בגדי המלך החדשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
איור ל"בגדי המלך החדשים" מאת וילהלם פדרסון

בגדי המלך החדשיםאנגלית: The Emperor's New Clothes, בדנית: Keiserens Nye Klæder. בשניהם הפירוש הוא "בגדי הקיסר החדשים") הוא סיפור ילדים שכתב הנס כריסטיאן אנדרסן בשנת 1837 על בסיס אגדת עם. הסיפור מהווה אלגוריה נוקבת על תהליכים חברתיים הגורמים ליחיד להיגרר אחר הכלל במחיר האמת.

הסיפור[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור מספר על מלך אשר היה עסוק אך ורק בבגדיו. כאשר שמע על שני חייטים המסוגלים לתפור בגד מיוחד, אשר לעיני אנשים טפשים ובעלי מעמד נחות יהיה בלתי נראה, ציווה עליהם לתפור לו בגד כזה בתקציב בלתי מוגבל.

לאחר שבועות רבים של "עמל" החייטים וציפייה מצד המלך והממלכה כולה, היה הבגד מוכן. המלך כינס את העם כולו כדי שיחזו בו בתפארת בגדו החדש, וכאשר עלה על הבמה והציג את בגדו המיוחד, הפגינו כולם התפעלות כדי שלא ייחשבו חלילה לטיפשים או כבעלי מעמד נמוך. רק ילד אחד צעק "המלך הוא עירום!"

המלך הוא עירום[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסיפור ממחיש את תופעת אחידות הדעים והקונצנזוס אשר אין איש מוכן להפר ולו במחיר האמת, וכן מצב של לחץ חברתי הגורם לאנשים לנהוג הפוך משאומר להם לבם מחשש להיראות מטופשים או חריגים.

בדרכו האלגורית מעודד הסיפור חשיבה מקורית ואמירת האמת גם אם היא אינה נוחה לשמיעה. שיאו של הספר בצעקתו של הילד "המלך הוא עירום" החושפת את המציאות אשר כולם מתכחשים לה. ביטוי זה הפך למטבע לשון שגור המביע חשיפת שקר מוסכם והבטחה שאין לה כיסוי, במיוחד כאלה הבאים מפיהם של אנשים רמי מעלה. העובדה שילד קטן מצביע על ערוותו של המלך, מביעה את התמימות והיושר של ילדים קטנים שעדיין אין בהם פחד מפני אמירת אמת. כך לדוגמה בשירו הביקורתי על החטטנות העיתונאית, "עיתונאי קטן", כותב ושר אריק איינשטיין: "המלך הוא עירום כולנו ילדים שרואים לו את הטוסיק שותקים ולא קמים". בימינו נעשה שימוש נרחב בביטוי בעיקר בדברי ביקורת המיוחסים לאנשים או גופים ציבוריים המסתירים מהציבור את האמת.

תרגום והמחזה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקורותיו של הסיפור אינם ידועים, אך נטען כי הכותב המקורי של הסיפור הוא דון חואן מנואל שכתב את הסיפור עוד במאה ה-12.

הסיפור תורגם לעברית על ידי אוריאל אופק. בהשראת הסיפור, כתב ניסים אלוני את המחזה "בגדי המלך", שהועלה בהבימה ב-1961, ובגרסה מקוצרת ב-2004.

כמו כן יצא ספר בשם בגדי המלך החדשים כפי שסופר על ידי עשרים ושלושה סלבריטאים, שהציג את הסיפור מנקודות מבט של דמויות שונות שכל אחת מהן נכתבה על ידי ידוען אחר. בין הידוענים: נתן ליין, מדונה וג'ף גולדבלום.