ג'ון רוברטס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון רוברטס
27 בינואר 1955; באפלו, ניו יורק, ארצות הברית (בן 61)
Official roberts CJ.jpg
שם בשפת המקור John Roberts
מדינה ארצות הברית
נשיא בית המשפט העליון של ארצות הברית ה-17
תקופת כהונה 29 בספטמבר 2005 - מכהן (10 שנים)
הקודם בתפקיד ויליאם רנקוויסט

ג'ון גלובר רוברטס הבןאנגלית: .John Glover Roberts Jr; נולד ב-27 בינואר 1955) הוא הנשיא הנוכחי והשבעה עשר במספר של בית המשפט העליון של ארצות הברית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברטס נולד בבאפלו שבניו יורק למשפחה קתולית. אביו היה מנהל בחברת פלדה. את התואר במשפטים קיבל בהצטיינות מאוניברסיטת הרווארד. הוא סיים ראשון בכיתתו והיה עורך כתב העת המשפטי של הפקולטה. בתחילת שנות השמונים היה עוזר לשופט העליון ויליאם רנקוויסט. לאחר מכן מילא תפקידים משפטיים בממשל רונלד רייגן. אחרי שלוש שנים בהן היה חבר במשרד עורכי דין פרטי שב לממשל, הפעם תחת הנשיא בוש האב. הוא כיהן כסגן פרקליט הממשל בפני בית המשפט העליון וטען ב-39 תיקים שונים. בוש ניסה למנותו לשופט, אך ניסיון זה נקטע באיבו בשל תבוסת הנשיא בבחירות. רוברטס שב למשרד הפרטי כשותף. ב-2003 הגיע שכרו השנתי במשרד למיליון דולר.

ביוני 2003 אישרה מליאת הסנאט פה אחד את מינויו לשופט פדרלי בבית המשפט לערעורים בוושינגטון העיר, הפעם ביוזמת הנשיא בוש הבן.

רוברטס נשוי ואב לשני ילדים מאומצים.

מינויו לבית המשפט העליון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ון רוברטס מושבע לנשיא בית המשפט העליון בידי ותיק שופטיו, ג'ון פול סטיבנס. אשתו ג'יין אוחזת בספר התנ"ך. הנשיא בוש צופה ברקע

ביולי 2005, לאחר הודעת הפרישה של השופטת סנדרה דיי או'קונור, מינה הנשיא בוש את רוברטס למחליפה. ב-3 בספטמבר, בעוד הדיונים בסנאט במינוי רוברטס אמורים להתחיל, מת נשיא בית המשפט רנקוויסט. ויומיים אחר כך, בזריזות מפתיעה, הודיע בוש שרוברטס לא יחליף את או'קונור כמתוכנן, אלא יחליף את רנקוויסט כנשיא בית המשפט. הצנחת שופט חדש היישר לתפקיד הנשיא היא דבר מקובל במסורת המשפטית האמריקנית.

ההערכות הן שרוברטס יתברר כשמרן, אולי אף במידה דומה לזו של קודמו השמרן המובהק רנקוויסט, אף שטען שעמדותיו כפרקליט ממשל רייגן אינן יכולות להעיד על השקפותיו ויש לראותן רק כביטוי לחובתו של עורך דין לשקף דעות לקוחו. בנושא ההפלות, שחוצה את הציבור האמריקני, ניתן לקבל רמז לעמדתו מהעובדה שאשתו כיהנה בתפקיד בכיר בארגון הלוחם בהן (אך ארגונה, "פמיניסטיות למען החיים", לוחם גם בעונש מוות, היקר לשמרנים באמריקה).

אומנם לאור היותו משפטן מוכשר וראוי לכל הדעות, ומאחר שפסיקותיו כשופט פדרלי לא היו מרעישות ברובן, וממחישות לדברי אחד הפרשנים "גישה זהירה וצרה ללא הצהרות גדולות", לא היו למיעוט הדמוקרטי עילות לפסול את מינויו, ודאי שלא לחולל פיליבסטר שיתקע את הדיונים בסנאט. יוצא דופן פסק דין אחד שלו כשופט פדרלי שבו אישר את החוקתיות של השמת ילדה בת שתים עשרה באזיקים כשהיא בוכיה והחזקתה במתקן מעצר שלוש שעות עד לבוא האם, זאת בגין חתיכת צ'יפס בודדת שאכלה בתחנת רכבת תחתית.

בשימוע לפני כניסתו לתפקיד סירב רוברטס להביע השקפתו לגבי הסוגיות השנויות במחלוקת העומדות לפני בית המשפט, אולם הציג את תפיסת עולמו לפיה תפקיד השופט בחברה מצומצם ודומה לתפקיד השופט בספורט - ליישם את החוקים, לא ליצור אותם. ב-29 בספטמבר 2005 אישר הסנאט את מינויו ברוב 22-78. כמה מבכירי המפלגה הדמוקרטית התנגדו, בהם הילרי קלינטון וטד קנדי. גם ברק אובמה, שהיה אז סנטור צעיר, התנגד. עם אישורו הושבע רוברטס והחל בכהונתו.

החלטתו בעניין רפורמת הבריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוברטס משביע את ברק אובמה לנשיאות ארצות הברית ב-21 בינואר 2009

2012[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-28 ביוני 2012 הכריע בית המשפט העליון ברוב של חמישה כנגד ארבעה, בפסיקה שנחשבת לאחת החשובות בעשורים האחרונים, שרפורמת ביטוח הבריאות של הנשיא ברק אובמה היא חוקתית. ההכרעה הייתה מפתיעה, משום שלאור האופן שבו התנהלו הדיונים בעל פה, ציפו המומחים שבית המשפט העליון יבטל את הרפורמה. השאלה שעמדה על הפרק הייתה האם יש לקונגרס זכות לחייב אדם לקנות ביטוח בריאות. רוברטס, שהצטרף לארבעת השופטים הליברלים, פסק שאמנם אין לקונגרס זכות ישירה לחייב אדם להשתתף בפעילות מסחרית, והוא אינו רשאי להעניש אותו בפלילים על סירובו לקנות ביטוח בריאות, אולם יש לו זכות להטיל מס על מי שמסרב לקנות ביטוח. בכך הותיר את החוק בתוקף.

לפסיקה היו גם השלכות פוליטיות מרחיקות לכת, שכן נתנה גיבוי לממשל אובמה בשנת בחירות. העובדה ששופט שמרן כרוברטס היה הקול המכריע בעד עמדת ממשל הנשיא אובמה, זכתה לתשומת לב רבה.‏[1]

2015[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם בפסיקה ביוני 2015, היה רוברטס בין ששת השופטים שהצביעו בעד רפורמת הבריאות, במסגרת העתירה שהוגשה נגדו לבית המשפט העליון. העתירה נקראת "קינג נגד בורוול", ועסקה במידת חוקתיות הטבות המס הפדרליות, המיועדות עבור מדינות שלא פתחו שווקים מקוונים למכירת ביטוח בריאות משלהם. בכך אישר בית המשפט מרכיב מרכזי בחוק.‏[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


ג'ון ג'יי · ג'ון ראטלדג' · אוליבר אלזוורת' · ג'ון מרשל · רוג'ר טוני · סלמון צ'ייס · מוריסון וייט · ויליאם האוורד טאפט · צ'ארלס אוונס יוז · הארלן סטון · פרד וינסון · ארל וורן · וורן ברגר · ויליאם רנקוויסט · ג'ון רוברטס Seal of the United States Supreme Court.svg
בית המשפט העליון של ארצות הברית

נשיא בית המשפט: ג'ון רוברטס

אנטונין סקאליה · אנתוני קנדי · קלרנס תומאס · רות ביידר גינסבורג · סטיבן ברייר · סמואל אליטו · סוניה סוטומיור · אלנה קגן
Seal of the United States Supreme Court.svg