ג'ון ביינר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ג'ון ביינר
(17 בנובמבר 1949; רידינג, אוהיו, ארצות הברית) (בן 65)
John Boehner official portrait.jpg
שם בשפת המקור John Boehner
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הרפובליקנית
בת-זוג

דבורה גנלק (1973 - נוכחית)

יושב ראש בית הנבחרים של ארצות הברית ה-61
תקופת כהונה 5 בינואר 2011 - מכהן (4 שנים ו-32 שבועות)
הקודם בתפקיד ננסי פלוסי
תחת נשיא ארצות הברית ברק אובמה
חבר בית הנבחרים של ארצות הברית מטעם המחוז השמיני של אוהיו
תקופת כהונה 3 בינואר 1991 (24 שנים)
הקודם בתפקיד באז לקנס

ג'ון אנדרו בֶּיינראנגלית: John Andrew Boehner) (נולד ב-17 בנובמבר 1949) הוא פוליטיקאי אמריקני מהמפלגה הרפובליקנית, חבר בית הנבחרים של ארצות הברית מאוהיו, והיושב ראש הנוכחי של בית הנבחרים.

נולד בדרום מערב אוהיו, השני מבין 12 אחים. ב-1968, בתקופת מלחמת וייטנאם התגייס לצי, אך שוחרר אחרי זמן קצר מסיבות רפואיות. למד מנהל עסקים באוניברסיטה ישועית בסינסנטי ואחר כך קיבל משרה בחברת שיווק של אריזות פלסטיק, ועם הזמן הפך לנשיא החברה.

ב-1982 החל את הקריירה הפוליטית במועצת העיירה בה התגורר, וב-1985 נבחר לבית הנבחרים של אוהיו. ב-1990 נבחר לראשונה כחבר בית הנבחרים של ארצות הברית, ומכהן בתפקיד מאז. הוא מייצג אזור בחירה הכולל פרברים של סינסנטי ודייטון. בקדנציה הראשונה היה חלק מקבוצה של 7 חברים רפובליקנים שיצאה כנגד הנהגת הקונגרס, והצליחה להנהיג כמה רפורמות בהתנהלות המוסד. לקראת בחירות אמצע הקדנציה של 1994 היה אחד ממנסחי "החוזה עם אמריקה" שהביא את הרפובליקנים לשליטה בבית הנבחרים ואת ניוט גינגריץ' לכס היושב ראש.

ב-2006 נבחר להחליף את טום דיליי כמנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים, אחרי שדיליי נאלץ להתפטר עקב כתב אישום שהוגש נגדו. עם תבוסת הרפובליקנים בבחירות אמצע הקדנציה שנערכו באותה השנה הפך למנהיג המיעוט. עם בחירתו של ברק אובמה הדמוקרטי לנשיאות ב-2008 הנהיג מדיניות של התנגדות כמעט לכל יוזמות החקיקה של הנשיא. במיוחד הוא התנגד לרפורמה במערכת הבריאות, ואחרי שהיא עברה הבטיח לבטל אותה לכשתחזור השליטה בקונגרס לידיים רפובליקניות.

לאור ניצחון הרפובליקנים בבחירות לבית הנבחרים ב-2010 נבחר ליושב ראש הבית והחליף בתפקיד את ננסי פלוסי הדמוקרטית עם כינוס הקונגרס החדש בינואר 2011. בינואר 2013 ובינואר 2015 נבחר לכהונות נוספות בתפקיד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]