הנרי קליי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הנרי קליי

הנרי קלייאנגלית: Henry Clay;‏ 12 באפריל 1777 - 29 ביוני 1852) מדינאי אמריקאי אשר ייצג את מדינת קנטקי בבית הנבחרים ובסנאט. ידוע בכינויו "המפשר הגדול". קליי היה מייסדה ומנהיגה של המפלגה הוויגית. שימש כמזכיר המדינה התשיעי של ארצות הברית מ-7 במרץ 1825 עד 3 במרץ 1829. קליי רץ לנשיאות ארצות הברית שלוש פעמים ללא הצלחה.

ב-1812, בגיל 34, נבחר קליי לבית הנבחרים של ארצות הברית ובשל תדמיתו כמנהיג יוצא דופן נבחר ליושב ראש בית הנבחרים ביום התכנסותו הראשון. במשך 14 שנים מיום בחירתו הראשון, נבחר חמש פעמים לבית הנבחרים וליו"ר הבית.

העסקה המושחתת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבחירות לנשיאות בשנת 1824 הצביעו לאנדרו ג'קסון 99 אלקטורים, לג'ון קווינסי אדמס (בנו של ג'ון אדמס) - 84 אלקטורים, לויליאם ה. קרופורד - 41 אלקטורים ולהנרי קליי - 37 אלקטורים, כאשר הרוב הנדרש עמד על 131 אלקטורים. כל המועמדים היו חברי המפלגה הדמוקרטית-רפובליקנית.

מאחר שבית הנבחרים נדרש לבחור משלושת המועמדים בעלי מספר הקולות הרב ביותר, קליי לא היה מועמד להצבעת בית הנבחרים. קרופורד נפגע מהתקף לב ולכן שני המועמדים היחידים היו ג'קסון ואדמס. בית הנבחרים בחר באדמס. קליי, שהיה דובר בית הנבחרים באותה עת הפעיל לחץ לבחירת אדמס ולאחר הבחירות מינה אדמס את קליי למשרת מזכיר המדינה. תרגיל זה כונה אז "העסקה המושחתת" - בטענה שהבחירות למעשה עוותו בשל הבטחה של אדמס לקליי לקבלת משרה בממשל. היסטוריונים רבים סבורים היום שאין מדובר בעסקה אלא בשני פוליטיקאים בעלי עמדה אידאולוגית זהה, ולכן לאחר בחירתו של אדמס סביר היה שיקח למשרה השלטונית פוליטיקאי התומך בעמדותיו.

פשרת 1850[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שהפסיד את מועמדות המפלגה הוויגית בבחירות לנשיאות ארצות הברית לזכארי טיילור ב-1848, החליט קליי לפרוש לביתו בקנטקי. לאחר פרישה של שנה בלבד, נבחר שוב לסנאט מטעם קנטקי. בתפקיד זה היה קליי מאדריכלי פשרת 1850, הנקראת גם פשרת קליי בעניין העבדות בשטחים שארצות הברית כבשה ממקסיקו בשנת 1848.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הנרי קליי בוויקישיתוף