינלאומיים כמרצה אורח (Invited Speaker).

ביתן פרסם 45 מאמרים מדעיים, חלקם עם חוקרים נוספים, שהתפרסמו בכתבי עת בינלאומיים.

בשנת 1991 פרסם מאמר בכתב העת המדעי החשוב- Energy and Building, בו טבע לראשונה את המונח "שיקום אקלימי של המרחב האורבני בערים קיימות"- "Climatic Rehabilitation of the Urban Environment in Existing Cities". מונח זה נמצא כיום בשימוש בינלאומי רחב ומבטא שיטות מדעיות לשיקום ושיפור אקלימי-סביבתי של ערים קיימות[1].

מאמרים רבים שפרסם בנושאי אקלים ארץ ישראל, אקלים העיר ותכנון תואם אקלים וסביבה, השפיעו על התכנון האורבני של יישובים חדשים במדינת ישראל[2].

ביתן פרסם, על בסיס מחקריו, חוות דעת רבות (90), חוות דעת אלה היוו הנחיות פורצות דרך בתחום תכנון תואם אקלים וסביבה, למתכננים של המחלקות להתיישבות בסוכנות היהודית ובהסתדרות הציונית, ליחידת התכנון במשרד הבינוי והשיכון, למשרד התשתיות הלאומיות, ועבור המתכננים במרכז בינוי של צה"ל[3].

ביתן, יזם וכתב את "אטלס אקלימי לתכנון פיסי וסביבתי לישראל" בשיתוף עם שרה רובין מהשירות המטאורולוגי הישראלי[4].

בשנת 2003 פרש ביתן לגמלאות, אולם המשיך בפעילותו האקדמית והמחקרית ובהנחיית סטודנטים לתואר שני ולדוקטורט[דרוש מקור]. כמו כן שימש ביתן יו"ר ועדות מינויים לדרגות הבכירות ביותר של הסגל האקדמי באוניברסיטת תל אביב, והיה חבר בוועדות מינויים בטכניון ובאוניברסיטת בן-גוריון. ביתן הנחה כ-30 סטודנטים לתואר מוסמך ודוקטור.

פירוט הישגיו המקצועיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביתן, נמנה עם דור המייסדים של הגאוגרפיה המודרנית הישראלית והקלימטולוגיה היישומית, אבי האסכולה של תכנון תואם אקלים וסביבה בישראל. הוא נמנה בין הראשונים במדינת ישראל שמחקריו היישומיים התוו את הגישה הגאוגרפית-רגיונלית-יישומית – שילוב הגורם האקלימי-סביבתי בתכנון ההתיישבות בארץ. לשם כך פיתח מתודולוגיה לכל שלבי התכנון תואם האקלים מהרמה הארצית, הרמה העירונית, הרמה השכונתית ועד לרמת הבית הבודד. שפה הנלמדת בכל האוניברסיטאות בישראל ומחוצה לה. מחקריו הרבים מובילים בתחום, והם המחקרים הראשוניים באקלים העיר וחקר אקלים ארץ ישראל. מעורבותו בתחום השפיעה על מספר רב של גופים בינלאומיים וישראליים, ותרומתו ניכרת הן ברמה העולמית והן ברמה הלאומית[5].

בשנת 1977 הקים ביתן בחוג לגאוגרפיה ולסביבת האדם באוניברסיטת תל אביב את היחידה והמעבדה לחקר אקלים העיר, ולקלימטולוגיה יישומית, (תכנון תואם אקלים וסביבה)[5].

ביתן היה הראשון מבין חוקרי אקלים ארץ ישראל שהחדיר שיקולים אקלימיים-סביבתיים למחשבת התכנון האזורי, היישובי והאורבני והראשון והמוביל בביצוע מחקרים טופו-אקלימיים בישראל, שהיוו פריצת דרך בחקר והבנת תהליכי התכנון ויצרו בסיס ידע לבחירת המיקום של יישובים חדשים ותכנונם המפורט[6].

לאור ההכרה הבינלאומית וההכרה של המוסדות המיישבים במדינת ישראל בחשיבות היישום בשטח של המחקרים הטופו-אקלימיים נבחר ביתן לשמש יועץ בכיר לעניין "נוחות אקלימית" (בחירת האתר המועדף מההיבט האקלימי-סביבתי, בדיקת עומס החום במבנים, בדיקה של החשיפה לעקות סביבתית במרחב חיי היום יום, וגם בדיקת ההיבט האקלימי-סביבתי של אתר לאירועים המוניים)[3]. לסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית ולמשרדי ממשלה שונים בתהליכי קבלת החלטות לתכנון יישובים חדשים בבקעת הירדן, צפ'- מע' ים המלח, יהודה ושומרון והערבה[2]. כמו כן ייעץ ביתן למשרד הבינוי והשיכון בתכנון הערים: מודיעין, מעלה אדומים, רמת בית שמש, נצרת, יהוד וכרמיאל[3].

משנת 1979 שימש ביתן יועץ בכיר ב"מרכז הבינוי של צה"ל" לבחירת מיקום בסיסי צה"ל בנגב לאחר הפינוי מסיני, ותכנונם המפורט, תוך התחשבות מיוחדת בעומס החום, כיווני הרוחות וכיווני הסעת האבק המדברי לאורך עונות השנה. מאז שנת 2003 היה שותף פעיל בתכנון "עיר הבה"דים" בנגב.

ביתן פרץ דרך במספר תחומי חקר חדשים. הוא חקר לראשונה אזורים שלגביהם לא היה ידע אקלימי קודם כמו חבל אשכול, בקעת הירדן, המורדות המזרחיים של יהודה ושומרון[3].

ביתן ערך מחקר אקלימי מקיף של משטר הרוחות בערבה ובאגמים הפנימיים של ישראל (ים המלח ואגם הכנרת)[2].

ביתן חקר את תופעת "אפיק המפרץ הפרסי", את תופעת הרוחות המזרחיות בישראל והשפעתן, את תופעת השרב בישראל ואת תופעת השינויים האקלימיים בישראל במחצית השנייה של המאה ה-20 והמאה ה-21[7].

ביתן חקר את ההיבטים המטאורולוגיים המסייעים לשימוש באנרגיית הרוח באזור מלכיה (הגליל העליון) והמורדות המזרחיים של יהודה, שומרון ובקעת הירדן[2].

ביתן הוא בין החוקרים הראשונים והמובילים בחקר אקלים העיר בישראל. הראשון שחקר את תופעת "אי החום העירוני" בעיר תל אביב וההשלכות שלו על המרחב העירוני וסביבתו[7].

פעילות וחברות בוועדות וארגונים בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנים 1991–1994, היה ביתן יועץ אקלימי לעיריית תל אביב
 • בשנים 1992–1993, היה ראש מכון תל אביב למחקר (בפועל).
 • בשנים 1989–1991, היה חבר בוועדה המייעצת לשימוש אנרגיה במבנים של משרד התשתיות הלאומיות.
 • בשנים 1990–1995, היה חבר בוועדת ההיגוי למעקב ובקרה של איכות האוויר, המשרד להגנת הסביבה.
 • בשנים 1993–1995, היה חבר בוועדה הלאומית לחקר בעיות סביבתיות של האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים
 • ביתן היה יועץ בנושאי אקלים וסביבה לצוותי התכנון של תוכנית "ישראל 2020", לתמ"א 35 (תוכנית מתאר ארצית), לתוכנית המתאר של באר שבע והמטרופולין שלה. כן ייעץ לגופי תכנון ממשלתיים אחרים, למוסדות ציבוריים ולמשרדי אדריכלים מובילים.

תוצרי מחקריו הרבים של ביתן בנושאי טופו-אקלים והנחיותיו לתכנון תואם אקלים וסביבה, מצויים בידי רשויות ממלכתיות. ידע זה, שהוא בעל חשיבות מן המעלה הראשונה, משמש בסיס עבודה לגורמי תכנון, הן ברמה האזורית והן ברמה המקומית.

ביתן פרסם מאמרים רבים בנושאי אקלים ארץ ישראל.

כתב בשיתוף עם שרה רובין, לשעבר מנהלת מחלקת אקלים בשרות המטאורולוגי הישראלי, את ה-"אטלס אקלימי לתכנון פיסי וסביבתי בישראל". אטלס זה הוא ראשון ויחיד בישראל ונמצא בשימוש בכל המוסדות הרשמיים העוסקים בתכנון ובבנייה, ואצל אדריכלים ומתכננים.

בתו התקן הישראלי (מספרו 5281) לבנייה בת קיימא ("בנייה ירוקה") הפרק העוסק בנושא אקלים, מפנה את המתכנן לאטלס האמור, המהווה מסמך ייחוס עיקרי למתכננים הפיזיים והסביבתיים בישראל. בשנת 2010 הוחלט בשירות המטאורולוגי להוציא מהדורה מעודכנת ומורחבת של האטלס, וביתן שימש "יועץ מדעי" להוצאה מאז 2010 ועד למותו.

 • בשנים 2007–2008 ייעץ למשרד הבינוי והשיכון בהכנת המדריך לתכנון גנים ציבוריים מההיבט של הקלימטולוגיה האורבנית.
 • בשנים 2010–2012 היה חבר בוועד המנהל של העמותה הישראלית לייזום בנייה ירוקה ובת קיימא.

לאורך השנים קיבל ביתן מספר רב של מענקי מחקר בין היתר מן הקרן הלאומית למחקר של האקדמיה המדעית הישראלית וכן מן המשרד להגנת הסביבה.

ביתן היה חבר באיגוד המטאורולוגי הישראלי (אמ"י – IMS), חבר באגודה הישראלית לאקולוגיה ומדעי הסביבה, חבר באגודה הגאוגרפית הישראלית.

חברות בארגונים מדעיים בינלאומיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביתן התברך בפעילות בינלאומית רחבה ומגוונת. היה פעיל במספר רב של גופים בינלאומיים הקשורים לנושא אקלים העיר ותכנון תואם אקלים וסביבה.

 • בשנים 1980 ו- 1983 יזם, ארגן והיה יו"ר של שני כנסים בינלאומיים שהתקיימו בישראל בנושאי קלימטולוגיה אורבנית ותכנון תואם אקלים וסביבה. כנסים אלה היוו את הבסיס להקמתה של מערכת קבועה והם מתקיימים מדי שלוש שנים במקומות שונים ברחבי העולם, בחסות הארגון הבינלאומי לקלימטולוגיה אורבנית. International Association of Urban Climatology, IAUC .
 • בשנים 1992 ו-1993 יזם וארגן שני בתי ספר קיץ בינלאומיים בחוג לגאוגרפיה ולסביבת האדם של אוניברסיטת תל אביב, בנושאי תכנון ובנייה תואמי אקלים וסביבה.
 • בשנים 1982 – 1995 היה ביתן, יו"ר וועדת המומחים לקלימטולוגיה אורבנית וקלימטולוגיית הבנייה של הפדרציה הבינלאומית לתכנון ובנייה International Federation for Housing and Planning(IFHP) וחבר קבוע בוועדות ובקבוצות מחקר בינלאומיות לקלימטולוגיית הבנייה.
 • בשנים 1991–1995 היה ביתן חבר בוועדת ההיגוי של ה-Tropical Urban Climate Experiment (TRUCE) בארגון World Meteorological Organization (WMO)
 • בשנת 2002 היה ביתן בין היוזמים והמייסדים של הארגון הבינלאומי לקלימטולוגיה אורבנית –International Association of Urban Climate, (IAUC) יחד עם Prof. Tim Oke מאוניברסיטת British Colombia, Vancouver וחבר בוועד המנהל של הארגון מראשיתו ועד שנת 2007. הארגון מתכנס ברחבי העולם כל שלוש שנים. ארגון יוקרתי זה הוא המוביל והיחידי בעולם בתחום אקלים העיר.
 • משנת 2003 היה ביתן חבר בוועדה לקלימטולוגיה (CoC)Commission of climatology של האיגוד הבינלאומי לגאוגרפיה – International Geographical Union (IGU).
 • בשנת 2005 הוזמן ביתן לחבור לקבוצת המחקר הבינלאומית של ארגון הבריאות העולמי, (Word Health Organization, (WHO להשתתף כחבר בקבוצת חוקרים בינלאומית במחקר שנושאו: Improving Public Health Responses to Extreme Weather מחקר זה היה קשור לגלי החום הפוקדים בשנים האחרונות את אירופה בתדירות גבוהה ובעוצמה רבה. המחקר חקר דרכי פעולה להקטנת השפעתם השלילית של גלי החום על האוכלוסייה, בשלב ראשון בהדגמה בארצות אירופה .EuroHeat Project המחקר נמשך עד שנת 2007.

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בשנת 1992, לאחר הוצאתו לאור של ה-"אטלס האקלימי לתכנון פיזי וסביבתי" עם שרה רובין, זכה בפרס יו"ר הכנסת "לאיכות החיים" לשנת 1992[8].
 • בשנת 2006 היה ביתן הישראלי הראשון שזכה בפרס היוקרתי "The Luke Howad Award" מטעם הארגון הבינלאומי לקלימטולוגיה אורבנית International Association of Urban Climatology (IAUC) עבור הישגיו הרבים בחקר אקלים העיר וההשלכות היישומיות של תכנון תואם אקלים וסביבה לערים חדשות, ושיקום אקלימי לערים קיימות[6]. כפי שנכתב בתעודה:
"For his Leading Research into the Climate of Cities And Applied Aspects of Climate-sensitive Urban and Housing Design"
 • בשנת 2006 הוקדש בהוקרה כתב העת "מרחבים" (מס' 6) בנושא אקלים וסביבה: היבטים קלימטולוגיים, מטאורולוגיים ויישומיים לפרופ' אריה ביתן על פועלו המדעי, האקדמי והמקצועי[9].
 • בשנת תשע"ו - 2016 הוענק לפרופ' ביתן התואר "יקיר האיגוד המטאורולוגי הישראלי" (אמ"י – IMS) כאות הוקרה והערכה על הישגיו המקצועיים, פועלו הרב ותרומתו לאמ"י[5].

פרסומים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספרים שכתב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים נבחרים בספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Bitan, A., Climatic Aspects in Locating Settlements in Arid Regions - The case of the Jordan Valley and the Dead Sea, in Zohar, E. (Editor), The Desert, Past Present, Future, Reshafim Publishing House, Tel Aviv, pp. 133 – 144, 1983,(in Hebrew).
 • Bitan, A., The Climate of the Mediterranean Basin, in Karmon,Y., Shmueli, A., Horowitz,G.,(Editors), The Geography of the Mediterranean Basin, Ministry of Defence Publishing House, Tel Aviv, pp. 51- 73, 1983,(in Hebrew).
 • Bitan, A., Climatic Data for Planning Buildings in Israel, in Dvoskin, D., Granot, G., (Editors), Guidelines for Energy Saving in Buildings, The Ministry of Energy and Infrastructures, Jerusalem, pp. 2-33, 1989.
 • Bitan, A., The Climate of the Golan Hights, in Degani, A., Inbar, M.,(Editors), Golan Hights and Mount Hermon, Ministry of Defence Publishing House, Tel-Aviv, pp. 77-91, 1993, (in Hebrew).

ספרים שערך[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Bitan, A. (Editor), The Impact of Climate on Planning and Building, Elsevier Sequoia Publishing Co., Lausanne, 371 pp., 1982.
 • Bitan, A. (Editor), Applied Climatology and its Contribution to Planning and Building, Elsevier Sequoia Publishing Co., Lausanne, 378 pp., 1984.
 • Bitan, A. (Editor), Climate-Building-Housing, Elsevier Sequoia Publishing Co., Lausanne, 321 pp., 1988.
 • Bitan, A. (Editor), Urban Climate, Planning and Building, Elsevier Sequoia, Vol. 1 & Vol. 2, Lausanne, 1114 pp., 1991.

מאמרים מדעיים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאמרים מדעיים עיקריים
 • Bitan, A., Planning of the topclimatic research in the Bessor Region (south-western Negev Desert) Meteorology in Israel, Vol. 1, pp. 61-65, 1965 (in Hebrew)
 • Bitan, A., Topoclimatic research project in the north-western Dead Sea, Studies in the Geography of Israel, Vol. 8, pp. 137-140, 1972 (in Hebrew)
 • Bitan, A., Climatological Aspects in Locating Settlements in Arid Regions, Geoforum, Vol. 20, pp. 39-48, 1974.
 • Bitan,A., The Wind Regime in the North West Section of the Dead Sea, Arch. For Meteorology, Geophysics and Bioclimatology, Ser. B, Vol. 22, pp. 313-335, 1974.
 • Bitan,A., New Concepts in Topoclimatology, Meteorologische Rundschau, Vol. 28, pp. 1-5, 1975.
 • Bitan,A., Wind as a Negative Factor in Man's Comfort and its Planning Implications, Intl. J. of Biometeorology, Vol. 20, pp. 174-185, 1976.
 • Bitan,A., The Influence of the Special Shape of the Dead Sea and its Environment on the Local Wind System, Arch. for Meteorology, Geophysics and Bioclimatology, Ser. B, Vol. 24, pp. 283-301, 1977.
 • Bitan,A., Planning and Climate - The Case of Di Zahav (Gulf of Eilat) Geoforum, Vol. 8, pp. 249-265, 1977.
 • Bitan,A., Ben Rubi, P., The Distribution of Snow in Isreal, Geo. Journal Vol. 2, pp. 557-567, 1978.
 • Bitan,A., Sea and Land Breeze Around Lake Kinneret, Israel Meteorological Research Papers, Vol. 3, pp. 123-144, 1981.
 • Bitan,A., Lake Kinneret (Sea of Galilee) and its exceptional wind system, Boundary Layer Meteorology, Vol. 21, pp. 477-487, 1981.
 • Bitan, A., The Jordan Valley Project - A Case Stud1. Bitan,A., Lake Kinneret (Sea of Galilee) and its exceptional wind system, Boundary Layer Meteorology y in Climate and Regional Planning, Energy and Buildings, Vol. 4, pp. 1-9, 1982
 • Bitan, A., Applied Climatology and its Contribution to Planning and Building: The Israeli Experience, Habitat-International, Vol. 7, pp. 125-145, 1983.
 • Bitan, A., Genaue Lokal-Klimakenntnisse Verbessern die Planung von Siedlungen, Bauphysik, Vol. 5, pp. 75-84, 1983.
 • Bitan, A., Shamai, A., Climatic Data Analysis and its Use and Representation for Planners, Energy and Buildings, Vol. 7, pp. 11-22, 1984.
 • Bitan, A., Similarities and differences in the lakes of Israel, Eretz Israel – Archiological, Historical and Geographical Studies, Vol. 17, pp. 23-37,1984 (in Hebrew)
 • Bitan, A., The Methodology of Applied Climatology in Planning and Building, Energy and Buildings, Vol. 11, pp. 1-10, 1988.
 • Bitan,A., Sa`aroni,H., The Unusuall Rain Spell of October, 1986, Israel Journal of Earth Sciences, Vol. 39, pp. 33-46, 1990.
 • Bitan,A., Rahamimoff, A., Bet She'an Master Plan - Climatic Rehabilitation of an Ancient Historic City, Energy and Buildings, Vol. 15-16, pp. 23-33, 1991.
 • Bitan,A., The High Climatic Quality City of the Future, Atmospheric Environment, Vol. 26B (Urban Atmosphere), pp. 313-329, 1992.
 • Bitan,A., Noy, L., Turk, R., The Impact of the Sea Shore on the Climate of Tel Aviv, Scientific Reports of the Institute for Meteorology and Climate Research of the Karlsruhe University Vol. 16, pp. 147-160, 1992.
 • Bitan,A., Sa'aroni,H., The Horizontal and Vertical Extension of the Persian Gulf Pressure Trough, International Journal of Climatology, Vol. 12, pp. 733-747, 1992.
 • Ben Gai,T., Bitan,A., Manes,.A., Alpert,P., Long Term Change in October Rainfall Patterns in Southern Israel, Journal of Theoretical and Applied Climatology, Vol. 46, pp. 209-217, 1993.
 • Bitan, A., The contribution of applied meteorology and climatology to the society and economy of Israel, Israel Meteorological Research Papers, Vol. 5, 1994.
 • Ben Gai., T., Bitan, A., Manes, M., Alpert, P., Long Term Changes in Annual Rainfall Patterns in Southern Israel, Journal of Theoretical and Applied Climatology, Vol. 49, pp. 59-67, 1994.
 • Bitan,A., Potchter,O., Theory and Methodology of Climatic Planning and its Application in the New City of Bet-Shemesh, Town Planning Review, Vol. 66, pp. 61-81, 1995.
 • Sa’aroni, H., Bitan, A., Alpert, P., Ziv, B., Continental Polar Outbreaks into the Levant and Eastern Mediterranean, International Journal of Climatology, vol. 16, pp. 1175-1191, 1996.
 • Saaroni, H., Ziv, B., Bitan, A., and Alpert, P., Easterly wind storms as an environmental hazard over Israel. Proceeding of the INM/WMO International Symposium on Cyclones and Hazardous Weather in the Mediterranean, 509-516, Palma De Majorca, Spain, 1997.
 • Ben Gai, T., Bitan, A., Manes, A., Alpert,p., Israeli, A., Aircraft measurements of surface albedo in relation to climate change in Southern Israel, Theo. Appl. Climatol, 61,177-190, 1998a .
 • Ben Gai, T., Bitan, A., Manes, A., Alpert, P., Rubin, S., Spatial and temporal changes in annual rainfall frequency distribution patterns in Israel., Theo. Appl. Climatol, 61, 207-215,1998b.
 • Saaroni, H., Ziv, B., Alpert, P., Bitan, A., Easterly wind storms over Israel. Theoretical and Applied Climatology, vol. 59, 61-77, 1998.
 • Bitan, A., Climatic related strategies in future compact, dense and sustainable urban environment, Methodology - Tools - Implementation, Proceeding of the 2nd European Conference on “Shaping our European Cities for the 21st Century”, 1-3.4.1998, pp. 75-78, Florence, 1998.
 • Ben Gai, T., Bitan, A., Manes, A., Alpert, P., Rubin, R.. Temporal and spatial trends of temperature patterns in Israel, Theor. Appl. Climatol., 64, 163-177, 1999.
 • Saaroni, H., Ben-Dor, E., Bitan, A., Potchter, O., Spatial Distribution and Microscale Characteristics of the Urban Heat Island in Tel-Aviv, Israel, Landscape and urban planning. 48. 1-18, 2000.
 • Ben Gai, T., Bitan, A., Mannes, A., Alpert, P., Climatic variations in moisture and instability patterns of the atmospheric boundry layer at the east Mediterranean coastal plain in Israel, Boundary Layer Meteorology, 100, 363-371, 2001.
 • Saaroni, H., Ben Dor, E., Bitan, A., The climatic aspects of open areas, Studies in Natural Resources and Environmental Management, University of Haifa, 1, 2, 27-38, 2001 (In Hebrew).
 • H. Saaroni, A. Bitan, E. Ben-Dor and N. Feller, The mixed results concerning the ‘oasis effect’ in a rural settlement in the Negev Desert, Israel, Journal of Arid Environment 8: 2, 235-248, 2004.
 • Shashua-Bar L., Potchter O., Bitan A., Boltansky D. and Yaakov Y. (2006). Climatic Performance of Urban Trees under various building densities in the Mediterranean climate - An empirical and analytical study in Tel Aviv, Israel. Proceedings of the 6th International Conference on Urban Climate, Goteborg, Sweden, pp. 246-249.
 • Cohen P., Potchter O. and Bitan A. (2006). The correlation between climatc conditions in different designed urban parks and their pattern of use. Proceedings of the 6th International Conference on Urban Climate, Goteborg, Sweden, pp. 262-265.
 • Shashua-Bar, L., Potchter, O., Bitan, A., Boltansky, D., Yaakov, y., (2009) Microclimate modeling of street tree species effects within the varied urban morphology in the Mediterranean city of Tel Aviv, Israel, International Journal of Climatology.
 • Marom, G., Bitan, A., Rosenfeld, M, (2010), Numerical simulation of the airflow across tree in a Windbreak, Boundary Layer Meteorology, Vol.135,No.1,pp.89-107.
 • Bitan, A., Potchter, O.,(2011) Climatological Analysis of the Ramat Bet Shemesh Region and it Application to Habitation Potential in Ancient Times, IAA Reports, No. 47, pp125 – 130, Israel Antiquities Authority.
 • Berkovic, S., Yezioro, A., Bitan, A., (2012) Study of Thermal Comfort in a Hot Arid Climate, Journal of Solar Energy, Vol. 86, pp. 1173 -1186.

מחקר, ייעוץ, והנחיות לתכנון ובניה תואמי אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר, ייעוץ, והנחיות לתכנון ובניה תואמי אקלים
 • הגנת היישוב די-זהב מפני רוחות חזקות על ידי משברי רוח, האוניברסיטה העברית - המחלקה לגאוגרפיה, 15 עמ., 1976 (עם יפה נ. ודקל צ. הוכן עבור ההסתדרות הציונית-חטיבת ההתיישבות, אזור הנגב)
 • מישור אדומים - התנאים האקלימיים באזור התעשייה, סיכום מחקר והנחיות לתכנון תואם אקלים לתקופה 1975/76 - 1978/79, האוניברסיטה העברית-המחלקה לגאוגרפיה, עמ', 1979 (הוכן עבור ההסתדרות הציונית-חטיבת ההתיישבות, אזור ירושלים ואזור הצפון)
 • התנאים האקלימיים באתר העיר מעלה אדומים, סיכום מחקר והנחיות לתכנון תואם אקלים לתקופה 4/1978 - 3/1980, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, 15 עמ', 14 שרטוטים, 1982 (הוכן עבור החברה הכלכלית לירושלים)
 • אקלים המורדות המזרחיים של הרי יהודה ושומרון ובקעת הירדן המרכזית (סיכום מחקר והנחיות לתכנון תואם אקלים לתקופה 1970 – 1977) הוכן עבור ההסתדרות הציונית, חטיבת ההתיישבות, 147עמודים, ירושלים, 1982
 • תנאי עומס החום וימי מעלות הסקה במחנה שזפון. אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, מרכז רפואי ע"ש שיבא-תל השומר, צה"ל 1987, 23 עמ' (עם י. אלתר. הוכן עבור מרכז בינוי)
 • אקלים צפון הערבה - אזור חצבה - מטאורולוגיה וקלימטולוגיה בתסקיר השפעה על הסביבה להקמת תחנת ממסר בישראל - אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 60 עמ', 1988 (עם ש. בקלצ'וק ור. טורק. הוכן עבור מנהלת פרויקט "קול אמריקה וחברת U.S.A. (IBS Lois Berger and Associates Inc., New Jersey,
 • מודיעין - אקלים האזור והנחיות לתכנון מההיבט האקלימי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, 14 עמ', 1988 (הוכן עבור משרד הבינוי והשיכון - האגף לתכנון ובינוי ערים)
 • מחנה הר צבוע - בדיקת התנאים האקלימיים ועומס החום בשני מבנים, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, 29 עמ', 61 שרטוטים, 100 טבלאות, (הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל 1989)
 • איתור עיר חדשה במרחב בית שמש -קריית גת - ההיבט האקלימי סביבתי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 46 עמ., 1990 (עם ע. פוצ'טר. הוכן עבור משרד הבינוי והשיכון - מחוז ירושלים)
 • סקר מטאורולוגי ראשוני לאיתור אתרים לטורבינת רוח באזור מלכיה, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 127 עמ., 1990 (עם ש. בקלצ'וק. הוכן עבור קיבוץ מלכיה)
 • בית שמש החדשה - ההיבט האקלימי-סביבתי, ניתוח תוכנית המתאר בקנ”מ 1:5000, אוניברסיטת תל אביב, החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 45 עמ', 1992 (עם ע. פוצ'טר. הוכן עבור משרד הבינוי והשיכון - האגף לתכנון ובינוי ערים)
 • הגשר החדש בכביש גילה - גוש עציון (כביש 60 החדש) - ההיבט האקלימי-סביבתי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 41 עמ', 1993 (עם ר. טורק. הוכן עבור אגף הגשרים, מחלקת עבודות ציבוריות (מע"צ), משרד הבינוי והשיכון)
 • תוכנית אב כרמיאל - כיווני התפתחות רצויים מההיבט האקלימי- סביבתי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 21 עמ., 1993 (עם ר. טורק. הוכן עבור משרד הפנים, מינהל התכנון, משרד הפנים ועירית כרמיאל)
 • תוכנית אב כרמיאל - כיווני התפתחות רצויים מההיבט האקלימי- סביבתי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 1993 (הוכן עבור משרד הפנים, מינהל התכנון, משרד הפנים ועירית כרמיאל)
 • פיתוח חוף קריית ים - ההיבט האקלימי סביבתי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 19 עמ., 1994 (הוכן עבור חברת "ערים").
 • תוכנית מתאר מועצה אזורית "מטה יהודה" - ההיבט האקלימי-סביבתי, דו"ח מס’ 1 - הרקע האקלימי, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, היחידה לקלימטולוגיה יישומית ובעיות הסובב, 1994 (הוכן עבור משרד הפנים - מינהל התכנון והמועצה האזורית "מטה יהודה")
 • תוכנית מתאר מועצה אזורית "מטה-יהודה" - ההיבט האקלימי-סביבתי, דו"ח מס' 2 - שילוב הגורמים האקלימיים-סביבתיים בתוכנית המתאר, אוניברסיטת תל אביב - החוג לגאוגרפיה, היחידה לקלימטולוגיה יישומית ובעיות הסובב, 8 עמ', 1994 (הוכן עבור משרד הפנים - מינהל התכנון והמועצה האזורית "מטה יהודה")
 • מיקום אתרים לאירועים המוניים בירושלים – הנחיות לבחירת האתר המועדף מההיבט האקלימי-סביבתי, אוניברסיטת תל אביב – החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, 1994 (הוכן עבור - הקרן לירושלים
 • אתר תיירות חדש בחוף ים המלח בין עין-גדי לנחל בוקק – הנחיות לתכנון ולבחירת המיקום המועדף מההיבט האקלימי סביבתי, אוניברסיטת תל אביב, החוג לגאוגרפיה, 1994 (הוכן עבור משרד התיירות באמצעות משרד צמיר אדריכלים ומתכנני ערים)
 • תוכנית מתאר מעלה אדומים – סיכום מחקר אקלימי והנחיות לתכנון תואם אקלים וסביבה מההיבט האקלימי-סביבתי, אוניברסיטת תל אביב, החוג לגאוגרפיה, 29 עמ', 1995 (הוכן עבור משרד הפנים, מנהל התכנון)
 • ההיבט האקלימי-סביבתי של האתר לאירועים המוניים בעמק רפאים שבוצע על ידי קק"ל, 1995 (הוכן עבור קק"ל)
 • אתר תיירות במצפה שלם – סיכום מחקר והגשת הנחיות לתכנון ובנייה מההיבט האקלימי- סביבתי, "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, שירותי מחקר וייעוץ בקלימטולוגיה יישומית ובעיות הסובב, 20 עמ', 1995 (הוכן עבור קיבוץ מצפה שלם)
 • שכונת מרגליות בקרית שמונה - ההיבט האקלימי-סביבתי, בתכנון השכונה אוניברסיטת תל אביב, החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית למחקר שימושי, שרותי מחקר בקלימטולוגיה סביבתית ובעיות הסובב, 7 עמ', 1995. (הוכן עבור משרד השיכון, האגף לתכנון ובינוי ערים)
 • יקנעם עילית- ההיבט האקלימי-סביבתי בתכנון האתר, אוניברסיטת תל- אביב החוג לגאוגרפיה, חברת "רמות" - רשות אוניברסיטאית, שירותי מחקר בקלימטולוגיה יישומית ובעיות הסובב, 12 עמ', 1966 (הוכן עבור משרד השיכון - האגף לתכנון ובינוי ערים)
 • 1996, מגדל פאת ים, חוף הרצליה - ההיבט האקלימי-סביבתי. הוכן עבור חברת תו"פ אקוסטיקה, ירושלים
 • 1996, אזור קייט ונופש מצוקי דרגות – הנחיות לתכנון מההיבט האקלימי-סביבתי. הוכן עבור קיבוץ מצפה שלם
 • 1996, הגן הטכנולוגי מנחת, ירושלים - ההיבט האקלימי-סביבתי. הוכן עבור הרשות לפיתוח ירושלים
 • תוכנית מתאר באר שבע - עקרונות התכנון האקלימי-סביבתי. הוכן עבור צוות תכנון תוכנית אב, מתאר עירוני ופיתוח מטרופולין באר שבע, 20 עמ', 1997
 • ההיבט האקלימי-סביבתי בתכנון מטרופולין באר שבע, הוכן עבור צוות תכנון תוכנית אב, מתאר עירוני ופיתוח מטרופולין באר שבע, עמ., 1997
 • אילת, שכונת שחמון - רובע 6, הנחיות לתכנון השכונה מההיבט האקלימי-סביבתי בתכנון השכונה, הוכן עבור חברת מבני-תעשייה בע"מ, 8 עמ', 1997
 • תמ"א 35 - נספח אקלימי, הוכן עבור צוות תכנון תמ"א 35, 1998
 • ההשפעה החזויה מההיבט האקלימי-סביבתי של הקמת שני מגדלים במתחם ב.ס.ר בדרך בן-גוריון, בגבול רמת גן – בני ברק. הוכן עבור חברת ב.ס.ר הנדסה וניהול, ינואר 2002 (עם ע. פוצ'טר, מ. רוזנפלד ו-י. יעקב)
 • בדיקת חלופות לעיר הבה"דים – ההיבט האקלימי-סביבתי לבחירת האתר, הוכן עבור מרכז בינוי צה"ל (באמצעות משרד שרמן פוטש אדריכלים), פברואר 2003, 14 עמודים
 • עיר הבה"דים ב' – ההיבט האקלימי סביבתי של מיקום האתרים, הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל (באמצעות משרד שרמן פוטש אדריכלים), אוקטובר 2004, 15 עמודים
 • עיר הבה"דים – הנחיות לתכנון ובנייה מההיבט האקלימי סביבתי., הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל (באמצעות משרד אדריכלים לרמן) ספטמבר 2005, 29 עמודים
 • ברנר, ש., שנל, י., פוצ'טר, ע., חשיפה לעקות סביבתיות במרחב חיי היומיום, דו"ח ביניים. הוכן עבור הקרן הלאומית למדע, 16 עמודים + נספחים, יוני 2005
 • פוצ'טר, ע., שעשוע-בר, ל., בולטנסקי,. ד., ההשפעה התרמית המשולבת של צמחייה וגורמי בינוי על התהוות המיקרו-אקלים בשטחים פתוחים עירוניים – מדידות שדה, סימולציות ופיתוח קובץ הנחיות לתכנון אקלים וסביבה, סיכום מחקר, הוכן עבור המשרד לאיכות הסביבה, 125 עמודים, דצמבר 2005
 • עיר הבה"דים – הדמיית זרימת הרוח סביב המבנן הצפון- מערבי כבסיס לתכנון ובנייה תואם אקלים וסביבה. (סיכום סופי) הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל, 36 עמודים, דצמבר 2006 (עם מ. רוזנפלד)
 • עיר הבה"דים – נספח אקלים לת.ב.ע, הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל, 17 עמודים, אוגוסט 2007
 • הקמפוס הטכנולוגי – באר שבע, ההיבט האקלימי - סביבתי והנחיות לתכנון, הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל, 30 עמודים, אפריל, 2008
 • הנחיות לתכנון תואם אקלים וסביבה של קריית ההדרכה, הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל, פברואר 2009
 • הנחיות לתכנון תואם אקלים וסביבה של קריית ההדרכה, הוכן עבור מרכז בינוי, צה"ל, פברואר 2009 . עדכון 25 בנובמבר 2009

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]