יושב ראש בית הנבחרים של ארצות הברית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יושב ראש בית הנבחרים של ארצות הברית
Speaker of the United States House of Representatives
Flag of the Speaker of the United States House of Representatives.svgSeal of the Speaker of the US House of Representatives.svg
Official photo of Speaker Nancy Pelosi in 2019.jpg
איוש נוכחי ננסי פלוסי
תאריך כניסה לתפקיד 3 בינואר 2019
דרכי מינוי בחירת בית הנבחרים
תחום שיפוט ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
מעון הקפיטול עריכת הנתון בוויקינתונים
מושב המשרה מחוז קולומביהמחוז קולומביה וושינגטון די. סי., ארצות הברית
ייסוד המשרה 4 במרץ 1789
איוש ראשון פרדריק מולנברג
www.speaker.gov
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

יושב ראש בית הנבחרים של ארצות הבריתאנגלית: Speaker of the United States House of Representatives) הוא העומד בראש בית הנבחרים של ארצות הברית. בניגוד לרבים מיושבי ראש בתי הפרלמנט בעולם, כמו יושב ראש הכנסת, שאופי תפקידם הוא ממלכתי ועל-מפלגתי (גם אם הוא נבחר מטעם אחת המפלגות, לרוב מפלגת השלטון), תפקיד יושב ראש בית הנבחרים הוא מפלגתי במובהק: היושב ראש הוא לא רק מנהיג של הבית כולו, אלא גם מנהיג את מפלגת הרוב בבית, ומוביל את האג'נדה החקיקתית והפוליטית שלה.

הפרק הראשון של חוקת ארצות הברית מציין כי "בית הנבחרים יבחר את יושב הראש שלו ופקידים אחרים", אולם החוקה לא קובעת את אופן הבחירה או את סמכויותיו. יושב הראש נבחר ביום הראשון להתכנסות קונגרס חדש (אחרי הבחירות שנערכות פעם בשנתיים), או אם יושב הראש הקודם נפטר או התפטר. כל אחת מהמפלגות מציעה את מועמדה, ויושב הראש נבחר על ידי כל חברי הבית ברוב רגיל, ואז מושבע על ידי זקן חברי הבית.

אורך כהונת יושב הראש הוא כאורך תקופת כהונת בית הנבחרים, שנתיים, אולם אין הגבלה על מספר תקופות הכהונה, ויושב הראש יישאר בתפקידו בדרך כלל כל עוד מפלגתו שומרת על הרוב. עד היום יושב הראש שכיהן במשך הזמן הארוך ביותר היה סם רייברן מהמפלגה הדמוקרטית שכיהן במשך 17 שנה בין 1940 ל-1961 עם שתי הפסקות של קדנציה בהן הרוב עבר לידי המפלגה הרפובליקנית. הכהונה הרצופה הארוכה ביותר היא של טיפ אוניל שהחזיק בתפקיד בין 1977 ל-1987.

יושב הראש אחראי על ניהול ישיבות הבית, אך לרוב הוא מאציל את סמכויות הניהול לחברים אחרים שיושבים בראש הישיבה, ומנהל רק ישיבות חשובות וטקסיות (כדוגמת נאום מצב האומה). יושב הראש אחראי על סדר היום והנוהג שהוא משתמש בסמכות זו בצורה מפלגתית, ומקדם בעזרתה את האג'נדה של מפלגתו. הוא הממנה את ראשי הוועדות השונות, שכולם ממפלגתו.

מעמדו הפוליטי של יושב הראש חשוב במיוחד כאשר הוא מהמפלגה שאינה מחזיקה בבית הלבן. בהיעדר תפקיד של ראש אופוזיציה, כנהוג במשטרים פרלמנטריים, יושב הראש הוא לרוב הדמות הבכירה ביותר של מפלגת האופוזיציה הנושאת בתפקיד רשמי. בלטו בכך טיפ אוניל הדמוקרטי בימי נשיאותו של רונלד רייגן וניוט גינגריץ' הרפובליקני בימי נשיאותו של ביל קלינטון.

יושב ראש בית הנבחרים הוא השני בסדר הירושה של נשיא ארצות הברית אחרי סגן הנשיא. דבר זה לא נקבע בחוקה, אלא בחוק של הקונגרס מ-1947. לפני כן החוקים נקבו בבעלי תפקידים אחרים לפניו.

יושבת הראש הנוכחית היא ננסי פלוסי מהמפלגה הדמוקרטית, המכהנת בתפקיד מינואר 2019.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]