בית מחוקקים (ארצות הברית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל ארצות הברית
ערך זה הוא חלק מסדרת
ממשל ופוליטיקה של ארצות הברית
יחסי החוץ

בארצות הברית לכל אחת מ-50 מדינות ארצות הברית בית מחוקקים משלה (באנגלית: State legislature), המהווה רשות מחוקקת למדינה. בית המחוקקים המדינתי עומד במקביל, אך לא בסתירה, לקונגרס ארצות הברית, המחוקק של הממשל הפדרלי בארצות הברית.

שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו, צורת פעולתו והרכבו של בית המחוקקים משתנה ממדינה למדינה. ב-25 מדינות שמו של בית המחוקקים הוא פשוט "בית המחוקקים" או "בית המחוקקים המדינתי". ב-19 מדינות בית המחוקקים נקרא "האסיפה הכללית" (General Assembly), במסצ'וסטס וניו המפשייר נקרא בית המחוקקים "בית המשפט הכללי" (General Court) ובצפון דקוטה ובאורגון נקרא בית המחוקקים "האסיפה המחוקקת" (Legislative Assembly).

במרבית המדינות (39 מתוך 50) בית המחוקקים ממוקם במבנה הנקרא "קפיטול" (בדומה לקפיטול של ממשלת ארצות הברית). במדינות אחרות מכונה המבנה "בית המדינה" (State House או Statehouse). יוצאת דופן היא דלוור, שמבנה בית המחוקקים מכונה "אולם המחוקקים" (Legislative Hall).

הרכב וצורת הבחירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל מדינות ארצות הברית, למעט נברסקה, בית המחוקקים מורכב משני בתים, בית עליון ובית תחתון. בעבר הבחירות לבית העליון נעשו (בדומה לסנאט של ארצות הברית) על בסיס מחוזות גאוגרפיים, אולם פסיקת בית המשפט העליון של ארצות הברית בשנת 1964 ביטלה את מבנה זו, וכיום הבחירות הן על בסיס גודל האוכלוסייה.

תפקיד[עריכת קוד מקור | עריכה]

תפקידו של בית המחוקקים המדינתי זהה למעשה לתפקידו של הקונגרס, בהתאם לעיקרון הפרדת הרשויות, כך שהוא מאזן את כוחם של הרשות המבצעת (מושל המדינה) והרשות השופטת.

חלוקה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נכון ל-2015, 31 בתי מחוקקים נשלטים בידי המפלגה הרפובליקנית, 11 על ידי המפלגה הדמוקרטית ו-8 מפוצלים (הבית התחתון והבית העליון אינם תחת שליטת אותה מפלגה, או שמספר המחוקקים זהה בין שתי המפלגות).[1]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית מחוקקים בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]