ברנרד מנדוויל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "מנדוויל" מפנה לכאן. לערך העוסק בעיר בג'מייקה, ראו מנדוויל (ג'מייקה).
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שפה, קישורים פנימיים, קטגוריה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
ברנרד מנדוויל
תאריך לידה 15 בנובמבר 1670
תאריך פטירה 21 בינואר 1733 (בגיל 62)
זרם כלכלה קלאסית
תחומי עניין פילוסופיה פוליטית, אתיקה, כלכלה
הושפע מ תומאס הובס, וויליאם פטי
השפיע על אדם סמית

ברנרד מנדוויל (הולנדית: Bernard Mandeville;‏ 15 בנובמבר 1670 רוטרדם - 21 בינואר 1733 ברובע האקני לונדון) היה פילוסוף, פוליטיקאי, כלכלן וסטיריקן. מנדוויל נולד בהולנד, אבל גר במשך רוב חייו בלונדון, רוב פרסומיו היו באנגלית. נעשה מפורסם בעקבות הפואמה "משל הדבורים".

מנדוויל העריץ את הפילוסוף תומאס הובס. בשנת 1705, כתב מנדוויל את הפואמה "משל הדבורים" (The Fable of the Bees) והדפיס אותה בעילום שם. הפואמה בעלת השם הנוסף - 'חטאים פרטיים - מעלות ציבוריות', נעשתה פופולרית ביותר. הפואמה מתארת כוורת דבורים, בה כל דבורה דואגת לעצמה והיא יעילה מאוד. מועצת הכוורת החליטה שהכוורת צריכה להיות מוסרית. מרגע זה, כל הדבורים הופכות לרציניות ודואגות לזולת. לאט לאט הכוורת הפסיקה להיות פרודוקטיבית ומתה.

לאחר שהפואמה זכתה להשמצות, החליט מנדוויל להגן על המשל, וכתב ספר בעל שם זהה (משל הדבורים - חטאים פרטיים, מעלות ציבוריות), בו הוא הוסיף הערות פרשנויות לפואמה. בכל פרק מוסבר כיצד כל חטא משבעת החטאים מועיל לחברה. מנדוויל אימץ את הנחת האגואיזם של הובס, לפיה האדם הוא אגואיסט הדואג רק לעצמו, אך בסיפוק תשוקותיו הוא תורם לטוב הכללי. הוא תיאר את לונדון מלאת התשוקות והחיים. למשל, יוהרתן של נשות המעמד העליון ורדיפתן אחרי היופי והעדיים יוצרת עבודה לצורף, שמשלם לשוליית הצורף, שהולך לסבוא ובכך מכלכל את בעל הפונדק, שהולך לזונה שבכך מגנה על תומתן של נשות החברה הגבוהה וחוזר חלילה).

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.